Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

2013.gada 27.oktobrī raidījumā Nekā Personīga tika demonstrēts sižets par grāmatas Nākotnes melnraksti, Latvija 1948.-1955. starptautisko atklāšanu.

Sižetā bija minēts, ka „iepriekšējos izdevumos autori centās pierādīt, ka Latvijā okupācija nav bijusi. Šajā stāsta par pēckara periodu. Pirmskara Latviju autori sauc par atpalikušu agrāru zemi, kas nodarbojās ar sīko rūpniecību un to darīja ar atpalikušu tehniku. Par laimi Padomju Savienībā nāca ar piecgades plāniem un izrāvienu ražošanā”.

Šāds apgalvojums ir apmelojošs un satur nepatiesas ziņas, jo Jāņa Urbanoviča, Igora Jurgena un Jura Paidera grāmatā Nākotnes melnraksti, Latvija 1948.-1955. nav apgalvojuma: „Par laimi Padomju Savienībā nāca ar piecgades plāniem un izrāvienu ražošanā”

Šāda apgalvojuma piedēvēšana grāmatas autoriem un grāmatas saturam ir klaja visu grāmatas autoru un tostarp arī mana apmelošana.

Turklāt pārraides autori maldināja pārraides skatītājus, jo norādīja atsauci „Jānis Urbanovičs, Igors Jurgens, Juris Paiders” citātam:

“Padomju vara un komunistu partija vienmēr jo sevišķi rūpējusies par tautas materiālā un kultūras līmeņa pacelšanu. Ceturtajā piecgadē paredzēti ļoti lieli darbi un asignētas milzīgas summas, lai ne tikai sasniegtu, bet arī pārsniegtu to līmeni kāds bija pirms Lielā Tēvijas kara. To sasniedz, ātros tempos kāpinot rūpniecības un lauksaimniecības produkciju, paplašinot tirdzniecības apgrozību, paaugstinot strādnieku un kalpotāju vidējo gada algu, plaši attīstot komunālo, dzīvokļu un kulturālo celtniecību un ievērojami pavairojot visas tautas ienākumu.”

Šis citāts ir fragments no Latvijas PSR Valsts plāna komisijas priekšsēdētāja F. Deglava ziņojuma LPSR AP sesijā „Piecgades plāns 1946. — 1950. gadam”.

Attiecīgā citāta autorība ir norādīta grāmatas Nākotnes melnraksti, Latvija 1948.-1955. 381. lpp. un 378.lpp.

Forma, kādā ir pasniegts attiecīgais citāts, ir maldinoša un neatbilst Radio un televīzijas likuma 17.panta otrajai daļai, kas nosaka, ka raidorganizācijai ir jānodrošina, lai fakti un notikumi raidījumos tiktu atspoguļoti godīgi, objektīvi un vispusīgi, atbilstoši vispārpieņemtajiem žurnālistikas un ētikas principiem.

Atbilstoši Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma 50.panta pirmajai daļai persona, par kuru kāda elektroniskā plašsaziņas līdzekļa raidījumā paustas nepatiesas ziņas, var pieprasīt, lai tas pats elektroniskais plašsaziņas līdzeklis izplata šo ziņu atsaukumu, kā arī tās atbildi. Persona ir tiesīga pieprasīt, lai tās atbilde tiek izplatīta neatkarīgi no tā, vai šī persona ir pieprasījusi attiecīgo ziņu atsaukumu.

Ņemot vērā, ka TV3 auditorija ir simt reizes lielāka par Nākotnes melnraksti, Latvija 1948.-1955. tirāžu, tad 99% TV3 skatītāju nav iespējams tieši pārbaudīt pārraides autoru paustos apmelojumus. Līdz ar to es pieprasu, lai raidījums Nekā Personīga atsauktu nepatiesās ziņas, kas tika pārraidītas 2013.gada 27.oktobrī, jau tuvākajā pārraidē.

1. Pieprasu nolasīt manu atbildi, izpildot Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma 50.panta pirmajā daļā noteikto.

2. Pieprasu nolasīt paziņojumu, ka „Jāņa Urbanoviča, Igora Jurgena un Jura Paidera grāmatā Nākotnes melnraksti, Latvija 1948.-1955. nav apgalvojuma: „Par laimi Padomju Savienībā nāca ar piecgades plāniem un izrāvienu ražošanā.”

3. Pieprasu atkārtoti nolasīt citātu: “Padomju vara un komunistu partija vienmēr jo sevišķi rūpējusies par tautas materiālā un kultūras līmeņa pacelšanu. Ceturtajā piecgadē paredzēti ļoti lieli darbi un asignētas milzīgas summas, lai ne tikai sasniegtu, bet arī pārsniegtu to līmeni kāds bija pirms Lielā Tēvijas kara. To sasniedz, ātros tempos kāpinot rūpniecības un lauksaimniecības produkciju, paplašinot tirdzniecības apgrozību, paaugstinot strādnieku un kalpotāju vidējo gada algu, plaši attīstot komunālo, dzīvokļu un kulturālo celtniecību un ievērojami pavairojot visas tautas ienākumu.” Pēc citāta pieprasu norādīt tā patieso autorību – „fragments no Latvijas PSR Valsts plāna komisijas priekšsēdētāja F. Deglava ziņojuma LPSR AP sesijā „Piecgades plāns 1946. — 1950. gadam”

4. Pieprasu, lai pārraides laikā tiktu izteikta atvainošanās visiem trim grāmatas autoriem, vai arī nolasīts paziņojums, ka pārraides Nekā Personīga autori, veidojot sižetu par grāmatas Nākotnes melnraksti, Latvija 1948.-1955. starptautisko atklāšanu, neievēroja Radio un televīzijas likuma prasības un vispārpieņemtos žurnālistikas un ētikas principus. 

Novērtē šo rakstu:

0
0