Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Tieši pērn, krīzes kulminācijas gadā Latvijas turīgākie uzņēmēji rīkojuši īstas dividenžu izmaksas orģijas, - tas izriet no Lursoft apkopotajiem datiem, kas publiskoti žurnāla Playboy pirmajā numurā. Faktiski tas nozīmē, ka šī nauda, kas iepriekš uzņēmumos lielākoties uzkrāta vairāku gadu garumā, nu vienā rāvienā izņemta no biznesa, turklāt ne vienmēr tajā atgriezusies īpašnieku aizdevumu vai citā veidā.

Pagājušā gada desmit lielāko dividenžu saņēmēju saraksts, ņemot vērā arī pašus svaigākos Lursoft datus, izskatās šādi: 10,35 miljonus latu sev izmaksājis elektronikas uzņēmuma Mikrotīkls līdzīpašnieks Arnis Riekstiņš, un pavisam nedaudz no viņa atpaliek Labās Latvijas pārstāvis, Skonto būves lielākais īpašnieks Guntis Rāvis, kurš pērn sev dividendēs izmaksājis 9,82 miljonus latu.

Nākamie sarakstā ir uzņēmuma Cargo Avio lielākais īpašnieks Sergejs Fiščenko (dividendēs saņemti 9,57 miljoni latu), Mēness aptieku saimnieks Vadims Telica (3,59 miljoni latu), Rīgas brīvostas stividorkompānijas Strek lielākais īpašnieks Mihails Gaņevs (3,47 miljoni latu) un bijušais Valsts prezidenta kancelejas vadītājs, tagadējais Skonto būves mazākumīpašnieks Ivars Millers (3,12 miljoni latu).

Lielāko dividenžu saņēmēju pirmo desmitu noslēdz būvkompānijas Ceļu, tiltu būvnieks īpašnieki Edgars un Gatis Zvirbuļi (pa 3,04 miljoniem latu katram), iekārtu un eļļu tirdzniecības kompāniju Infleks un Inflekss īpašnieks Ģirts Kaimiņš (2,76 miljoni latu) un Ventspils tranzītuzņēmējs Oļegs Stepanovs (2,58 miljoni latu).

Kopumā pusotrs simts pagājušā gada lielāko dividenžu saņēmēju sev izmaksājuši aptuveni 150 miljonus latu, un viņu vidū ir gan pusbankrotējušais ekspremjers Māris Gailis (0,83 miljoni latu, ja atbilst realitātei Lursoft datu bāzē atrodamais AS Māris Gailis akcionāru saraksts), gan sociāli atbildīgās uzņēmējdarbības aizstāvis – Par labu Latviju dalībnieks Atis Sausnītis (1,19 miljoni latu), gan Latvenergo korupcijas lietā aizturētais uzņēmējs Andrejs Livanovičs (0,97 miljoni latu).

Turklāt uzņēmēju izmaksāto dividenžu apjoms ne vienmēr ir bijis atbilstošs viņu uzņēmumu pagājušā gada prognozētajiem un reālajiem panākumiem: tā, piemēram, izdevniecība Žurnāls Santa jau 2008. gada pārskatā prognozēja krīzes gadu un „preses izdevumu pārdošanas apjomu dramatisku samazināšanos”, taču tas netraucēja tās īpašniekiem Santai Ančai un Ivaram Zariņam izmaksāt sev dividendēs attiecīgi 0,97 un 0,8 miljonus latu.

Šo dividenžu izmaksāšanas drudzi gan lielā mērā ir sekmējusi valdība. Kā norāda Playboy publikācijas autori, uzzinājuši par gaidāmo 10 procentu nodokli saņemamajām dividendēm, uzņēmēji – neraugoties uz to, vai runā par labu Latviju vai nemaz neliekuļojot rūpējas tikai par savu kabatu – lielā vienprātībā ir metušies izņemt peļņu, kas citādi būtu palikusi uzņēmumu rīcībā.

Arī no minētajiem uzņēmējiem, piemēram, Anča ir kategoriski atteikusies atbildēt uz jautājumiem par viņas dividendēs saņemto gandrīz miljonu latu, toties viņas kompanjons Zariņš ir godīgi atzinis: „Tas ir saistīts ar to, ka izlēma dividendes aplikt ar nodokļiem...”

Novērtē šo rakstu:

0
0