Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Miljonāra Vasilija Meļņika iespējas ir izrādījušās "necaursitamas" ne tikai Kriminālpolicijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē (ENAP - bieži sauktā par Ekonomikas policiju) vien: prokuratūra divreiz uzdeva pārvaldei pārskatīt tās lēmumu nesākt kriminālprocesu pēc Meļņika oponentu iesnieguma, kas miljonāram un vairākiem viņa kompanjoniem būtu radījis nopietnu apdraudējumu, taču pēc trešā atteikuma prokuratūra ir ļāvusies pārliecināties, un Meļņiks ar kolēģiem arī no šī kriminālprocesa sākšanas būs sekmīgi izvairījies.

Lietas būtība - trīs Meļņika ģimenes kontrolētās Rīgas kuģu būvētavas mazākumakcionāri pagājušā gada martā bija vērsušies Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes ENAP ar iesniegumu par Meļņika kā uzņēmuma valdes locekļa iespējami veiktām nelikumīgām darbībām kredītlīdzekļu saņemšanā no Unicredit Bank, ar ķīlu apgrūtinot Rīgas kuģu būvētavas peldošo doku.

Kā izrietēja no policijai sniegtās informācijas, doks paklusām ticis ieķīlāts jau 2010. gada beigās, taču pašam uzņēmumam no šīs ieķīlāšanas nav bijis nekāda labuma, - faktiski Meļņiks to izmantojis, lai kredītu saņemtu viņam personiski piederošā kompānija Eiroholdings. Meļņikam oficiāli pieder tikai neliela daļa Rīgas kuģu būvētavas akciju, taču faktiski tās pamatlīdzeklis ieķīlāts, lai balstītu viņa personisko biznesu.

Ne iesaistīto personu atmiņas zudumi un citas dīvainības, ne resoriskajā pārbaudē pierādītais fakts, ka publiskās akciju sabiedrības manta ieķīlāta, lai palīdzētu viena tās akcionāra personiskajam biznesam, ne pat prokuratūras norādes Ekonomikas policijai nešķita īpaši būtiskas, un rezultātā ENAP veselas trīs reizes pieņēma lēmumu kriminālprocesu nesākt, jo neesot "pamata uzskatīt, ka doks ieķīlāts pretēji AS Rīgas Kuģu būvētavainteresēm un kāda no sabiedrības amatpersonām ļaunprātīgi būtu izmantojusi vai pārsniegusi savas pilnvaras", turklāt notiekot arī saņemtā kredīta atmaksa.

"Lēmums par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu pieņemts priekšlaicīgi, neveicot pilnvērtīgu iesnieguma pārbaudi, kā rezultātā 2014.gada 21.novembrī Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūrā pieņemts lēmums par lēmuma par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu atcelšanu un materiāls ir nosūtāms Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldei atkārtotai iesnieguma izskatīšanai," - ar šādu formulējumu lēmums nesākt Meļņikam netīkamo kriminālprocesu prokuratūrā tika atcelts pagājušā gada novembrī.

Taču pēc trīs mēnešiem ENAP atkārtoti atteicās sākt kriminālprocesu. Nu jau Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūra izteikumos par Ekonomikas policijas slēdzienu bija daudz skarbāka: "Pārbaudes gaitā konstatēts, ka pieņemtais lēmums ir nelikumīgs un nepamatots, un tas šā gada 29.aprīlī tika atcelts un nosūtīts Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldei resoriskās pārbaudes veikšanai."

Taču pārbaude ENAP ietvaros arī trešo reizi tika nodota tam pašam izmeklētājam Didzim Mežavilkam, kurš, kā liecina Pietiek rīcībā esošā informācija, 25. maijā jau trešoreiz atteicās sākt Meļņikam nevēlamo kriminālprocesu, "jo nodarījumā nav noziedzīga nodarījuma sastāva".

Šī neatlaidība ir devusi labus augļus, jo nu Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūra ir izvērtējusi Meļņika oponentu kārtējo sūdzību un secinājusi, ka šoreiz Mežavilka (kuru prokuratūra atzinumā konstanti dēvē par Mežvilku) ir likumīgs un pamatots.

"Inspektors D.Mežvilks (..) pamatoti atzina, ka netika gūts apstiprinājums iesniegumā norādītajiem secinājumiem par noziedzīgiem nodarījumiem no AS Rīgas Kuģu būvētava amatpersonām vai citām iesaistītām personām, kā arī netika konstatēti Krimināllikuma Sevišķajā daļā paredzēto noziedzīgo nodarījumu sastāvu kvalificējošie apstākļi," nu atzinusi prokurore Oksana Netjosova.

Atšķirībā no iepriekšējām reizēm tagad esot skaidri redzams, ka Mežavilks "veicis visas darbības, kas bija nepieciešamas iesniegumā norādīto faktu pārbaudei", līdz ar ko "sūdzībā norādītais arguments, ka netika pārbaudīti faktiskie apstākļi, ir nepamatots. Lēmumā ir dota iegūto materiālu un personu sniegto paskaidrojumu analīze, izdarīti motivēti un pamatoti secinājumi", teikts Netjosovas lēmumā.

Šis prokurores lēmums vairs nav pārsūdzams, un vienīgais, kas atliek Meļņika oponentiem, ir - rakstīt sūdzību par prokurores rīcību.

Novērtē šo rakstu:

0
0