Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Kamēr sabiedrības uzmanība pievērsta tam, vai komerckanālu TV3 un Latvijas Neatkarīgā televīzija (LNT) apvienošanās nodrošinās viedokļu dažādību un plurālismam, kā arī konkurences jautājumiem, nepieļaujot monopolu TV reklāmas tirgū, Pietiek zināms, ka paklusām tiek gatavota augsne pavisam citai televīzijas kanālu koncepcijai, par kuru apvienoto TV jaunajiem īpašniekiem – ziemeļvalstu mediju koncernam Modern Times Group Broadcasting AB (MTG) - pagaidām nav izdevīgi runāt: ļoti ticams, pēc apvienošanas MTG plānos ir LNT pārveidošana par krievu valodā raidošu nacionālo kanālu.

Vairāki ar apvienošanas darījumu nesaistīti eksperti pēdējās dienās publiski norādījuši uz nepieciešamību veidot kanālu krievu valodā ar nacionālu saturu, kam būtu pieprasījums gan no reklāmdevēju, gan skatītāju puses. Pietiek izsaka prognozi, ka patiesībā ar šiem, it kā nevainīgajiem ekspertu komentāriem sabiedrība tiek gatavota MTG patiesajam plānam – LNT pārvēršanai par „krievu kanālu”. Lai gan pašreizējo TV3 īpašnieku – MTG – iecere LNT pārveidot par krievu valodā raidošu nacionālo kanālu, pagaidām tiek apspriests tikai oficiāli neafišētu runu līmenī, tomēr ir vairākas pazīmes, kas vedina domāt, ka tās nav bez pamata.

Reklāmas nozares speciālisti, kas pirmie un visasāk vērsušies pret MTG darījumu, ar kuru kanālu TV3, TV3+ un TV6 īpašnieku rokās nonāks arī LNT grupa ar vēl trim kanāliem – LNT, TV5 un Latvijas mūzikas kanālu –, tagad izsakās par krievu kanāla veidošanas iespējām.

Tā piemēram, Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) rīkotajā diskusijā reklāmas asociācijas vadītājs Ģirts Ozols paziņoja, ka Latvijā ir vieta vienam nacionālam krievu un vienam latviešu kanālam, nevis diviem latviski raidošiem kanāliem ar dalītu skatītāju auditoriju, par ko diskusijas dalībniekus mēģināja pārliecināt MTG. Diskusijā arvien skaidrāk ieskanējās nots, ka kabeļtelevīziju skatītājs ir „krievu pensionārs.” Tādējādi, lai atrautu šī skatītāja acis no Krievijas kanāliem, kurus translē gan kabeļoperatori, gan satelīttelevīzija, būtu nepieciešams izveidot kvalitatīvu, nacionālu krieviski raidošu kanālu, par ko liela interese būtu arī reklāmdevējiem.

Pietiek avotu vērtējumā esot naivi iedomāties, ka biznesa organizācija MTG to nav ņēmusi vērā, un ir gatava uzturēt divus latviski raidošus kanālus, kuri konkurētu savā starpā un viens otram atņemtu auditorijas daļu. Turklāt esot nojaušams, ka laika gaitā apvienotās TV auditorija tikai samazināsies līdz ar pieaugošo citvalstu telekanālu aktivitāti (nav noslēpums, ka Latvijā retranslētie ārvalstu kanāli ievieto arī Latvijai domātas reklāmas un piedalās Latvijas reklāmas tirgū).

Netiek slēpts, ka LNT grupa bija teju bankrota priekšā un gan TV3, gan LNT šobrīd strādā ar zaudējumiem. Ir apšaubāms, ka MTG būtu gatavs iegādāties LNT, ja nebūtu pārliecināta, ka ar nākotnē varēs gūt peļņu.

Tā kā plānu apvienot abus latviski raidošos kanālus MTG kategoriski noliedz, visticamākais, savus solījumus koncerns formāli arī pildīs. MTG apgalvo, ka katrs kanāls tiks fokusēts savai auditorijai, pagaidām gan mēģinot izlocīties, ka viens būs domāts jaunajai paaudzei, bet otrs - vecāka gadagājuma ļaudīm. Tomēr, visticamākais, ka auditoriju izvēle tomēr būs biznesa loģikai un pragmatismam daudz tuvāka, proti, tiks veidots spēcīgs krievu valodā raidošs kanāls, lai spētu konkurēt par reklāmām ar Krievijas kanāliem.

Tā kā ir sagaidāms, ka TV reklāmas tirgū MTG Latvijā būs dominējošā stāvoklī (ja tiks atbalstīta MTG pārstāvju lobēta ideja par reklāmu aizliegumu sabiedriskajos medijos), tad arī cenu karos ar Krievijas kanāliem MTG būs būtiskas priekšrocības.

Par krieviski raidoša kanāla nepieciešamību pēc 18.februārī notikušā valodas referenduma sākuši runāt arī politologi un integrācijas eksperti. Politologs Jānis Kapustāns laikrakstam Diena norādījis, ka svarīgs faktors integrācijai ir informatīvās vides veidošana - pirmkārt, sabiedriskās televīzijas un radio pieejamības veicināšana pierobežas rajonos. Tāpat viņš uzsvēris, ka būtu nepieciešams domāt par laikrakstu un televīzijas kanālu, kas raida krievu valodā, taču tajā tiktu pausta arī latviešu puses pozīcija.

Pietiek jau rakstījis, ka Konkurences padome (KP) lemj par sagaidāmo LNT un TV3 apvienošanos, kas izriet no MTG janvāra vidū KP iesniegtā ziņojuma par paredzēto vēlmi pārņemt Andrejam Ēķim īpašumā esošajai AS Neatkarīgie nacionālie mediji pilnībā piederošo LNT. KP abu komerckanālu apvienošanos izskata, jo ir skaidrs, ka abas televīzijas kopā Latvijas mediju tirgū iegūs būtisku tirgus daļu.

Jau gada sākumā lietpratēju vidē izskanēja bažas, ka, ņemot vērā sabiedriskajai televīzijai (LTV1, LTV7) noteiktos reklāmas ierobežojumus, apvienošanās rezultātā MTG varētu kontrolēt 60-72% no nacionālā TV reklāmas tirgus, kas būtiski samazinās konkurenci reklāmas tirgū. Monopols reklāmas tirgū var raisīt neadekvātu TV reklāmas cenu pieaugumu. Ņemot vērā, ka nākotnē sabiedriskā TV varētu kļūt brīva no reklāmām, TV3 un LNT apvienošanās nozīmētu, ka zviedru MTG var kļūt par monopolistu. KP, lemjot par abu kanālu apvienošanos, ir tiesīga noteikt virkni ierobežojumu.

Novērtē šo rakstu:

0
0