Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Kamēr ABLV banka, kurai līdz ar Norvik banku un Citadele banku bankrotējušajā brokeru kompānijā MF Global palikuši miljoni latu, ir diezgan optimistiska par iespēju atgūt vismaz lielāko daļu šo līdzekļu, valsts īpašumā esošā Citadele banka par šādām izredzēm ir atturīgāka.

Kā jau ziņots, auditorfirmas KPMG nule publicētais pagājušā gada oktobrī sagruvušā brokeru uzņēmuma MF Global pilnais privātkreditoru saraksts rāda, ka Citadele bankai uzņēmumā palikusi summa, kas līdzvērtīga gandrīz 3,2 miljoniem britu mārciņu (nepilni 2,7 miljoni latu).

ABLV bankai (bijušajai Aizkraukles bankai) bankrotējušajā brokeru kompānijā palikuši vislielākie līdzekļi Latvijas banku vidū – 8,62 miljoni mārciņu, bet Norvik bankai – 3,21 miljons mārciņu. Salīdzinoši niecīgas summas MF Global palikušas Rietumu bankai (ar norādi – klientu konti) un Baltic International Bank – attiecīgi 181 tūkstotis mārciņu un 602 mārciņas.

Latvijas bankas atzīst, ka bankrotējušajā brokeru kompānijā palikušo līdzekļu apjoms aptuveni atbilst KPMG publiskotajam. „Bankas un tās klientu prasījumu apmērs aptuveni atbilst KPMG publicētajam, taču jāņem vērā valūtas kursu un finanšu instrumentu cenu izmaiņas, kas ietekmē aprēķinu,” informē Citadele banka. Par galīgo klientu un kreditoru sadalījumu lemšot procesa administratori vai tiesa.

Taču atšķiras banku pašlaik izteiktās prognozes par to, cik veiksmīgi izdosies atgūt šos līdzekļus. „” Par iespējām atgūt pieprasīto summu liecina starptautisku finanšu institūciju izrādītā iniciatīva izpirkt prasījuma tiesības pret MF Global par cenu pat līdz 90% no prasījumu nominālās vērtības. Šādu iniciatīvu ir izrādījušas tādas bankas kā UBS, Barclays Capital, Royal Bank of Scotland, kā arī citas starptautiskas finanšu institūcijas,” norāda ABLV banka.

Savukārt Latvijas valsts īpašumā (kontrolpakete) esošās Citadele bankas vadība ir atturīgāka un tikai norāda, ka KPMG minētie līdzekļi neesot jāuzskata par zaudētiem. “MF Global UK administrācijas process turpinās, un Citadele ir piesaistījusi Lielbritānijas advokātu biroju bankas un klientu interešu aizsardzībai un pārstāvēšanai,” uzsver bankas valdes priekšsēdētājs Juris Jākobsons. Advokātu biroja piesaistīšanas izmaksas netiek izpaustas.

Uz jautājumu, kādu iemeslu dēļ Citadele banka izmantoja tieši MF Global pakalpojumus un kad pēdējoreiz tika pārskatīta šīs kompānijas pakalpojumu izmantošanas lietderība, kredītiestāde skaidro, ka „MF Global bija viens no vadošajiem brokeru pakalpojumu sniedzējiem fjūčeru, citu derivatīvu, kā arī vērtspapīru jomā pasaulē. Banka Citadele MF Global UK pakalpojumus izmantoja kopš Citadeles darbības sākuma. Banka Citadele regulāri pārskata un seko līdzi visai aktuālajai informācijai par pakalpojumu sniedzējiem”.

Savukārt ABLV banka norāda, ka tā plāno pilnībā uzņemties riskus, kas saistīti ar klientu aktīvu turēšanu MF Global: „Tādēļ nevienam ABLV Bank klientam zaudējumi sakarā ar MF Global maksātnespēju neradīsies. Bankai ir prasījums pret MF Global 8,6 miljonu sterliņu mārciņu apjomā, kas ir mazāk par 1% no bankas turējumā esošajiem vērtspapīriem.”

Novērtē šo rakstu:

0
0