Menu
Pilnā versija
Foto

Slepeni un bez komentāriem 2

PIETIEK · 02.12.2011. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

7. decembrī notiks a/s Latvijas Kuģniecība akcionāru ārkārtas sapulce, kurā tiks atsaukta līdzšinējā un ievēlēta jauna uzņēmuma padome. Savs kandidāts padomes locekļa amatā jāvirza arī valstij, kurai caur Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru (VSAA) pieder 10% Kuģniecības akciju. Labklājības ministre Ilze Viņķele (Vienotība) acīmredzot neuzskata, ka valsts interešu pārstāvi Kuģniecības padomē jāizraugās atklāti.

Kad Pietiek novembra pirmajā pusē interesējās, ko labklājības ministre izraudzīs darbam Kuģniecības padomē, Viņķeles atbilde bija, ka pretendenta atlases kritēriji būšot tikai un vienīgi profesionalitāte. Labklājības ministrijai Kuģniecībā esot tikai viena interese – vai šis uzņēmums jebkad kaut ko ieskaitīs VSAA budžetā. Citiem vārdiem – vai Latvijas pensionāri jelkad ieraudzīs šo naudu, kas līdz šim ceļojusi uz ofšoriem, pa drupačai iebirstot politisko ielikteņu kabatās.

Lielākais a/s Latvijas Kuģniecība īpašnieks ir a/s Ventspils nafta, kurā galvenā ietekme pašlaik ir starptautiskajam koncernam Vitol. Tas atspoguļojas arī Kuģniecības padomē, kur vairākums ir Vitol cilvēki, pāris pārstāv tā dēvēto Lemberga oponentu intereses, bet vienu pārstāvi var izvirzīt arī valsts.

Vēl trešdien, nedēļu pirms Kuģniecības akcionāru sapulces, cilvēka vārdu, kurš pārstāvēs valsts intereses uzņēmuma padomē, Viņķele Pietiek liedzās nosaukt. Konkurss esot beigu fāzē. „Slēgts konkurss un bez komentāriem,” precizēja labklājības ministre.

Lai cik pārliecinošs, iespējams, būs šis pretendents, viss, kas pārliecina pašlaik, ir procesa necaurspīdīgums un ēnainās aizkulises.

Skaidrs, ka Kuģniecības vairākuma akcionāri ir piegriezuši naudas krānu, atņemot uzņēmuma padomes algošanai līdz šim dāsni šķiesto naudu un pašlaik šīs amatpersonas algu par īpašnieku interešu pārstāvēšanu padomē nesaņem.

Tāpat skaidrs arī tas, ka darbam padomē netiks virzīta vēl Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) gados no Labklājības ministrijas (LM) tur virzītā, ar Aivara Lemberga interesēm saistītā Olga Pētersone.

Līdz pērnā gada vēlam rudenim, kad Lembergs zaudēja kontroli pār Kuģniecību, valsts pārstāvis uzņēmuma padomē vairāk tika izmantots kā instruments Ventspils mēra ietekmes saglabāšanai, kā arī kalpoja par ZZS barotni. ZZS ģenerālsekretārs Kārlis Boldiševics 2010. gadā Kuģniecības padomes locekļa amata zaudēšanai tur algā bija saņēmis 43,7 tūkstošus latu.

Ja tagad, kad barotne ir slēgta, bez iespējas nopelnīt valsts interešu pārstāvēšana uzņēmumā nevienu neinteresē, tā arī būtu jāpasaka – Latvijas pensionāriem ir jāzina savi varoņi. Ja aiz nesaprotamās noslēpumainības slēpjas kādas citas aizkulišu spēles, arī tas ilgi netaps noslēpts.

Bet līdz tam frāze „slēgts konkurss un bez komentāriem” turpina mest oranžu ēnu. Vienotība ir nākamā Tautas partija, Vienotības sejā parādās aizvien vairāk oranžu vaibstu. Šādu viedokli pēdējās nedēļās esmu dzirdējusi ne tikai no tiem, kas tradicionāli bijuši kritiski pret šo vai jebkuru citu varas partiju, bet Vienotībai vēl nesen pat simpatizējušiem cilvēkiem. 

Novērtē šo rakstu:

0
0