Menu
Pilnā versija
Foto

„Telia” draudi – tukšs blefs?

Dainis Lemešonoks, īpaši PIETIEK · 03.10.2017. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Ziemeļvalstu sakaru koncerna konflikts ar Latvijas valsti tiek apzināti, bet lietderīgi vienkāršots. Jā, arī es te esmu savu pirkstu pielicis – ar grūtu sirdi, jo man nekad nav patikusi tukša "ļauno zviedru" lamāšana.

Tas tiek darīts tāpēc, lai mēs spētu neaizķerties sižetiskos sīkumos un skaidrāk ieraudzīt problēmas "lielo bildi": vai Latvijas Mobilais Telefons (LMT) un Lattelecom (LTC) turpmāk attīstīsies kā patstāvīgi un uz mūsu nacionālajām interesēm centrēti uzņēmumi – vai pilnībā kļūs par starptautiska uzņēmuma rātnu filiāli, kas iekasē klientu naudu un apkopj infrastruktūru?

Kādreiz pavisam saimnieciskas ievirzes diskusija divos gados pārtapa pilnībā politizētā interešu sadursmē. Liela daļa vainas par to jāuzņemas pašai Telia ar tās darbinieku publiski izteiktajiem ultimātiem mūsu valstij – vairākuma akcionāram LMT un LTC (to jau esmu apcerējis).

Protams, tuvplānā raugoties uz problēmu, "lielā bilde" izplūst, pazūdot konkrētās detaļās: piemēram, LMT akcijas nebūt nav tieši sadalītas starp Latvijas valsti un Telia Company AB. (Atšķirībā no LTC, kurā 51% kapitāldaļu pieder Latvijas valstij, 49% — Dānijā reģistrētajam uzņēmumam TILTS Communications jeb Telia meitasfirmai.) Jo vienai uzrādās tikai 5 procenti, bet otrai 24,5 procenti kapitāldaļu – un vēl tieši tikpat ir tās meitasfirmai Sonera Holding BV. Vēl pa 23 procentiem kapitāldaļu pieder LTC un valsts akciju sabiedrībai Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (LVRTC).

Par pēdējo LMT līdzīpašnieku un tā tiesībām uz savu īpašumu, akcijām, pārāk bieži un nepelnīti tiek aizmirsts. Ar šo akcionāru īsti nerēķinās ne Telia, ne Privatizācijas aģentūra, ne arī masu mediji. Šķiet, ka pats uzņēmums atšķirībā no LMT tradicionāli cenšas nevienam acīs nelēkt.

Taču LVTRC ar savām dividendēm finansē Latvijas tehnoloģiskās infrastruktūras attīstību, dodot labumu mums visiem. Tāpēc, lai uzzinātu tā viedokli par LMT nākotni – un par Telia draudiem atstāto mobilo sakaru operatoru bez investīcijām, es rīkojos pavisam banāli: pavaicāju uzņēmumam, vai un kāds šis viedoklis ir.

Saņēmu operatīvu atbildi no LVRTC Mārketinga daļas vadītājas Vinetas Sprugaines. Tā šķita tik kaujinieciska, ka atļaujos publicēt pilnībā (izceļot, manuprāt, būtisko):

"LVRTC atbilde:

Kā LMT akcionāri pēdējā laikā esam identificējuši pretrunīgas un jautājumus raisošas uzņēmuma ārvalstu investora darbības publiskajā telpā, kur uzstājīgi tiek virzītas Telia intereses. Ne LVRTC, ne LMT un ne tuvu Latvijas Republika nav parādā Telia, tādēļ uzstādījums "ja netiks apvienoti uzņēmumi, netiks investēta nauda LMT" nav pieņemams un liek aizdomāties par Latvijas puses lēmuma ietekmēšanu.

Pirmkārt, LMT akcionāru vidū šāda saruna par investīciju politikas maiņu nav bijusi, vismaz ne ar LVRTC.

Otrkārt, ne Telia, ne citi akcionāri līdz šim nav tiešā veidā investējuši LMT uzņēmuma attīstībā naudas līdzekļus. LMT visā savā darbības laikā investējis attīstībā no saviem vai paša uzņēmuma aizņemtiem naudas līdzekļiem.

Visbeidzot, ja kāds akcionārs publiski saka, ka izskata iespēju neļaut uzņēmumam investēt naudu, tas var liecināt arī par citiem Telia apsvērumiem, kas nav tieši saistīti ar LMT darbību.

Jautājums par dividenžu ieguldīšanu uzņēmuma attīstībā var nonākt ikviena uzņēmuma darba kārtībā un ir cieši saistīts ar uzņēmuma stratēģiju un darbības rezultātiem. Šobrīd nav pamats uzskatīt, ka LMT nespēs attīstīties vai tam būtu nepieciešams akcionāru naudas ieguldījums, lai realizētu uzņēmuma stratēģiju."

Cerams, ka Pietiek cītīgie lasītāji Brīvības bulvārī 36 pamanīs kompetentā akcionāra viedokli un neļaus valdībai tik viegli aptīties ap Telia pirkstu.

Novērtē šo rakstu:

0
0