Menu
Pilnā versija
Foto

Par vides situāciju Salacgrīvā

Salacgrīvas novada dome · 09.10.2013. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Vēsturiski Salacgrīvas pilsētā ar centralizēto ūdensapgādi un kanalizācijas pakalpojumiem tika nodrošināta tikai neliela pilsētas daļa - pilsētas centra daudzdzīvokļu mājas, atsevišķi objekti un neliela daļa iedzīvotāju Kuivižos.

Līdz 1997. gadam Salacgrīvas pilsēta ar ūdens apgādi un kanalizācijas pakalpojumiem nenodarbojās. To darīja pilsētas divi zivju pārstrādes uzņēmumi - Salacgrīvas zivju konservu rūpnīca, (vēlāk A/S Salacgrīva 95) un zvejnieku kolhozs Brīvais Vilnis (tagad A/S Brīvais Vilnis). Gan notekūdeņu attīrīšanas iekārtas, gan dzeramā ūdens ieguves vietas un tīkli bija privāts īpašums. Salacgrīvas pašvaldības bezpeļņas uzņēmums Salacgrīvas komunālie pakalpojumi apkalpoja tikai atsevišķas nelielas dzeramā ūdens akas pilsētas nomalēs pāris privātmāju kvartālos.

1997.gadā, no zivju pārstrādes uzņēmumiem tika saņemta skaidra informācija, ka tie neplāno ieguldīt investīcijas ūdenssaimniecības jomā, jo ūdens saimniecība nav uzņēmumu pamatdarbības veids. Ūdens saimniecības uzturēšanas un attīstības jautājumi, bez infrastruktūras nonāca pašvaldības rūpju lokā. Tajā laikā tika panākta vienošanās ar diviem nelieliem ūdens pakalpojumu sniedzējiem - AS Grīva un Rīgas Starprajonu kooperatīvo sabiedrība (Saivas aka). Tā soli pa solim uzsākās ūdens saimniecības bāzes veidošana.

2007. gadā bankrotēja AS Salacgrīva 95, pārstājot sniegt ūdens saimniecības pakalpojumus Salacas kreisā krasta klientiem. Līdz īpašuma jautājuma atrisināšanai, nenododot notekūdeņu attīrīšanas iekārtas pašvaldības īpašumā, tika panākta vienošanās par to apsaimniekošanu.

2010. gadā pašvaldība ar ES (Eiropas Savienības) finanšu atbalstu realizēja notekūdeņu attīrīšanas iekārtu izbūves projektu Lauteros. Esošie klienti tika pieslēgti jaunajām notekūdeņu attīrīšanas iekārtām, Salacgrīva 95 iekārtas slēdza, nodot atpakaļ īpašniekam. 2010.gadā ar ES (Eiropas Savienības) līdzfinansējumu izbūvēja jaunu dzeramā ūdens sistēmu ar ūdens atdzelžošanas iekārtām, kā arī pārbūvēja novecojušos maģistrālos ūdensvadus, kurus izmantoja privātās Salacgrīva 95 akas klienti. Kuivižos 2007.gadā izbūvēja jaunas ūdens atdzelžošanas iekārtas un kanalizācijas pieslēgumu jaunajām notekūdeņu attīrīšanas iekārtām Lauteros. Vecās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas Kuivižos slēdza.

Līdz 2013.gadam ir izveidota pašvaldībai piederošā infrastruktūra - atjaunoti maģistrālie tīkli un izbūvētas notekūdeņu attīrīšanas un dzeramā ūdens atdzelžošanas iekārtas. Šogad ir uzsākti būvdarbi, lai paplašinātu dzeramā ūdens un kanalizācijas tīklus tajās pilsētas teritorijās, kurās šie pakalpojumi līdz šim nebija pieejami - Jūrmalas, Valmieras un Baznīcas ielu kvartālos, kā arī pilsētas centra daļā, kur infrastruktūras līdz šim nebija. Darbus paredzēts pabeigt gada laikā, līdz 2014.gada septembrim.

Kopš 2001.gada Salacgrīvas pašvaldības teritorijā, realizējot ERAF 1.kārtu ir veikta ūdens sistēmu sakārtošana Vecsalacās (izbūvēta jauna ŪAS (ūdens attīrīšanas stacija), rekonstruēta daļa Ūdensvada tīklu), Svētciemā (Rekonstruēta daļa ūdens kanalizācijas tīklu, izbūvēta jauna KSS (kanalizācijas sūkņu stacija) un ŪAS (ūdens attīrīšanas stacija), Kuivižos (izbūvētas jaunas ūdens atdzelžošanas iekārtas un kanalizācijas pieslēgums jaunajām notekūdeņu attīrīšanas iekārtām Lauteros.)

SIA Salacgrīvas ūdens ir noslēdzis civiltiesiskos līgumus ar CFLA par Ūdens Saimniecības projektu realizāciju ERAF 7.kārtas ietvaros „Ūdenssaimniecību infrastruktūras attīstība apdzīvotās vietās ar iedzīvotāju skaitu līdz 2000" sekojošās novada teritorijās - Tūjā (visu ūdens kanalizācijas tīklu rekonstrukcija un jauna urbuma izveide), Svētciemā (ūdens kanalizācijas tīklu rekonstrukcija), Vecsalacās (ūdens kanalizācijas tīklu rekonstrukcija un jaunu notekūdeņu attīrīšanas iekārtu izbūve), Korģenē (ūdens kanalizācijas tīklu rekonstrukcija un jaunu NAI izbūve), Ainažos (ūdens kanalizācijas tīklu rekonstrukcija).

Atgriežoties pie realizācijas stadijā esošā Salacgrīvas KF 2.kārtas projekta "Ūdenssaimniecības attīstība Salacgrīvas pilsētā", vēršam uzmanību, ka šā projekta ietvaros izbūvēs un rekonstruēs ŪK (ūdens kanalizācijas) tīklus 24 km garumā.

Salacgrīvas pašvaldībai, atšķirībā no citām vietām Latvijā, padsmit gadu laikā nācās radīt notekūdeņu attīrīšanas iekārtas un dzeramā ūdens infrastruktūru praktiski no jauna.

Runājot par Sila un Jūrmalas ielas kvartālu, centralizētā kanalizācijas sistēma šeit nav bijusi. Līdz 2014.gada septembrim tā tiks izbūvēta un katrai mājsaimniecībai būs iespēja pieslēgties centralizētā kanalizācijas sistēmai. Šobrīd esošās mājsaimniecības izmanto asinizācijas pakalpojumus, kā arī iespējams kanalizācijas notekūdeņus infiltrē gruntī. Mēs uzskatām, ka šobrīd vairs nav nozīmes kontrolējot, panākt infiltrācijas novēršanu, ja nepilna gada laikā, būs iespējams pieslēgties centralizētai sistēmai. Ja pašvaldība šobrīd pieprasītu stingru noteikumu ievērošanu, iedzīvotājiem nāktos investēt lielus līdzekļus sistēmas sakārtošanai un vairs nebūtu motivācijas pieslēgties jaunajiem tīkliem, kā rezultātā projekts kļūtu bezjēdzīgs.

Šie jautājumi ir tikuši apspriesti ne reizi vien, arī tikšanās sapulcē ar iedzīvotājiem 2013.gada augustā. Atgādinām iedzīvotājiem, ka neattīrītu notekūdeņu infiltrācija 5km joslā piekrastes teritorijā ir aizliegta! Šobrīd atļauja pārvadāt piesārņojošās vielas Salacgrīvai novadā ir tikai SIA Salacgrīvas Ūdens (t.i. kanalizācijas sistēmas tīrīšanas atkritumi un septisko tvertņu dūņās).

Cienījamām raksta Vides ministrija un tās struktūras nespēj saskatīt Salacgrīvā jūrā tekošos notekūdeņus autorēm esam vairākkārt izteikuši piedāvājumu tikties, lai izskaidrotu situāciju, informētu par pateiktajiem un plānotajiem darbiem, taču esam saņēmuši atteikumu. Priekšroka dota vēstulēm un publiskiem šoviem, izmantojot nepārbaudītus faktus - „kāds kaut kur runā, kāds kaut ko teica..." Pašvaldība dod priekšroku darbiem, nevis laika tērēšanai garām papīru sarakstēm.

Aicinājums cienījamām Ilzei Bulei un Lienei Rijkurei,

1) Mūsu rīcībā esošā informācija liecina, ka mājsaimniecības, kurās Jūs dzīvojat, pēdējo trīs gadu laikā arī nav izmantojušas asenizācijas pakalpojumus. Lūdzam Jūs pārtraukt savu kanalizācijas ūdeņu nopludināšanu vidē. Asenizācijas pakalpojumus varat saņemt SIA Salacgrīvas Ūdens pa tālruni 64071575, vai epastu: [email protected]

2) Atgādinām, ka peldvietās suņiem atrasties aizliegts. Lūdzam Jūs ievērot pastāvošo kārtību.

3) Atkārtoti, laipni aicinām Jūs personīgi tikties pašvaldībā, lai mēs varētu sniegt un Jūs saņemtu informāciju un atbildes uz saviem jautājumiem.

4) Ja, Jūsuprāt, esošajās, fekāli piesārņotajās vietās, veiktās analīzes, kanalizācijas piesārņojumu neuzrāda, lūdzam nespiest mūs melot un piekrist neesošajam, tikai tādēļ, ka Jūs tā vēlaties!

Par jūras vides stāvokli iesakām iepazīties: http://www.lhei.lv/lv/jurasdirektiva.php.

Novērtē šo rakstu:

4
0