Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pilnīgi meli, jebkurā brīdī konstatējamas nepatiesības, tīšprātīga faktu, statistikas un nozares datu ignorēšana — tāda aina atklājas, pārbaudot faktus "sabiedriskās" TV 10. janvāra sižetā, kurš veltīts viltus ziņu tiražēšanai par reģionālo presi Latvijā.

Sižetā ar nosaukumu “Neliels abonentu skaita kritums ar dažiem izņēmumiem – reģionālā prese uz 2022. gadu raugās cerīgi” intervēti vairāki ar nozari saistīti cilvēki, kas pauduši savus viedokļus, taču ikvienā gadījumā, kad pieminēti pārbaudāmi fakti, patiesība izrādījusies tiem tieši pretēja.

Videosižets un teksts: https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/neliels-abonentu-skaita-kritums-ar-daziem-iznemumiem-regionala-prese-uz-2022-gadu-raugas-cerigi.a438232/

Apgalvojums: “Uz 2022. gadu reģionālās avīzes raugās cerīgi, jo abonentu skaita kritums ir neliels, bet dažam laikrakstam pat audzis.”

Fakti: reģionālajiem laikrakstiem abonentu skaits ir pamatīgi krities, nevis pieaudzis. Ne Latvijas Preses izdevēju asociācijā sastāvošajiem, ne ārpus tās esošajiem reģionālajiem izdevējiem nav pieaudzis pasūtītāju skaits, ja salīdzina ar 2021. gadu vidēji, ar attiecīgu periodu pirms gada vai decembra mēnesi. Vienīgais konstatējamais izņēmums – Stars (Madona) dabūjis klāt 69 abonentus, salīdzinot ar aizvadītā gada janvāri, taču zaudējis 61 abonentu no saviem decembra pasūtītājiem. Visiem pārējiem LPIA datos uzskaitītajiem reģionālajiem laikrakstiem (attēls raksta beigās) ir desmitos līdz simtos mērāms pasūtītāju skaita kritums. Nav atrodama informācija, ka arī ārpus LPIA esošajiem reģionālās preses izdevējiem kaut vienam būtu bijis abonentu skaita pieaugums.

Apgalvojums: “Šobrīd Latvijā ir 34 reģionālās avīzes.”

Fakti: skaiti, kā gribi, nevienā no variantiem nesanāk 34 reģionālās avīzes. Latvijā ir 21 reģionālais laikraksts latviski, trīs krieviski un vēl pieci (Ventas Balss, Rēzeknes Vēstis, Ludzas Zeme, Latgales Laiks un Ezerzeme), kas iznāk vienlaikus divās valodās. Ja skaita redakcijas, tad to ir 30, nevis 34. Ja kā atsevišķus laikrakstus pieskaita minēto piecu latvisko avīžu tulkojumus krieviski, tad skaits ir 35. Iespējams, ka sižeta autori noklusējuši tāda izdevuma kā Ventspilnieks.lv eksistenci — to jau piecus gadus katru nedēļu 17 tūkstošu apjomā pilnkrāsu drukā divās valodās piegādā bez maksas Ventspilī, jo īpaši priekšvēlēšanu periodos, un to izplata ar Rudolfa Meroni uzņēmumiem saistītā SIA Media Support, šim nolūkam tērējot līdz pat 200 tūkstošiem gadā.

Apgalvojums: “Pēdējos gados neviena likvidēta nav.”

Fakti: pieņemot, ka ar “pēdējiem gadiem” varētu būt domāti, piemēram, pēdējie pieci gadi, vispārzināmi fakti ir šādi: 2016. gadā pārstāja iznākt Preiļu Novadnieks, 2017. g. pārstāja iznākt Jelgavas krievvalodīgā Novaya Gazeta, 2019. g. Jēkabpilī likvidēts Jaunais Vēstnesis, 2020. g. zvans skanēja Лиепайская Hеделя un Kursas Laikam, bet aizvadītajā gadā pazuda Jūrmalas Vārds un Rūjienas Vēstnesis. Pēdējā redaktore skaidroja, ka nav atradusi sava darba turpinātāju, jo pati to nav varējusi vairs darīt ģimenes apstākļu dēļ, savukārt Jūrmalas Vārds vairs nav varējis panest no 2021. gada jūlija kārtējo reizi izmainīto nodokļu režīmu radošajām profesijām. Līdz ar to apgalvojums, ka “pēdējos gados neesot likvidēta neviena reģionālā avīze”, ir absolūti meli — likvidētas vismaz septiņas, turklāt visos Latvijas reģionos.

Apgalvojums: “... dažas apvienojušās, citas tikušas pie jauniem izdevējiem vai veikušas citas izmaiņas, lai dzīvotu stabilāk.”

Fakti: apvienojušās ir tikai avīzes Alūksnē un Daugavpilī, taču neviens pats reģionālais izdevums nav ticis pie jauna izdevēja. Itin visām, kas nav likvidētas, ir tie paši izdevēji, kas pirms 10 un vairāk gadiem, savukārt izdevniecību mazie līdzīpašnieki ir mainījušies tikai četru avīžu gadījumā, un arī tur piederību mainījušas ne vairāk kā 20% kapitāldaļas. Kādas varētu būt tās “citas izmaiņas, lai dzīvotu stabilāk”, konstatēt nav iespējams, jo nekādas fiksējamas izmaiņas nav notikušas.

Apgalvojums: “Latvijas Preses izdevēju asociācija norādījusi, ka avīzēm abonentu skaita kritums ir, taču to nevar saukt par dramatisku – tie ir 3% līdz 8%, dažiem abonentu skaits pat kāpis.”

Fakti: kā parāda pašas LPIA dati par reģionālās preses abonentu skaitu janvārī, kritums kopumā ir vairāk nekā satraucošs. Auseklis (Limbaži) gada griezumā tiešām zaudējis 3% no abonentiem (tagad to ir 2412), Bauskas Dzīve zaudējusi 3,4% pasūtītāju (tagad 2131), Druva (Cēsis) zaudējusi 8% abonentu (kritums līdz 2567), šajā amplitūdā kritums arī Dzirkstelei (Gulbene), Kurzemes Vārdam (Liepāja), Neatkarīgajām Tukuma Ziņām, Ziemeļlatvijai, Saldus Zemei un Staburagam (Aizkraukle). Tikmēr LPIA izpilddirektors G. Līcis kautrīgi noklusē, ka viņa paša vadītajam Dobeles laikrakstam Zemgale bijis 10,6% kritums un tam atlikuši tikai 799 abonenti (!), kamēr kaimiņos Jelgavā iznākošajām Zemgales Ziņām kritums ir veseli 32% — atlikuši vien 943 pasūtītāji. Savukārt sižetā intervētajam Kuldīgas Kurzemniekam un Talsu Vēstīm reģistrēti visu laiku sliktākie abonēšanas rādītāji — Kurzemniekam pirmo reizi pastāvēšanas vēsturē pasūtītāju skaits noslīdējis zem 2000 (-5,9%), savukārt Talsu Vēstīm zem 1800 (-11%). Konstatējams, ka abonentu skaits gada (bet ne mēneša) griezumā kāpis tikai Staram — par 3,2% līdz 2218. Jāpiezīmē, ka šajos datos nav iekļauti visi pārējie reģionālie izdevēji, kas nav LPIA biedri (piemēram — Ventas Balss, Brīvā Daugava, Ogres Vēstis Visiem, Rīgas Apriņķa Avīze utt., tajā skaitā visas Latgales avīzes). Tikai LPIA biedri vien gada laikā pazaudējuši kopumā 2314 abonentus, kas ir vairāk nekā statistiski vidējais viena reģionālā laikraksta abonentu skaits.

Apgalvojums: “Datus pagaidām nav apkopojis “Latvijas pasts”, kas ir lielākais vietējās preses piegādātājs reģionos.”

Fakti: “Latvijas pasts” nevar neapkopot datus par noformētajiem abonementiem (kā tad citādi pasts zinātu, uz kurām adresēm jānes kādas avīzes?!), taču “Latvijas pasts” nekad šos datus nepublicē. Iemesls — gan pasts, gan vairākas redakcijas to uzskata par komercnoslēpumu, tāpēc šie dati pēc apkopošanas nekad netiek publiskoti un zināmi tikai pašiem komersantiem. Turklāt nedēļas izdevumi vairāk tiek pārdoti mazumtirdzniecībā nekā pasūtīti, tāpēc to gadījumā abonentu skaits nav vienīgais būtiskais rādītājs.

Apgalvojums: “Reģionālo avīžu zelta laikos Kuldīgas novada laikraksta Kurzemnieks tirāža bija 14 000, šobrīd tā svārstās ap 3000. Tomēr uz gadu laikraksts skatās cerīgi, jo šobrīd izdevies atrisināt cilvēkresursu trūkumu un abonentu skaits, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, nav krities.”

Fakti: tā kā daļa no eksemplāriem jebkuram laikrakstam tiek pārdota kioskos un citur mazumtirdzniecībā, tad ir saprotams, ka tirāža jūtami pārsniedz abonentu skaitu. Taču pilnīgi nepatiess ir apgalvojums, ka “abonentu skaits, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, nav krities” — kā jau minēts, pašas LPIA dati parāda: Kurzemniekam janvārī abonentu skaits bijis tikai 1979, kas ir kritums par 124 gabaliem gada laikā un par 99 attiecībā pret decembri.

Līdz ar to šajā LTV pārraidītajā sižetā pilnīgi visi tāda tipa izteikumi, kas satur pārbaudāmus faktus, izrādījušies klaji meli un viltus ziņas.

Novērtē šo rakstu:

135
6

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

„Rail Baltica” projekts - deputātus sāk pārņemt panika

FotoRail Baltica projekts - deputātus sāk pārņemt panika. Tā varētu raksturot Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas trešdienas sēdes atmosfēru.
Lasīt visu...

21

Kā tikt galā ar „Rail Baltica” projekta septiņkārtīgo sadārdzinājumu un naudas trūkumu?

FotoĢeniāla doma - sadārdzināt vēl vairāk. „Rail Baltica” gadījumā tas nozīmē aizņemties naudu uz augstākiem procentiem nekā valsts pati spētu to nofinansēt. Gribētāji būs. Pretī taču valsts garantijas. Samudžinās darījumu tā, ka neko saprast nevarēs un pieliks vēl kādu miljardu.
Lasīt visu...

21

Likumprojekta nepārprotamības aritmētika

FotoSaeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs aicina parlamentāriešus ātrāk izskatīt trešajā lasījumā grozījumus Civilprocesa likuma 594.pantā - jau tagad, 20. jūnijā, pirms Jāņiem.
Lasīt visu...

12

Lai nodrošinātu igauņiem vilcienu uz Eiropu, latviešiem pamatīgi jāceļ nodokļi?

FotoPēc gadiem divdesmit igauņi, baudot poļu alu, pa vilciena logiem vēros jostas savilkušos latviešus sērīgi raugāmies uz ne pārāk ātri ritošo vilcienu Eiropas virzienā: latviešiem nav laika vizināties, viņiem jāatdod ārējie parādi un čakli jāmaksā augstie nodokļi, – aptuveni šādu ainu uzbur lasītais Valsts kontroles publiskotā dokumentā ““Rail Baltica” projekta situācijas izpēte (Kopīga situācijas izpēte Tallina, Rīga, Viļņa, 2024. gada 11. jūnijā)”. Visā stāstā ir viena priecīga ziņa - Valsts kontrole izrāda drošsirdību publiski pateikt politiķiem netīkamo skaudro patiesību.
Lasīt visu...

21

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

Foto“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju – vēlas skaidru atbildību”, “Tā kā līdz šim – turpināt nevēlos” – lūk, virsraksti dažādos plašsaziņas līdzekļos. Visbeidzot, uzstājoties Saeimas ārkārtas plenārsēdē ar atskaiti par savas valdības paveikto, premjere sacīja vēsturiskus vārdus, ka “Rail Baltica” projekta pašplūsma ir beigusies.
Lasīt visu...

21

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

FotoApritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki vairs nevar izvēlēties – ziemā atgūt vasarā tīklā nodoto elektroenerģiju vai arī to pārdot biržā par tirgus cenu. Turpmāk uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki visu saražoto elektroenerģiju varēs vai nu notērēt paši, vai arī pārdot biržā par aktuālo cenu, kas, būsim atklāti, ne vienmēr ir izdevīga.
Lasīt visu...

12

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

FotoJa pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums droši vien nav palicis nepamanīts kāds jauns vīrietis ar dubultu uzvārdu – Raimonds Lejnieks – Puķe.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Visa „Rail Baltica” projekta vadība precīzi līdzinās tam, ko rekomendē sabotāžas veikšanai

Kāds Jums palika iespaids pēc raidījuma „Kas notiek Latvijā” par Rail Baltica? Šoreiz bez...

Foto

Ašeradens paziņo, ka grib celt nodokļus, un vēlētāji metas nobalsot par “Jauno Vienotību”: loģika te interesantāka nekā paši vēlēšanu rezultāti

Viens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās...

Foto

Sabiedrības integrācijas fonds lūdz „Re:Baltica” atmaksāt neatbilstoši iztērētos valsts līdzekļus par radīto saturu svešvalodā

Ņemot vērā diskusijas publiskajā telpā par nodibinājuma “Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica”...

Foto

Es esmu kompetents ne tikai tajā, par ko jūs visi padomājāt!

Nesen klausoties ekonomiskās politikas debates par Latvijas Stabilitātes programmu 2024. - 2028.gadam, radās sajūta, ka...

Foto

Vieglprātība un nekompetence maksā dārgi

Igauņi racionāli skatās uz „Rail Baltica” savienojumu ar Tallinu un lidostu. "29.maijā ielikts pamatakmens „Rail Baltica” Ülemiste pasažieru terminālim "Linda", kas...

Foto

Sākot no nodokļu celšanas un beidzot ar Francijas kodolvairoga attiecināšanu uz Baltiju: TOP 3 “interesantākās” idejas no partiju mutēm

Partiju pašslavināšanās gaisotnē soctīklu īsajos formātos tās...

Foto

Pārpratumi likumprojekta izstrādes gaitā (viena epizode)

Likumprojektā "Grozījumi Civilprocesa likuma 594. pantā - Ieturējumu apmērs no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem" tā pirmajā lasījumā...

Foto

Eiroparlamenta reitingu līderis “lien bez ziepēm” savam galvenajam politiskajam sāncensim

Piecu mēnešu garumā SKDS aptaujās līderu lomu ieņēmušās Nacionālās apvienības vadošais kandidāts Roberts Zīle nācis klajā...

Foto

Valsts kontrolei vajadzētu izvērtēt, cik pamatoti Sabiedrības integrācijas fonds vairojis „Re:Baltica” darbinieču labklājību un kā valsts šos līdzekļus varētu atgūt

Es jums izstāstīšu kaut ko, ko...

Foto

Parodija par pārbaudi

Ceturtdien Ģenerālprokuratūra izplatīja ļoti savādu paziņojumu, kam it kā bija jānomierina prāti un jāatjauno uzticība politiskajai elitei, bet gluži otrādi – tā ne...

Foto

Lūdz tiesībsargu vērsties Satversmes tiesā par personu ar invaliditāti diskrimināciju

2024. gada 30. maijā Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks...

Foto

Šoreiz Lembergs uzvar valsti

Centrālajai vēlēšanu komisijai (turpmāk - CVK) ir rakstiski jāatvainojas Aivaram Lembergam par liegumu balsot pašvaldību vēlēšanās, - tā nolēmusi tiesa....

Foto

Nes mieru man, nes mieru dvēselei!

Jau divus gadus publiskajā telpā aktualizēts jautājums par nakts trokšņiem un regulējuma caurumiem, kas liedz rast reālus risinājumus šai problēmai....

Foto

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

Kā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri....

Foto

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

Brīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā...

Foto

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm...

Foto

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

Mēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda...

Foto

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

Pēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un...

Foto

Būtu mēs labāk ēduši...

Latvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši...

Foto

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

Latvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai...

Foto

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

Rīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie...

Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...