Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Klusi un nemanāmi, formāli it kā ievērojot likuma burtu, Salacgrīvas novada būvvalde pērn pirms Ziemassvētkiem devusi saskaņojumu biogāzes ražotāja SIA Grow Energy projektam – jaunas biogāzes atkritumu (digestāta) novietnes, faktiski mēslu bedres izveidei Liepupes pagasta Jaunbūčos. Tas satraucis pagasta iedzīvotājus, kuri, savācot kopā aptuveni 130 parakstu, vērsušies pie novada domes un vides un reģionālās attīstības ministra Edmunda Sprūdža, kategoriski iebilstot pret biogāzes ražotāja projekta īstenošanu un atkritumu lagūnas izbūvi.

Šaubas par Salacgrīvas novada būvvaldes rīcību radījis fakts, ka tā projekta īstenotājiem nemaz nav pieprasījusi veikt projekta sabiedrisko apspriešanu un ietekmes uz vidi novērtējumu.

Iedzīvotājus, kā izriet no amatpersonām nosūtītās vēstules, uztrauc gan smakas, ko radīs atkritumu novietne, gan vietējie ceļi, kurus izdangās smagā tehnika, gan kaitējums videi, ko neatgriezeniski radīs biogāzes ražotāja interesēm pakārtotais bizness.

Iedzīvotāju aktivitāte un Pietiek ceturtdien Salacgrīvas novada vadītājam Dagnim Straubergam uzdotie jautājumi, kā tas nācies, ka domei pakļautā būvvalde, ignorējot iedzīvotājus, saskaņojusi atkritumu novietnes izveides projektu, piektdien jau raisīja konkrētu amatpersonu rīcību.

Pašvaldības vadītājs Straubergs, caurskatot SIA Grow energy iesniegtos dokumentus bija secinājis, ka dokumentos ir daudz kļūdu, ka jaunceļamais objekts ir sensitīvs iedzīvotājiem un ka tā īstenošana jāaptur.

Līdz ar to Straubergs piektdien izdevis rīkojumu par ārkārtas domes sēdes sasaukšanu pirmdien, lai novada deputāti izskatītu biogāzes atkritumu novietnes projektu un pieņemtu lēmumu par visu iepriekš Salacgrīvas novada būvvaldes izsniegto saskaņojumu anulēšanu, aicinot biogāzes ražotāju projekta virzību sākt no jauna ar sabiedrisko apspriešanu.

Salacgrīvas novada būvvaldes vadītājas Gundegas Upītes viedokli Pietiek neizdevās iegūt. Viņa aizvadītajā nedēļā iesniegusi atlūgumu un atrodas slimības atvaļinājumā.

Pirms piektdien pieņemtā lēmuma Straubergs Pietiek ceturtdien norādīja, ka par novada būvvaldes saskaņoto projektu, pirms iedzīvotāji par to sākuši satraukties, neko nav zinājis.

Kā liecina Pietiek noskaidrotais, iedzīvotāji trauksmi par biogāzes atkritumu novietnes izbūvi sacēluši aizvadītājā nedēļā, kad teritorijā, kur iecerēta mēslu glabātuve, pamanījuši traktorus, kas uzsākuši būvdarbu sagatavošanas darbus, lai gan būvatļauja tobrīd firmai nebija izsniegta.

Februāra beigās biogāzes ražotājs bija saņēmis Salacgrīvas būvvaldes saskaņojumu būvprojektam un, kā noprotams, solījumu, ka būvatļauja līdz 1.martam būs.

SIA Grow Energy atkritumu novietnes projekta vadītājs Māris Bremmers un firmas priekšnieks Gatis Preimanis ceturtdien Pietiek apgalvoja, ka līdz šim veiktie darbi nav bijusi neatļauta būvniecība. No uzņēmumam piederoša lauka traktori vienkārši esot šķūrējuši sniegu.

Uz Pietiek jautājumu, kāda jēga no lauka šķūrēt sniegu, ja tās nav saistīts ar nodomu uzsākt būvniecību, firmas pārstāvis Bremmers skaidroja, ka sniega šķūrēšana uzlabojot ražu un par šo metodi varot apjautāties pie jebkura kartupeļa audzētāja.

Grow Energy kartupeļus gan neaudzē, - biogāzes ražošanai firma izmanto kukurūzu, ar ko tad arī apsēti Salacgrīvas novadā tai piederošie lauki, raisot iedzīvotāju bažas par lauksaimniecības zemes noplicināšanu.

Firmas vadītājs Preimanis ceturtdien uz Pietiek jautājumu, kā tas nācies, ka uzņēmums uzsācis neatļautus būvdarbus un ka projekta iecere nav saskaņota ar iedzīvotājiem un pašvaldību, turējās pie argumenta, ka viss esot darīts likumīgi, novada būvvalde visus saskaņojums esot sniegusi. Preimanis uzsvēra, ka „mums visi papīri ir kārtībā un arī būvatļauja mums piektdien būs".

Asumu biogāzes atkritumu novietnes projekta īstenošanai Salacgrīvas novadā piešķir vietējo runas, ka biogāzes ražotājs Grow Energy un tā Salacgrīvas būvvaldē izbīdītais projekts saistīts ar ietekmīgiem ekspolitiķiem. Tiesa oficiālu apstiprinājumu tam nav, - kā rāda Lursoft datu bāzē pieejamā informācija SIA Grow Energy vienīgais īpašnieks ir kāds 1957. gadā dzimis Jānis Bunduls.

Biogāzes ražošana ir viens no pretrunīgi vērtētiem, valsts atbalstītiem zaļās enerģijas veidiem, kuru stutējis gan bijušais ekonomikas ministrs Artis Kampars, gan viņa priekštecis, premjera Ivara Godmaņa valdības ekonomikas ministrs Kaspars Gerhards

Iedzīvotāju vēstule:

Salacgrīvas novada domei

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram E.Sprūdžam

Par būvniecību Liepupes pagastā

Salacgrīvas novada Liepupes pagasta iedzīvotāji ir novērojuši, ka notiek būvniecība nekustamajā īpašumā „Jaunbūči” Liepupes pagastā. SIA „GROW ENERGY” gatavojas būvēt lagūnuatkritumu glabāšanai. Mēs esam izbaudījuši neciešamo smaku, kad šī pati kompānija atkritumus veda uz laukiem un izgāza, kā arī to, kā lielā ātrumā traktori ar cisternām kursēja cauri Liepupes ciemam.

Būvobjekts atrodas ļoti tuvu apdzīvotām vietām: Liepupes ciemam, viensētu apbūvei Mustkalniem un Duntei. Netālu ir iecienītas atpūtas vietas: Liepupes muiža, krodziņš Meke ar vasaras kafejnīcu, blakus objektam ir bioloģisko saimniecību „Vīganti” un „Atvari” lauki.

Ņemot vērā to, ka Salacgrīvas novads ir Zaļais novads (2010.gada 21.jūnija sēdē deputāti vienbalsīgi apstiprināja Deklarāciju par Zaļo novadu), vieta Liepupes pagastā, kur notiek būvniecība atrodas Ziemeļvidzemesbiosfēras neitrālajā zonā, Baltijas jūras un Rīgas jūras līča ierobežotas saimnieciskās darbības joslas teritorijā, netālu, faktiski 3 km attālumā ir Rīgas jūras līcis, 1 km attālumā ir maģistrāle VIA Baltika, blakus būvei ir notekkanāls, kas nes ūdeņus no purva uz jūru, šāda būve nav pieļaujama.

Mūs uztrauc kaitējums dabai un cilvēku veselībai, ko lagūna atkritumu glabāšanai radīs kā arī ceļu uzturēšana un kvalitāte notiekot regulārai smagā transporta caurbraukšanai. Pašlaik ceļš tiek uzturēts ar pašvaldības un vietējo saimniecību atbalstu.Gribam dzīvot tīrā un sakārtotā vidē, lai mums pašiem un mūsu viesiem, kā arī tūristiem būtu patīkami apmeklēt Liepupes pagastu.

Paredzētā būve radīs problēmas arī tuvumā esošo nekustamo īpašumu īpašniekiem, jo līdz ar to samazināsies nekustamo īpašumu tirgus vērtība.

Neizpratni rada tas, ka apjomīgu būvju atkritumu glabāšanai būvniecības ieceres netiek nodotas sabiedrības apspriešanai, kā arī izskaidrotas ar būvi saistītās saimnieciskās darbības ietekme uz vidi un cilvēku veselību.

Pamatojoties uz iepriekšminēto, esam kategoriski pret SIA „GROW ENERGY” atkritumu lagūnas izbūvi Liepupes pagasta „Jaunbūčos” ko apliecinām ar saviem parakstiem.

Novērtē šo rakstu:

0
0