Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Gan Latvijas radio jaunā valdes priekšsēdētāja, kādreizējā aģentūras LETA vadītāja Una Klapkalne, gan radio ziņu dienesta korespondente Vita Anstrate atsakās plašāk skaidrot situāciju saistībā ar sabiedriskā radio publiskoto, kā izrādījies, vienpusējo un tendenciozo informāciju par Aivi Berģi – viņa paša un radio interpretācijā smagi cietušu bāreņu nama Saulstari bijušo audzēkni, par kura sodāmību un saistību ar seksuālās vardarbības kriminālprocesu sabiedriskais radio ir noklusējis.

Latvijas radio valdes priekšsēdētājai Unai Klapkalnei bija uzdoti šādi jautājumi:

„Saistībā ar gatavojamu publikāciju vēlos saņemt atbildi kā no sabiedriskā radio valdes priekšsēdētājas: sakiet, lūdzu, kādā tieši veidā un ar kādām tieši metodēm Jūsu vadītā sabiedriskā radio korespondenti, veidojot sižetus raidījumu sērijai "Sistēmas bērni", pārliecinās par stāstītāju - bijušo bērnu namu audzēkņu, no kuriem lielākā daļa ir anonīmi, - sniegtās informācijas patiesīgumu un to pārbauda? Un otrs jautājums: kā tieši sabiedriskā radio darbinieki atbildīgi un profesionāli pārliecinās, ka ar viņiem netiek manipulēts un ka viņi paši nekļūst par manipulāciju līdzdalībniekiem?”

Latvijas radio ziņu dienesta korespondentei Vitai Anstratei bija uzdoti šādi jautājumi:

1) Jūs esat Latvijas Žurnālistu asociācijas biedre, uz kuru attiecas gan Latvijas radio Rīcības kodeksa, gan minētās organizācijas ētikas kodeksa normas. Šis kodekss noteic, ka „žurnālista galvenais uzdevums ir sniegt sabiedrībai patiesu un pārbaudītu informāciju”. Sakiet, lūdzu, kā tieši Jūs pārbaudījāt Aivja Berģa sniegto informāciju un kā pārliecinājāties par tās patiesumu, pirms to publicējāt?

2) Minētais kodekss arī noteic, ka „žurnālists gādā par viedokļu daudzveidību, pat ja šie viedokļi šķiet pašam nepieņemami”. Sakiet, lūdzu, kādu apsvērumu dēļ Jūs izlēmāt konkrētajā sižetā šādu daudzveidību nenodrošināt, bet tā vietā publiskot tikai un vienīgi A. Berģa stāstījumu?

3) Sakiet, lūdzu, vai pirms A. Berģa stāstījuma publiskošanas Jūs veicāt darbības, lai noskaidrotu faktus par, piemēram, A. Berģa sodāmību, viņa iespējamo procesuālo stāvokli kriminālprocesos, viņa psiholoģisko raksturojumu? Vai Jūs vērsāties, piemēram, Valsts policijā, bāriņtiesā? Ja šādas darbības veicāt, tad kādas tieši un ar kādiem rezultātiem? Ja nē, tad kādu apsvērumu dēļ ne?

Latvijas radio vadības sniegtā atbilde uz uzdotajiem jautājumiem:

„VSIA „Latvijas Radio”, atbildot uz Jūsu 2018. gada 5. marta elektroniskā pasta vēstuli (reģistra nr. 20/B2-6.1), informē, ka Latvijas Radio žurnālisti plāno un rada saturu atbilstoši Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes apstiprinātajam sabiedriskajam pasūtījumam, balstoties uz Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumu, likumu „Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem” u. c. normatīvajiem aktiem, ievērojot Latvijas Radio Rīcības un ētikas kodeksu, kā arī vispārpieņemtās profesionālās un uzvedības normas.”

Latvijas radio ziņu dienesta korespondentes Vitas Anstrates atbilde uz uzdotajiem jautājumiem:

„Sveiki! Domāju, ka spēsiet patstāvīgi sagatavot objektīvu publikāciju.”

Normas no Latvijas Žurnālistu asociācijas ētikas kodeksa (Latvijas radio ziņu dienesta korespondente Vita Anstrate ir šīs organizācijas biedre):

- Žurnālista galvenais uzdevums ir sniegt sabiedrībai patiesu un pārbaudītu informāciju.

- Žurnālists gādā par viedokļu daudzveidību, pat ja šie viedokļi šķiet pašam nepieņemami.

- Žurnālista pienākums ir pārbaudīt avotu sniegto informāciju.

Novērtē šo rakstu:

57
1