Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pilnīgi meli, jebkurā brīdī konstatējamas nepatiesības, tīšprātīga faktu, statistikas un nozares datu ignorēšana — tāda aina atklājas, pārbaudot faktus "sabiedriskās" TV 10. janvāra sižetā, kurš veltīts viltus ziņu tiražēšanai par reģionālo presi Latvijā.

Sižetā ar nosaukumu “Neliels abonentu skaita kritums ar dažiem izņēmumiem – reģionālā prese uz 2022. gadu raugās cerīgi” intervēti vairāki ar nozari saistīti cilvēki, kas pauduši savus viedokļus, taču ikvienā gadījumā, kad pieminēti pārbaudāmi fakti, patiesība izrādījusies tiem tieši pretēja.

Videosižets un teksts: https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/neliels-abonentu-skaita-kritums-ar-daziem-iznemumiem-regionala-prese-uz-2022-gadu-raugas-cerigi.a438232/

Apgalvojums: “Uz 2022. gadu reģionālās avīzes raugās cerīgi, jo abonentu skaita kritums ir neliels, bet dažam laikrakstam pat audzis.”

Fakti: reģionālajiem laikrakstiem abonentu skaits ir pamatīgi krities, nevis pieaudzis. Ne Latvijas Preses izdevēju asociācijā sastāvošajiem, ne ārpus tās esošajiem reģionālajiem izdevējiem nav pieaudzis pasūtītāju skaits, ja salīdzina ar 2021. gadu vidēji, ar attiecīgu periodu pirms gada vai decembra mēnesi. Vienīgais konstatējamais izņēmums – Stars (Madona) dabūjis klāt 69 abonentus, salīdzinot ar aizvadītā gada janvāri, taču zaudējis 61 abonentu no saviem decembra pasūtītājiem. Visiem pārējiem LPIA datos uzskaitītajiem reģionālajiem laikrakstiem (attēls raksta beigās) ir desmitos līdz simtos mērāms pasūtītāju skaita kritums. Nav atrodama informācija, ka arī ārpus LPIA esošajiem reģionālās preses izdevējiem kaut vienam būtu bijis abonentu skaita pieaugums.

Apgalvojums: “Šobrīd Latvijā ir 34 reģionālās avīzes.”

Fakti: skaiti, kā gribi, nevienā no variantiem nesanāk 34 reģionālās avīzes. Latvijā ir 21 reģionālais laikraksts latviski, trīs krieviski un vēl pieci (Ventas Balss, Rēzeknes Vēstis, Ludzas Zeme, Latgales Laiks un Ezerzeme), kas iznāk vienlaikus divās valodās. Ja skaita redakcijas, tad to ir 30, nevis 34. Ja kā atsevišķus laikrakstus pieskaita minēto piecu latvisko avīžu tulkojumus krieviski, tad skaits ir 35. Iespējams, ka sižeta autori noklusējuši tāda izdevuma kā Ventspilnieks.lv eksistenci — to jau piecus gadus katru nedēļu 17 tūkstošu apjomā pilnkrāsu drukā divās valodās piegādā bez maksas Ventspilī, jo īpaši priekšvēlēšanu periodos, un to izplata ar Rudolfa Meroni uzņēmumiem saistītā SIA Media Support, šim nolūkam tērējot līdz pat 200 tūkstošiem gadā.

Apgalvojums: “Pēdējos gados neviena likvidēta nav.”

Fakti: pieņemot, ka ar “pēdējiem gadiem” varētu būt domāti, piemēram, pēdējie pieci gadi, vispārzināmi fakti ir šādi: 2016. gadā pārstāja iznākt Preiļu Novadnieks, 2017. g. pārstāja iznākt Jelgavas krievvalodīgā Novaya Gazeta, 2019. g. Jēkabpilī likvidēts Jaunais Vēstnesis, 2020. g. zvans skanēja Лиепайская Hеделя un Kursas Laikam, bet aizvadītajā gadā pazuda Jūrmalas Vārds un Rūjienas Vēstnesis. Pēdējā redaktore skaidroja, ka nav atradusi sava darba turpinātāju, jo pati to nav varējusi vairs darīt ģimenes apstākļu dēļ, savukārt Jūrmalas Vārds vairs nav varējis panest no 2021. gada jūlija kārtējo reizi izmainīto nodokļu režīmu radošajām profesijām. Līdz ar to apgalvojums, ka “pēdējos gados neesot likvidēta neviena reģionālā avīze”, ir absolūti meli — likvidētas vismaz septiņas, turklāt visos Latvijas reģionos.

Apgalvojums: “... dažas apvienojušās, citas tikušas pie jauniem izdevējiem vai veikušas citas izmaiņas, lai dzīvotu stabilāk.”

Fakti: apvienojušās ir tikai avīzes Alūksnē un Daugavpilī, taču neviens pats reģionālais izdevums nav ticis pie jauna izdevēja. Itin visām, kas nav likvidētas, ir tie paši izdevēji, kas pirms 10 un vairāk gadiem, savukārt izdevniecību mazie līdzīpašnieki ir mainījušies tikai četru avīžu gadījumā, un arī tur piederību mainījušas ne vairāk kā 20% kapitāldaļas. Kādas varētu būt tās “citas izmaiņas, lai dzīvotu stabilāk”, konstatēt nav iespējams, jo nekādas fiksējamas izmaiņas nav notikušas.

Apgalvojums: “Latvijas Preses izdevēju asociācija norādījusi, ka avīzēm abonentu skaita kritums ir, taču to nevar saukt par dramatisku – tie ir 3% līdz 8%, dažiem abonentu skaits pat kāpis.”

Fakti: kā parāda pašas LPIA dati par reģionālās preses abonentu skaitu janvārī, kritums kopumā ir vairāk nekā satraucošs. Auseklis (Limbaži) gada griezumā tiešām zaudējis 3% no abonentiem (tagad to ir 2412), Bauskas Dzīve zaudējusi 3,4% pasūtītāju (tagad 2131), Druva (Cēsis) zaudējusi 8% abonentu (kritums līdz 2567), šajā amplitūdā kritums arī Dzirkstelei (Gulbene), Kurzemes Vārdam (Liepāja), Neatkarīgajām Tukuma Ziņām, Ziemeļlatvijai, Saldus Zemei un Staburagam (Aizkraukle). Tikmēr LPIA izpilddirektors G. Līcis kautrīgi noklusē, ka viņa paša vadītajam Dobeles laikrakstam Zemgale bijis 10,6% kritums un tam atlikuši tikai 799 abonenti (!), kamēr kaimiņos Jelgavā iznākošajām Zemgales Ziņām kritums ir veseli 32% — atlikuši vien 943 pasūtītāji. Savukārt sižetā intervētajam Kuldīgas Kurzemniekam un Talsu Vēstīm reģistrēti visu laiku sliktākie abonēšanas rādītāji — Kurzemniekam pirmo reizi pastāvēšanas vēsturē pasūtītāju skaits noslīdējis zem 2000 (-5,9%), savukārt Talsu Vēstīm zem 1800 (-11%). Konstatējams, ka abonentu skaits gada (bet ne mēneša) griezumā kāpis tikai Staram — par 3,2% līdz 2218. Jāpiezīmē, ka šajos datos nav iekļauti visi pārējie reģionālie izdevēji, kas nav LPIA biedri (piemēram — Ventas Balss, Brīvā Daugava, Ogres Vēstis Visiem, Rīgas Apriņķa Avīze utt., tajā skaitā visas Latgales avīzes). Tikai LPIA biedri vien gada laikā pazaudējuši kopumā 2314 abonentus, kas ir vairāk nekā statistiski vidējais viena reģionālā laikraksta abonentu skaits.

Apgalvojums: “Datus pagaidām nav apkopojis “Latvijas pasts”, kas ir lielākais vietējās preses piegādātājs reģionos.”

Fakti: “Latvijas pasts” nevar neapkopot datus par noformētajiem abonementiem (kā tad citādi pasts zinātu, uz kurām adresēm jānes kādas avīzes?!), taču “Latvijas pasts” nekad šos datus nepublicē. Iemesls — gan pasts, gan vairākas redakcijas to uzskata par komercnoslēpumu, tāpēc šie dati pēc apkopošanas nekad netiek publiskoti un zināmi tikai pašiem komersantiem. Turklāt nedēļas izdevumi vairāk tiek pārdoti mazumtirdzniecībā nekā pasūtīti, tāpēc to gadījumā abonentu skaits nav vienīgais būtiskais rādītājs.

Apgalvojums: “Reģionālo avīžu zelta laikos Kuldīgas novada laikraksta Kurzemnieks tirāža bija 14 000, šobrīd tā svārstās ap 3000. Tomēr uz gadu laikraksts skatās cerīgi, jo šobrīd izdevies atrisināt cilvēkresursu trūkumu un abonentu skaits, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, nav krities.”

Fakti: tā kā daļa no eksemplāriem jebkuram laikrakstam tiek pārdota kioskos un citur mazumtirdzniecībā, tad ir saprotams, ka tirāža jūtami pārsniedz abonentu skaitu. Taču pilnīgi nepatiess ir apgalvojums, ka “abonentu skaits, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, nav krities” — kā jau minēts, pašas LPIA dati parāda: Kurzemniekam janvārī abonentu skaits bijis tikai 1979, kas ir kritums par 124 gabaliem gada laikā un par 99 attiecībā pret decembri.

Līdz ar to šajā LTV pārraidītajā sižetā pilnīgi visi tāda tipa izteikumi, kas satur pārbaudāmus faktus, izrādījušies klaji meli un viltus ziņas.

Novērtē šo rakstu:

135
6

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Publiski jautājumi kuluāros pieminētajai prezidenta amata kandidātei par NATO apsolījumiem

FotoGrieķija ar NATO atbalstu pašlaik bruņojas, lai varētu aizstāvēties pret iespējamo Turcijas agresiju, bet, lūk, paradokss, arī Turcija ir NATO, līdz ar to arī Turcija rīkojas ar NATO svētību un nebūtu pārsteigts, ka arī ar atbalstu. Visai interesanti, kuras NATO valsts karodziņu Latvijā liks piekārt pie prievītēm šāda visai neizbēgama konflikta gadījumā?
Lasīt visu...

21

Porcelāna skandāli un Nacionālā apvienība

FotoTrīs lietas kultūras skapītī stāv - porcelāns, skandāli un Nacionālā apvienība (NA)… Tādi ir mani iespaidi par pēdējo laiku spilgtākajiem notikumiem kultūras nozarē, kuras politisko vadību NA īsteno jau kādus 12 gadus.
Lasīt visu...

21

Jaunā politiķa solījums

Foto1. Es atzīstu daudzskaitļa pirmo personu mēs, kurā ietilpst visi Latvijas kā suverēnas valsts idejai lojāli Latvijas iedzīvotāji. Es atzīstu visu citu nāciju mēs.
Lasīt visu...

21

Tiesības būt stulbam

FotoRit otrais gads kopš Krievijas uzsāktā trīsdienu zibenskara Ukrainā. Pa šo laiku Ukrainas armija papūlējusies demilitarizēt Krievijas bruņotos spēkus par vairāk nekā 20 tūkstošiem militārās tehnikas vienību un vismaz 155 tūkstošiem kritušo iebrucēju. Šie zaudējumi jau ir desmit reizes lielāki nekā PSRS desmit gadu garajā Afganistānas karā.
Lasīt visu...

21

Sargsuņi rej, karavāna mīcās tālāk

FotoNesen medijiem tika ziņots, ka Finanšu izlūkošanas dienests pērn ir saņēmis ziņojumus par vairākiem tūkstošiem aizdomīgu darījumu.
Lasīt visu...

21

Kluso apvērsumu mehānisms

FotoLikumus Latvijā līdzīgi kā citur teorētiski ražo Saeima - mūsu gadījumā 100 deputāti, lai gan faktiski tos nosaka koalīcijas komanda, kuru vieno koalīcijas līgums – deputātu vairākums kas par likumu solidāru apstiprināšanu iepriekš vienojies. Tomēr kas notiktu, ja opozīcija (mazākums) arī vienotos, ka nepieņemamu likumu balsojuma gadījumā viņi vienkārši pamestu zāli un dotos mājās?
Lasīt visu...

21

Vai viņi uzbruks arī Rainim un Čakam? Karš pret kultūru Rīgā

FotoTik daudzi atviegloti uzelpoja, uzzinot, ka pašreizējam Rīgas mēram, stabiņu apmātajam Staķim uz brīdi esot pārgājusi maniakālā kāre uzbrukt pieminekļiem. Uzbrukt mūsu vēsturei un kultūrai. Pār viņu uz brīdi nolaidusies atklāsme, ka Rīgā esot daudz nopietnākas problēmas nekā pieminekļu jaukšana. Protams, ka ir ļoti nopietnas problēmas! Bet patiesībā sašutums sabiedrībā par draudiem pieminekļiem bija tik liels, ka Rīgas mērs kļuva piekāpīgāks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Andrejs Upīts bija jauks un labs okupācijas varas kolaborants

Publiskās atmiņas centra rosinātais un Rīgas Pieminekļu padomes atbalstītais priekšlikums demontēt vairāku literātu (tostarp – latviešu rakstnieka...

Foto

Kad beigsies karš Ukrainā?

Pamēģināsim uz šo jautājumu atbildēt godīgi un argumentēti, izmantojot arī tādu informāciju, kāda nekad nenonāk latvju žurnālistu rokās un galvās. Un paturēsim...

Foto

Es esmu tikls un šķīsts, ticiet man!

Žurnālistikā vissvarīgākā vērtība ir redakcionālā neatkarība. Nekas to nedrīkst apšaubīt. Vienlaikus cilvēkam ir viņa individuālā brīvība un sirdsapziņā pamatotas...

Foto

Nacionālās apvienības viltus patrioti: Ogres mēra Egila Helmaņa gadījums

Lai turpinātu diskusiju par Ogrē nenotikušo bēdīgi slavenā “Latvijas pilsoņa/latvieša” Pētera Avena porcelāna “podu” un “podiņu” izstādi,...

Foto

Gruzijas mācībstundas

Tbilisi atkal dūmos un asaru gāzes mākoņos, ielas tradicionāli pilnas ar karstasinīgo tautu, kurai labs jebkurš iemesls, lai lieku reizi izvicinātu rokas. Kas gadījies...

Foto

Kam traucē Upīša piemineklis?

Pieminekļiem ir kāda nelāga īpašība – tie ir pļāpīgi. Visi kā viens būdami radīti ar mērķi vēstīt nākamajām paaudzēm par dižiem cilvēkiem,...

Foto

Vērtību arguments (jebkura) pieminekļa aizstāvībai

Šajā rakstā apskatīsim vienu cienījamu argumentu par labu pieminekļa (jebkura) aizstāvībai. Proti, iespēju, ka piemineklis cilvēkam ir dārgs. Tas, ka cilvēks...

Foto

Vai Aizsardzības ministrijas nenogremdējamais Jānis tiešām nenogrims?

Šodien notika Latvijas jaunlaiku vēsturē lielākais brīnums. Pati bezgrēcīgākā un tautas mīlētākā - Aizsardzības ministrija atzina, ka tiešām būs...

Foto

Par nelikumībām un reputācijas graušanu Rīgas bērnu un jaunatnes sporta skolā „Rīdzene”

Atkārtoti lūdzam nepieļaut kārtējo Rīgas nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšanu sporta skolā Rīdzene....

Foto

Kāpēc kolektīvais Soross zaudē Ukrainā?

Dzirdu bāleliņu - patriotu gaudas, tāpēc lietošu maksimāli precīzus apzīmējumus, distancējoties no plašplūsmas ziņu avotu paredzamās indoktrinācijas un nu jau pavisam...

Foto

Aizsardzības ministrei Mūrniecei būtu nevis jāizsaka tukši paziņojumi, bet jāpublisko visa ar pārtikas iepirkumu saistītā dokumentācija

Vēlos publiski paust savu viedokli par Valsts aizsardzības loģistikas un...

Foto

Par LIZDA falšumu

Skolotāji ATKAL draud ar Vislatvijas streiku, ja mēneša laikā netiks izpildītas "viņu" prasības. Tas, ka valdības vadītāji ar Krišjāni Kariņu un LIZDA vadītāju...

Foto

Iespējamā kļūda VID EDS saistībā ar gada ienākumu deklarāciju

Informēju, ka, aizpildot gada ienākumu deklarācijas D3 sadaļu, parādās šāda absurda formula, rēķinot apliekamus ienākumus no citiem...

Foto

Veselības budžets: daudz aizņemsimies, daudz tērēsim un cerēsim, ka veselības joma zels un plauks, bet mums nav nojēgas, kā šo veselības jomas uzplaukumu sasniegt

Savu iepriekšējo...

Foto

Vai Latvijas vēsturiskajām zemēm jāatgriežas Dzimtenes ostās?

Mēs nokavējām 30 gadus no brīža,kad sajuka Teherānas-Jaltas-Potsdamas pēckara ģeopolitiskā arhitektūra. Varbūt mēs nesapratām, kāpēc San Francisko antihitleriskā koalīcija...

Foto

Meli nekad nevar pārmākt patiesību. Arī šoreiz viss nostāsies savās vietās

Jo vairāk pretinieku, jo vairāk goda! Nekad neesmu vairījies no atklātas diskusijas un politiskas cīņas....

Foto

Populisms un sabiedrība

Vārdam “populisms” skaidrojošā vārdnīca sniedz sekojošu skaidrojumu - izdabāšana plašām aprindām, cenšanās par katru cenu, pat ar nepiepildāmiem solījumiem un meliem iekarot tautas...

Foto

Jā, mēs gatavojamies paslepus, necaurspīdīgi iztērēt 100 miljonus eiro par apšaubāmu vēja parka projektu, un ko jūs, kaitnieki, mums padarīsiet?

AS “Latvenergo” paziņojums par ražošanas jaudu...

Foto

Izglītības un zinātnes ministrijai: pieteikums darbam Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam

Ar šo vēlos pieteikties darbam Izglītības un zinātnes ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam. Mans vārds ir...

Foto

Vēlēšanās zaudējušie paristi un bordānisti vēlas jums atriebties, ogrēnieši

Godātie ogrēnieši un pilsētas viesi! Vērsīšu Jūsu uzmanību uz to, ka plānoto masku šovu* Jūsu pilsētā organizē...

Foto

Galvenais atbildīgais pasūtījuma lietā pret Lapsu un Liepnieku “atrast jebko” ir ģenerālprokurors Stukāns

Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis nav oriģināls, tā ir viņa būtība izvairīties no atbildības,...