„airBaltic” afēra: un kur palika jautājumi par to, kas notiek, ja nu neizdodas savākt tik daudz naudas kā nekad?
Guntars Vītols04.09.2024.
Komentāri (40)
Ko pateica amatpersonas preses konferencē par airBaltic? Vienīgā pozitīvā ziņa bija tā, ka potenciālais stratēģiskais investors būšot ar labu reputāciju. Tātad ir cerība, ka mūsu mīļdzīvnieks, kuram vairs nevaram atļauties nopirkt kraukšķus, varētu nonākt labās rokās, lai gan par velti. Mierinājums - dzīvos. Vai domāts kāds no lielajiem - Lufthansa, AirFrance/KLM vai British Airways?
Tālāk bija oficiāla atzīšanās - nauda ir pakāsta, tā Briškens. Kopā 650 miljoni eiro. Kur palika vēl 90 (uzkrātie zaudējumi ir 740 miljoni) - nav zināms. Laikam aizgāja labās rokās, par zaudējumiem tos grēks saukt.
Tālāk pateica, ka kovidnaudu ap 350-400 miljoniem attiecīgi budžetā neatgūs, neskatoties uz solījumu Briselei. Tur esot kaut kāda vienošanās, ka atdošanu aizstās ar papīru stumdīšanu, novērtējumiem un tamlīdzīgi.
Sola saglabāt galveno bāzi Rīgā, un to nodrošināšot ar bloķējošo 25%+1 balsi.
Žurnālisti nebija sagatavojušies - smagie jautājumi netika uzdoti, virkne jautājumu bija pastulbi, kas liecināja par tēmas nepārzināšanu, Latvijas Televīzijas Ziņu dienest!
Piemēram, netika uzdots jautājums par sliktāko scenāriju - kas notiek, ja sarunas ar investoru izgāžas? Cik ilgi līdz maksātnespējai, vai ir plāns B?
Netika uzdots jautājums arī par šābrīža situāciju ar avio IPO. Šajās dienās Didzis Dejus ielika atsauci uz Air Astana IPO - pēc parametriem salīdzināmu (vienādības zīmi nelieku) kompāniju, kuras IPO Londonā izgāzās diezgan smagi.
Kas notiek, ja airBaltic neizdodas savākt 300 miljonus savā IPOm kā plānots? Tad faktiski viss milzīgais stāsts ar parādos grimstošu kompāniju ar likviditātes/maksātspējas problēmām atgriežas uzreiz un ar joni.
Netika uzdots jautājums arī par to, kad nonāca pie atziņas, ka ieguldītā nauda ir pakāsta. Vai tiešām tikai piektdienas sēdē no debesīm nolaidās nimbs un valdībai nāca atklāsme?
Vēl neuzdeva jautājumu par to, vai nevajadzētu koriģēt straujo (naudietilpīgo) attīstības plānu gadījumā, ja nu neizdodas savākt tik daudz naudas kā nekad. Vai ir plāns B? Šobrīd likviditātes uzturēšanai jātirgo ķirši zem pašizmaksas, un tā turpināt ilgi vairs nevar. Beigsies nauda.