Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Skandalozā konsultantu uzņēmuma Prudentia Advisers atbildīgie darbinieki būtu saucami pie kriminālatbildības par neīsta dokumenta izgatavošanu – viltošanu saistībā ar nacionālās aviokompānijas airBaltic pārņemšanu: ar šāda satura iesniegumu Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē vērsies viens no airBaltic kreditoriem - ārzonas uzņēmums Taurus Asset Management Fund Limited.

Kā zināms, lai glābtu aviokompāniju airBaltic, 2011.gada 3.oktobrī Latvijas valsts ar Taurus, Bertolta Flika uzņēmumu Baltijas Aviācijas Sistēmas, Latvijas Krājbanku, banku Snoras, Krievijas Investbank, Luksemburgas uzņēmumu Transatlantic Holdings Company un  SIA KD Jet vienojās par airBaltic turpmāko finansējumu un pārvaldību.

Saskaņā ar to Baltijas Aviācijas Sistēmas un Latvijas valsts apņēmās piešķirt airBaltic aizdevumu, kā arī pārjaunot jau piešķirtos akcionāru un finansētāju aizdevumus par tiešiem aizdevuma līgumiem starp airBaltic un finansētājiem. Cita starpā šī vienošanās noteica gadījumu, kad Taurus un citiem finansētājiem jācedē savas prasījuma tiesības par labu valstij par vienu latu.

Taurus bija uzskatījis, ka šādu pārjaunojuma līgumu nav noslēdzis, līdz ar ko pienākums cedēt uzņēmuma prasījuma tiesības par pieciem miljoniem eiro uz to neattiecas. Taču pagājušā gada jūnijā airBaltic tiesā pieprasīja atzīt šo piecu miljonu prasījumu par cedētu, uzņēmumam Taurus pretī saņemot vienu latu. Arī Satiksmes ministrija paziņoja, ka tā cesijas ceļā pārņēmusi par vienu latu Taurus prasījuma tiesības un bez tās nodevusi airBaltic.

"Acīmredzami tieši ap šo laiku (prasības celšanas laiku) tika sākts gatavot falsificētus pierādījumus, lai šo noziedzīgo krāpšanas shēmu realizētu ar tiesas starpniecību," teikts Taurus tagadējā iesniegumā Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldei. Šie dokumenti pēdējos mēnešos sākuši parādīties tiesas prāvas ietvaros.

Satiksmes ministrija tiesā iesniegusi dokumentus, kas saskaņā ar Taurus iesniegumā norādīto nevarētu būt parakstīti norādītajos attiecīgajos datumos: "Tiesā ir iesniegta 2011.gada 14.oktobra vienošanās par attiecināmo saistību pārjaunojumu aizdevumā (turpmāk tekstā – 14.oktobra vienošanās), 2011.gada 14.oktobra apliecinājums par 3.oktobra vienošanās 1.2.punkta priekšnosacījumu izpildi un SIA Prudentia Advisers 2011.gada 18.oktobra atzinums par to pašu 3.oktobra vienošanās 1.2.punkta priekšnosacījumu izpildi."

Kā norāda Taurus iesniegumā policijai, šie dokumenti esot klajā pretrunā ar airBaltic un Satiksmes ministrijas vēlāko rīcību un sūtītiem dokumentiem, bet, piemēram, 14.oktobra vienošanās esot tik pavirši viltota, ka "no tā ir acīmredzams, ka Taurus vārdā attiecīgo dokumentu nav parakstījusi vienošanā norādītā pilnvarotā persona".

Savukārt Prudentia saistību ar šo viltojumu Taurus savā iesniegumā policijai apraksta šādi: "3.oktobra vienošanās un 14.oktobra vienošanās parakstīšanu un sarunas par šo vienošanos saturu veda Satiksmes ministrijas pieaicinātā eksperta SIA Prudentia Advisers pārstāvji. 14.oktobra vienošanos ir parakstījuši deviņi dalībnieki, tajā skaitā to it kā esot parakstījis arī Taurus.

14.oktobra vienošanās (par kuras esamību Taurus ir uzzinājis tikai šobrīd) parakstu zonā Taurus ir norādīts kā pēdējais dokumenta parakstītājs, turklāt atšķirībā no pārējiem vienošanās dalībniekiem tieši Taurus nosaukums un paraksttiesīgā persona ir ierakstīta ar roku.

Taurus paraksttiesīgā persona 14.oktobra vienošanā ir norādīts Lauris Liepa, kurš ir parakstījis vienošanos arī Transatlantic Holdings Company S.A. vārdā. Apskatot 14.okotbra vienošanās paraksttiesīgo personu parakstus, redzams, ka Laura Liepas paraksts, kur viņš parakstās kā Transatlantic Holdings Company S.A. pilnvarotā persona, ir krasi atšķirīgs no Taurus vārdā izdarītā paraksta.

Ņemot vērā iepriekš minēto secināms, ka Taurus vārdā it kā Laura Liepas veiktais paraksts ir viltots. Izmeklētājs (izmeklēšanas iestāde), ierosinot kriminālprocesu un veicot izmeklēšanas darbības (piemēram, veicot rokraksta (paraksta) ekspertīzi), var iegūt pierādījumus tam, ka attiecīgais paraksts ir viltots.

Līdz ar to personas, kuras organizēja 14.oktobra vienošanās parakstīšanu, un zināja par paraksta viltošanu (SIA Prudentia Advisers atbildīgie darbinieki) ir saucamas pie atbildības par neīsta dokumenta izgatavošanu – viltošanu."

Taurus norāda arī uz kādu interesantu Prudentia atrunu: "SIA Prudentia Advisers atbildīgo darbinieku iesaistīšanos dokumenta viltošanā apstiprina arī tapušais 2011.gada 18.oktobra atzinums, kurā SIA Prudentia Advisers, sniedzot atzinumu, pamatojoties uz 3.oktobra vienošanos, jau ir it kā paredzējusi, ka tai iesniegtie dokumenti varētu būt viltoti. SIA Prudentia Advisers atzinumā ir norādījusi, ka tā „neuzņemas nekādu atbildību, ja jebkurš apliecinājumam pievienotais, ietvertais, vai tajā minētais dokuments ir viltots”."

"Ja dokumenti top ar atpakaļejošiem datumiem un patiešām tiek viltoti, tad dokumentu viltošanu nav grūti paredzēt. Tomēr šāda atruna neizslēdz kriminālatbildību tām personām, kuras ir piedalījušās noziedzīga nodarījuma izdarīšanā un palīdzējušas viltot attiecīgo dokumentu," norādīts Taurus iesniegumā. "Acīmredzot arī masu medijos izskanējušie iespaidīgie SIA Prudentia Advisers honorāri saistībā ar 3.oktobra vienošanos un ar to saistītajiem jautājumiem tieši par šādu pakalpojumu sniegšanu tiek maksāti."

Ģirtam Rungainim netieši piederošās Prudentia Advisers pārstāvji šos faktus jau tradicionāli pagaidām nav vēlējušies komentēt. Arī advokāts Lauris Liepa visas pirmdienas laikā nevēlējās sniegt nekādus komentārus saistībā ar šo lietu un atšķirīgajiem parakstiem uz minētā dokumenta.

Novērtē šo rakstu:

1
0