Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Uzņēmējam Jūlijam Krūmiņam, vienam no lieciniekiem par Ventspils mēra Aivara Lemberga, iespējams, ilgstoši īstenotu politisko partiju uzpirkšanu, piederošās Rīgas ostas tranzīta kompānijas Man-Tess pārdošanas cena ir 25 - 30 miljoni ASV dolāru (13 - 15,6 miljoni latu). Sarunas par Man-Tess pārdošanu notiek ar četrām Austrumu valstu kompānijām, reālākā pircēja esot Krievijas giganta Severstaļ Latvijas uzņēmums.

Prognozes par to, kad Man-Tess pārdošanas darījums noslēgsies, vēl nav precīzas. Vairāki ar šo pārdošanas darījumu saistīti avoti Pietiek atzina, ka darījuma noslēgšana varot aizņemt vēl pāris mēnešus.

Tiesa, esot skaidrs, ka Krūmiņš sev piederošo Man-Tess - vienu no vecākajām tranzīta biznesa kompānijām Rīgas ostā - ir nolēmis pārdot. Viņš vēloties distancēties no aktīvās uzņēmējdarbības. Turklāt, kā Krūmiņš pats atzinis sarunā ar Pietiek, viņu nogurdinājušas nemitīgās politiskās cīņās, kas saistītas ar ietekmi tranzīta biznesā.

Sākotnējā Man-Tess pārdošanas cena, kādu Krūmiņš prasījis par visu sev 100% piederošā biznesa pārdošanu, sasniegusi 60 miljonus dolāru (ap 31,2 miljoni latu). Sarunas par Man-Tess pārdošanu Krūmiņš sācis jau pērn vasarā. Pēc tam kad sarunu laikā secināts, ka nav pircēju, kas būtu gatavi maksāt 60 miljonus dolāru, cena par Man-Tess samazināta uz pusi. Ar tranzīta biznesu cieši saistīti avoti vērtē, ka 25-30 miljoni dolāru par Man-Tess esot adekvāta cena, par tādu darījums arī, visticamāk, varētu tikt noslēgts.

Pietiek rakstīja, ka pats Krūmiņš apstiprina Man-Tess pārdošanas procesu. Decembrī sarunā ar Pietiek viņš gan atzina, ka darījums vēl neesot gatavs, „iet sarunas, bet vēl neviena kapeika nav ieskaitīta, pat līgums nav parakstīts. Ir tikai tāds nodomu protokols”.

Kā reālākais pircējs aizvien tiek piesaukts Krievijas koncerns Severstaļ, kuram Latvijā (caur Austrijas kompāniju) pieder kontrolpakete vienā no reģiona lielākajiem metālcentriem Severstaļlat.

Man-Tess ir viens no pēdējiem lielākajiem Rīgas ostas tranzīta uzņēmumiem, kas vēl nav nonācis Krievijas uzņēmēju ietekmē. Krūmiņam piederošais uzņēmums nodarbojas ar gaišo naftas produktu uzglabāšanu un pārkraušanu, konteineru kravu apstrādi, beramkravu pārkraušanu, ostas un muitas noliktavu pakalpojumiem, kā arī ģenerālo kravu (tai skaitā - koksne, metāls) pārkraušanu un uzglabāšanu.

Saskaņā ar žurnāla VIP Lounge publicētā Latvijas 100 bagātāko cilvēku saraksta datiem Man-Tess vērtība lēsta ap 15 miljonu latu.

Krūmiņš, kurš šobrīd ir ārpus valsts, jo jau vairākus gadus ziemās uzturas siltākā klimatā, ir viens no cietušajiem ar Lembergu saistītajā krimināllietā, kuru jau kopš 2009.gada pavasara iztiesā Rīgas apgabaltiesa.

Man-Tess īpašnieka pērn rudenī tiesai sniegtās liecības atklāja, kāds ir Lembergs un viņa varas ambīcijas. Tiesas sēdē Krūmiņš par Lembergu teica: „Ventspilī bija tikai viens ķēniņš un Napoleons, kā viņš gribēja, tā darīja.”

Pietiek rakstīja: Krūmiņa pārliecība par to, ka Lembergs ir sliktākais, ar ko jau gadiem ilgi jārēķinās Latvijas politikas un varas struktūrām, ir nesagraujama. Rīgas apgabaltiesas tiesnešu kolēģijai [Lemberga lietu izskata četru tiesnešu sastāvā] Krūmiņš centās pateikt vienu – Lembergam ir milzīgas varas ambīcijas, viņš savā ceļā nerēķinās ne ar vienu un Latvijai būtu labāk, ja Lemberga loma politikā mazinātos.

Tā sauktajā Lemberga krimināllietā uz apsūdzēto sola par sevišķi smagiem noziegumiem sēž Ventspils mērs, viņa dēls Anrijs un ar Lembergu saistītais uzņēmējs Ansis Sormulis.

Krūmiņa liecības tiesai atklāja arī to, cik liela bijusi Lemberga vara gan pār politiskajiem procesiem valstī, gan Ventspils ostas tranzītbiznesu. Sakot, ka nekas Ventspilī nenotika bez Lemberga ziņas, Krūmiņš bija viens no pirmajiem lieciniekiem, kurš tiesā apstiprināja arī to, par ko pirmstiesas izmeklēšanas laikā medijos jau tika runāts. Proti, ka Lembergs, būdams Ventspils mērs, ļaunprātīgi izmantojis amata stāvokli, pieprasot daļas visos lielākajos Ventspils ostas tranzīta uzņēmumos.

Krūmiņa liecības gan tiesā, gan pirmstiesas izmeklēšanā arī atklāja iespējamo politisko korupciju un varas pirkšanu. Krūmiņš savās liecībās tiesai apstiprināja, ka par „vajadzīgo” a/s Ventspils nafta (VN) privatizācijas lēmumu valdību veidojošajām partijām maksāti kukuļi – trīs tolaik valdību veidojošajām partijām iedalot 21% VN privatizētājas a/s Latvijas naftas tranzīts akciju.

Novērtē šo rakstu:

0
0