Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Par spīti tam, ka Valda Dombrovska valdības laika „pelēkais kardināls” Sandra Bukane nav oficiāli pieņemta darbā  jaunās premjeres Laimdotas Straujumas  birojā, viņa piedalās Straujumas biroja darba sanāksmēs, liecina Pietiek rīcībā esošā informācija. Premjeres pārstāvis šo faktu nenoliedz, apgalvodams, ka tas tā esot tikai uz darbu pārņemšanas laiku.

Pēc tam, kad Pietiek informēja, ka ekspremjera Dombrovska ietekmīgā juridiskā padomniece un ģimenes biznesa partnere Bukane varētu saglabāt ietekmi arī Straujumas valdībā, kļūstot par jaunās premjeres ārštata padomnieci, tika ieslēgta atpakaļgaita, un amats viņai neatradās. Tomēr Bukane pēdējās nedēļās vairākkārt redzēta Ministru kabineta ēkā, tostarp apmeklējot premjeres biroja sanāksmes, un arī otrdienas rīta apspriedē par valdības sēdes dienaskārtību, liecina Pietiek rīcībā esošā informācija.

Tas rada iespaidu, ka amats Bukanei netiek piešķirts tikai tādēļ, lai premjerei aiztaupītu publisku skaidrošanos, kamēr de facto vēl nesen par Dombrovska valdības pelēko kardinālu uzskatītā Bukane turpina ietekmēt procesus un saglabāt piekļuvi informācijai. Straujumas preses sekretārs Andis Blinds Pietiek nenoliedza, ka Bukane piedalījusies premjeres biroja sanāksmēs, bet apgalvoja, ka tas esot tikai uz laiku, kamēr tiek pārņemti iepriekšējā valdībā iesāktie darbi: „Tas nav plānots. Bukanei birojā nebūs ne štata, ne ārštata vietas.”

Nepieciešamība Bukanei saglabāt kaut vai ārštata padomnieces amatu tika skaidrota ar aizejošās valdības ieredzētu ekonomisku grupu vēlmi paturēt ietekmi pār procesiem, kas saistīti ar lidsabiedrības airBaltic likteni, bankas Citadele pārdošanu, jauno vilcienu iepirkumu, Lattelecom un LMT iespējamo apvienošanu, dažādiem investīciju strīdiem, kuru iznākumā ieinteresēti ietekmīgi partiju sponsori un citiem. Bukane var atļauties veltīt laiku neatalgotam darbam premjera birojā, jo to kompensē viņas amats Ventspils brīvostas valdē, kur Bukane kā Finanšu ministrijas virzītā pārstāve pērn nopelnījusi vairāk nekā 36 tūkstošus latu.

„Viņa otrdien piedalījās, jo bija konkrēti pārejošie jautājumi, ar kuriem strādāja iepriekšējā valdība,” par Bukanes lomu saka Blinds. Konkrētus jautājumus viņš gan nevarēja nosaukt.

Straujuma ieņēma zemkopības ministres amatu iepriekšējā valdībā un ir informēta par iesāktajiem un pārņemamajiem darbiem, tādēļ nav skaidra Bukanes kā pēctecības nodrošinātājas loma. Straujumas preses sekretārs, kurš arī piedalījās otrdienas sanāksmē pie premjeres, Pietiek stāstīja, ka Bukane neesot īpaši iesaistījusies diskusijās.

Bukane, būdama premjera Dombrovska juridiskā padomniece un uzticības persona, aizejošajā valdībā kontrolēja procesus, kas saistīti ar lieliem saimnieciskiem darījumiem un uzturēja saikni ar Vienotības laikā iecienīto valdības finanšu konsultantu Prudentia, kā arī ietekmīgiem advokātu birojiem, kas vienlaikus apkalpo ietekmīgus partiju sponsorus un pēdējo gadu laikā bez konkursa saņēmuši dāsnus līgumus ar valdības svētību (parasti tas noticis valdības sēdes slēgtajā daļā, informāciju par šiem lēmumiem un līgumu summām noklasificējot).

Pati Bukane iepriekš uz Pietiek jautājumu, vai cer saglabāt amatu arī Straujumas birojā, iepriekš atbildēja: „Nevaru jums atbildēt, bet man nav zināms, ka būtu izlemts par turpmāko biroja sastāvu.” Avoti valdībā Pietiek neoficiāli dalījušies iespaidos, ka situācija ar Bukani izvēršoties neērta – esot sajūta, ka Straujumas tuvējā lokā viņa nav gaidīta, bet, respektējot Dombrovski, ar kuru Bukanei ir īpašas attiecības, jaunā premjere nespējot savu attieksmi atklāti paust.

Novērtē šo rakstu:

0
0