Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

„Sakārtota” iepirkuma dēļ IT pārvaldības sistēmas (SAP) pielāgošana eiro Latvijas Valsts kasei izmaksās gandrīz piecreiz dārgāk nekā Igaunijas Finanšu ministrijai, - tas izriet no Pietiek rīcībā esošajiem Igaunijas Iepirkumu portāla datiem. Ja Latvijas budžetam šie pakalpojumi izmaksās 237 tūkstošus latu, tad igauņiem veselu divu iepirkumu kopapjoms bijis vien aptuveno 70 tūkstoši eiro.

Pietiek jau rakstīja par administratīvajai rajona tiesai adresētu SIA Smart IT pieteikumu, no kura izriet, ka uzņēmums, zinot, ka Valsts kase izmanto SAP sistēmu „Vienotās valsts budžeta plānošanas un izpildes informācijas sistēma", par kuras uzturēšanu 2010.gada 23.jūlijā ir noslēgusi līgumu ar Lattelecom Technology, un to, ka Valsts kasei būs nepieciešami IT pakalpojumi šīs SAP sistēmas pielāgošanai eiro valūtai, bija jau laikus sazinājies ar Valsts kasi, lai noskaidrotu, kad varētu tikt izsludināta iepirkumu procedūra šiem pakalpojumiem.

Taču uzņēmuma interese faktiski ignorēta, un šā gada sākumā Smart IT uzzinājis, ka Valsts kase bez konkursa izsludināšanas, veicot individuālu sarunu procedūru tikai ar Lattelecom Technology, paklusām jau ir izvēlējusies slēgt līgumu ar to par 237 600 Ls un jau 2012.gada 20.decembrī noslēgts attiecīgs līgums. Turklāt, lai izvairītos no šī lēmuma apstrīdēšanas Iepirkumu uzraudzības birojā, Valsts kase izmantojusi savdabīgu shēmu.

Ja ticēt Valsts kases un Lattelecom Technology saskaņotajai oficiālajai versijai, vienā dienā, dažu stundu laikā tie bija spējuši gan izsniegt uzņēmumam nepieciešamo pakalpojumu aprakstu, Lattelecom Technology ne tikai izpētītu šo apjomīgo dokumentu, bet arī sagatavotu un iesniegtu savu piedāvājumu, šo piedāvājumu apspriestu un vienotos par abpusēji pieņemamiem noteikumiem, kā arī, lai sagatavotu iepirkuma līgumu un abas puses to parakstītu.

Uz šī pamata Smart IT lūdzis tiesu ne tikai sākt administratīvo lietu, bet arī pieņemt lēmumu par pagaidu noregulējuma piemērošanu, nosakot aizliegumu Valsts kasei uzsākt līguma ar SIA Lattelecom Technology par vienotās valsts budžeta plānošanas un izpildes informācijas sistēmas pielāgošanu eiro izpildi vai turpināt šī līguma izpildi, ja tā izpilde jau ir uzsākta, kā arī atzīt par prettiesisku Valsts kases veikto sarunu procedūru.

Lai noskaidrotu, cik pamatots un valstij izdevīgs ir bijis Valsts kases lēmums, Pietiek vērsās Igaunijas Iepirkumu portālā, lai noskaidrotu, cik līdzīgi pakalpojumi ir izmaksājuši kaimiņvalstī, kur eiro ieviešana jau aiz muguras. Izrādījās, ka līdzīgs iepirkums tur izmaksājis gandrīz piecreiz lētāk nekā Latvijā.

Uz šo faktu pieteikumā tiesā norādījusi arī SIA Smart IT: „Norādītās prettiesiskās rīcības rezultātā Atbildētājs [Valsts kase] ir iepircis SAP sistēmas pielāgošanas euro valūtai pakalpojumus no Trešās personas [Lattelecom Technology] par vairākkārt dārgāku cenu, nekā šos pašus pakalpojumus būtu bijis iespējams iepirkt atklātā konkursā. To pierāda Igaunijas piemērs.

Igaunijas Finanšu ministrija arī izmanto SAP sistēmu un iepirka šīs SAP sistēmas pielāgošanas euro valūtai pakalpojumus 2010.gada martā un aprīlī (izdrukas no Igaunijas Iepirkumu portāla un to tulkojums pielikumā), lai pielāgotu SAP sistēmu darba euro valūtā līdz 2011.gada 01.janvārim, kad Igaunijā ieviesa euro valūtu. Šis Igaunijas piemērs pierāda, ka Finanšu ministrijas un tā iestāžu izmantotās SAP sistēmas pielāgošanas euro valūtai pakalpojumi, iepērkot tos konkursa ceļā, pie tam divās daļās izmaksāja vien ap 70 tūkstošus euro.

Taču Atbildētājs prettiesiski izvēlētās sarunu procedūras rezultātā, pieprasot un saņemot piedāvājumu tikai no Trešās personas un nepieļaujot iesniegt nevienu citu piedāvājumu, ir noslēdzis Iepirkuma līgumu par faktiski tāda paša veida un apjoma pakalpojumiem par cenu 237 600 Ls, jeb vairāk kā 338 tūkstošiem euro, t.i. par gandrīz piecas reizes augstāku cenu, nekā šos pakalpojumus būtu iespējams iepirkt atklātā konkursā!

Tādejādi Atbildētājs ne tikai nav nodrošinājis Publisko iepirkumu likuma 2.pantā noteikto likuma mērķi - nodrošināt valsts līdzekļu efektīvu izmantošanu, bet arī ir pārkāpis Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma 1.pantā noteikto mērķi un 2.panta pirmajā daļā noteikto pienākumu rīkoties ar finanšu līdzekļiem likumīgi, 3.panta 1.punktā noteikto pienākumu rīkoties tā, lai mērķi sasniegtu ar mazāko finanšu līdzekļu un mantas izlietojumu, kā ari 8.pantā skaidri noteikto aizliegumu iegādāties pasūtīt pakalpojumus vai darbus par acīmredzami paaugstinātu cenu.”

Tāpat pieteikumā norādīts uz to, ka Igaunijas piemērs pierāda – nav pamatots Valsts kases apgalvojums, ka neesot iespējams „mainīt zirgus uz pārceltuves”: „Igaunijas piemērs pierāda arī apstākļus, ka Atbildētāja SAP sistēmas pielāgošanu euro valūtai ir iespējams veikt atsevišķi no SAP sistēmas uzturēšanas, jo Igaunijā SAP sistēmas pielāgošanas euro valūtai pakalpojums pat pats par sevi tika sadalīts.

Igaunijas piemērs pierāda arī to, ka Atbildētāja SAP sistēmas pielāgošanu euro valūtai ir iespējams veikt arī, izsludinot iepirkuma procedūru līdz 2013.gada aprīļa mēnesim. Tas nozīmē, ka Atbildētājs nevar šobrīd atrunāties ar to, ka Atbildētāja un Trešās personas nelikumīgas sarunu procedūras rezultātā noslēgtā Iepirkuma līguma ar acīmredzami daudzkārtīgi paaugstināto cenu izpildes apturēšana varētu liegt savlaicīgi līdz 2014.gada 1.janvārim pabeigt Atbildētāja SAP sistēmas pielāgošanu euro valūtai un tādejādi traucēt euro ieviešanu valstī.”

Ne Valsts kase, ne Finanšu ministrija pagaidām nav sniegušas nekādus komentārus par šiem faktiem.

Novērtē šo rakstu:

0
0