Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Aplokšņu algu skandāls “Vienotības” birojā un aizdomas par partijas melno kasi met tumšu ēnu uz vienmēr šķietami gaišo “Vienotības” tēlu. Pašsaprotami virspusē uzpeld jautājums par partijas nākotni. Vai tai nedraud agrāko varas partiju – “Latvijas ceļa” un Tautas partijas – liktenis?

Runas par to, ka “Vienotībai” laiks doties pa to pašu taku, pa kuru uz politisko smilšu kalniņu savulaik devās “Latvijas ceļš” un Tautas partija, izskan ne pirmo reizi. Atcerēsimies “Vienotības” krīzi 2017. gadā, kad no šīs partijas atšķēlās vairākas redzamas politiskas figūras ar Lolitu Čigāni, Ilzi Viņķeli un Alekseju Loskutovu priekšgalā. Lai arī kādi katram “šķeltniekam” bija apsvērumi, viņu vienojošā bāze bija nogurums no Dzintara Zaķa, Solvitas Āboltiņas stila politikas. Tas ir, politikas, kurā “Vienotība” vārdos uzdevās par svētākiem par Romas pāvestu, bet darbos uzvedās “kā visi” vai pat vēl sliktāk.

Cilvēkiem ar pašcieņu šādu morālo divkosību ilgstoši izturēt nav viegli. Tāpēc “godīgie” nodibināja “Kustību “Par!””, kura gan drīz vien noslēdza aprēķina laulības ar tā dēvēto Zuzāna sarakstu jeb “Latvijas attīstībai”, līdz ar to darbos parādīja visu savu “godīgumu”. Nav brīnums, ka “Kustība “Par!”” tagad knapi turas virs ūdens, vienīgi pateicoties valsts budžeta finansējumam.

Tajā pašā 2017. gadā “Vienotības” kongresā, demonstratīvi aizcērtot durvis, no partijas izstājās cits, Raimonda Paula vārdiem runājot, jaunais un daudzsološais - Edvards Smiltēns. Smiltēns savus politiskos griestus sasniedza pērnā gada jūnijā, pie Brīvības pieminekļa dalot hokeja līdzjutējiem autogrāfus kā viens no pasaules čempionāta bronzas medaļniekiem.

Toreiz “Vienotība” ne tikai noturējās, pārcieta visas vētras, bet arī pārliecinoši uzvarēja 2022. gada Saeimas vēlēšanās. Tā joprojām ir un tuvāko divu gadu laikā paliks vadošais un virzošais politiskais spēks. Cik lielā mērā ir apdraudēta “Vienotības” nākotne pēc 2026. gada vēlēšanām? Lai atbildētu uz šo jautājumu, vispirms jāatbild uz citu: kas ir “Vienotības” vēlētāji un kādus sabiedrības slāņus šī partija pārstāv?

Dažkārt “Vienotības” elektorātu identificē ar “budžetniekiem”, kas gan ir stipri nosacīti un tikai daļēji atbilst patiesībai. Arī budžeta iestādēs ir daudzi cilvēki, kuri balso par pilnīgi citas ievirzes partijām. Tajā pašā laikā nevar noliegt, ka “Vienotības” vēlētājs ir visai specifisks vēlētājs.

Jebkurā sabiedrībā lielāko daļu veido cilvēki, kuri vienkārši dzīvo savu dzīvi, rūpējas par savu un savu bērnu labklājību un par “lielajiem” dzīves jautājumiem (ideāliem) īpaši nedomā. Neiedziļinoties smalkumos, viņu galvenā rūpe ir personiskā karjera, materiālā labklājība, sadzīvisks komforts un piederība pie lielākās un spēcīgākās sociālās grupas. Viņi grib būt “kā visi” (viņu apkārtnē). Viņu dzīves stratēģija paredz nekad nelēkt laukā “no strīpas” ar savu “īpašo” (nevienam nevajadzīgo) viedokli. Lai arī paši viņi tā nedomā, viņu pasaules redzējums svārstās līdzi valdošās partijas ģenerālajai līnijai. Kā saka nopietni cilvēki televizorā, tā arī jābūt.

Šie cilvēki (televizoru viņi pat var neskatīties, jo viņiem tāpat ir skaidra “pareizā” pozīcija) arī ir “Vienotības” sociālā bāze. Rodas nākamais jautājums - no kā atkarīgas “Vienotības” reitingu svārstības, ja jau šīs sociālās bāzes apmērs paliek pamatā nemainīgs?

“Vienotības” reitingi ir atkarīgi no tā, cik lielā mērā “Vienotības” vēlētājs var sevi pārliecināt par savas izvēles pareizību. Ja Āboltiņa augstprātīgi ūjina uz protestētājiem vai Kariņš bezbēdīgi lidinās ar privātajiem lidaparātiem par nodokļu maksātāju naudu un (tas ir ārkārtīgi svarīgi) to par nopietnu problēmu uzskata atzīti sabiedrības viedokļu līderi, tad ar šo partiju “godīgs” cilvēks vairs nevēlas identificēties. Godīgs pēdiņās, jo runa ir par cilvēka pašidentifikāciju, nevis to, kāds viņš patiesībā ir.

Vai tas nozīmē, ka Kariņš, Ašeradens & Co ir noveduši “Vienotību” līdz bezdibeņa malai un partijai drīzā nākotnē draud katastrofa?

Ja reiz sākumā pieminējām “Latvijas ceļu” un Tautas partiju, tad dažos vārdos atcerēsimies tos apstākļus, kādos šīs partijas aizgāja nebūtībā. Pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados valdošās politiskās šķiras ģenerālo līniju noteica Sarmītes Ēlertes rediģētais laikraksts “Diena”. Brīdī, kad par Ēlertes favorītu kļuva Andris Šķēle un viņa dibinātā Tautas partija, “Latvijas ceļa” liktenis bija izšķirts. “Latvijas ceļš” strauji izgāja no modes. Maisveida jakas un žaketes ar platiem atlokiem nomainīja pieguļošs piegriezums un šaurāki atloki. Visi “uz nākotni” vērsti cilvēki saprata, par ko jābalso: par Tautas partiju, bezdeficīta budžetu un angļu valodas mācīšanos no darba brīvajā laikā.

Kad Ēlertes kvēlo “mīlu” pret Šķēli nomainīja ne mazāk kaismīgs naids, tad arī Tautas partijas krahs kļuva par laika jautājumu. Turklāt bija radusies jauna “pareizo” partija - “Jaunais laiks”. Jāatzīmē, ka “Jaunais laiks” par “īsti pareizu” kļuva vienīgi pēc tam, kad no partijas vadības tika atbīdīts tās ekstravagantais dibinātājs Einārs Repše svītrainā lateksa uzvalkā un tika veikta partijas pārzīmološana: “Jaunā laika” zilos toņus nomainīja “Vienotības” salātzaļais.

2017. gadā, kad “Vienotība” piedzīvoja smagu krīzi, nekādas citas “pareizās” alternatīvas nebija. Šo alternatīvu mēģināja izveidot no “sliktās” “Vienotības” atšķēlusies tās “labā” daļa, kura drīz vien nodibināja “Kustību “Par!””. Taču izrādījās, ka šķeltnieki bija pārvērtējuši spēkus. Izrādījās, ka bez sava “preses orgāna” viņiem grūti konkurēt politiskajā tirgū. Par finanšu resursiem nemaz nerunājot. Politisko alternatīvu neesamības dēļ “Vienotībai” izdevās ne tikai noturēties, bet pat atkal atgūt vienīgās “īstās un pareizās” partijas statusu. Partijas pārdēvēšanos par “Jauno vienotību” nav vērts pat pieminēt, jo tas šajā gadījumā nekādu lomu nespēlē.

Kāda šobrīd ir alternatīva “Vienotībai”? Daži par “Vienotībai” tuvu politisku spēku uzskata “Progresīvos”. Taču tas tā nav. “Progresīvajiem” ir cita sociālā bāze. Par šo partiju balso ideoloģiski uzlādēti cilvēki ar noteiktiem ideāliem. Nav šī raksta mērķis vērtēt šos ideālus: cik tie labi vai slikti. Galvenais, ka šie ideāli ir. Tomēr “ideālisti” un “pareizie” (sekotāji vējrādītājiem) nav viens un tas pats. Jā, šo partiju elektorāts daļēji pārklājas, taču tas pārklājas arī ar citām partijām. Šī elektorālā migrācija dažādu skandālu ietekmē arī nosaka pašreizējo “Vienotības” reitingu kritumu, taču tas nevar nokristies kritiski zemu (zem 5% barjeras), ja “uz galda” nav citas alternatīvas.

Šobrīd šādas “Vienotības” aizvietotājas (partijas, kuru valdošā, mūžīgi “pareizā” politiskā šķira atzīs par savējo) nav pat iedīglī, tāpēc “Vienotības” bezprincipu karjeristi var justies mierīgi. Pagaidām nekas viņu materiālo un psiholoģisko komfortu neapdraud. Kariņš aizvāksies uz Briseli, Orleāns uz Mārupi, Reirs un Ašeradens televizorā “pacīnīsies” par labāko nodokļu “reformu”, un visi kopā no nodokļu maksātāju kabatas apmaksās savu paziņu rīkotos “Koelju gudrību lasījumus” (koučinga pakalpojumus). Visi dzīvi, visi apmierināti, viss turpinās. Kā ierasti.

Novērtē šo rakstu:

53
5

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Krievijas aktivitātes var uzskatīt par šokējoši efektīvām, un Latvijas „sabiedrisko” mediju mērķtiecīgā kampaņa par krievu valodu šobrīd jāskata šajā kontekstā

FotoDrošības eksperti vienbalsīgi norāda uz to, ka pēc kara sākuma Krievijas izlūkošanas un hibrīdoperāciju mērogs Eiropā ir krasi pieaudzis, ieskaitot operācijas, kuru agresivitāte ziņā pārspēj aukstā kara līmeni, - tādas kā sabotāžas, fiziskas provokācijas un tamlīdzīgi.
Lasīt visu...

21

Sankciju patiesais labums: Apvienotā saraksta plāns aizvērt ostas varētu arī nebūt nejaušs

FotoDeklarētais mērķis - atbalsts Ukrainai Latvijas ostu paralizēšanai - šķiet šizofrēnisks, jo kā gan tas saskan ar to, ka Ukraina pati joprojām saņem naudu no Krievijas un ļauj Krievijai transportēt gāzi caur Ukrainas teritoriju, bet neviens latvju bāleliņš par to pat nav iepīkstējies ES parlamentā?
Lasīt visu...

21

Priekšlikums ir tikai par mūsu nodokļu maksātāju segtajām atlīdzībām

FotoAtsaucoties uz 2024. gada 18. aprīļa publikāciju "Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!" vietnē, informēju, ka saskaņā ar spēkā esošo likumu algu publiskošanas lietā Saeimas deputāti rāda priekšzīmi un Saeima Ģirta Valda Kristovska kā tautas priekšstāvja atlīdzību - tāpat kā visu citu tautas priekšstāvju Saeimā atlīdzības - publicē katru mēnesi internetā.
Lasīt visu...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

Es zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī...

Foto

No strupceļa uz atdzimšanu

Draugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka...

Foto

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

Pēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par...

Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...