Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Bēdīgi slavenais nu jau bijušais Valsts policijas Jūrmalas iecirkņa priekšnieks, kādreizējais Drošības policijas darbinieks Aleksandrs Melnis kopā ar vietējo kriminālpolicijas nodaļas priekšnieci Ingu Zonbergu un inspektori Baibu Raškovsku atzīti par aizdomās turētajiem Iekšējās drošības biroja izmeklētā kriminālprocesā saistībā ar pērn Jūrmalā notikušu skandalozu aizturēšanu: uzņēmuma Rolling valdes priekšsēdētājam Kasparam Skribanovskim uz ģimenes skandālu bija izdevies izsaukt divas augstākās vietējās policijas amatpersonas - Melni un Zonbergu, kā arī panākt, ka viņa dzīvesbiedre uz gandrīz divām diennaktīm tiek aizturēta.

Pietiek jau vairākkārt aprakstījis notikumus Jūrmalā pagājušā gada vasarā, kad Skribanovsku ģimenes konflikts beidzās ar to, ka pēc vīra izsaukuma mājās ieradās vairāki policisti, tostarp Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Jūrmalas iecirkņa priekšnieks Melnis un kriminālpolicijas nodaļas priekšniece Zonberga. Meļņa rīcība strīdā iesaistītās sievietes iesniegumā bija aprakstīta šādi:

„Pa kāpnēm pretī nāca kāds vīrietis privātā apģērbā ar izteiktu smaidu sejā, un vizuāli šī vīrieša uzvedība liecināja, ka viņš ir lietojis alkoholu, kā arī, pienākot tuvāk, sajutu alkohola smaku. Šis cilvēks stādījās priekšā kā Jūrmalas policijas iecirkņa priekšnieks Melnis, smīnot un ņirgājoties paziņoja, ka mani no šejienes izvedīs roku dzelžos, ja tūlīt neaiziešu. Atbildēju, ka esmu savās mājās, ir jau vēls, un gāju atpakaļ gulēt.

Vīrs [pazīstams Jūrmalas uzņēmējs Kaspars S.] ar Jūrmalas iecirkņa priekšnieku Aleksandru Melni sekoja man guļamistabā, ignorējot to, ka istabā gulēja bērns, viņš turpināja stāstīt, kā viņi varētu ar mani izrīkoties, ka “uztaisīs man lietu” un atņems bērnus. Viņš nepārtraukti izteica man draudus, mēģināja iebiedēt un psiholoģiski ietekmēt. Biju pārsteigta, ka policijas iecirkņa priekšnieks var atļauties šādi rīkoties.

Kad sarunas nenotika mana vīra un Jūrmalas iecirkņa priekšnieka vēlamajā virzienā, viņi izgāja no istabas. Pēc vēl 5 minūtēm izģērbos un gāju gulēt, ap 23.35 dzirdēju soļus uz kāpnēm, un iedegās gaisma guļamistabā. Istabā ienāca daudzi cilvēki. (..) Aleksandrs Melnis kopā ar pārējiem agresīvā veidā un bļaujot uzlika man uz rokām roku dzelžus, paziņoja, ka uzskata, ka esmu ielauzusies pati savās mājās, un kā pamatojumu tam viņš vicināja man gar seju laulības līgumu, kurā par dzīvesvietas lietošanas tiesībām nekas nav noteikts."

Pēc šiem notikumiem sieviete ar Meļņa "svētību" vēl tika uz divām diennaktīm aizturēta, un pret viņu Meļņa vadītajā Jūrmalas policijas iecirknī tika sākts kriminālprocess par "nelikumīgu iekļūšanu mājoklī pret tajā dzīvojošās personas gribu", ko piecus mēnešus vēlāk Rīgas tiesu apgabala prokuratūra izbeidza, nesaskatot viņas darbībās nekādu noziedzīgu nodarījumu. Skribanovskis gan prokuratūras lēmumu bija pārsūdzējis, taču - neveiksmīgi.

Šīm ziņām nonākot atklātībā pagājušā gada nogalē, par šo atgadījumu – netieši apliecinot „saudzējamo kastas” esamību – sākotnēji vienprātīgi izvēlējās klusēt gan iekšlietu ministrs Roberts Kozlovskis, gan Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis, gan jaunizveidotā Iekšējās drošības biroja (IDB) priekšnieks Valters Mūrnieks. Pēcāk Valsts policijas vadība tikai lakoniski norādīja, ka „nav pamats nevienu amatpersonu atstādināt no dienesta pienākumu pildīšanas".

Līdz ar to Melnis saistībā ar šiem notikumiem tika cauri ar Valsts policijas Iekšējās kontroles biroja piezīmi par „ētikas normu neievērošanu darba pienākumu izpildes laikā”, kura pašlaik jau skaitās dzēsta. Taču trīs mēnešus vēlāk pēc šiem notikumiem IDB – lielā mērā pateicoties cietušās sievietes neatlaidībai - sāka kriminālprocesu saistībā ar Meļņa un citu policijas amatpersonu rīcību "pēc Krimināllikuma XXIV nodaļas par iespējamu prettiesisku Valsts policijas amatpersonu rīcību, veicot aizturēšanu". Nu, gadu vēlāk, izmeklēšana beigusies ar aizdomās turētā statusa noteikšanu iesaistītajiem policijas darbiniekiem.

Zīmīgi, ka bēdīgi slavenais Valsts policijas Jūrmalas iecirkņa priekšnieks Melnis pašlaik ir pazemināts amatā ne jau šī notikuma dēļ, bet gan „par rupjiem ētikas normu pārkāpumiem un par dienesta transportlīdzekļa nepamatotu izmantošanu privātām vajadzībām un dokumentācijas nenoformēšanu”: tikai tad, kad vienlaikus vairāku mediju rīcībā nonāca ziņas par dzēruma kautiņu, kurā esot iesaistīts Melnis, policijas vadība pieņēma lēmumu par viņa atstādināšanu no amata. Līdz tam Melnis bija viens no redzamākajiem Valsts policijas „saudzējamo kastas” pārstāvjiem.

„29.jūnijā Jūrmalas patruļpolicijas policija naktī izbrauca uz Kauguriem Skolas ielu, jo notiek kautiņš. Policisti konstatēja, ka vainīgā persona slēpjas krūmos līdz pusei plika, uzbruka policistiem, un tie izvilka ārā un iepūta agresīvajam uzbrucējam asargāzi, uzlika rokudzelžus, jo bija agresīvi noskaņots un loti iereibis. Atveda uz dežūrdaļu un konstatēja, ka šī persona ir Jūrmalas valsts [policijas] Dubultu policijas priekšnieks Aleksandrs Melnis, zem kamerām visus necenzēti lamāja un solīja visus atlaist no darba,” – šāda satura elektroniskā pasta vēstuli jūlija sākumā saņēma vairāki mediji.

Sākotnēji Valsts policijas vadība mēģināja radīt priekšstatu, ka par šādiem notikumiem neko nenojaušot. „Jūrmalas iecirkņa priekšnieks Aleksandrs Melnis ir darbā kā ierasts un pilda savus pienākumus,” – šādu atbildi Valsts policijas pārstāvis vispirms sniedza uz Pietiek jautājumu, vai Jūrmalas policijas darbinieks Melnis pašlaik pilda savus amata pienākumus, bet, ja gadījumā viņš no tiem ir atstādināts, - kādu iemeslu dēļ.

Taču tad, dažas stundas vēlāk, kad Valsts policijas vadībai kļuva skaidrs patiesais šīs informācijas izplatības apjoms, tika pieņemts lēmums, kas bija ticis vilcināts gandrīz divas nedēļas, – „ir uzsākta disciplinārlieta, un uz tās izmeklēšanas laiku A.Melnis ir atstādināts no amata pienākumu pildīšanas”. Oficiālā versija – pirms tam Valsts policijas Iekšējās kontroles birojs esot veicis pārbaudi, un pēc tās rezultātiem un, „ņemot vērā aizdomas par amatpersonas pārkāpumiem”, tad arī sākta disciplinārlieta

Taču patiesībā šī gandrīz divas nedēļas ilgā vilcināšanās ar Melni apliecināja sen zināmo, ka Valsts policijā ir neformālā „saudzējamo kasta”, kuras pārstāvji dažādus grēciņus var atļauties līdz pat brīdim, kad pārkāpj neredzamo „sarkano līniju”. Šajā „saudzējamo kastā”, kā Pietiek apliecinājuši avoti tiesībsargāšanas iestādēs, policijas priekšnieku – skandālistu ierindojis gan iepriekšējais darbs Drošības policijā, gan plašais iedibināto kontaktu skaits Jūrmalas biznesa aprindās un arī policijas vadībā. Sava loma ir bijusi arī viņa tēva – bijušā VDK darbinieka - darbam pie Jūrmalā ietekmīgā uzņēmēja Valērija Maligina.

Video ar sievietes aizturēšanas ainām, piedaloties Melnim, iespējams noskatīties šeit.

Novērtē šo rakstu:

2
0