Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Izdevniecības Diena izdoto laikrakstu Diena jau tuvākajā laikā gaidot tālākas redakcijas vadības izmaiņas. Jau no trešdienas, 21. marta laikraksta Diena galvenais redaktors Ilmārs Znotiņš tiek nomainīts ar līdzšinējo uzņēmuma Dienas mediji galveno redaktoru Gunti Bojāru, savukārt pēcāk galvenā redaktora amatā tikšot iecelts laikraksta komentāru nodaļas vadītājs, ekspolitiķis Andrejs Panteļējevs. Izmaiņas laikraksta Diena vadībā izrietot no februāra beigās notikušā darījuma, līdz ar kuru uzņēmēja Viestura Koziola firmai oficiāli piederošās izdevniecības AS Diena akcijas pārgāja ar oligarhiem saistītā Rīgas ostas uzņēmuma Rīgas tirdzniecības osta (RTO) īpašumā.

Panteļējevs pašlaik tiek minēts kā reālākā persona, kura līdz ar AS Diena īpašnieka maiņu pēc zināma "pārejas perioda" varētu tikt iecelta par laikraksta Diena galveno redaktoru. Panteļējevs tiek minēts kā RTO, iespējams, patiesajiem īpašniekiem pieņemamākā kandidatūra laikraksta vadībai līdz brīdim, kamēr būšot skaidrs, vai RTO izdosies pārdot daļu AS Diena piederošo mediju. Savukārt Bojārs, kurš laikraksta galvenā redaktora pienākumus pildīs no 21. marta, tiek uzskatīts par "pārejas perioda" figūru.

AS Diena izdod laikrakstus Diena, Dienas bizness, virkni žurnālu, uzņēmumam pieder arī viena no valstī lielākajām tipogrāfijām un nekustamais īpašums Mūkusalas ielā.

Panteļējevs ir kādreizējais valdošās partijas Latvijas ceļš politiķis. Viņš, iespējams, ir arī viens no tā sauktajiem „Lemberga stipendiātiem”. Panteļējeva politiskā karjera beidzās, kad 2002.gadā Latvijas ceļš caurkrita 8.Saeimas vēlēšanās. Pēc tam Panteļējevs bija pretrunīgi vērtētā premjera Induļa Emša (ZZS) padomnieks drošības jautājumos, vēlāk viņš kļuva par ekspremjera Aigara Kalvīša (TP) laikā izveidotā Informācijas analīzes dienesta priekšnieka vietnieku, bet pēc šī biroja likvidācijas strādāja Satversmes aizsardzības birojā (SAB), kur viņa darba pienākumos ietilpa informācijas analīze par postpadomju valstīm - Krieviju, Ukrainu, Baltkrieviju. Darbu SAB Panteļējevs pameta un 2011.gada vasarā kļuva par laikraksta Diena komentāru nodaļas vadītāju.

Pietiek jau rakstījis, ka izdevniecības Diena īpašnieks ir trīs tā sauktajiem „vecajiem” Latvijas oligarhiem, iespējams, Andrim Šķēlem, Aināram Šleseram un Aivaram Lembergam pastarpināti piederošais Rīgas brīvostas uzņēmums RTO.

Neoficiāli zināms, ka izdevniecības turpmākās darbības pamatā ir vairāki scenāriji. Viens no tiem paredzot Diena izpārdošanu pa daļām, tas ir - atsevišķu izdevniecības struktūru, laikrakstu un žurnālu pārdošanu ārvalstu mediju koncerniem. Starp potenciālajiem Dienas „daļu” pircējiem tiek minēts gan norvēģu mediju gigants Schibsted (Latvijā pieder portāls TVNet), gan igauņu mediju koncerna Ekspress Group lielākais īpašnieks Hanss Luiks. (Viņam pieder arī portāls Delfi, un Luiks tiek uzskatīts par vienu bagātākajiem igauņiem.)

Otrs variants paredzot, ka izdevniecību Diena „savās rokās” pārņemtu viens no, iespējams, slēptiem RTO pastarpinātiem īpašniekiem Aivars Lembergs, ar kura ietekmi tiek saistīta izdevniecība Mediju nams, kas izdod laikrakstu Neatkarīgā Rīta Avīze un vairākus žurnālus. Lembergs gan publiski noliedzis, ka jebkādā veidā ir saistīts ar izdevniecību Diena, un medijos paziņojis, ka viņam Diena nepiederot ne tieši, ne netieši, „ne caur mīlestību, ne caur naidu”.

Trešais variants pieļaujot, ka Diena „vēl kādu laiku” paliek RTO īpašumā, tiek mēģināts optimizēt izdevniecības izmaksas un Diena izdotie mediji tiek daļēji izmantoti RTO īpašnieku kopīgo interešu īstenošanai.

Darījums, ar kuru RTO pārņēma iepriekš Koziolam piederošo izdevniecības Diena īpašnieci AS Žurnāli un Diena, tika noslēgts februāra beigās. Ziņas, ka Koziols zaudēs Dienu, izskanēja jau janvārī, tomēr toreiz viņš to noliedza un sauca par baumām.

Izdevniecības Diena pašreizējās redzamās nedienas sākās 2009. gada vasarā, kad zviedru koncerns Bonnier Business Press pārdeva izdevniecību un to pārņēma Aleksandra Tralmaka vadīts uzņēmums Nedela S.A.. Tralmaks toreiz paziņoja, ka par Dienas īpašnieci kļuvusi Roulendu ģimene no Lielbritānijas ar 45 gadu investīciju pieredzi. Koziols par Dienas 51% akciju oficiālo īpašnieku kļuva 2010.gada augustā. 2011. gada februārī viņš informēja, ka panācis vienošanos ar Roulendu ģimeni, atbilstoši kurai iegūst 98,84% Diena.

Pietiek jau rakstījis, ka KNAB izmeklē Šlesera iespējami nelikumīgas īpašumtiesības dažādos uzņēmumos, tai skaitā RTO. Šīs izmeklēšanas ietvaros 2010.gadā noklausītu sarunu ieraksti liecinājuši, ka patiesie Dienas īpašnieki pastarpināti, caur slēptām īpašumtiesībām RTO varētu būt par Šlesers, Lembergs un Šķēle. Viņi to gan kategoriski ir nolieguši.

Novērtē šo rakstu:

0
0