Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Apvienības Vienotība deputāti Aleksejs Loskutovs un Ilma Čepāne trešdien meta garu ēnu uz iepriekšējās Saeimas Tautas partijas frakcijas deputātes, parlamenta Juridiskās komisijas vadītājas, kopš pērnās vasaras valstī augstākās tiesu institūcijas - Satversmes tiesas (ST) - tiesneses Vinetas Muižnieces darbu. Loskutovs un Čepāne bijušajai Saeimas Juridiskās komisijas vadītājai pārmet partiju finanšu pārkāpšanas kriminalizēšanas likumprojekta „norakšanu”, viltojot Saeimas komisijas sēdes protokolu. Muižniece pārmetumus noraida.

Vai tas met ēnu uz Muižnieci kā ST tiesnesi, kādai rīcībai jāseko, Pietiek komentē politologs Valts Kalniņš.

„Pats galvenais ir, vai šo situāciju tiesiski var kvalificēt kā Muižnieces izdarītu noziedzīgu nodarījumu vai nevar. Tas acīmredzot būtu jāizvērtē vai nu prokuratūrai vai KNAB, un jāizvērtē, vai ir noticis amata noziegums.

No morāles un ētikas viedokļa, manuprāt, ja Muižniecei nav un tagad nebūs kaut kāda ļoti pārliecinoša skaidrojuma par to, ka viņa īstenībā nav šādas darbības veikusi, tad man ir grūti iedomāties, kā viņa varētu turpināt ieņemt Satversmes tiesas tiesneses amatu. Jo ir skaidrs, ka šo augsto tiesneses amatu nevar savienot ar apšaubāmu reputāciju. Jebkura tiesneša amats un jo īpaši Satversmes tiesas tiesneša amats ir tāds, kas prasa ļoti augstu sabiedrības uzticamību un attiecīgu reputāciju.

Visos tiesnešu ētikas kanonos un principos ir uzsvērts, ka tiesnesim jābūt gatavam uzņemties stingrāku un daudz lielāku atbildību par ētikas pārkāpšanu nekā parastam pilsonim un bieži vien arī nekā citām valsts amatpersonām.

Līdz ar to es šeit saskatu tikai divus tādus pieņemos ceļus – vai nu Muižniece skaidri, saprotami un pārliecinoši atspēko šos pārmetumus kā nepatiesus, vai arī viņa nevar vairs turpināt būt tiesnese un Muižniecei tiešām būtu jāatkāpjas no šī amata.

Es nedomāju, ka tas, ko Muižnieces kundze trešdien paspēja pateikt medijiem, noraidot pārmetumus, ir tie pārliecinošie argumenti. Tas ir jāvērtē pēc būtības.

No morālā viedokļa par atkāpšanos no Satversmes tiesas tiesneses amata jau var lemt tikai pati Muižniece. Teorētiski, ja viņa nebūtu Satversmes tiesas tiesnese, iespējams, šeit būtu vēl citi mehānismi, lai gan tas arī diskutējams, jo faktiski jau jebkura tiesneša ziņā šādā situācijā būtu pienākums nopietni izsvērt, vai viņš var turpināt būt amatā.

Protams, ja Muižniece pati neatkāpsies, tad būs jāgaida tiesībsargājošo iestāžu atzinums. Un tad jau, ja tiks nolemts saukt Muižnieci pie kriminālatbildības par dienesta viltojumu, tas būs cits ceļš, tad pašai ST vajadzēs balsot par imunitātes atcelšanu Muižniecei un viņas izdošanu kriminālvajāšanai.”

Novērtē šo rakstu:

0
0