Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Kamēr valdošā partija Vienotība nule apstiprinātajā starpdisciplinārajā komisijā bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentu zinātniskai izpētei "iebīdījusi" vienu savu pārstāvi, kuram vēl nav pat maģistra grāda, tajā "atradušies" arī vismaz trīs Nacionālās apvienības kadri, - tā liecina Pietiek lasītāju iesūtītā informācija.

Lai gan pēc Izglītības un zinātnes ministrijas sniegtās informācijas, kandidātus darbam komisijā izvirzījušas vairākas institūcijas – Latvijas Universitāte, vairāki muzeji un biedrības, realitātē visplašāko pārstāvību komisijā ieguvuši ar Nacionālo apvienību Visu Latvijai - Tēvzemei un Brīvībai/LNNK saistīti cilvēki.

Komisijas priekšsēdētāja vietnieks vēstures jautājumos Ritvars Jansons ne tikai ir dzīvesbiedrs Saeimas deputātei Inārai Mūrniecei (attēlā), kura Nacionālās apvienības sarakstā kandidē Vidzemē ar trešo numuru, bet arī pats no šīs partijas izvirzīts Saeimas vēlēšanām un kandidēs ar 14.numuru Rīgas sarakstā, turklāt ir Rīgas domes deputāts. Jansonu darbam komisijā oficiāli ieteicis Latvijas Okupācijas muzejs, kur viņš ir direktora vietnieks.

Tāpat komisijā iekļauta Rudīte Menģelsone, kurai nav augstu grādu, bet kura toties ir Saeimas deputātes Ingunas Rībenas (startē vēlēšanās no Nacionālās apvienības saraksta ar 5.numuru Rīgā) palīdze. Menģelsone komisijā nokļuvusi no Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, kur viņa ir nevis nozīmīga pētniece, bet gan sabiedrisko attiecību speciāliste.

Savukārt Latvijas Universitātes Latvijas Vēstures institūts komisijā deleģējis pētnieku Artūru Žvinkli, kurš gan šobrīd aktīvi nedarbojas partijā, bet jau 1988.gadā bijis LNNK biedrs.

Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš Pietiek aizvadītās nedēļas beigās paziņoja, ka nevarēšot komentēt, kā tas gadījies, ka VDK dokumentu pētīšanas komisijā ir veseli trīs ar partiju saistīti cilvēki. „Mēs nevienu neesam virzījuši,” uzsvēra Bērziņš.

Pēc Bērziņa domām, Ritvara Jansona iekļaušana komisijā ir tikai loģiska, jo viņš piedalījies gan likuma grozījumu izstrādē, gan aktīvi darbojies komisijas sēdēs par jautājumiem, kas saistīti ar VDK dokumentu izpēti, turklāt uz Saeimas Juridiskās komisijas sēdi viņu komisijas vadītāja Ilma Čepāne (Vienotība) aicinājusi nevis kā nacionālās apvienības Rīgas domes deputātu, bet gan kā profesionāli un ekspertu.

„Uzskatu, ka viņa apstiprināšana komisijā dos ļoti pozitīvu pienesumu, ņemot vērā viņa plašās zināšanas šajos jautājumos,” sacīja partijas līdzpriekšsēdētājs. Par pārējiem diviem ar apvienību saistītajiem cilvēkiem gan viņš neko nezinot teikt.

Pietiek jau informējis, ka aizvadītajā otrdienā Ministru kabineta apstiprinātajā starpdisciplinārajā komisijā bijušās VDK dokumentu zinātniskai izpētei ir izdevies iekļaut arī partijas Vienotība "poļitruku" - līdzās komisijas locekļiem ar doktora grādiem "čekas maisu" saturu vērtēs arī kāds Gatis Liepiņš. Viņam gan nav pat maģistra grāda, toties ir citas labas īpašības - viņš ir Vienotības jaunatnes organizācijas valdes loceklis un partijas ētikas komisijas loceklis, kā arī startē Saeimas vēlēšanās Rīgā ar 18.numuru Vienotības sarakstā

"Premjerpartija Vienotība ir acīmredzami izvēlējusies ceļu veidot politiskās uzraudzības komisiju par t.s. čekas maisiem no savas partijas biedriem un atbalstītājiem. Zinātniskā komisijā pēkšņi iekļauj t.s. poļitruku, kas ir partijas biedrs. Gatis Liepiņš ir jaunietis, kuram nav pat maģistra grāda. Toties viņš ir premjerpartijas Jauniešu nodaļas valdes loceklis. Un vislabākais - Liepiņš startē Saeimas vēlēšanu sarakstā Rīgā ar samērā augsto 18. numuru," - šādu elektroniskā pasta vēstuli Pietiek saņēma no kāda lasītāja.

Savukārt pats Liepiņš Pietiek apliecināja, ka viņš arhīvā jau trīs gadus strādā kā VDK dokumentu speciālists un, viņaprāt, iestādes vadība tieši tāpēc izvēlējusies komisijā iekļaut tieši viņu. Pēc Liepiņa teiktā, arhīva vadībai esot zināms, ka viņš ir Vienotības aktīvs biedrs, bet tas nekādā veidā neietekmējot viņa darbu arhīvā, kā arī tam neesot saistības ar viņa iekļaušanu komisijā. Turklāt VDK dokumenti viņam esot pieejami jau ilgāku laiku.

„Varbūt no malas izskatās, ka tas ir kaut kā politiski saistīti, bet es neatkarīgi no kādas partijas ar tiem strādāju jau no paša sākuma un neuzskatīju, ka politiskā piederība būtu kaut kāds šķērslis,” sacīja Liepiņš. Pēc apstiprināšanas VDK dokumentu zinātniskās izpētes komisijā viņš atkāpies no Vienotības ētikas komisijas locekļa amata, tomēr Jaunatnes organizācijas valdes locekļa amatu viņš saglabāšot, jo tas neesot Uzņēmumu reģistrā reģistrēts partijas amats.

Desmit no piecpadsmit komisijas locekļiem ir doktora grāds. VDK dokumentu zinātnisko izpēti komisija saskaņā ar likumu veiks līdz 2018.gada 31.maijam.

Pazīstamākais no kādreizējiem TB/LNNK pārstāvjiem, kurš ar tiesas spriedumu ir oficiāli atzīts par VDK ziņotāju, ir bijušais "pelēkais kardināls" Normunds Lakučs.

Novērtē šo rakstu:

0
0