Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Nacionālās aviokompānijas airBaltic pašu kapitāls pagājušā gada beigās ir bijis mīnus 106,8 miljoni latu; joprojām nav panākta vienošanās par uzņēmuma īstermiņa saistību restrukturizāciju, kuru kopapjoms uzņēmuma apgrozāmos līdzekļus pārsniedza par 74,9 miljoniem latu; piesaistītais vismaz pusmiljonu latu izmaksājušais finanšu konsultants Prudentia neko nav spējis panākt ne privātā akcionāra piesaistē, ne pamatkapitāla finansējuma palielināšanā; uzņēmums ir arī iesaistīts vairākos tiesas procesos, un, ja „tiesas lēmumu rezultātā Sabiedrības finansiālais stāvoklis būs apdraudēts, Sabiedrības vadība lūgs akcionāra vai ārēja investora papildus finansējumu”, - visi šie fakti atrodami Lursoft datu bāzē nule publiskotajā airBaltic pagājušā gada darbības pārskatā.

Kā rāda airBaltic auditētais gada pārskats, viens no nopietnākajiem draudiem aviokompānijai ir virkne tiesvedību, kuru iznākums nav prognozējams, lai gan airBaltic vadība optimistiski apgalvo, ka lielākoties nekādi zaudējumi no šīm tiesvedībām neesot gaidāmi.

Tā pašlaik maksātnespējīgais Lietuvas uzņēmums AB flyLAL - Lithuanian Airlines jau 2008. gada 12. augustā Viļņas apgabaltiesā iesniedza prasību pret airBaltic, tā Lietuvas filiāli un Starptautisko lidostu Rīga, apsūdzot tos negodīgā konkurencē un pieprasot atlīdzināt tai nodarītos zaudējumus par 40,7 miljoniem latu. Tiesa pēc būtības prasību vēl nav sākusi izskatīt, taču atbildētāju kustamajam un nekustamajam īpašumam uzlikts arests līdz vērtībai, kas nepārsniedz prasības apmērus.

Savukārt Viļņas apgabaltiesa saistībā ar minēto lietu pašlaik izskata AB flyLal - Lithuanian Airlines akcionāru VA Reals un AB ŽIA valda prasību par zaudējumu nodarīšanu 61,6 miljonu latu apmērā. AirBaltic vadība un juristi gan „uzskata, ka augstāk aprakstītās tiesvedības rezultāts Sabiedrībai neradīs nekādus zaudējumus, tāpēc 2011. gada 31. decembrī nav veikti nekādi uzkrājumi attiecībā uz šo lietu”.

Neizbēgama izskatās tiesvedība ar virkni citu kreditoru: „Saskaņā ar akcionāru un kreditoru līgumu, kas parakstīts 2011. gada 3. oktobrī (turpmāk - 3. oktobra līgums), kam sekoja kapitāla palielināšanas saistību neizpilde no BAS [SIA Baltijas Aviācijas sistēmas] puses, Sabiedrības nolūks ir par EUR 35 miljoniem samazināt īstermiņa saistības pret dažādiem kreditoriem.

Turklāt saskaņā ar minēto 3. oktobra līgumu, pārējās Sabiedrības saistības pret BAS EUR 31 miljona apmērā ir jāpārfinansē ilgtermiņa aizņēmumā ar termiņu 15 gadi. 2011. gada 18. oktobrī iepriekš minētie kreditori - BAS, Taurus Asset Management, Transatlantic Holding un citi - apstiprināja Sabiedrības atbrīvošanu no saistībām līdz brīdim, kamēr notiks līgumu pārstrukturizācija, nosakot, ka kreditori šajā laikā nav tiesīgi saņemt no Sabiedrības un tās meitas uzņēmumiem jebkādus maksājumus. Sarunas par aizņēmuma pārstrukturizāciju plānots veikt 2012. gada 2. ceturksnī.

Ja Sabiedrība nespēs panākt vienošanos par īstermiņa saistību pārstrukturizāciju, Sabiedrības vadība konfliktu risinās tiesas ceļā, kura process paredzams vairāk kā divu gadu garumā, šādi apturot jebkādus maksājumus, kas attiecas uz apstrīdētajām saistībām.”

Tiesvedība noris arī saistībā ar airBaltic meitas kompāniju SIA Baltic Airlines: „2011. gadā SIA Baltic Airlines (turpmāk - BA) galvenās aktivitātes bija lidmašīnu apakšnoma un nekustamā īpašuma iznomāšana. BA ir 100% daļu turētāja divos meitas uzņēmumos - SIA Baltic Miles un SIA Air Baltic Training. Iepriekšējos finanšu periodos BA saņēma aizņēmumu no Latvijas Krājbankas. Saskaņā ar paziņojumu, ko 2011. gada 18. oktobrī izsniedza Latvijas Krājbanka, BA ir tiesīga neveikt maksājumu Latvijas Krājbankai. Neskatoties uz to, 2011. gada 6. decembrī Latvijas Krājbanka realizēja savas tiesības uz komercķīlu uz visiem BA aktīviem. BA ir apstrīdējusi Latvijas Krājbankas lēmumu Rīgas rajona tiesā.”

Vēl aktuāla ir arī tiesvedība ar Krievijas Investban, - šajā gadījumā airBaltic jau ir veikusi 12,2 miljonu latu uzkrājumus iespējamam zaudējumam: „2012. gada marta beigās Investbank (Krievija) vērsās ar trīs prasībām pret airBaltic un BAS par kopējo BAS saistību summu EUR 17.4 (LVL 12.2) miljonu apmērā. Investbank prasība pret airBaltic ir balstīta uz garantijas līgumu, kuru iespējams ir parakstījis airBaltic pārstāvis. airBaltic ir nolīdzis juridisko biroju Maskavā un ir sagatavojis stratēģiju tiesvedības procesam. Sabiedrība ir veikusi uzkrājumu iespējamam zaudējumam par kopējo summu LVL 12 243 tūkstoši.”

Saistībā ar šīm un vēl citām tiesvedībām (tostarp arī ar Valsts ieņēmumu dienestu) airBaltic vadība mēģina būt optimistiska, tiesvedību apjomu skaidrojot arī ar „nozares specifiku”. „Atbilstoši nozares specifikai, Sabiedrība ir iesaistīta vairākās tiesvedības. Sabiedrības vadība uzskata, ka Sabiedrība necietīs būtiskus zaudējumus, par kuriem nebūtu izveidoti uzkrājumi,” teikts gada pārskatā.

Tomēr vienlaikus airBaltic vadība spiesta brīdināt: „Lai nodrošinātu savu juridisko pozīciju katrā no šiem procesiem, Sabiedrība pastāvīgi seko līdzi un atjauno savu stratēģiju juridiskajos jautājumos, kā arī sadarbībā ar konsultantiem un vairākiem vadošajiem juridiskajiem birojiem strādā pie esošo pretenziju pārstrukturizēšanas. Lai gan vadība uzskata, ka airBaltic juridiskā pozīcija ir pamatota un spēcīga, pastāv risks, ka dažos gadījumos tiesa var pieņemt lēmumu par sliktu airBaltic. Ja tiesas lēmumu rezultātā Sabiedrības finansiālais stāvoklis būs apdraudēts, Sabiedrības vadība lūgs akcionāra vai ārēja investora papildus finansējumu.”

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Gudrie mācās no citu kļūdām, „gobzemieši” — no savējām: COVID-19 Krievijā

FotoŠoreiz būs stāsts nevis par sen jau visiem apnikušo Aldi Gobzemu, Ciekura muļķībām, Pļaviņa folijas cepurītēm vai Jeremejeva paranoju, bet gan par COVID-19 nāves izkapti darbībā Krievijas plašajos laukos.
Lasīt visu...

12

Par tomiem lūšiem un citiem alkoholiķiem – baznīcas vajātājiem

FotoNesen zināmās aprindās pazīstamās cehs.lv radošais direktors Toms Lūsis atbilstoši savai „humora” izjūtai „izjokoja” baznīcas darbību ierobežojumu laikā, kas saistīti ar Covid19. Citiem vārdiem sakot, Toms uzsāka nodarboties ar ļoti ienesīgu un šodien ļoti populāru darbību - baznīcas vajāšanu.
Lasīt visu...

21

Maskēt kopējo atbildību

FotoAizvakar Ministru kabinets vienojās, ka par mutes un deguna aizsegu nelietošanu sabiedriskās vietās varēs piemērot sodu līdz 50 eiro apmērā. Lai šīs izmaiņas varētu stāties spēkā, Saeimai jāapstiprina grozījumi COVID-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā. Likumprojekts skatīšanai Saeimā tika virzīts steidzamības kārtā, un par tā nodošanu komisijām nobalsojām šorīt. Līdz šim visi ar pandēmijas ierobežošanu saistītie priekšlikumi Saeimā tika izskatīti patiešām steidzamības kārtā — tajā pašā dienā, apzinoties, ka runa ir par sabiedrības veselību un kavēšanās šeit neder.
Lasīt visu...

21

Kurš pēdējais izslēgs gaismu nelielajās pašvaldībās?

FotoRudens tradicionāli ir laiks, kad zemnieka sētā apcirkņi tiek pildīti ar vasaras sezonā sarūpēto. Ja gads ir bijis labs, tad saimnieks uz gaidāmo ziemu raugās ar zināmu optimismu, ja slikts – savelk jostu ciešāk. Pavisam sliktā jākar zobi vadzī. Savukārt pašvaldībām lapkritis ir laiks, kad jāatsāk ikgadējā cīkstēšanās par tām atvēlēto finansējumu.
Lasīt visu...

12

“Ganāmpulkam” pieaugot, aug pieprasījums pēc “ganītājiem”

FotoKoronavīruss ir izraisījis ne mazums diskusiju un viedokļu sadursmju gan speciālistu aprindās, gan sabiedrībā. Taču arvien biežāk parādās atsevišķi eksperti visās jomās, kas nevis iepazīstina sabiedrību ar dažādiem viedokļiem un cenšas paskaidrot, ap ko tad īsti diskusijas griežas, bet izmanto situāciju savu reitingu un popularitātes celšanai. Tā vien šķiet, ka rajonā līderu pozīcijās izvirzījies jauns sabiedriskās domas “ganītājs”. Aldis Gobzems pēdējo nedēļu laikā “spridzina” ar turbo jaudu. Viņš ne vien aicina ignorēt drošības pasākumus COVID-19 ierobežošanai, bet arī mudina lūgties.
Lasīt visu...

12

Jautājums – kāda ir C19 Pasakas morāle? Kāds ir Lāsts?

FotoUz kādas vientuļas salas vārdā Pasaule dzīvoja 100 ciltis (Valstis), kuras vadīja Valdnieki, un viens Burvis (baņķieris). Burvis bija vienīgais, kas prata radīt naudu no gaisa, viņš to radīja, lai aizdotu tiem Valdniekiem, kas Burvi spēja pārliecināt, ka viņi spēs naudu ar procentiem atdot noteiktā laikā. Tā Burvis izgudroja naudu, pār kuru valdīja Valdnieki, savstarpēji norēķinoties ar citiem Valdniekiem.
Lasīt visu...

21

Signāls

FotoVai maskas lietošana pēc koloniālās pārvaldes lēmuma ir medicīniski pamatota? Drīzāk nē nekā jā. Kādēļ tad cilvēki liek uz sejas to? Jo viņiem ir bailes. Bailes tikt izsēdinātiem no transporta, bailes tikt administratīvi sodītiem. Tās ir bailes no varas.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Maskai nav nekāda sakara ar valdības gāšanu

Reāli fakti - Covid19 ir lipīgs, paaugstinās temperatūra, pazūd oža, bezspēks utt. Iespējams, daudzi jau ir pārslimojuši bez acīmredzamiem...

Foto

Nevienam nevajadzētu būt tiesībām lemt par cita cilvēka dzīves vērtību

Šogad ir apritējuši 10 gadi, kopš Latvijas Republikā ir stājies spēkā likums “Par Konvenciju par personu...

Foto

Krīzes brīdī pacientus šķiros…

Tātad Latvija tagad ieviesīs praksi, kādu it kā pielieto daudzās pasaules valstīs, kad krīzes apstākļos šķiro pacientus – kurus ir vērts ārstēt,...

Foto

Priekšlikumi Latvijas Republikas Ministru prezidentam K.A. Kariņam: ierosinu pilnībā pārtraukt jaunu klientu ievietošanu valsts sociālās aprūpes centros

Viena no tiesībsarga funkcijām ir veicināt privātpersonas cilvēktiesību aizsardzību...

Foto

Nevis masku nēsāšana, bet gan C19 pneimonija ierobežo tavu brīvību

Vai man ir pazīstamie, kuri slimo vai ir miruši no C19** infekcijas? Vai tas, ka es...

Foto

Covid19 spilgti izgaismojis melnus plankumus Latvijas medicīnā, bet, iespējams, krīze Baltkrievijā pavēra ceļu to lāpīšanai

Kaut arī no 3. jūnija oficiāli ir pieejami visi valsts apmaksātie...

Foto

Krievijas KDLO dienas ir skaitītas: Putina 5. pants nedarbojas

Nav noslēpums, ka Kaukāzs vienmēr ir bijis ne visai sagremojams kumoss ne tikai cara laiku Kremlim, bet...

Foto

Taksometru sektorā ēnu ekonomika zeļ un plaukst

Kurš gan nav pieradis, ka politiķi sola, pēc tam atkal sola un tad jau politiķi mainās – pirmo solītāju...

Foto

Satversmes tiesa lēmusi atcelt iepriekšējo praksi, piedzenot parādus un kompensācijas par bojātiem dabasgāzes skaitītājiem

Jau šī gada martā sabiedrība tika informēta par spriedumu, kurā Satversmes tiesa...