Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

AS “Latvenergo” neatklāj arī Kaigu purva vēja parka projekta vērtētājus un vērtēšanas metodes. Iepriekš publiski minēts, ka projekta vērtība ir aptuveni 100 miljoni eiro.

Bez publiskā iepirkuma un slepenībā

Jau pirms vairākiem mēnešiem “Neatkarīgās” rīcībā nonāca informācija, ka AS “Latvenergo” no SIA “Laflora” par 100 miljoniem eiro gatavojas iegādāties Kaigu purva vēja parka projektu. Varēja noprast, ka valstij piederošās kapitālsabiedrības plānoto apjomīgo tēriņu īstenošanai netiks rīkota publiskā iepirkuma procedūra, sarunas notiek tikai ar vienu iepriekš izraudzītu pretendentu. Turklāt “Latvenergo” darījuma rezultātā iegūtu nevis funkcionējošu vēja parku, bet gan tikai tā izveides projektu.

Lai gan, pēc “Neatkarīgās” ziņām, sarunas ar SIA “Laflora” jau tuvojas noslēgumam, “Latvenergo” amatpersonas līdz šim izvairījušās no konkrētu atbilžu sniegšanas gan saistībā ar konkrētā pretendenta izvēli, gan sarunu gaitu, gan darījuma noslēgšanas termiņiem.

Neizskaidrojamo slepenības gaisotni nekliedēja arī “Latvenergo” komunikācijas direktora Andra Sikšņa atbildes uz “Neatkarīgās” sākotnēji uzdotajiem jautājumiem - uzņēmuma pārstāvis vien norādīja: “Mēs ar nepacietību gaidām, kad varēsim oficiāli paziņot par jaunu projektu attīstības jauniem posmiem, iegādātiem aktīviem un tuvināšanos savu mērķu (akcionāra akceptētas stratēģijas ietvaros) sasniegšanai. Tikko kā būs nozīmīgi darījumi, ziņosim.”

Pārējais vētījuma teksts saturēja vien deklaratīvus vispārinājumus saistībā ar “Latvenergo” iecerēm zaļā kursa mērķu sasniegšanā un virzībā uz klimatneitralitāti 2050. gadā.

EM darījumu dēvē par “Latvenergo” operatīvo darbību

“Neatkarīgā” vērsās arī pie Ekonomikas ministrijas (EM) kā “Latvenergo” valsts kapitāldaļu turētājas ar jautājumiem, vai ministrija zina par plānoto darījumu, atbalsta to un ir droša par tā rentabilitāti. Ministre Ilze Indriksone pēc vairākkārtējas jautājumu saņemšanas ar savu padomnieku starpniecību norādīja, ka akcionāra lēmumu pieņemšana ir ministrijas valsts sekretāra kompetence, ministre “Latvenergo” darbībās nejaucoties, lai gan sekojot notikumu attīstībai.

Savukārt EM valsts sekretārs Edmunds Valantis 'Neatkarīgajai” sniedza šādu atbildi: “Šī ir AS “Latvenergo” operatīvā darbība, par kuru atbildīga “Latvenergo” valde. Akcionārs neiejaucas operacionālajā darbībā. Attiecīgi aicinām Jūs ar šiem jautājumiem vērsties AS “Latvenergo”. Vienlaikus atgādinām, ka AS “Latvenergo” ir izveidota padome. Atbilstoši AS “Latvenergo” statūtiem valdei ir nepieciešama padomes iepriekšēja piekrišana darījuma noslēgšanai statūtos atrunātajos gadījumos, ja darījuma summa pārsniedz statūtos noteikto slieksni darījumiem, kuru rezultātā paredzēts izlietot AS “Latvenergo” naudas līdzekļus. Līdz ar to par AS “Latvenergo” darījumiem aicinām vērsties pie uzņēmuma valdes vai padomes.”

Tādējādi abas amatpersonas pēc būtības izvairījās no jēgpilnu atbilžu sniegšanas.

Nostāja nemainās - informācija joprojām netiek sniegta

Ņemot vērā plānotā darījuma apjomu un nozīmi, “Neatkarīgā” tomēr vēlējās saņemt konkrētākas atbildes, tādēļ pagājušās nedēļas nogalē atkārtoti vērsās pie “Latvenergo” valdes priekšsēdētāja Mārtiņa Čakstes (attēlā) ar šādiem jautājumiem: “Kādā veidā tika izvēlēti plānotā iegādājamā projekta (Kaigu purva vēja parka) vērtētāji? Kas tieši šo vērtējumu veica? Kādi vērtēšanas paņēmieni (kritēriji) tika piemēroti? Kas apstiprināja novērtējuma rezultātus? Vai vērtējumā tika ņemtas vērā arī elektrības tirgus attīstības prognozes? Ja jā, kādam laika periodam?”

Arī uz šiem jautājumiem atbildi sniedza Andris Siksnis, kurš raksta: “Vairākkārt Jūsu kolēģim Ritumam Rozenberga kungam esmu operatīvi un iespēju robežās atbildējis uz līdzīgiem jautājumiem un arī tagad apliecinu, ka Jūs saņemsiet informāciju tieši tajā brīdī, kad par kādu Jūs interesējošu darījumu vai notikumu Latvijas tautsaimniecībai būtiskā līmenī, kurā būs gods piedalīties AS "Latvenergo'', būs pamats ziņot.”

Savulaik atteikumu sniegt informāciju “Neatkarīgā” saņēma arī no SIA “Laflora” pārstāves.

Likums neparedz informācijas neizpaušanu

Jautājumi par to, kā notika izvēle par labu SIA “Laflora” projektam, kāpēc netika organizēta iepirkuma procedūra, kā tika noteikta plānotā pirkuma vērtība un kāpēc amatpersonas konsekventi izvairās no jebkādas atbildības, joprojām palikuši bez atbildēm. Šobrīd no visām iesaistītajām pusēm notiek mērķtiecīga un apzināta informācijas slēpšana, lai gan nav zināms, ka tai būtu piešķirts ierobežotas pieejas statuss.

Jāatgādina, ka likuma “Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem” 7. pantā precīzi noteikts, kādos gadījumos informācija uzskatāma par neizpaužamu. Plānotais darījums starp valstij piederošo “Latvenergo” un privāto uzņēmumu SIA “Laflora” neatbilst nevienam no šiem kritērijiem. Turklāt likums neparedz arī jebkura ranga amatpersonu tiesības izvērtēt, kad un kādā apjomā sniegt vai nesniegt informāciju par valstij 100% piederošu uzņēmumu darbību un to slēgtiem darījumiem.

Novērtē šo rakstu:

80
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Raidījumam “Nekā personīga” jāatsauc viltus ziņas

FotoStarptautiskais preču tirdzniecības uzņēmums „TELF AG” pieprasa atsaukt uz viltus ziņām balstītus apmelojumus, kurus kā sensacionālu sižetu “Caur Latviju akmeņogles eksportē firma, kas vainota “Vagner” grupas finansēšanā” svētdien, 15. janvārī skatītājiem piedāvāja Artas Ģigas (attēlā) vadītās producentu grupas  RedDotMedia raidījums “Nekā personīga”.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem. Nobeigums

FotoES un ASV stratēģiskie mērķi šobrīd sakrīt, abiem vajadzīga Krievijas paralīze. ES – lai izdzīvotu, bet ASV - lai saistītu Krieviju kā Ķīnas partneri un sabiedroto. Nav noslēpums, ka Ķīnas neitralizēšanai angloamerikāņu pasaule nolēmusi veidot jaunu bloku AUKUS, kur ietilptu visas Britu sadraudzības valstis un, iespējams, Japāna.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem

FotoBezgalīgi var vērot uguni, mākoņus, pa upi peldošus liberāļu līķus un aktīvo idiotu rosību, mēģinot vadīt Latvijas valsti. Acīmredzami, ka šī vadīšana ir pilnīgi ačgārna un nekādus rezultātus nedod. Un tas ir saprotams, jo valsts stūre ir nodevēju, nejēgu, ārzemju aģentu un politisku pigmeju rokās. Savukārt propagandas nomāktie ierindas pigmeji, kas izglītības dēļ nespēj saprast visa notiekošā jēgu, ir cietēji, jo tiek maldināti, izdilst un iet mazumā.
Lasīt visu...

3

Vēsturnieku komisiju es nolikvidēju, bet tagad nāk prezidenta vēlēšanas – varētu vietā uzcirst veselu institūtu

FotoDāmas un kungi! Godātie skolotāji! Es tiešām priecājos par šo vēstures skolotāju konferenci. Tas, manuprāt, Latvijas valstij ir ļoti būtisks temats.
Lasīt visu...

21

Īsumā par “visu ģimeņu” absurdu

FotoValstī, kurā pietiek pavisam reālu un steidzami risināmu problēmu, ir mēģinājumi pacelt dažu jautājumu aktualitāti ar iespējami lielāku troksni. T.s. “partnerattiecību”, “visu ģimeņu” (vienalga, kā tagad sauc mēģinājumus panākt viendzimuma laulību atzīšanu) tēma nav tā, kurai es gribētu veltīt sevišķi daudz uzmanības. Bet troksnis ir liels, un tāpēc ir vērts atkārtot dažas lietas, kas ir aksiomas.
Lasīt visu...

21

Medikamentu pieejamības atslēga – vietējie ražotāji

FotoNav noslēpums, ka nu jau vairākus mēnešus akūti trūkst zāļu gan aptieku plauktos, gan slimnīcās. Kāpēc tā? Lai gan Latvijas farmācijas nozarei ir daudz, ko piedāvāt – izcila zinātniskā bāze, vērtīgas tradīcijas, patiešām kvalitatīvi un konkurētspējīgi produkti, tomēr 95% zāļu tirgus veido importa produkti.
Lasīt visu...

21

Mēs salauzām izglītības mugurkaulu un nogrāvām izglītības pamatus

FotoAtgriežos pie šīs bildes, jo tai ir lielāka jēga, nekā šķiet ar pirmo acu uzmetienu. Pusgadu pastrādājot skolā, es sapratu, ka mani priekšstati par izglītības sistēmas degradācijas procesu ir nepilnīgi. Neteikšu, ka tagad es visu saprotu līdz galam, bet dažas lietas noteikti esmu sapratis labāk. Un viens secinājums ir šāds: mūsu izglītības sistēma tika nolemta kraham nevis tajā brīdī, kad mēs sākām ieviest degradējošas mācību programmas, bet tad, kad mēs salauzām izglītības procesa ētisko mugurkaulu.
Lasīt visu...

21

Izdevusies valsts

Foto1. Es šodien, 2023.gada 18.janvārī saņēmu kārtējo Latvijas Republikas tiesas spriedumu ar tūkstošu eiro sodiem par “distancēšanos neievērošanu” pirms vairāk nekā diviem gadiem. Ar mani “nedistancējās” daži cilvēki, ar kuriem draudzīgi parunājām. Par to mūs izdrāza “izdevusies valsts”, kaut gan neviens necieta, nevienam no klātesošajiem nekas ļauns netika nodarīts un arī šodien pasaulē ir jau pierādīts, ka distancēšanās bija lielākais absurds pasaules vēsturē.
Lasīt visu...

21

Mammu, es gribu, mammu, es gribu, es gribu, gribu, gribu, gribu, gribu!

FotoJaunā Rīgas teātra (JRT) Lāčplēša ielas mājas remonts turpinās jau 5 gadus un ir atkal iestrēdzis. Darbu pabeigšanas termiņš atkal nav zināms, un pašlaik jau tiek runāts par līguma laušanu starp darba pasūtītāju (Valsts nekustamie īpašumi) un celtniekiem (Skonto). Tas savukārt nozīmētu remonta beigu atlikšanu vēl uz 2-3 gadiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai, izmetot no mācību satura vēsturi, neesam rīkojušies līdzīgi kā traks cilvēks, kas stāda ķiršu mīkstumus?

Sākot pārdomas par vēsturnieku tikšanos ar valsts prezidentu (13.01.23.) ienāca...

Foto

Kādu nacionālismu mums vajag?

Ir laiki, kuros notiek viss, kas sakrājies desmitgadēs. Kopš Krievijas pilna apmēra uzbrukuma Ukrainai ir sācies tieši šāds laiks. Prasība pēc atbrīvošanās...

Foto

Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju uzņemties krīzes vadību

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju...

Foto

Kā Ašeradens restartēs VID?

Finanšu ministra postenis pārsvarā pienākas premjera partijai. Bez valsts budžeta vadības finanšu ministra pārziņā ir arī valsts asinsrite – nodokļu maksātāju veiktie...

Foto

Iestājamies pret Andas Nulles reputācijas graušanu un profesionālās darbības ierobežošanu

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) atkārtoti vērsusies pie valsts prezidenta, ministru prezidenta un veselības ministres par atsauktās...

Foto

Stigmatizētājus – pie atbildības!

Pagājušā gada 15. decembrī 14.Saeima noraidīja likumprojektu “Civilās savienības likums”, kam bija jākalpo par tiesisko pamatu visu ģimeņu tiesiskās aizsardzības nodrošināšanai, lai...

Foto

Bīstamās garšas – veipošanas spožums un posts!

Kopš elektronisko cigarešu izgudrošanas veipošana ir kļuvusi par vienu no pasaulē populārākiem nikotīna uzņemšanas veidiem. Sākotnēji radītas kā viens...

Foto

Kremlini un globālisti vienojas latviešu valodas noniecināšanā

Jautājums par latviešu valodas lomu un vietu Latvijas valstī nepazūd no dienaskārtības jau kopš neatkarības atjaunošanas pirmajām dienām. Lai...

Foto

Trūkst sīko vagariņu

“Nekonkurētspējīga piedāvātā atalgojuma dēļ Ārlietu ministrija saskaras ar darbinieku trūkumu, taču šī problēma ir arī citās valsts pārvaldes iestādēs,” publiski vaimanā ārlietu ministrs...

Foto

Ja vairākums grib tā dzīvot, tad lai arī tā dzīvo

Mani domubiedri. Ļaudis, kuri domā līdzīgi man. Ļaudis, kuri redz nolaisto valsti, nolaisto izglītību, nolaisto visu,...

Foto

Vai īstais brīdis skatīt tarifu pieteikumu?

14. decembra LTV raidījumā Kas notiek Latvijā piedalījās Augstsprieguma tīkla (AST) un Sadales tīkla (ST) vadība, ekonomikas un topošais finanšu ministrs, vairāki eksperti. Vispirms atgādināšu, ka 2000.gadā...

Foto

Marksisms vienmēr centies balstīties tieši uz šīm starpslāņu aprindām

Pēc tam, kad Saeimas Juridiskā komisija 6. decembrī nolēma apturēt darbu pie Civilās savienības likuma, bet Saeima...