Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pēc Pietiek intereses Valsts prezidenta Valda Zatlera ģimene piektdien ir samaksājusi 10,97 latu rēķinu par pakalpojumu, ko otrdien valsts aģentūrā Latvijas Infektoloģijas centrs (LIC) saņēma viņa dēls Kārlis Zatlers. Tā ir neierasta prakse, jo, kā uzsver LIC, ikdienišķiem apmeklētājiem pakalpojums jāapmaksā, jau nododot analīzes. Pietiek rīcībā esošā informācija liecina, ka mutisku rīkojumu neprasīt maksu par ērču encefalīta analīzi ērcei, kas bija noņemta prezidenta dēlam, devusi LIC vadītāja, bijusī veselības ministre Baiba Rozentāle (TP), kuru ar Zatleru saista sena draudzība kopš kopīgām studijām Medicīnas institūtā. Tā nav pusaudža Kārļa Zatlera problēma, kurš arī varēja nezināt, ka viņam jāmaksā, ja to neprasa. Tā ir Rozentāles problēma, kura šādi izpalīdzot prezidenta ģimenei, padomju laikam raksturīgā manierē veidoja savu „personisko blata sistēmu”, notikušo Pietiek vērtē sociālantropologs Klāvs Sedlenieks. Jautājums esot, cik ierasta LIC vadītājai ir šīs sistēma un cik plašu paziņu un „vajadzīgu cilvēku” loku viņa apkalpo uz valsts rēķina.

Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, 26. aprīlī LIC veiktas analīzes Valsts prezidenta dēlam Kārlim Zatleram noņemtai ērcei, lai pārbaudītu, vai tā nav inficēta ar ērču encefalītu. Ērce piesūkusies aizvadītajās brīvdienās, un tās noņemšana LIC veikta bez maksas kā ikvienam Latvijas iedzīvotājam. Maksas pakalpojums toties ir analīžu veikšana noņemtajai ērcei – pēc LIC sniegtās informācijas, tā maksā 10,97 latus.

Saskaņā ar Pietiek rīcībā esošo informāciju LIC darbinieki saņēmuši centra direktores Baibas Rozentāles mutisku rīkojumu maksu par šo pakalpojumu no prezidenta ģimenes neiekasēt, tādēļ rēķins nav izrakstīts. Ar pašu Rozentāli Pietiek ne ceturtdien, ne piektdien sazināties neizdevās – viņa uz zvaniem un īsziņām neatsaucās. LIC sniegtā informācija liecina, ka Rozentāle atrodas komandējumā, bet tūlīt pēc tam dodas atvaļinājumā līdz pat maija vidum un jautājumiem nebūšot sasniedzama.

„Valsts prezidenta ģimenes locekļi jau ir samaksājuši par pakalpojumu, pretī saņemot čeku,” piektdien Pietiek informēja Zatlera preses padomniece Ilze Rassa. Dienu iepriekš, kad Pietiek Rīgas pilij uzdeva jautājumu par iemesliem, kādēļ prezidenta ģimene nav samaksājusi par pakalpojumu, Zatlera kanceleja šo faktu nenoliedza, bet uzsvēra, ka viņš gatavojies rēķinu apmaksāt. Rassa uzsvēra, ka šeit neesot runa par privilēģiju izmantošanu vai dāvinājuma pieņemšanu, „jo prezidents gatavojās maksāt par pakalpojumu”. Tikmēr LIC sabiedrisko attiecību speciāliste Inese Skrastiņa, runājot vispārīgi, nevis par konkrēto gadījumu, Pietiek kategoriski noraidīja iespēju maksāt par pakalpojumu vēlāk – samaksa tiekot prasīta, jau nododot analīzes. „Veicot analīzes, tiek izmantoti reaģenti, darbaspēks, tāpēc jāsamaksā pirms analīzēm. Tas ir normāli, un tā tas ir jebkurā medicīnas iestādē, ne tikai LIC – ir jāsamaksā jau nododot analīzes,” uzsvēra LIC pārstāve.

No jebkādiem komentāriem par konkrēto gadījumu LIC pārstāve atteicās, atsaucoties uz pacientus skarošas informācijas konfidencialitāti. „Cilvēks, kurš saņēmis jebkādu pakalpojumu jebkādā medicīnas iestādē, automātiski ir pacients, un uz viņu attiecas Pacientu tiesību likums,” Pietiek uzsvēra Skrastiņa. Viņa vienīgi apstiprināja: pārbaudot LIC dokumentāciju, piektdien konstatēts, ka no šā gada 1. līdz 29. aprīlim centram par visām analīzēm, kas veiktas ērču izmeklēšanai, veikta samaksa atbilstoši LIC cenrādim – Ls 10,97.

Neoficiāla informācija liecina, ka prezidents, uzzinot par šādu nevajadzīgu „palīdzīgas rokas” sniegšanu no LIC vadības, kas viņam radījusi „muļķīgu situāciju”, nav bijis iepriecināts.  Kādreizējo ķirurgu Zatleru un LIC direktori saista ne tikai ārstu korporatīvās saites. Bijusī veselības ministre Rozentāle Rīgas Medicīnas institūtu beigusi 1979. gadā tāpat kā Zatlers – abi ir kursabiedri. Iespējams, ar to, kā arī vēlmi izrādīt lojalitāti valsts pirmajai ģimenei skaidrojams Rozentāles mutiskais rīkojums neprasīt no prezidenta dēla maksu par pakalpojumu.

Latvijā ārsti nereti, redzot pacienta naudas grūtības vai sniedzot palīdzību pazīstamam cilvēkam, mēdz samazināt maksu vai vispār nepaņemt samaksu par savu darbu, un tā ir pilnīgi pieņemama prakse, ja ārsts darbojas privātpraksē, bet LIC vadītājas Rozentāles gadījumā runa ir par valsts medicīnas iestādi, tādēļ samaksas neiekasēšana privātu apsvērumu dēļ ir nepieņemama, Pietiek saka sociālantropologs Klāvs Sedlenieks. „Tā ir pilnīgi pieņemama prakse, ja tā ir ārsta privātprakse, kur viņš var atļauties nesaņemt pats atalgojumu par sniegto pakalpojumu tāpēc, ka viņš jūt līdzi pacientam vai šis cilvēks ir ārsta labs paziņai, vai izdarījis viņam kādu pakalpojumu. Bet Infektoloģijas centrs jau nav privāts kantoris, bet valsts iestāde,” atgādina sociālantropologs.

„Rozentāle dāsni veidoja vai nostiprināja savu personisko sociālo kapitālu, izmantojot valsts līdzekļus. Tas ir klasisks mehānisms, kā tas tika darīts padomju laikā, kad cilvēki, kuriem bija pieeja valsts resursiem, tajos dalījās ar saviem paziņām vai vajadzīgiem cilvēkiem „pa blatu”, tā izpelnoties pateicību, izveidojot attiecības starp sevi un šo ņēmēju. Notikušo var sasaistīt arī ar mūsu vecajām tradīcijām, kas nākušas no padomju laika,” spriež Sedlenieks.

Viņaprāt, no prezidenta dēla, ņemot vērā, ka viņš ir pusaudzis, nevarētu prasīt, lai viņš būtu iedziļinājies visās niansēs par to, kuros mirkļos viņam ir vai nav jāmaksā, it īpaši, ja viņam samaksu nepajautāja. „Viņš aiziet pie daktera, viņam saka – par to nav jāmaksā, nu, ko vēl? Kurš gan ietu un interesētos, vai tomēr nevajag vēl kaut ko samaksāt? Tā nav lieta, kur kaut kas būtu jāpārmet Kārlim Zatleram,” spriež Sedlenieks. 

Novērtē šo rakstu:

0
0