Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Ja Latvijas radio valdes locekļa Jāņa Sikšņa mātei kāds Latvijas radio žurnālists, paužot savu komentāru, publiski uzdotu jautājumu, vai viņas dēls "gadījumā labāk nebūtu bijis aborts", Siksnis tajā nesaskatītu nekā nosodāma, jo tas ir "žurnālista komentārs" un "tas bija jautājums, tas nav apgalvojums". Tas izriet no Latvijas radio vadītāja oficiāli sniegtajiem paskaidrojumiem par radio žurnālistu izteikumiem augusta beigās.

Neraugoties uz to, ka likums Latvijas radio it kā noteic ļoti stingras profesionālās uzvedības un rīcības normas, šī sabiedriskā, valsts finansētā medija žurnālisti augusta beigās radio tiešraidē saistībā ar Eiropas parlamenta deputātu Andreju Mamikinu retoriski apjautājās "vai tu gadījumā labāk nebūtu bijis aborts", bet partijas Saskaņa sarakstu Saeimas vēlēšanām apzīmēja ar vārdiem "prostitūtu saraksts".

Atbilstoši likumam apstiprinātajā Latvijas radio Rīcības kodeksā minēta virkne stingru normu, ko it kā ievērojot sabiedriskā medija žurnālisti, kas tiek uzturēti par nodokļu maksātāju līdzekļiem.

"Žurnālistam, veidojot raidījumu, jāizvairās no personīgā viedokļa paušanas. Pirmkārt, jābalstās uz faktiem, tad jāizmanto informācija, kas palīdz saprast kontekstu, un jāpiedāvā pietiekami interesanti un daudzveidīgi viedokļi. Nav pieļaujama tendenciozitāte ne satura izklāstā, ne ziņu vai materiāla izkārtojumā, ne arī balss intonācijā vai vārdu izvēlē," nosaka šī kodeksa 5.2. punkts.

"Žurnālista attieksmei pret dažādām politiskām partijām un to pārstāvjiem jābūt neitrālai un objektīvai. Žurnālists nedrīkst paust simpātijas vai antipātijas kādai no politiskajām partijām. Raidījumos, kuros tiek analizētas politiskās partijas un to darbība, jābūt pārstāvētam pietiekami plašam politiskajam spektram," nosaka kodeksa 7. punkts.

Savukārt Rīcības kodeksa 16. punktā noteikts, ka "Latvijas Radio žurnālistiem jālieto literāri bagāta, laika garam atbilstoša valoda, kuras lietojumu programmā nosaka normatīvie akti. Nav pieļaujama žargona, vulgāru un rupju izteicienu lietošana".

Taču, neraugoties uz šīm it kā stingrajām prasībām, Latvijas radio štata žurnālisti Aidis Tomsons (raidījuma vadītājs) un Eduards Liniņš tiešraides raidījumā Krustpunktā jutās pilnīgi brīvi no kodeksa uzliktajiem ierobežojumiem.

Saistībā ar Mamikinu, kurā viņš esot zaudējis savas ilūzijas, Liniņš izteicās: "Biju par Mamikinu mazliet labākās domās. Līdz šim man šķita, ka viņš, ka viņam pasprūk tādi impēriski skābi pirdieni reizēm Latvijas valsts virzienā. Nu, atcerēsimies skaisto jautājumu, vai šī valsts nav pārpratums un kļūda, Latvijas valsts dzimšanas dienā, pēc kura varētu atjautāt viņam pašam, vai tu gadījumā labāk nebūtu bijis aborts, ja."

Savukārt raidījuma vadītājs Tomsons saistībā ar partijas Saskaņa (iepriekš Saskaņas centra) deputātu kandidātu Saeimas vēlēšanām izteicās: "Šīsdienas tas Saskaņas saraksts, nu, kļūst par tādu tā kā… vai, nu man tādus skaļos vārdus jāsāk, lietot, prostitūtu sarakstu. Kas tikai tur nav savākušies, vai ne, šajā brīdī tajā sarakstā, lūkojoties uz tiem uzvārdiem."

Ne Tomsons, ne Liniņš joprojām nav vēlējušies atbildēt uz Pietiek uzdoto jautājumu, vai šādi viņu izteikumi, lai par ko arī tie nebūtu izskanējuši, atbilst Latvijas radio Rīcības kodeksa normām. Savukārt Latvijas radio valdes loceklis Siksnis pēc gandrīz trīs nedēļas ilgām pārdomām nu ir oficiāli paziņojis, ka radio darbinieki savos izteikumos neko neesot pārkāpuši un "minētie izteikumi raidījumā Krustpunktā, kas skanēja LR1 21. augustā, atbilst Latvijas radio rīcības kodeksa 5.,7. un 16. punktiem".

Saskaņā ar Sikšņa oficiālo skaidrojumu vispirms esot jāņem vērā, ka "raidījums Krustpunktā, kas skanēja LR1 21. augustā, ir veltīts žurnālistu komentāriem". Lai gan radio Rīcības kodekss attiecas uz visa veida raidījumiem, pēc Sikšņa domām, savos komentāros radio darbinieki esot tiesīgi lietot arī visrupjākos izteikumus, jo īpaši, ja tie ir tikai jautājuma formā.

Vai pats Mamikins nav kļūda [vārdu "aborta" Siksnis atbildē ir "piemirsis"] un vai Saskaņas saraksts neliek domāt par Saskaņas sarakstu kā par „prostitūtu sarakstu"? Tie abi biju jautājumi. Tie nav apgalvojumi," - šādi Latvijas radio vadītājs skaidro Liniņa un Tomsona izteikumu stingro atbilstību sabiedriskā radio standartiem.

Uz Pietiek jautājumu, vai, mainoties valdošajām partijām, Sikšņa vadītajā sabiedriskajā radio tā darbinieki, pārkāpjot Rīcības kodeksa normas, tad varēs tikpat brīvi izteikties par, piemēram, prostitūtām no Vienotības vai kādas citas opozīcijas partijas un viņš, vēloties saglabāt savu amatu, to atbalstīs, Siksnis nav vēlējies atbildēt.

Foto: LU fotoarhīvs

Novērtē šo rakstu:

0
0