Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Šī situācija ir absolūti nepieņemama, jo te ir skaidrs interešu konflikts kā uz delnas un ministram ir jāsaprot, ka šādā veidā nedrīkst rīkoties, un jāskatās, vai viņš ir gatavs pieņemt kādu mācību no šīs situācijas, - šādu Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas viedokli par, domājams, vismaz diviem veselības ministra Gunta Belēviča interešu konfliktiem otrdien pauda premjeres preses pārstāve Aiva Rozenberga.

"Ir skaidrs, ka ministram nav pilnīga izpratne par to, kas ir un kas nav interešu konflikts. Par to liecina arī jūsu publikācijas un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) pieprasījums atļaut sodīt ministru un deputātu. Katrā gadījumā premjere uzskata, ka arī ZZS ir jārunā ar savu ministru, ko tā ir virzījusi uz veselības ministra amatu un stingri jāizrunā šī situāciju, jo tā ir absolūti nepieņemama," paužot premjeres viedokli, Pietiek atzina viņas preses pārstāve.

"Katrā ziņā tā ir absolūti nepieņemama situācija, ka ministrs šādā veidā rīkojas. Tālāk tiks spriests par turpmāko rīcību. Te ir skaidrs interešu konflikts kā uz delnas. Par to nevar būt šaubu. Un ministram ir jāsaprot, ka šādā veidā nedrīkst rīkoties, un jāskatās, vai viņš ir gatavs pieņemt kādu mācību no šīs situācijas. Tā būs šodienas saruna," piebilda Straujumas pārstāve.

Otrdienas vakarā Straujumas preses pārstāve Pietiek informēja, ka valdības sēdes laikā premjerei bijusi "pamatīga un izskaidrojoša saruna ar Belēviču", kuras rezultātā ministrs apņēmies labot vismaz vienu interešu konfliktu un izsvītrot no Farmācijas jomas konsultatīvās padomes savu dēlu, ko pats tajā bija iecēlis.

Kā zināms, reaģējot uz Pietiek pārstāvja iesniegumu, KNAB ir netipiski operatīvi veicis pārbaudi un konstatējis, ka veselības ministrs Belēvičs patiešām ir nonācis interešu konfliktā, lemjot par disciplinārlietu pret Zāļu valsts aģentūras direktori Ingunu Adoviču. KNAB ir lūdzis Saeimai atļaut Belēviča sodīšanu par šo pārkāpumu.

Pietiek jau daudzkārt informējis, ka jaunais veselības ministrs Belēvičs nonācis nopietnā interešu konfliktā sakarā ar viņa ģimenes farmācijas biznesa interesēm: viņa vadītās ministrijas pārraudzībā esošās Zāļu valsts aģentūras direktorei Adovičai nule bija disciplinārlietas ietvaros noteikts algas samazinājums par to, ka viņas vadītā iestāde iejaukusies SIA Saules aptieka (un, kā izrādās tagad, arī SIA Baltacon) farmācijas tirdzniecības biznesā. Saules aptiekas vienīgais īpašnieks ir ministra dēls Artūrs Belēvičs, kurš ir arī uzņēmuma valdes loceklis, savukārt otrā uzņēmumā viņam pieder puse kapitāldaļu.

Disciplinārlieta pret Adoviču tika sākta pēc tam, kad Zāļu valsts aģentūra, kas cita starpā arī reģistrē personas, kuras veic starpniecības darījumus ar cilvēkiem paredzētajām zālēm, un fiksē šo darījumu apjomus, bija konstatējusi īpatnu situāciju attiecībā uz kādu nozīmīgu medikamentu - šī medikamenta Latvijā ievestais apjoms bijis daudz mazāks par to apjomu, kas izvests uz citām valstīm.

Šī situācija Zāļu valsts aģentūrai radījusi bažas par to, ka konkrētais medikaments noteiktu laiku var vispār nebūt pieejams Latvijas iedzīvotājiem, tāpēc tā sazinājusies ar šī medikamenta reģistrācijas apliecības īpašnieku, lai noskaidrotu, vai tas ir informēts par šo situāciju un vai spēs nodrošināt Latviju ar nepieciešamo medikamenta apjomu.

Taču par šo Zāļu valsts aģentūras interesi uzzinājis šī medikamenta izvedējs - Latvijas uzņēmums (tagad izrādās, ka veseli divi), kurš vērsies ar sūdzību Veselības ministrijā par nelikumīgu informācijas nodošanu trešajai pusei - tātad medikamenta reģistrācijas apliecības īpašniekam. Šīs sūdzības izskatīšana Belēviča vadītajā ministrijā beigusies ar sodu aģentūras direktorei.

Par interesantu no KNAB viedokļa šo gadījumu padarīja tas, ka Veselības ministriju vada Belēvičs - tēvs, savukārt uzņēmums, kas nodarbojies ar apjomīgo medikamenta izvešanu no Latvijas un vērsies ar sūdzību par aģentūras rīcību, ir SIA Saules aptieka (un kā tagad izrādās, arī SIA Baltacon). Kā rāda Lursoft dati, pirmais uzņēmums 100% apmērā pieder veselības ministra Gunta Belēviča dēlam Artūram Belēvičam, kurš ir arī uzņēmuma valdes loceklis, bet otrā viņam pieder 50% kapitāldaļu. Abi uzņēmumi nopietnos apjomos nodarbojas ar medikamentu tirdzniecību, importu un eksportu - kaut gan ministrs Belēvičs abus nosaucis par "aptiekām", patiesībā to gada apgrozījums ir ap 33 miljoniem eiro.

SIA Saules aptieka jau iepriekš bija nopietni konfliktējusi ar Zāļu valsts aģentūru. Taču, tā kā Belēvičs - tēvs par aģentūru pārraugošās ministrijas vadītāju kļuva tikai pērn, līdz šim Belēvičam - dēlam piederošajai SIA Saules aptieka strīdos ar Zāļu valsts aģentūru neveicās, taču nu situācija mainījās.

Tieši ministrs Belēvičs bija tas, kurš šā gada martā ierosināja disciplinārlietu pret Adoviču: "Pamatojoties uz Valsts civildienesta ierēdņu disciplināratbildības likumu (tiesības ierosināt disciplinārlietu ir Ministru kabineta loceklim par viņam padoto iestāžu vadītājiem un ierēdņiem), šā gada 26.martā disciplinārlietu pret ZVA direktori I.Adoviču ierosināja veselības ministrs, saistībā ar iepriekš dienesta pārbaudē konstatētiem faktiem par aģentūras darbību, proti, komersantiem tiek izpausta statistikas informācija par citiem komersantiem, kas pārsniedz noteiktās Aģentūras tiesības sniegt informāciju noteiktā sadalījumā un apjomā trešajām personām."

Belēviču ģimenes biznesam "pāri nodarījušās" Zāļu valsts aģentūras direktores disciplinārlietu izvērtējusi komisija, kuras priekšsēdētāja ir bijusi ar paša Belēviča pūlēm amatā ieceltā ministrijas valsts sekretāre Solvita Zvidriņa. Kā atzīst ministrija, Belēvičs ne tikai ierosinājis disciplinārlietu pret Adoviču, bet arī personiski apstiprinājis rīkojumu par disciplinārsoda noteikšanu viņai. Šis sods ir – samazināt mēnešalgu uz četriem mēnešiem, ieturot 10% no mēnešalgas.

Pats Belēvičs savās darbībās nekādu interešu konfliktu sacījās nesaskatām, taču izrādās, ka KNAB ir pretējās domās: saskaņā ar likumu par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā valsts amatpersonai ir aizliegts, pildot savus pienākumus, sagatavot vai izdot administratīvos aktus, veikt uzraudzības, kontroles, izziņas vai sodīšanas funkcijas, slēgt līgumus vai veikt citas darbības, kurās šī amatpersona, tās radinieki vai darījumu partneri ir personiski vai mantiski ieinteresēti, un KNAB skatījumā Belēvičs šo aizliegumu nav ievērojis, "veicot ar amata pienākumu pildīšanu saistītas darbības interešu konflikta situācijā".

Turklāt šis nav vienīgais Belēviča interešu konflikts - ministrs irbija iecēlis Veselības ministrijas Farmācijas jomas konsultatīvajā padomē pats savu dēlu. Tikai šodien pēc Pietiek publikācijām un premjeres rājiena viņš dēlu no padomes sastāva izsvītroja.

Pietiek jau informējis, šā gada 30. janvārī veselības ministrs Belēvičs izdeva rīkojumu Nr. 12, ar kuru atcēla 2010. gada novembra Veselības ministrijas rīkojumu. Ar to savulaik bija izveidota Farmācijas jomas konsultatīvā padome - konsultatīva struktūra, kurā bija iekļauti visi vērā ņemamie šīs jomas pārstāvji.

Savukārt pusotru mēnesi vēlāk, šā gada 18. martā tāpat ar Belēviča rīkojumu tika apstiprināts jauns šīs padomes nolikums, ar kuru no tās tika izslēgtas trīs asociācijas - Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija, Latvijas Patentbrīvo medikamentu asociācija un Biofarmaceitisko zāļu ražotāju asociācija Latvijā.

Ministra dusmas šīs trīs asociācijas bija izpelnījušās ar to, ka pusotru nedēļu pirms Belēviča rīkojuma par līdzšinējā asociācijas sastāva izformēšanu bija atļāvušās iebilst pret veidu, kādā ministrs, neievērojot noteiktās procedūras, mēģina "izbīdīt cauri" Ministru kabineta noteikumus, kas būtiski mainītu medikamentu tirgu, kurā ir ievērojamas viņa dēla farmācijas tirdzniecības firmu intereses.

Pusotru nedēļu pēc šiem iebildumiem Belēvičs uz tiem reaģēja, izformējot "nepaklausīgo" padomi un jaunajā sastāvā trīs "dumpīgo" asociāciju (kuras bija pieprasījušas ievērot likumīgo procedūru) vietā ieceļot Latvijas Zāļu paralēlā importa asociāciju - biedrību, kas dibināta tikai četrus mēnešus pirms Belēviča lēmuma tās pārstāvi iekļaut farmācijas padomes sastāvā, reģistrēta kādā dzīvoklī Rīgā, Hospitāļu ielā 1 un kurai nav pat sava oficiālā tālruņa numura.

Savukārt šā gada 6. maijā, kā liecina Veselības ministrijas oficiālā informācija, veselības ministrs Belēvičs personiski, ar rīkojumu Nr. 66 (rīkojumu publiskojam) ir apstiprinājis arī Farmācijas jomas konsultatīvās padomes personālsastāvu, un tajā viņš bija iekļāvis arī savu dēlu Artūru Belēviču.

Ministrs Belēvičs savu dēlu padomes sastāvā bija iekļāvis kā Latvijas Aptiekāru asociācijas valdes priekšsēdētāju. Pietiek jau aprakstījis šīs organizācijas finansiālo stāvokli, kas liek uzskatīt to par paša Belēviča kabatas organizāciju.

Pats Belēvičs nekādus skaidrojumus par iemesliem, kuru dēļ viņš uzskatījis par pieņemamu pats personiski parakstīt rīkojumu par sava dēla iecelšanu farmācijas padomē, Pietiek sniegt nevēlējās. Savukārt viņa vadītā ministrija ne uz vienu jautājumu nav sniegusi atbildes kopš brīža, kad Pietiek atklāja Belēviča pirmo interešu konfliktu, ko tagad apstiprinājis arī KNAB.

Novērtē šo rakstu:

0
0