Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Viens no iemesliem, kādēļ Valdis Zatlers sestdien pieņēmis lēmumu rosināt Saeimas atlaišanu, ir premjera Valda Dombrovska un Saeimas priekšsēdētājas Solvitas Āboltiņas (abi Vienotība) samiernieciskā noskaņa par Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) faktiskā līdera, oligarha Aivara Lemberga ietekmi uz valdību un Saeimas darbu un nevēlēšanās izskatīt iespējamu alternatīvu koalīciju ar Saskaņas centru (SC). Svētdien notika Vienotības valdes sēde, kurā Sabiedrība citai politikai (SCP) bija rosinājusi diskutēt par SC aicināšanu koalīcijā. Pret to skeptiska ir Pilsoniskā savienība. „Ja PS uzliks veto SC aicināšanai valdības koalīcijā, tad būs ļoti rūpīgi jāapsver situācija, kur tālāk Vienotības ceļu iet tikai divas partijas,” sarunā ar Pietiek svētdien paziņoja viens SCP līderiem, aizsardzības ministrs Artis Pabriks. SCP līderis, tieslietu ministrs Aigars Štokenbergs uzskata, ka būtiska šajā lēmumā būs premjera pozīcija.

Dombrovskis sestdien, tiekoties Rīgas pilī, Zatleram nav spējis pateikt, kā plāno mazināt savu atkarību no interešu grupām, un bijis „samierniecisks”, savukārt Āboltiņa apgalvojusi, ka koalīcija ar Lemberga ZZS ir „vienīgā iespējamā koalīcija”. To Zatlers svētdienas vakarā atzina telekompānijas LNT rīkotajās prezidentu debatēs.

Šī kopš sestdienas vakara bija pirmā reize, kad Zatlers piekrita argumentēt savu lēmumu par Saeimas atlaišanu. Sestdienas vakarā pēc runas Zatlers atteicās atbildēt uz žurnālistu jautājumiem.

Lielākā zaudētāja no Zatlera lēmuma par Saeimas atlaišanu pašlaik jūtas partiju apvienība Vienotība, kura viņu izvirzījusi Valsts prezidenta amatam. Zatlera runā paustais uzstādījums par oligarhu ietekmes mazināšanu politikā padara faktiski neiespējamu Vienotībai turpināt sadarbību valdībā ar Aivara Lemberga zaļajiem zemniekiem, jo tas vēl vairāk apdraudētu Vienotības izredzes septembra beigās gaidāmajās Saeimas ārkārtas vēlēšanās. Vienotības sastāvā esošā SCP uzskata, ka ZZS koalīcijā jānomaina ar SC.

Ja Zatlera mērķis tiešām bija oligarhu lomas mazināšana politikā, tad, cerams, viņam ir padomā virkne soļu, kā šo mērķi sasniegt, jo Saeimas atlaišana šo mērķi netuvina, svētdien pirms Vienotības valdes sēdes Pietiek pauda Vienotības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Dzintars Zaķis, kurš pārstāv Jauno laiku. „Lembergs tagad ir sapratis, ka imunitāti var dabūt Saeimā un ārkārtas vēlēšanās būs pirmais numurs ZZS sarakstā, pretendēs uz premjera amatu, un zaļie zemnieki šoreiz „paņems visu banku”. Līdz ar to oligarhu vara būs tikai nostiprinājusies, nevis samazinājusies. No runas es pagaidām nesapratu, kāds ir Zatlera kopīgais plāns,” spriež politiķis. Īsi pirms Zatlera runas ar viņu sazinājies prezidenta kancelejas vadītājs Edgars Rinkēvičs, izsakot vēlmi drīzumā tikties garākai sarunai, bet Zaķis pašlaik uzskata, ka vislabprātāk dzirdētu paša prezidenta argumentus un tālākos soļus runā pausto mērķu sasniegšanai.

Vienotības frakcijas vadītājs ir skeptiskāks par efektu, kāds būtu, ZZS koalīcijā nomainot ar SC. Zaķis atgādina, ka aizvadītās ceturtdienas balsojums, kurā Saeima atteicās atļaut Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) veikt kratīšanu oligarha Aināra Šlesera dzīvesvietā, SC tāpat kā ZZS bijuši pret. Tādēļ, ja šis balsojums bijis viens no Zatlera ieganstiem Saeimas atlaišanai un mēraukla oligarhu ietekmei Saeimā, tad SC sevi parādījis tādā pašā gaismā kā ZZS. „Balsojumā par Šleseru SC līdzīgi kā ZZS bija pret, un tas parādīja, ka, raugoties no Zatlera uzstādījuma par oligarhu lomas mazināšanu, neviens no abiem nav ne par kapeiku labāks,” uzskata Zaķis.

Savukārt Pabriks atzīst, ka „SC nav ideāls variants, bet Latvijas pašreizējā situācijā citu variantu nav”. „Es citādāk nespēju iztulkot Zatlera uzrunu. Tajā skaidri un gaiši tika pateikts, ka ir jāizbeidz, ir jāmazina oligarhu ietekme Latvijas politikā. Un kā var mazināt oligarhu ietekmi Latvijas politikā? Arī valdībai jāstrādā citādāk. Ir skaidri zināms, ka Zatlers vienmēr ir atbalstījis vai, teiksim, nekad nav pretojies, ka SC varētu būt stabilizējošs elements,” uzskata SCP pārstāvis.

Pabriks uzskata, ka jautājumu par ZZS nomaiņu ar SC koalīcijā diktē politiskās taktikas apsvērumi, ņemot vērā, ka septembra otrajā pusē visticamāk notiks Saeimas ārkārtas vēlēšanas. Viņš atgādina sociāldemokrātu sakāvi nesenajās vēlēšanās Vācijā pēc tam, kad tie gāja uz vēlēšanām, atrodoties vienā koalīcijā ar konservatīvajiem. „Kā tu vari iet uz vēlēšanām, viens otru kritizējot, un tajā pašā laikā būt vienā koalīcijā un ieņemt kopīgus lēmumus?” saka Pabriks.

Pabriks pieļauj, ka SC iesaiste valdībā obligāti nenozīmē pilnīgi pārtraukt sadarbību ar ZZS, „jo tur arī ir dažādi cilvēki” un arī trīs partiju koalīcijā Vienotībai būtu lielākas iespējas panākt kādu lēmumu virzību, piemēram, attiecībā uz korupcijas apkarošanu. „Bet pašreiz ir skaidrs, – ja tā ir tikai divu partiju koalīcija, kurā ir tikai zaļie zemnieki un Vienotība, tad mūsu premjers patiesībā ir šīs izvēles ķīlnieks, un tas ir tas, uz ko norādīja prezidents, ka valdība un parlaments nav rīcībspējīgi daudzos jautājumos tāpēc, ka Vienotības koalīcijas partneri rīkojas pretēji, arī jautājumā par prezidenta kandidāta izvēli. Mums šis signāls ir nopietni jāņem vērā,” saka Pabriks.

 „Ja Pilsoniskā savienība uzliks veto Saskaņas centra aicināšanai valdības koalīcijā, tad būs ļoti rūpīgi jāapsver situācija, kur tālāk Vienotības ceļu iet tikai divas partijas,” sarunā ar Pietiek paziņoja Pabriks.

Tikmēr viens no PS līderiem Kārlis Šadurskis uzskata, ka „koķetēšana ar SC” kontekstā ar šī spēka aicināšanu koalīcijā nav pieļaujama. Tā vietā esot jārunā ar SC, to mudinot „nostāties pareizajā pusē”. „SC ir lieliska iespēja pozicionēties pret oligarhiem. Viņiem ir lieliska sadarbība Rīgas domē ar Šlesera partiju un, iespējams, kopīgi valsts izzagšanas projekti kā, piemēram, LIVE Riga un tamlīdzīgi. Viņi ir nobalsojuši par Šlesera saudzēšanu šeit Saeimā, tātad viņiem ir iespēja to labot, viņiem ir arī iespēja ceturtdien kopā ar Vienotību nobalsot par Zatleru. Šī ir iespēja Zatlera pieteiktajā karā pret oligarhiem nostāties,” norādīja Šadurskis. 

Novērtē šo rakstu:

0
0