Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Rīgas pašvaldības SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” (RNP) atzīst, ka tās apsaimniekošanā esošās mājas ir nožēlojamā stāvoklī un lēmumu pieņemšanas sistēma par remontdarbiem ir neefektīva, tomēr vienlaikus vaino pašus dzīvokļu īpašniekus, kas neesot pietiekami motivēti, lai pieņemtu kopības lēmumu par visas mājas remontdarbiem.

Pietiek jau informēja, ka RNP apsaimniekotā mājā Viestura ielā 24, Rīgā, siltā ūdens patēriņš pēkšņi maijā pieaudzis par 898%. Starpība starp dzīvokļu skaitītāju rādījumiem un kopējo skaitītāju bijusi gandrīz 600 kubikmetri, ko RNP pieprasa apmaksāt dzīvokļu iemītniekiem. Katram dzīvoklim likts samaksāt par 10 kubikmetriem vairāk nekā pēc dzīvokļa skaitītāja rādījuma. Iemesls ir iespaidīgā gandrīz 600 kubikmetru lielā atšķirība starp dzīvokļu skaitītāju rādījumiem un kopējo skaitītāju.  RNP iedzīvotājiem, kas sākuši interesēties par šo atšķirību iemesliem, paskaidrots, ka mājā bijusi avārija un veikts remonts.

RNP komentārā Pietiek atzīst, ka ir daudzus gadus akcentējis, - esošā lēmumu pieņemšanas sistēma par remontdarbiem ir neefektīva sākot no vienkāršiem lēmumiem par nepieciešamajiem remontdarbiem, beidzot ar būtiskiem jautājumiem par ēkas renovāciju. Arī ūdens starpību jautājums ir to jautājumu lokā, kas, neraugoties uz daudzkārtējām izmaiņām, nav atrisināta.

“Šajā situācijā starpība tiek aprēķināta, balstoties uz Ministru kabineta noteikumiem Nr. 524 “Kārtība, kādā nosaka, aprēķina un uzskaita katra dzīvojamās mājas īpašnieka maksājamo daļu par dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem pakalpojumiem”. Ūdens patēriņa starpība veidojas no dzīvojamās mājas ūdens uzskaites mezglā uzstādītā komercuzskaites mēraparāta rādījuma un dzīvokļu īpašumos uzstādīto ūdens patēriņa skaitītāju rādījumu starpības.

Šīs starpības iemesli var būt dažādi – atšķirīgos datumos nolasīti un iesniegti skaitītāju rādījumi, uzrādīti mazāki patēriņi nekā patiesībā, neprecīzi, novecojuši ūdens patēriņa skaitītāji, noplūde u.c.,” skaidro RNP komunikācijas nodrošinājuma nodaļas vadītāja Una Grenevica.

Pēc viņas sniegtās informācijas, šajā gadījumā pēc klienta sūdzības par kondensātu uz logiem tika konstatēta avārija karstā ūdens guļvadā. “Nekavējoties tika organizēti nepieciešamie avārijas darbi. Papildus klients informēja, ka šāds siltums un mitrums no pagraba ir jau divas nedēļas, kas pēc konstatētās ūdens patēriņa starpības (609 m3) nozīmē, ka stundas laikā gruntī iztecējis ap 1,5 m3 karstā ūdens. Bojājums ir tik apjomīgs, lai šo divu nedēļu laikā iztecētu nepilna ¼ daļa Ķīpsalas baseina un izplūdušais ūdens akumulētos gruntī,” norāda RNP pārstāve.

Šī ēka nav vienīgā māja Rīgā, kurā ir novecojušas inženierkomunikācijas un attiecīgi ir sastādīts apjomīgs nepieciešamo un neatliekamo remontdarbu plāns, kam mājas iedzīvotāji diemžēl neuzkrāj finanšu līdzekļus pietiekamā apmērā, uzver U. Grenevica. Savā ikdienas darbā RNP sniedzot klientiem informāciju par māju renovācijas un tās līdzfinansējuma iespējām, ir pieejams arī ALTUM atbalsts remonta darbiem tieši daudzdzīvokļu mājām.

“Būtiski, lai dzīvokļu īpašnieki pieņemtu kopības lēmumu un dotu sev iespēju dzīvot komfortabli, patīkamā un drošā vidē, nevis saskartos ar šādām dārgām avārijas situācijām.  Ēkai pašreizējais uzkrājuma apmērs ir būtiski nepietiekams, tādēļ jau ilgus gadus nav iespējams veikt pārvaldnieka piedāvātos darbus.

Klientiem katru gadu tiek piedāvāti ēkai nepieciešami remontdarbi, to provizoriskās izmaksas un aktualizēts ēkas esošais uzkrājums. Šāds darbu plāns katram klientam vortālā tiek atjaunots ik gadu, taču diemžēl šis saraksts ir nevis saīsinājies, bet kļuvis apjomīgāks. Šajā gadījumā uzsvars ir uz inženiertehniskajiem remontdarbiem, jo labiekārtošana nav prioritāte pret aukstā ūdens cauruļvadu nomaiņu, kanalizācijas stāvvada nomaiņu vai piemēram starppaneļu šuvju hermetizāciju.

Apkures sistēmas renovācijas projekts remontdarbu plānā jau tika ievietots 2016.gadā kā darbs, ko nepieciešams veikt, taču dzīvokļu īpašnieku kopības lēmums par tā realizāciju tā arī netika pieņemts, savukārt uzkrājums nav bijis pietiekams visu nepieciešamo darbu veikšanai.”

U. Grenevica arī neslēpj, ka moderno tehnoloģiju neizmantošana patērētā pakalpojuma uzskaitei šajā gadījumā arī ir ar negatīvu ietekmi, jo, uzstādot attālinātās nolasīšanas skaitītājus, automātiskā nolasīšana tiek uzstādīta arī komercuzskaites skaitītājam, ļaujot ātrāk identificēt problēmu.  

“Ņemot vērā, ka šī bojājuma rezultātā gruntī noplūdušais ūdens ir uzskaitīts un SIA “Rīgas ūdens” to ir iekļāvis ikmēneša rēķinā, esam jau vērsušies pie pakalpojuma sniedzēja ar prasību veikt nepieciešamo pārrēķinu, pamatojoties uz to, ka ūdens nav izvadīts kanalizācijā, bet gruntī, pēc kā ir jāseko pārrēķinam, lai rezultātā samazinātu klientu ikmēneša rēķinus. Atgādinām, ka pārvaldnieks veic tikai norēķinu funkciju - saņem rēķinu no pakalpojuma sniedzēja, piestāda to klientiem un pēc klientu saņemtajiem maksājumiem tos pilnā apjomā pārskaita pakalpojuma sniedzējam, negūstot nekādu peļņu.

Nākotnē plānots ieviest tiešos norēķinus par ūdeni, līdzīgi kā tas ir par gāzi un elektrību. Bet šāds lēmums ir likumdevēja atbildība. Jebkurā gadījumā, dzīvokļu īpašnieki var pieņemt kopības lēmumu par citādu ūdens patēriņa starpības maksas pārdali starp dzīvokļu īpašniekiem,” norāda RNP pārstāve.

Kā stāsta nama iedzīvotājs Eduards, viņš aprēķinājis, ka starpība, ko liek apmaksāt dzīvokļu iemītniekiem, atbilst trīs Ķīpsalas baseinu tilpumam, kas nozīmē,  ka siltā ūdens noplūde bijusi ilgstoši un lielā apjomā. Viņš ir neizpratnē, kādēļ RNP pieļāvis, ka karstais ūdens ilgstoši kaut kur noplūst, tādēļ ir painteresējies, cik bieži RNP apseko apsaimniekojamās mājas, uz ko saņēmis atbildi, ka tas tiek darīts regulāri.

Viņš pats secinājis, ka RNP apsaimniekojamos namus apsaimnieko, sēžot kabinetā, nevis klātienē, jo remontdarbi sākušies septiņas dienas pēc tam, kad tiek uzņemti dzīvokļu skaitītāju rādījumi. Acīmredzot tad RNP darbinieki konstatējuši milzīgo atšķirību un devušies namu apsaimniekot klātienē. Cik ilgi karstais ūdens gāzies no caurulēm, neviens nezina.

Eduards arī ir neizpratnē, pirmkārt, par to, kādēļ avārijas dēļ radušos ūdens zudumus liek apmaksāt dzīvokļu īpašniekiem un īrniekiem, otrkārt, par to, kā RNP sadalījis apmaksājamo summu. Pēc mājas iedzīvotāja teiktā, katram dzīvoklim uzlikts papildus apmaksāt desmit kubikmetrus karstā ūdens neatkarīgi no iedzīvotāju skaita, dzīvokļa platības un reālā karstā ūdens patēriņa.

Viņam pašam šajā mājā pastarpināti pieder divi dzīvokļi, par kuriem viņš maksā rēķinus, tādēļ zina, ka vienam 45 kvadrātmetrus lielajam dzīvoklim patēriņš ir četri kubikmetri mēnesī, bet otram, kas ir 65 kvadrātmetrus liels, - astoņi kubikmetri mēnesī. Abiem dzīvokļiem likts piemaksāt par desmit kubikmetriem karstā ūdens. Turklāt 60 dzīvokļu piecstāvu mājā ir arī nelieli dzīvokļi, kuros, piemēram, dzīvo viens pats pensionārs, kas mēnesī patērē knapi vienu kubikmetru karstā ūdens, bet tagad spiests vēl piemaksāt par desmit kubikmetriem.

Attēlā - RNP valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis.

Novērtē šo rakstu:

28
6

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Sanāca kā vienmēr, bet ticiet – risinājums top, un vainīgi ir visi citi, tikai ne es

FotoStraujiem soļiem tuvojas jaunā mācību gada sākums - 2022./2023. mācību gadā noslēgsies trīs gadu pārejas periods, kurā tiek ieviesta pilnveidotā mācību pieeja. Gaidāmais mācību gads paredz jaunās pieejas ieviešanu 3., 6., 9., 12. klasei. Neraugoties uz to, ka pārejas periods tuvojas noslēgumam, pedagogi norāda uz mācību materiālu trūkumu. Kā skolotāja varu tikai piekrist, ka, ieviešot jauno saturu, primāri bija nepieciešams domāt par mācību materiālu izstrādi un pieejamību. Līdzīgi kā ar mācībām tikai valsts valodā – mēs apzināmies, ka rīcībai patiesībā bija jābūt krietni ātrāk, un to, cik būtiski nepalaist garām iespēju labot iepriekš neizdarīto. Arī mācību līdzekļu jautājumā notiek aktīvs darbs, lai dažādos mācību priekšmetos nodrošinātu jaunu mācību resursu un metodisko līdzekļu pieejamību.
Lasīt visu...

21

Vēlēšanas kā mazohistu prieki

FotoPēc Latvijas Televīzijas pasūtījuma tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS jūlijā ir veicis aptauju un konstatējis, kā Latvijas pilsoņi balsotu, ja vēlēšanas notiktu tūlīt.
Lasīt visu...

21

Kā Rīgai panākt Viļņu, Tallinu un Ziemeļeiropu? Laiks secinājumiem

FotoRīga ir vienīgā pilsēta Baltijas galvaspilsētu vidū, kurā mirstība pārsniedz dzimstību un no kuras aizbrauc vairāk cilvēku, nekā iebrauc. Tam par iemeslu var būt pietiekami lielais rīdzinieku skaits, kuri nav apmierināti nedz ar dzīvi pilsētā, nedz ar dzīves kvalitātes progresu laika gaitā. Kopš gadsimta sākuma straujāko attīstību Baltijas galvaspilsētu vidū piedzīvojusi Viļņa. Jau šobrīd Viļņa ir Baltijas lielākā ekonomika un bagātākā pilsēta; turpinoties līdzšinējai tendencei, iedzīvotāju skaita ziņā Viļņa var apsteigt Rīgu jau 2025. gadā.
Lasīt visu...

21

Vai Rīga ir labi finansēta pilsēta?

FotoPilsētas budžeta apmērs un tā izlietošanas efektivitāte lielā mērā nosaka to, cik kvalitatīva ir pilsētvide. To Eiropas pilsētu sarakstā, kuru iedzīvotāji ir visvairāk apmierināti ar dzīvi pilsētā, pārliecinošā vairākumā ir bagātākās pilsētas, tai skaitā Cīrihe, Kopenhāgena un Stokholma, kur pašvaldībām brīvi līdzekļi pilsētvidei. Kā ar pilsētas budžeta iespēju audzēšanu veicas Rīgai?
Lasīt visu...

21

Par rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

FotoPubliskās atmiņas centrs ir sabiedrības institūcija, privāto tiesību juridiskā persona, kura netiek finansēta ar dotācijām no vispārējiem nodokļu ieņēmumiem. 2022. gada 24. februārī centrs izdeva Satversmē nostiprinātās komunistiskā totalitārā režīma nosodīšanas pienākuma īstenošanas oficiālos vietvārdos ieteikumus, nosūtīja ieteikumus visām pašvaldībām, tajā skaitā Jūsu domei. Oficiālu domes atbildi centrs nav saņēmis.
Lasīt visu...

21

Parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta grozījumiem ir jāatkārto

FotoAr pietiekamu skaitu parakstu neatbalstītā "Latvijas vīru biedrības" ierosinātā parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta grozījumiem ir jāatkārto, taču, lai tā izdotos:
Lasīt visu...

6

Par Latvijas Republikas Satversmē noteiktā komunistiskā totalitārā režīma nosodīšanas pienākuma īstenošanu un rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

FotoCienījamie Augšdaugavas novada domes deputāti! Publiskās atmiņas centrs (turpmāk - centrs) ir sabiedrības institūcija, privāto tiesību juridiskā persona, kura netiek finansēta ar dotācijām no vispārējiem nodokļu ieņēmumiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vairāku tiesnešu, tostarp AT senatores Andas Briedes atbildība par Covid-19 epidēmijas ierobežošanas pasākumu neievērošanu

Tiesnešu ētikas komisija, Tiesnešu disciplinārkolēģija un Disciplinārtiesa ir vērtējusi to, vai izpildvaras...

Foto

Ir tādi Satversmes tiesas spriedumi, kuru nepildīšana valdošo eliti nesatrauc itin nemaz

13. Saeimas laikā ir bijuši vairāki Satversmes tiesas spriedumi, par kuru neizpildi Valsts prezidents pat...

Foto

Kāpēc valsts aizsardzības dienestam – jā!

Jūlija sākumā aizsardzības ministrs Artis Pabriks vēstīja par ieceri izveidot valsts aizsardzības dienestu, kuram, sākot ar 2023. gadu, tiks pakļauti...

Foto

Par ārkārtas sociālo situāciju

Mums priekšā ir grūta ziema – dziļa energoresursu krīze, iespējams pandēmijas saasinājums. No tā, cik saprātīgi un solidāri spēsim sagatavoties gaidāmajiem pārbaudījumiem,...

Foto

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis. Tas noticis par ukraiņu asins cenu...

Foto

Satversmes tiesa ir jālikvidē

Šodien, 25.jūlijā Latvija pirmajā vietā (LPV) Centrālajā vēlēšanu komisijā iesniedza 4000 zīmju programmu un kandidātu sarakstu 14.Saeimas vēlēšanām. LPV savā 4000 zīmju programmā ir...

Foto

Ja mēs jautātu Jēzum pašam: "Skolotāj, kas ir ģimene?", mēs visdrīzāk saņemtu atbildi: "Kā ir rakstīts Dieva vārdā? Kā tu tur lasi?"

Mīļie draugi no Latvijas...

Foto

Atkal mani pārprot un nomelno!

Neprecīza ziņa par Latvijas Republikas Saeimas 2022.gada 14.jūlija grozījumiem Izglītības likumā ir radījusi satraukumu sociālajos tīklos un sabiedrībā. Ir pat parādījušies...

Foto

Skumji, ļoti skumji: atklāta vēstule sabiedrībai!

Jūs ziemā salsiet! Un daudzi arī nosals līdz nāvei! Bet "vietvalžiem" par to ir nospļauties, jo viņi būs siltumā un...

Foto

Kad Egils padzirdēja par „hūti”

Ar novēlošanos... bet vēlētos tomēr ieviest skaidrību tajā slavenajā "nācijas tēva" šmucē, kur viņš Gunāra Astras pieminekļa atklāšanā, ieskanoties valsts himnai,...

Foto

Par kartupeļiem un kolorado kāpuriem

Nenocietos un dažu Facebook lasīto rakstu iespaidā nolēmu izteikties sakarā ar valsts iekārtām, kuras esmu piedzīvojis un kurās ir dzīvojuši daudzi. Ak,...

Foto

Par sīkumiem, par bērnu audzināšanu

Es pelnu maizi, darbojoties tūrisma jomā. Ir forši, jo darbs ir brīvā dabā un ap Pāvilostu. Daru to nu jau 22...