Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Politikas kuluāros pēdējās dienās aizvien konkrētāk dzirdamas runas par „kvalitatīvām” pārmaiņām ministru amatos, kas pēc šā gada budžeta grozījumu pieņemšanas koalīcijas partneriem būtu jāveic premjera Valda Dombrovska (Vienotība) valdībā, ja vien Dombrovskis pats esot gatavs ilgtermiņā turpināt valdības vadīšanu. Bez iekšlietu ministres Lindas Mūrnieces (Vienotība), kas jau it kā ir demisionējusi, starp ministriem, kuru nomainīšana būtu vēlama, kuluāros minēti vēl trīs uzvārdi. Starp viņiem ir arī viens no Vienotību veidojošo partiju līderiem, pretrunīgi vērtētais ārlietu ministrs Ģirts Valdis Kristovskis (Pilsoniskā savienība).

Par to, ka, pieņemot šā gada valsts budžeta grozījumus, Dombrovskis savā valdīšanā iezīmēs jaunu posmu un ka varētu mainīties arī valdības sastāvs, iegūstot jaunus vaibstus, intervijā laikrakstam Diena iepriekšējās nedēļas nogalē bija izteicies partijas Jaunais laiks Rīgas domes frakcijas vadītājs, par Vienotības „pelēko kardinālu” dēvētais Edgars Jaunups. Plašākus komentārus par to, ko domājis ar „jaunajiem vaibstiem” valdībā, Jaunups Pietiek atturējās sniegt.

Tikmēr vairāki ar valdības partijām saistīti avoti neoficiālās sarunās ar Pietiek norāda, ka neformāli tiek apspriests to Dombrovska valdības ministru saraksts, kuru nomainīšana būtu vēlama. Bez Kristovska šo ministru „sarakstā” tiek minēti arī divi apvienības Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) ministri – izglītības un zinātnes ministrs Rolands Broks un labklājības ministre Ilona Jurševska.

Šie trīs ministri – Kristovskis, Jurševska un Broks - kopā ar jau demisionējušo Mūrnieci tiek saukti starp tiem Dombrovska valdības locekļiem, kas vai nu nav „savās vietās” vai arī ir vāji strādājuši un nav piemēroti politiskajam ministra amatam.

Par Kristovski tiek norādīts, ka faktiski viņam pašam vai pat Vienotībai būtu jāatzīst, ka ārlietu ministra amats nav viņam piemērots. „Protams, nevarētu teikt, ka Kristovskis nav piemērots ministra amatam, bet ir jāatzīst, ka viņš vienkārši ir nepiemērots tieši konkrētajam ministra amatam. Viņš varētu ieņemt iekšlietu vai aizsardzības ministra amatu, nevis turpināt ārlietu ministra amatu,” Pietiek teica kāds ar koalīciju cieši saistīts avots, vērtējot, ka Kristovska kļūšana par ārlietu ministru ir bijusi Vienotības kļūda.

Par Broku tiek norādīts, ka „viņš vienkārši nav ministra līmeņa cilvēks, viņš nav politiķis”. Ar labklājības ministri Jurševsku esot līdzīgi. Lai arī viņa diezgan kvalitatīvi komunicējot publiskajā telpā, Jurševska neesot tāda, lai kā ministre spētu nākt ar kādu konceptuālu, ilgtspējīgu piedāvājumu savā nozarē.

Līdz ar to, ja Dombrovskis vispār esot ieinteresēts savas valdības tālākā pastāvēšanā, 2012.gada budžeta izveidošanā un arī kaut jel kādu strukturālo reformu īstenošanā, premjeram pēc šā gada budžetu grozījumu pieņemšanas Saeimā vai kopā ar Mūrnieces aiziešanu no valdības (6.jūnijā ministre solījusi atstāt amatu) vajadzētu nākt ar ierosmi amatos nomainīt arī trīs minētos ministrus.

Tiesa, neoficiāli arī izskan, ka Dombrovskis nemaz neesot ieinteresēts valdības ministru pārmaiņā, jo „viņam vai nu ir ērti tā, kā ir, vai arī šķiet - ja būs citādi, tad būs vēl neērtāk”.

Daži avoti pat norāda, ka, iespējams, Dombrovskis ir noguris valdības vadītāja amatā (premjera amatā ir divus gadus) un nekādām reālām, strukturālajām reformām izglītības, veselības un sociālajās sfērās vairs nav gatavs. Blakus tam esot arī skaidrs, ka Kristovskis patlaban nav gatavs atteikties no ārlietu ministra portfeļa.

Citi avoti gan arī uzskata - ja premjers līdz ar Mūrnieces demisiju neizšķirsies par vēl minēto trīs ministru nomaiņu un amatu pārbīdi valdībā, tad „agrāk vai vēlāk tiks nomainīts pats premjers”.

Novērtē šo rakstu:

0
0