Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Šodien par demisiju paziņoja Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Pūce. Tas notika tikai dažas stundas pēc jaunajiem Pietiek publiskotajiem faktiem, informējot, ka konkrētas aprises sāk iegūt Pietiek paustās aizdomas, ka par būvniecības nozares politiku atbildīgās Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretāra Pūces (attēlā) sievas vadītās biedrības Ascendum saņemtie dāsnie līdzekļi, kurus ziedojuši no EM virzītās politikas atkarīgi uzņēmumi, nav tikai "sakritība", bet shēma, kas varētu tikt izmantota to vai citu lēmumu panākšanai.

""Ir izskanējušas šaubas par manas rīcības ētiskumu saistībā ar manas dzīvesbiedres vadītās labdarības organizācijas saņemtajiem ziedojumiem un manu profesionālo darbību. Citos apstākļos es, iespējams, uzskatītu, ka mans pienākums ir vienkārši noraidīt šos nepamatotos apgalvojumus. Esmu pārliecināts par savas rīcības likumību un ētiskumu. Taču apzinos, ka šobrīd tikai mana pārliecība vien nav pietiekama sabiedrības uzticības atjaunošanai," - šāds bija Pūces oficiālais publiskais skaidrojums.

Ierēdnis apgalvoja, ka, "zinot, ka Latvijas iedzīvotāju vairums netic tam, ka augstas amatpersonas spēj atkāpties no ieņemamajiem amatiem, šobrīd es nevaru un nedrīkstu rīkoties citādi, kā vien atkāpties no EM valsts sekretāra amata. Esmu šodien iesniedzis atlūgumu ministram".

Taču patiesībā Pūce par demisiju paspēja paziņot pēdējā mirklī, apsteidzot Ekonomikas ministrijas rīkojumu par viņa atstādināšanu no amata uz izmeklēšanas laiku. Savukārt tā būtu balstīta uz Pietiek pēdējās dienās publiskotajiem faktiem.

Kā jau ziņots, viena no Ascendum ziedojušajiem uzņēmumiem līdzīpašnieks Pietiek otrdien atzina, ka ziedojums bijusi daļa no biznesa vienošanās kādā biogāzes koģenerācijas stacijas projektā. Šis bizness ir tieši atkarīgs no EM lēmumiem par obligātā iepirkuma kvotu piešķiršanu, un attiecīgus Pūces parakstītus lēmumus Pietiek šodien publicē.

SIA Anzāģe nav starp tām pazīstamajām būvfirmām, kuras centienos piesaistīt ziedojumu automātiski uzrunā dažādas biedrības. Tomēr EM valsts sekretāra dzīvesbiedres Zaigas Pūces vadītās biedrības Ascendum gada pārskats Lursoft datubāzē rāda, ka 2012. gadā šis mazzināmais būvnieks biedrībai ziedojis 14 000 latu.

Ascendum pārstāvji sociālajos tīklos, reaģējot uz aizdomām par biedrību kā aizsegu nelegāliem maksājumiem par saistīto amatpersonu lēmumiem, otrdien aktīvi uzsvēra grūto darbu ziedojumu piesaistē. Tomēr, kā liecina firmas līdzīpašnieka un valdes locekļa Ērika Lebedoka Pietiek atzītais, neviens no Ascendum nemaz nav vērsies ar lūgumu ziedot.

"Par ziedojumu mūs uzrunāja biznesa partneris. Es neatceros uzvārdu, iespējams, Lūkass vārdā, bet viņš bija saistīts ar Biogas Nord. Mums bija liels kopīgs projekts pie Lestenes, un ziedojums bija daļa no biznesa vienošanās. Tā bija kompleksa vienošanās," atzīst uzņēmējs. Atbalsta vienošanos ar Ascendum Lebedoks esot pārlasījis, bet apgalvo, ka par biedrības vadītājas Zaigas Pūces radniecību ar EM valsts sekretāru Juri Pūci viņš neesot zinājis.

Lai gan uzņēmējs atzīst, ka ziedojumu Ascendum būvprojekta vadītājs Biogas Nord licis priekšā kā daļu no vienošanās par sadarbību biogāzes stacijas celtniecības projektā, jautājums, vai dots mājiens, ka bez ziedojuma Anzāģe pasūtījumu nesaņems, Lebedoku dara piesardzīgu. "Tas nav manā kompetencē spriest, vai tā ir. Es domāju, ka tas tā nebija," saka būvnieks.

Biogāzes elektrostacijas celtniecības darbus pie Lestenes SIA Anzāģe jau pabeigusi, tie noritējuši gan 2012. gadā, gan šogad. Kam tieši izlietoti biedrībai Ascendum noziedotie 14 000 latu, Lebedoks nezinot. Firmai vēlāk piesūtīti ielūgumi uz "saviesīgiem pasākumiem", kurus viņš neizmantojis, bet daži kolēģi gan. Ne Lebedoks, ne otrs Anzāģe īpašnieks Edijs Veinbergs Pietiek nespēj atcerēties, kam ziedoti vēl 24 000 no kopumā 38 000 latu, kas uzņēmuma 2012. gada pārskatā deklarēti kā ziedojums. Veinbergs miglaini atceras, ka atbalstījuši arī orientēšanās sportu un basketbola savienību.

Uzņēmumam, kas strādājis ar 126 526 latu peļņu, abiem līdzīpašniekiem un valdes locekļiem atalgojumā pērngad izmaksājis kopumā 21 175 latu, bet vēl 20 000 sadalījis dividendēs, 38 000 latu atvēlēšana ziedojumiem ir liecina par lielu dāsnumu. Tomēr abi firmas īpašnieki ar grūtībām atceras, kam ziedots un neslēpj, ka pilnībā nav informēti, kādiem mērķiem šī ievērojamā summa izlietota.

Ziedojuma kontekstā Anzāģes īpašnieki runā par SIA Agro Lestene 2012. gadā pasūtīto biogāzes koģenerācijas stacijas 2. kārtas celtniecību. Anzāģe iepriekš cēlusi pie iecerētās biogāzes stacijas esošo lopu fermu, un, tā kā pasūtītājs bijis neapmierināts ar biogāzes stacijas 1. kārtas būvētajiem Velve - Moduls Rīga, 2. kārtai nolīgti viņi, stāsta Veinbergs.

Šajā projektā līdzīgi kā 12 vēl citu uzņēmumu iecerētajos biogāzes staciju projektos laikā no 2010. līdz 2012. gadam kā piegādātājs uzvarējis Vācijas uzņēmums Biogas Nord Anlagenbau GmbH, ko Lebedoks min kā starpnieku sarunās par ziedojumu Ascendum. Lestenes biogāzes koģenerācijas elektrostacijas projektam vācu uzņēmums būvdarbus, iekārtu piegādi un uzstādīšanu apņēmās veikt par 3,8 miljoniem eiro, liecina Iepirkumu uzraudzības biroja informācija.  

Tajā pašā 2012. gadā, kad Anzāģe noziedoja 14 000 latu Pūces sievas vadītajai biedrībai, Biogas Nord Anlagenbau GmbH par 2,6 miljoniem eiro  ieguva tiesības būvēt un uzstādīt iekārtas vēl vienā biogāzes stacijas projektā Viesītes novadā, kur arī kā būvdarbu veicējs tika nolīgta SIA Anzāģe. Šis projekts pasūtītāja finansiālu problēmu dēļ tā arī neesot realizēts, saka uzņēmēji. Tomēr šis iecerētais bizness arī atsedz Ascendum vadīājas vīra - EM valsts sekretāra Jura Pūces lielo ietekmi uz to, būt biznesam vainnebūt. Pietiek publicē tā rīcībā savulaik nonākušos četrus Pūces parakstītos EM lēmumus, projekta pasūtītājam SIA Kalna Dambrāni Energo izsniedzot atļauju jaunu elektroenerģijas ražošanas iekārtu ieviešanai un piešķirot tiesības šajās biogāzes koģenerācijas stacijās saražoto elektroenerģiju pārdot obligātā iepirkuma ietvaros, tas ir, valsts garantētā apjomā līdz 8000 MWh gadā.

Starp Lebedoka minētā starpnieka ziedojuma piesaistē - vācu Biogas Nord - objektiem ir arī SIA Bio Zelta Druva biogāzes stacijas celtniecība. Saistībā ar šo, partiju un ar politiķiem saistītu sporta klubu sponsoriem Kisielu ģimenei piederošo projektu pirms nedaudz vairāk kā gada pat tika uzsākts kriminālprocess aizdomās, ka EM ierēdņi formāli veikuši tā gatavības pārbaudi, pieverot acis uz pārkāpumiem, kas liktu zaudēt valsts obligātā iepirkuma kvotas. Lai gan bija aizdomīga lēmumu pieņemšana ar atpakaļejošiem datumiem, EM valsts sekretārs Pūce toreiz no skandāla izgāja sausām kājām, zem sitiena izrādījās zemākstāvoši ierēdņi.

Pūce otrdien taisnojās sociālajā tīklā twitter, kur izvērtāsvplaša diskusija par  viņa atbilstību ieņemamajam amatam pēc Pietiek pirmās publikācijas par EM valsts sekretāra sievas biedrībai pārskaitītajiem dāsnajiem ziedojumiem no uzņēmumiem, kurus ietekmē Pūces vadītās ministrijas realizētā būvniecības politika. "Es nekad neesmu pieņēmis nevienu lēmumu, ne arī veicis nekādas darbības, kas varētu būt uzskatāms par interešu konfliktu. Protams, ka teikt, ka neesmu finanses biedrībai piesaistījis, ir par maz. Man jāpierāda, ka es neesmu kamielis," aizstāvējās Pūce. Ascendum saņemto ziedojumu sasaiste ar viņa profesionālo darbību neesot pamatota. "Mana ieguldījuma šajos panākumos ir tik, cik melns aiz naga," apgalvo Pūce.

Dokumenti

FotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFoto

Novērtē šo rakstu:

6
0