Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Ja Saeima Valdi Zatleru ceturtdien, 2. jūnijā nepārvēlēs uz otro termiņu Valsts prezidenta amatā, viņš diez vai dosies atpūsties uz laukiem, - tā, paužot savu personisko viedokli, Pietiek otrdien izteicās kāds pašreizējam prezidentam tuvu stāvošs cilvēks. Runas, ka Zatlers, nepārvēlēšanas gadījumā varētu būt centrā jaunas partijas dibināšanai, izskan jau kopš svētdienas rīta, kas sekoja prezidenta vēsturiskajai runai par Saeimas atlaišanu.

Tieši ar bažām, ka šāda partija, uznākot uz skatuves ar lozungu par tiesiskumu un karu pret oligarhiem, varētu septembrī prognozējamajās ārkārtas vēlēšanās atņemt vēlētājus Vienotībai, kuluāros tiek skaidrota valdošās partiju apvienības izmisīgā cenšanās nodrošināt Zatlera pārvēlēšanu. No Saskaņas centra (SC), kura 29 balsis izšķirs prezidenta vēlēšanu likteni, neoficiāli izskan, ka tas drīzāk ir ieinteresēts, lai iespējamā „Zatlera partija” atņem balsis Vienotībai, tādēļ nav ieinteresēts balsot par esošā prezidenta pārvēlēšanu.

„Abi viņi ir valdošās koalīcijas kandidāti, un, atbalstot vienu vai otru, mēs atbalstītu ZZS vai Vienotību. Kāpēc mums atbalstīt vienu vai otru?” otrdien par iespēju nebalsot ne par Vienotības virzīto Zatleru, ne par Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) virzīto Andri Bērziņu Pietiek izteicās SC līderis Jānis Urbanovičs. SC šodien, dienu pirms balsojuma sola pateikt, kā rīkosies tās deputāti, bet līdz pēdējam brīdim to neatklāj, „lai viltnieki mokās”, kā teica Urbanovičs, ar to domādams Vienotību un ZZS.

Tikmēr no atsevišķu Vienotības pārstāvju teiktā, kuri ir iesaistīti kuluāru sarunās par atbalsta nodrošināšanu Zatleram, otrdienas pēcpusdienā bija dzirdama nolemtība, ka SC balsis nav izdevies iegūt. Saskaņa visticamāk balsošot tā, lai balsu pirmajā un otrajā vēlēšanu kārtā nepietiktu ne Zatleram, ne Bērziņam. Kāds SC pārstāvis neoficiāli izteicās, ka „Vienotība nav izpildījusi mājasdarbu”, lai būtu iespējams vienoties par kopīgu prezidenta kandidātu.

Runa ir par pirmdienas vakarā notikušo Vienotības valdes sēdi, kurā pretēji svētdien kuluāros izskanējušajām prognozēm Pilsoniskā savienība (PS) palika vienota ar Jauno laiku (JL) un Sabiedrību citai politikai, nobalsojot par kopīgas partijas izveidi jau šovasar. Ja nacionāli noskaņotā PS būtu izstumta no Vienotības, tas būtu signāls, ka iespējama koalīcija ar SC, tātad – arī pamats vienoties par kopīgu prezidenta kandidatūru. Šai sakarā kuluāros vēl aizvien tiek piesauktas JL līderes Solvitas Āboltiņas iespējamās ambīcijas kandidēt nākamajā vēlēšanu piegājienā, ja pirmajā neizdotos ievēlēt Zatleru. PS valde svētdien bija spriedusi: ja ceturtdien Saeimai neizdosies ievēlēt Valsts prezidentu, jāpanāk, lai arī nākamajām vēlēšanām Vienotība virza Zatleru. PS ir aizdomas, ka JL varētu būt gatavs kuluāros vienoties ar SC, bet ne visiem Vienotībā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem tas būtu pieņemami.

Neoficiāli zināms, ka Vienotība, lai vismaz pirmajā vēlēšanu kārtā pierādītu, ka visi 33 tās deputāti nobalsojuši par Zatleru, gatava uz rīcību, kas varētu izraisīt pretrunīgu reakciju. Apspriests, ka katrs Vienotības deputāts, pirms iemest vēlēšanu zīmi urnā, to publiski parādīs. To varētu traktēt arī kā aizklātā balsojuma procedūras pārkāpumu.

Plānots, ka pirms trešā balsojuma, kurā varēs piedalīties tikai viens no abiem kandidātiem, kurš otrajā balsojumā būs savācis visvairāk balsu, Saeimas sēdē tiks izsludināts garāks pārtraukums, kura laikā notiks partiju konsultācijas. Daļa Vienotības, ko pārsvarā varētu iezīmēt kā PS pārstāvjus,  apsver domu, ka gadījumā, ja uz trešo balsojumu izies Bērziņa kandidatūra, varētu viņu atbalstīt, lai novērstu scenāriju, ka nākamajās vēlēšanās pēc 10 dienām ZZS vai tas Vienotības spārns, kas pārstāv JL, vienojas ar SC par vēl strīdīgāku kandidātu vai nepieņemamiem nosacījumiem. Par Bērziņu pat Vienotības politiķi teic, ka viņš par sevi atstāj patstāvīga un spītīga cilvēka iespaidu, kurš nebūs „Lemberga prezidents”.

Otrs Vienotības spārns ir gatavs vienoties ar SC, un šai sakarā tiek piesaukts bijušā ģenerālprokurora Jāņa Maizīša un eksprezidentes Vairas Vīķes-Freibergas vārds. Nav izslēgta arī ZZS un SC vienošanās uz atkārtotajām vēlēšanām. Otrdien pie Urbanoviča frakcijā bija manīta Valsts kontroliere Inguna Sudraba, pret kuru noraidošs nav Lembergs. SC līderis Urbanovičs Pietiek apgalvoja, ka par prezidenta vēlēšanām ar Sudrabu nav runāts. Valsts kontroliere esot ienākusi „pateikt paldies” par SC politiķu piedalīšanos nesenajā Kirgizstānas Valsts kontroles vadības uzņemšanā Latvijā. „Jūs jau zināt, ka es Latvijā esmu galvenais speciālists Biškekas jautājumos,” pajokoja Urbanovičs. Biškeka ir Kirgizstānas galvaspilsēta, kurā nesen notika nemieri. Vēlāk ar līdzīga scenārija atkārtošanos Latvijā biedēja SC līderis.

Tikmēr Zatlera cilvēku aktivitātes jaunas partijas aizmetņu radīšanā tiek noliegtas.  Rīgā šonedēļ pat izskanēja runas, ka pirmdien kādi ar prezidentu saistīti cilvēki interesējušies par juridiskām iespējām un termiņiem jaunas partijas dibināšanai. Zatlera pirmā reakcija uz šīm baumām esot bijusi - smiekli. Tomēr prezidents nesniedz skaidru atbildi, vai viņam ir šādi plāni. Atbilde tikšot noformulēta ne agrāk kā pēc vēlēšanām. No citiem avotiem juristu un politiskajās aprindās izskan: ja Zatlers to nolemtu darīt, vairākos politiskajos spēkos sāktos pārdomu brīži. Ir neapstiprināta informācija, ka interesi par jaunas partijas dibināšanas iespējām izrādījuši kādi ar Vienotību šobrīd saistīti cilvēki. „Laulāties gribētāju un tādu, kas gribētu saspiesties ap Zatleru, tagad ir daudz, arī daži no Vienotības mēģina spēlēt dubulto spēli,” Pietiek izteicās kāds jaunas partijas dibināšanas aktivitātēm informēts avots.

Tikmēr Valsts prezidenta kancelejas vadītājs Edgars Rinkēvičs Pietiek noliedza kā nepamatotas kopš sestdienas klīstošās runas par Zatlera komandas plāniem iesaistīties politikā. Rinkēvičs sevi aktīvajā politikā neredzot, tomēr viņš atturējās kategoriski apgalvot, ka tas nav iespējams. Bijušais ilggadējais Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Rinkēvičs, kurš Zatlera komandu sāka vadīt 2008. gadā, ir tas cilvēks, kurš Rīgas pils vārdā intensīvi uztur kontaktus ar politiķiem un faktiski sava amata dēļ tiek uzskatīts par ietekmīgu politikas spēlētāju. Radies iespaids, ka novērst Zatlera izgāšanu Valsts prezidenta vēlēšanās ir Rinkēviča goda lieta un viņam ir bijusi liela loma lēmuma par Saeimas atlaišanas ierosināšanu tapšanā. 

Novērtē šo rakstu:

0
0