Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Reformu partijas ētikas komisija negatavojas izskatīt nevienu no pēdējā laika notikumiem, kas saistīti ar partijas „kodola” pārstāvju rīcību, - ne Saeimas priekšsēdētājas biedres Ineses Lībiņas-Egneres sēšanos dienesta auto pēc iepirkšanās Rīgas Centrāltirgū, ne par partijas vadītāja Valda Zatlera došanos uz Liepāju dienesta automašīnā un ar valsts apmaksāto apsardzi, lai tur piedalītos uzņēmuma Liepājas metalurgs saimnieka Sergeja Zaharjina rīkotajās jubilejas svinībās.

Neviens no partijas ētikas komisijas locekļiem arī pēc vairākkārtējas taujāšanas nevēlējās atbildēt pat uz Pietiek jautājumu – vai vispār ir apsvērta iespēja, ka šos jautājumus ētikas komisijā vajadzētu apspriest. Neoficiāli zināms, ka pāris ētikas komisijas locekļu par šādu iespējamību gan ieminējušies, taču saņēmuši norājumu no partijas „kodola” pārstāvjiem un no šādas ieceres atteikušies.

Šī jautāšana turklāt nebija viegla – izrādījās, ka Reformu partijas ētikas komisijas sastāvs partijas interneta lapā pēc tās pēdējiem pārkārtojumiem vairs nav atrodams. Tikai pēc izrādītās intereses tas Reformu partijas lapā atkal parādījās, turklāt šādā īpatnā formā: „Ētikas komisija Daina Gulbe-Ūle, komisijas vadītāja Anta Vīgante Daina Kazāka Guntars Viziņš Inita Bišofa”.

To, cik Reformu partijai ir svarīgi ētikas jautājumi, demonstrē arī kāda Pietiek lasītāja norādītais – lai gan partija nosaukumu mainījusi jau sen, pie sava ētikas kodeksa tā joprojām nav tikusi un spēkā oficiāli vēl aizvien ir „Zatlera Reformu partijas Ētikas kodekss”. Pietiek šodien publicē šo interesanto dokumentu.

Zatlera Reformu partijas Ētikas kodekss

Ētikas kodekss izstrādāts pamatojoties uz politiskās partijas „Zatlera Reformu partija" (turpmāk -ZRP) Statūtu 4.34.1. punktu un nosaka ZRP biedru un atbalstītāju (turpmāk kopā - biedri) ētikas normas un pamatprincipus, saskaņā ar ZRP programmu un izvirzītajiem mērķiem valsts un sabiedrības interesēs. Ētikas kodekss nosaka Ētikas komisijas darbības pamatprincipus.

Ētikas kodeksa ievērošana ir katra ZRP biedra pienākums, kuru tas brīvprātīgi uzņemas līdz ar iestāšanos ZRP.

Situācijās, kas nav minētas šajā kodeksā, ZRP biedrs rīkojas saskaņā ar sabiedrībā pieņemtajām vispārējām uzvedības normām.

1. Tiesiskums

1.1. ZRP biedrs pirmajā vietā tur sabiedrības intereses, respektējot vairākuma viedokli, bet ņemot vērā arī mazākumu.

1.2. ZRP biedrs, nonākot dilemmas priekšā (vai arī interešu konfliktā) starp personiskajām un sabiedrības interesēm, vienmēr dod priekšroku sabiedrības interesēm.

1.3. ZRP biedrs respektē spēkā esošos normatīvos aktus ne tikai pēc to burta, bet arī pēc gara, nemeklējot veidus, kā tos apiet vai izmantot to trūkumus savā labā.

1.4. ZRP biedrs aktīvi rīkojas, lai kliedētu jebkādas radušās šaubas par savas rīcības tiesiskumu. Ja šaubas kliedēt nav iespējams, ZRP biedrs uzņemas politisku atbildību, atstājot ieņemamo amatu vai citā attiecīgajai situācijai atbilstošā veidā.

1.5. ZRP biedrs pēc savas iniciatīvas rakstveidā informē ZRP valdi par visām situācijām, kuras var radīt kaitējumu ZRP reputācijai, skaidrojot to rašanās cēloņus un iespējamās sekas. Ja šāda situācija ir radusies ZRP biedra darbības vai bezdarbības rezultātā, biedram ir pienākums nekavējoties par to informēt ZRP valdi.

2. Vērtības

2.1. ZRP biedrs tur godā Latviju kā neatkarīgu, demokrātisku republiku, ievēro Latvijas Republikas Satversmi un likumus un ar savu darbību veicina valsts attīstību.

2.2. ZRP biedrs ievēro ZRP statūtus, manifestu, programmu un citus ZRP institūciju pieņemtos lēmumus, ZRP biedra rīcība un izteikumi nenonāk ar tiem pretrunā.

2.3. ZRP biedrs ar cieņu izturas pret savas partijas biedriem un citu politisko partiju pārstāvjiem.

2.4. ZRP biedrs vārdos un darbos ar cieņu izturas pret Latvijas Republiku, tās likumiem un politisko iekārtu. Identificētos trūkumus un nepilnības tiesiskajā sistēmā ZRP biedrs rosina novērst darbojoties ZRP, izmantojot konkrētus argumentus un priekšlikumus.

2.5. ZRP biedrs rīkojas konsekventi, atbildīgi un atbilstoši spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem situācijās, kad nepieciešama nekavējoša rīcība, lai identificētu vai novērstu jebkurus likumpārkāpumus, kas apdraud indivīda un/vai sabiedrības intereses. ZRP biedrs atklāti un nosodoši reaģē uz korupcijas gadījumiem, nekavējoties informējot par tiem tiesībsargājošās iestādes. ZRP biedrs ir atsaucīgs, atbalsta un palīdz ikvienam, situācijās, kad apdraudēta personas drošība, dzīvība vai veselība.

2.6. ZRP biedrs ievēro sabiedrībā pieņemtās vispārējās uzvedības normas.

2.7. ZRP biedrs rīkojas tā, lai ar personīgo piemēru stiprinātu un veicinātu sabiedrības uzticēšanos valstij un mazinātu plaisu starp valsti un sabiedrību.

3. Komunikācija

3.1. ZRP biedrs domā, runā un rīkojas konsekventi, ZRP biedra domas neatšķiras no vārdiem, un vārdi neatšķiras no darbiem.

3.2. ZRP biedrs skaidro sabiedrībai un medijiem savus lēmumus un rīcību.

3.3. ZRP biedrs ir atklāts un atvērts. ZRP biedrs sabiedrībai sniedz tikai patiesu un pārbaudītu informāciju.

3.4. ZRP biedrs apzinās sevi kā Latvijas sabiedrības daļu. ZRP biedrs izturas pret sabiedrības locekļiem kā pret sabiedrotajiem, nevis pretiniekiem.

3.5. ZRP biedrs kopj savu runas un valsts valodas prasmi, nelieto aizskarošus vārdus vai žestus un darbības, kas var aizvainot citas personas cieņu un godu.

3.6. ZRP biedrs nesadarbojas ar personām, kuras valsts varu vai citus valsts (sabiedrības) resursus izmanto savtīgās interesēs. Par jebkāda veida šādu personu spiedienu ZRP biedrs informē tiesībsargājošās iestādes un ZRP valdi, kas savukārt informē par to sabiedrību.

3.7. ZRP biedrs nodala savu privāto komunikāciju no uzstāšanās ZRP vārdā. ZRP vārdā biedrs pauž informāciju vai citus mutvārdu apliecinājumus vienīgi, ja tie saskan ar ZRP pamatvērtībām un atbilst ZRP programmai un citiem programmatiskiem dokumentiem. ZRP biedrs uzņemas saistības partijas vārdā vienīgi, ja tam piekritusi ZRP valde.

4. Finanšu jautājumi

4.1. ZRP biedra personīgās un ģimenes locekļu finanses ir caurspīdīgas, tajās nav nezināmu vai neizskaidrojamu finansējuma avotu.

4.2. ZRP biedra komercdarbība ir atklāta, ZRP biedrs negūst ienākumus no komercdarbības shēmām, kuru mērķis ir apiet likuma regulējumu. ZRP biedrs nav patiesā labuma guvējs sabiedrībās, kuru oficiāli reģistrētie īpašnieki ir formāli nesaistīti ar attiecīgo ZRP biedru.

4.3. ZRP biedrs rūpīgi izvēlas savus darījumu un sadarbības partnerus, pārliecinoties, lai biedra komercdarbība vai cita profesionālā darbība būtu saskaņā ar ZRP vērtībām un principiem.

4.4. ZRP biedrs atturas tieši vai netieši pieņemt dāvanas, atlaides vai izklaides piedāvājumus, labvēlības vai pateicības izpausmes, kas varētu ietekmēt politisko lēmumu pieņemšanu.

4.5. ZRP biedrs neizmanto ZRP darbības rezultātā gūto ietekmi finansiāla vai cita veida labuma gūšanai sev vai saviem tuviniekiem.

4.6. ZRP biedrs likumpaklausīgi ievēro Latvijas nodokļu sistēmu un maksā nodokļus.

5. Ētikas komisija

5.1. ZRP Ētikas komisija ir neatkarīga ZRP konsultatīva institūcija. Tā izveidota saskaņā ar ZRP statūtiem, lai uzraudzītu uzvedības un ētikas normu ievērošanu atbilstoši ZRP mērķiem un uzdevumiem un veicinātu ZRP biedru darbību saskaņā ar Ētikas kodeksa prasībām. Ētikas komisija, atbilstoši ZRP statūtiem, sastāv no 5 locekļiem, kurus ievēl Kopsapulce. Ētikas komisijas locekļi no sava vidus ievēl Ētikas komisijas priekšsēdētāju un sekretāru. Savas prombūtnes laikā, Ētikas komisijas priekšsēdētājs deleģē pildīt savus pienākumus kādam no Ētikas komisijas locekļiem.

5.2. Ētikas komisijai ir tiesības savas kompetences ietvaros pieprasīt un saņemt informāciju no ZRP biedriem, uzaicināt biedrus un citas personas uz Ētikas komisijas sēdi informācijas un priekšlikumu sniegšanai.

5.3. Ētikas komisijai ir šādas tiesības:

5.3.1. izvērtēt ZRP biedru rīcības atbilstību Ētikas kodeksam;

5.3.2. lemt par biedru kandidātu uzņemšanas un biedru izslēgšanas nepieciešamību un pamatotību, sniedzot rekomendācijas valdei;

5.3.3. šaubu gadījumā izvērtēt ZRP biedru vai biedru kandidātu patieso mērķu atbilstību ZRP mērķiem un uzdevumiem;

5.3.4. izskatīt sūdzības un iesniegumus par Ētikas kodeksa un sabiedrībā pieņemto uzvedības normu pārkāpumiem;

5.3.5. piedalīties ZRP biedru savstarpēju strīdu risināšanā, uzklausot iesaistītās puses un sniedzot priekšlikumus konflikta noregulēšanai. Ja kāda no iesaistītajām pusēm nepiekrīt Ē tikas komisijas strīdus risinājumam, Ē tikas komisija iesniedz rekomendāciju Valdei, kuras lēmums ir galīgs.

6. Ētikas komisijas reglaments

6.1. Pārbaudi par biedra Ētikas kodeksa pārkāpumu Ētikas komisijā var ierosināt saņemot ZRP valdes, Valdes priekšsēdētāja, Revīzijas komisijas vai biedra iesniegumu. Ētikas komisija Pārbaudi par biedra Ētikas kodeksa pārkāpumu var ierosināt pēc savas iniciatīvas. Ētikas komisija neizskata anonīmus iesniegumus.

6.2. Ētikas komisijas darbs notiek sēdēs. Ē tikas komisijas sēdi sasauc komisijas priekšsēdētājs desmit darba dienu laikā pēc iesnieguma saņemšanas par ZRP biedra rīcību. Par sēdes norises vietu un laiku Ētikas komisijas locekļus un pieaicināmās personas informē. Ētikas komisija var pilnvarot Ētikas komisijas locekli vai citu ZRP biedru piedalīties jautājuma izvērtēšanas sagatavošanā (lēmuma pieņemšanai nepieciešamās informācijas iegūšanā).

6.3. Ētikas komisijas sēdes ir slēgtas. Personas, kuras nav Ētikas komisijas sastāvā, Ētikas komisijas sēdēs var piedalīties tikai pēc Ētikas komisijas uzaicinājuma. Ētikas komisija, lemjot par konkrētā biedra rīcību, vismaz vienu reizi uzaicina biedru uz Ētikas komisijas sēdi. Biedra, par kuru iesniegta sūdzība, atteikšanās sadarboties tiek uzskatīta par ētikas normu pārkāpumu.

6.4. Ētikas komisija ir lemttiesīga, ja tās sēdē piedalās vairāk kā puse no Ētikas komisijas locekļiem. Ētikas komisija lēmumus pieņem ar klātesošo locekļu balsu vairākumu. Balsīm sadaloties līdzīgi, izšķirošā ir Ētikas komisijas priekšsēdētāja balss. Ja Ētikas komisijas loceklis objektīvu iemeslu dēļ nepiedalās komisijas sēdē, tad šis loceklis var nodot savu balsi balsojumā ar tālruņa starpniecību. Ja pastāv iemesli, kuru dēļ Ētikas komisijas locekļa lēmums konkrētajā lietā var nebūt pilnībā objektīvs, attiecīgais Ētikas komisijas loceklis atstata sevi no šī jautājuma izskatīšanas un lēmuma pieņemšanas. Ja minētos apstākļus konstatē Ētikas komisijas priekšsēdētājs, viņš atstata Ētikas komisijas locekli, vienlaikus ierosinot izvērtēt viņa rīcības atbilstību Ētikas kodeksa normām.

6.5. Ētikas komisijas sēdes, kurās pieņemti lēmumi, protokolē. Ētikas komisija var veikt sēdes ierakstu ar tehniskiem līdzekļiem.

7. Ētikas komisijas lēmumi

7.1. Ētikas komisijas lēmumiem, kuri tiek pieņemti iesniegumu un sūdzību izskatīšanas rezultātā, ir rekomendējošs raksturs, izņemot gadījumu, kad biedrs lūdzis pats sniegt atzinumu par sevi (šādā gadījumā lēmums ir attiecīgajam biedram saistošs).

7.2. Ētikas komisijas lēmumi tiek iesniegti ZRP valdei lēmuma pieņemšanai par tālāko rīcību.

7.3. Iesniegumu un sūdzību izskatīšanas rezultātā pieņemtie lēmumi un cita ar lietu izskatīšanu saistītā korespondence glabājas ZRP birojā. Par Ētikas komisijas lēmumu un tā saturu tiek informēts iesniedzējs un biedrs, kura rīcība tikusi izvērtēta, nosūtot šo informāciju uz elektroniskā pasta adresi, vai, ja tādas nav, ZRP biedru reģistrā norādīto pasta adresi. Pasta sūtījuma gadījumā lēmums uzskatāms par saņemtu septītajā dienā pēc tā nodošanas pastā.

7.4. Uzsākto pārbaudi Ētikas komisija pabeidz ne vēlāk kā 2 (divu) nedēļu laikā no pārbaudes uzsākšanas dienas un pieņem vienu no šādiem lēmumiem (atzinumiem):

7.4.1. par ierosinājumu ZRP biedram novērst pārkāpumu un/vai tā radītās sekas;

7.4.2. par ierosinājumu Valdei izskaidrot biedram viņa rīcības nepareizību;

7.4.3. par ierosinājumu izslēgt biedru no ZRP;

7.4.4. par ierosinājumu uzņemt vai neuzņemt personu par ZRP biedru;

7.4.5. par pārbaudes izbeigšanu.

7.5. Nepieciešamības gadījumā Ētikas komisija pārbaudes laiku var pagarināt, bet ne ilgāk kā par vēl 2 (divām) nedēļām. Ja lēmumu nav iespējams pieņemt bez konkrētas informācijas saņemšanas, un šīs informācijas nav ZRP biedru rīcībā, pārbaudi var apturēt līdz attiecīgās informācijas saņemšanai no atbildīgajām institūcijām vai personām.

7.6. Nav pieļaujama jebkādu nelabvēlīgu seku radīšana biedriem sakarā ar sūdzības iesniegšanu. Ja šādas sekas rada kāds no ZRP biedriem, tas uzskatāms par Ētikas kodeksa pārkāpumu.

7.7. Ētikas komisija ievēro konfidencialitāti. Ētikas komisijas lēmumi tiek publiskoti, ja par šo lēmumu publiskošanu katrā gadījumā atsevišķi lēmusi ZRP valde.

Novērtē šo rakstu:

1
0