Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Vērīgu acu pamanītais fakts, ka Vienotības Saeimas frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis aizvadītajā ceturtdienā kādā Vecrīgas restorānā pusdieno kopā ar kolēģi no Reformu partijas (RP), deputāti Ingu Biti, uzjundīja spekulācijas par RP iespējamu atkārtotu šķelšanos. Lielā mērā pie nervozās atmosfēras vainojams Zaķis, kurš pats bija atstāstījis sarunas saturu Saeimas kuluāros, atsevišķiem RP pārstāvjiem radot aizdomas, ka tas ir Vienotības mēģinājums vājināt valdības partneri.

Zaķi un Biti pusdienojam Vecrīgas restorānā Neiburgs bija pamanījis RP Saeimas frakcijas vadītājs Vjačeslavs Dombrovskis, kurš turp pusdienot bija devies ar frakcijas kolēģi Inesi Lībiņu-Egneri. Tomēr, tā kā Bite ar Zaķi pusdienoja zem četrām acīm, viņu sarunas saturs būtu palicis plašākam lokam nezināms, ja vien pirmais runāto Saeimas kuluāros nebūtu sācis atstāstīt pats Zaķis, kura stāstītais drīz nonāca līdz koalīcijas partneru un žurnālistu ausīm. Tādēļ, kad Pietiek pie RP deputātes Bites pārbaudīja, cik šīs runas atbilst patiesībai, viņa nenoliedza ne to, ka Zaķis dalījies baumās par attiecībām RP frakcijā, ne to, ka iedrošinājis pārnākt uz Vienotību, ja attiecības pašas frakcijā samilzt.

To, ka tāda runa bijusi, Pietiek nenoliedza arī Zaķis, gan uzsverot, ka tā bijusi vienkārši divu kolēģu "cilvēcīga parunāšanās", nevis mērķtiecīgi izteikts piedāvājums RP nomainīt pret Vienotību. "Tāda piedāvājuma nebija. Protams, mēs esam atvērti ikvienam sakarīgam cilvēkam. Zatleru arī mēs aicinājām, bet viņš diemžēl nodibināja savu partiju," klāstīja Zaķis. Kāds ietekmīgs Vienotības biedrs, nevēlēdamis runāt oficiāli, Pietiek norādīja, ka Zaķim nav bijis pilnvaru piedāvāt Bitei pārnākšanu uz premjera partiju un Vienotības spicē nekad nav apspriestas iespējas RP deputātei piedāvāt kādus amatus vai politiskās nākotnes garantijas ne ar mērķi pārvilināt viņu kā vērtīgu kadru, ne ar mērķi vājināt koalīcijas partneri RP. "Zatleriešiem" sāpīgā atmiņā ir frakcijas sašķelšana dienu pirms jaunās Saeimas sanākšanas, kad aiz Klāva Olšteina (iepriekš Vienotības biedra) un vēl piecu RP deputātu atšķelšanās bija saskatāma arī Vienotības roka.

Zīmīgi, ka Zaķi uz pusdienām uzaicināja pati Bite un šis piedāvājums izrunāties izteikts jau 22. augustā, kad Saeimas kuluāros tika izplatītas aktualitāti zaudējušās runas par Bites iespējamo aiziešanu no RP, pievienojoties Nacionālajai apvienībai. Drīz vien noskaidrojās, ka runas izplatījis Zaķis, tādēļ Bite vēlējās kolēģim acīs pajautāt, vai tā bijis. 30. augustā notikušajās pusdienās Zaķis kolēģei dievojies, ka tā nav tiesa.

Bites versijā Zaķis sarunas gaitā iejūtīgi ieminējies, ka attiecībām RP frakcijā pasliktinoties "Tu vari nākt pie mums". "Tas nebija konkrēts piedāvājums un es arī neuzdevu jautājumus, lai nerastos priekšstats, ka mani tas interesē," Pietiek skaidroja  Bite. Deputāte arī neslēpa, ka, lai arī "esmu vīlusies Reformu partijā, apzinos, ka citas partijas nav labākas". Tādēļ vismaz tuvākā gada laikā viņa par RP pamešanu pat nedomājot. "Es nebūšu tas iemesls, kura dēļ sašķelsies frakcija ar visām no tā izrietošajām sekām, protams, ja teorētiski pieņemam, ka notiktu lielākas izmaiņas, piemēram, mainītos valdība, es vērtēšu situāciju," skaidroja Bite. Neoficiāli Saeimas kuluāros izskanēja versijas, ka Zaķis vēlējies uzkūdīt Biti uz RP pamešanu, panākot viņas pievienošanos, nevis Vienotībai, bet  Nacionālajai apvienībai, ar kuras atsevišķiem deputātiem, piemēram, Imantu Parādnieku, Bitei izveidojusies labs kontakts. Piemēram, par zaļās enerģijas valsts atbalsta politiku atbīdīgās Ekonomikas ministrijas izņemšana no RP rokām būtu izdevīga arī Vienotības lielajiem sponsoriem pat, ja premjera partija šo amatu neiegūtu sev. Pietiek no avotiem Nacionālajā apvienībā zināms, ka šis politiskais spēks Bitei būtu gatavs piedāvāt cienījamu vietu un perspektīvas.

Bites attiecības ar atsevišķiem RP frakcijas līderiem saasinājās brīdī, kad kolēģi īsi pirms Jāņiem rosināja viņas nomaiņu Saeimas priekšsēdētāja biedres amatā, vietā panākot Ineses Lībiņas-Egneres ievēlēšanu. Publiski RP frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Vjačeslavs Dombrovskis šo nomaiņu pamatoja ar pašas Bites vēlmi, jo viņai esot grūti savienot šo amatu ar ziemā piedzimušā bērniņa auklēšanu. Patiesībā RP uzskatīja, ka Lībiņa-Egnere varētu efektīvāk izmantot ietekmi, ko dod amats prezidijā. Sēkla šim konfliktam tika iesēta jaunās Saeimas pirmajā sēdē, kad Vienotības aizkulišu spēļu rezultātā Valdis Zatlers netika ievēlēts par Saeimas priekšsēdētāju un šo vietu ieņēma Solvita Āboltiņa. Šajā izgāšanā kā zemteksts tika saskatīta arī atriebība Rīgas pils bijušajai komandai par 10. Saeimas atlaišanu, tādēļ RP, bažījoties par spīkera biedra amatam nolūkotās bijušās prezidenta kancelejas padomnieces Lībiņas-Egneres izgāšanu, uz amatu pierunāja pretendēt Biti.

Tālākās versijas atšķiras - pēc vienas Bitei jau tobrīd bijusi noruna ar Zatleru, ka viņa šo amatu ieņems uz laiku, vēlāk amatu atdodot Lībiņai-Egnerei. Pati Bite Pietiek skaidrojusi, ka vienošanos izpratusi citādi: tobrīd apspriesta vien teorētiska iespēja, ka Lībiņa-Egnere uz laiku ieņems viņas vietu prezidijā, ja Bite izlems doties bērna kopšanas atvaļinājumā, kas nenotika.

Lai gan publiski radās iespaids, ka Bites aizvainojuma pamatā uz RP frakcijas vadību ir par prestižu uzskatītā amata zaudēšana (prezidija loceklim pienākas atsevišķs kabinets, sekretāre, auto), tas nebija vienīgais un galvenais iemesls attiecību samezglojumam frakcijā. Tās saasināja veids, kā notika šī nomaiņa. Proti, vēl pirms Saeimas balsojuma 14. jūnijā par Bites nomaiņu tika lemts RP frakcijas sēdē, kuras priekšvakarā vairāki tā dēvētā RP kodola pārstāvji bija individuāli uzrunājuši frakcijas kolēģus, mudinot atbalstīt šo lēmumu.

Epopeja ar Bites izbalsošanu no Saeimas prezidija vairākas nedēļas radīja reālus draudus tam, ka RP frakcija piedzīvos atkārtotu sašķelšanos. Daļa tā dēvētā RP kodola, uzskatot, ka domstarpības par partijas ideoloģisko izvēli par labu konservatīvismam, kas tuvs arī Bitei, vai liberālismam, agri vai vēlu novedīs pie šķelšanās, sākotnēji necentās novērst šos draudus. Situācija mainījās, nākot apziņai, ka ārējie spēki RP sašķelšanos un frakcijas deputātu skaita samazināšanos izmantos, lai pieprasītu ministru portfeļu pārdali valdībā uz RP rēķina par labu Nacionālajai apvienībai. Tobrīd Bite tika iesaistīta RP ideoloģiskajā darba grupā, kas uz septembrī gaidāmo partijas domes sēdi sagatavojusi dokumenta projektu par RP ideoloģiskā virziena izvēli. Pietiek zināms, ka ar šo kompromisa variantu līdz galam nav apmierināts ne RP konservatoru, ne liberāļi spārns.

Novērtē šo rakstu:

0
0