Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pēc ilgām pārdomām beidzot atrisināts jautājums – kā sociologam Aigaram Freimanim būt premjera Māra Kučinska ārštata padomnieka postenī, bet naudu saņemt kā štata padomniekam. Risinājums: sociologs tomēr 20. aprīlī noslēdzis pastāvīgu darba līgumu un par 1100 eiro mēnesī pirms nodokļu nomaksas – 400 eiro mazāk, nekā tikai ziņots sākotnēji - kļuvis par premjera padomnieku sociāli politiskajos jautājumos.

Neilgi pēc jaunās valdības apstiprināšanas mediji ar atsauci uz jaunā premjera preses sekretāru Andreju Vaivaru ziņoja, ka Kučinska štata padomnieku (pagaidām viņam tādi ir četri) atalgojums būs 2000 eiro pirms nodokļu nomaksas, bet ārštata padomnieku - 1500 eiro pirms nodokļu nomaksas. Šie ārštata padomnieki esot divi - sociologs Freimanis sociāli politisko procesu jautājumos un Jānis Salmiņš makroekonomikas jautājumos.

Taču līdz šim nevienā valdībā ārštata padomnieki atalgojumu nav saņēmuši – un ne tikai savas pieticības dēļ, bet arī tāpēc, ka to neatļauj Ministru kabineta 2004. gadā pieņemtie „Noteikumi par Ministru kabineta locekļa ārštata konsultatīvā darbinieka statusu un kompetenci”. Šie noteikumi stingri nosaka, ka „ārštata konsultatīvais darbinieks nesaņem darba samaksu”.

Tiesa, Kučinskim un viņa ārštata padomniekiem bija iespēja šo nosacījumu apiet, regulāri noslēdzot uzņēmuma līgumus par konkrētu uzdevumu izpildi un katrā šajā līgumā nosakot konkrētu atlīdzību. Šādu iespēju pieļauj arī valdības noteikumi.

Sākotnēji Kučinskis bija izvēlējies šādu variantu, - tika ziņots, ka esot nolemts slēgt uzņēmuma līgumu par noteiktu uzdevumu veikšanu ar Salmiņu kā padomnieku makroekonomikas jautājumos un padomnieku sociāli politisko procesu jautājumos Freimani.

Salmiņa uzdevums būšot sniegt konsultācijas Ministru prezidentam un viņa biroja darbiniekiem par aktuālākajiem risināmajiem makroekonomikas jautājumiem, bet Freimaņa - būs sniegt savlaicīgu informāciju par aktuāliem un nozīmīgiem jautājumiem sociāli politiskajā jomā, kuros nepieciešama valdības vadītāja nostāja, kā arī sniegt konsultācijas par racionālākajiem problēmu risinājumiem konkrētajās situācijās.

Kā zināms, Valsts ieņēmumu dienests tradicionāli uzskata, ka uzņēmuma līguma slēgšana ar darbinieku, kurš veic nevis „gabaldarbu”, bet pastāvīgu darbu, uzskatāms par nodokļu apiešanu. To bija ņēmis vērā arī Kučinskis, viņa preses pārstāvim īpaši norādot, ka „pēc tam, kad katrs no viņiem savu darbu būs paveicis, tiks atsevišķi izvērtēts, vai sadarbību turpināt” un ka „šobrīd tiek prognozēts, ka abi eksperti savus šābrīža uzdevumus varētu pabeigt pāris mēnešu laikā”.

Taču saistībā ar šo risinājumu Pietiek martā ieinteresēja jautājums - ja reiz Freimaņa uzdevums būs "sniegt savlaicīgu informāciju par aktuāliem un nozīmīgiem jautājumiem sociāli politiskajā jomā, kuros nepieciešama valdības vadītāja nostāja, kā arī sniegt konsultācijas par racionālākajiem problēmu risinājumiem konkrētajās situācijās", kas mainīsies "pāris mēnešu laikā" un vai pēc pāris mēnešiem premjeram savlaicīgā informācija un konsultācijas vairs nebūs vajadzīgas.

Kā izrādījās, par šo izdomātā „risinājuma” aspektu Kučinskis un Valsts kanceleja nebija padomājuši, tāpēc premjera preses pārstāvis uz šo jautājumu atbildēt Pietiek ilgstoši nevēlējās, vien norādot, ka nekādi līgumi vēl noslēgti neesot. Tā vietā Kučinska pārstāvis vien minēja, ka „atbilstoši Ministru kabineta 2004.gadā pieņemtajiem noteikumiem MK ir tiesības slēgt uzņēmuma līgumu par noteiktu uzdevumu izpildi ar ārštata konsultatīvajiem darbiniekiem”.

Nu šī problēma ir atrisināta, un, kā informē Vaivars, „20.aprīlī ar Jāni Salmiņu un Aigaru Freimani ir noslēgti pastāvīgi darba līgumi. Salmiņš ir Ministru prezidenta padomnieks makroekonomikas jautājumos, bet Freimanis – Ministru prezidenta padomnieks sociāli politiskajos jautājumos”. Abi saņems 1100 eiro mēnesī pirms nodokļu nomaksas.

Novērtē šo rakstu:

0
0