Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata
Foto

Aizvainotā paņēmiens

Jāzeps Baško, juniors
26.10.2022.
Komentāri (32)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

“Aizliegtā paņēmiena” 24. oktobra raidījums “Naids internetā” ir par sabiedrības reakciju uz 10. oktobra raidījumu “Ne mans dzimums”, kurā par studijas eksperti bija uzaicināta vides zinātniece un jaunievēlētā deputāte Jana Simanovska, kā arī divas valodnieces. Tas bija par pusaudžiem un jauniešiem, kas ir kādā brīdī atklājuši, ka nejūtas kā savā ķermenī, jo viņu “anatomiskais ķermenis” (raidījumā lietots apzīmējums) nav īstā dzimuma.

Likuši priekšā kontroversiālu jautājumu ar izklāstu, kurā mentālās veselības problēmu piedāvā nevis risināt, bet uztvert problēmas mocīto cilvēku uztveri par lietu dabu kā objektīvu, pārējai sabiedrībai saistošu realitātes aprakstu, “Aizliegtā paņēmiena” žurnālisti divas nedēļas vēlāk, 24. oktobrī nebūt neturpina ar iedziļināšanos problēmā.

Tā vietā, lai uzklausītu veselā saprāta skatījumu vai mēģinātu izprast sašutumu par fenomenu, viņi lipina kopā argumentus par nepieciešamību kriminalizēt sabiedrības reakciju uz apskatīto parādību. Jūs esat tikko ienācis debašu arēnā, jums priekšā ir nolikta problēma un šokējošs tās risinājums, taču, līdzko jūs un citi šova skatītāji sāk neizpratnē šausmināties, “debates” uzsācējs aicina jūs sašņorēt.

Iebilšana ar dzimumidentitātes krīzi sirgstošo subjektīvajām liecībām kā objektīvai patiesībai un opozīcija idejai, ka pārsaukties par citu ko nozīmē kļūt par citu, ir pasludinātas par naida runu. Cietējs bauda ne tikai monopoltiesības uz liecību sniegšanu, bet arī kontrolē, kāda reakcija uz viņa liecībām ir pieļaujama. Kurš tad te īsti ir cietējs? Tas, kurš var turpināt dzīvot savā privātajā patiesības versijā, vai tie, kuriem šo versiju uzspiež?

Diskusija ir slēgta, tā īsti vēl nesākusies. Un tas nav nekāds tehnisks pārpratums. Šis ir kārtējais gadījums, kad sabiedrības pārveidošanas ideja izplatās ar aizvainojumu jeb sūdzību (grievance angļu val.) ātrvilcienu. Idejas visa konstatējamā leģitimitāte balstās tās aizstāvju izjustajā apdraudējumā no kritiķiem. Pēc šīs formulas jūs varat paņemt jebkuru absurdu ideju, ko var sasaistīt ar iespējamu aizskārumu, kas kādam liks neticībā sākt smieties, un ar atbilstošu naida runas normatīvo regulējumu tā kļūs politiski neapturama.

Pirms transseksuāļu propagandas leģitimizācijas ar šo pašu šablonu Satversmes tiesas vairākums, sabiedrisko mediju krējums un citi LGBT aktīvisti ir faktiski slēguši diskusiju par problēmu ar viendzimuma partneru veidoto savienību pielīdzināšanu laulībai un ģimenei. Priekšlikumi atļaut viendzimuma partneru laulību publiskajā telpā tiek pamatoti ar to, ka iebildēji šīm izmaiņām ir homofobi. Diskusija ir slēgta.

Ja tomēr diskusijas imitācija ir nepieciešama, tad uz to lielākoties aicina ja ne reālus homofobus, tad idejas artikulēt un paskaidrot nespējīgus lozungu politiķus. Līdzīgi ar pandēmijas pārvaldības politikas kritiķiem sarunāties negribēja, tā vietā protestos mediji intervēja skandalozas personības vai reizēm pat iedzērušus cilvēkus vai cilvēkus ar acīmredzamiem garīgās attīstības traucējumiem.

Politiskajā arēnā Aldis Gobzems bija ļoti parocīgs tēls, kuru vienmēr varēja pēc vajadzības parādīt kā opozīcijas vienīgo ruporu, ja bija nepieciešamība diskreditēt kritiku. Tāds kā vietējais Putins — ja par kaut ko iestājas arī Gobzems, tas taču nevar būt nekas sakarīgs vai nopietni apspriežams!

24. oktobra raidījuma uzmanības centrā bija daktera Roberta Fūrmaņa tvīts, kurā viņš dalās ar LTV ziņu dienesta publicētu jaunievēlētās deputātes Janas Simanovskas izteikumu no 10. oktobra raidījuma. LTV ziņu dienests citē Simanovsku:

Vēlamies piedāvāt dzimuma maiņas regulējumu, kas ļautu vieglāk mainīt dzimumu, balstoties uz psihiatra atzinumu. Tas svarīgi īpaši pusaudžiem un bērniem, jo viņi nevar mainīt dzimumu bioloģiski, bet jau šobrīd ir vajadzība saukties citādāk.

Dakteris Fūrmanis, daloties ar šo citātu, tviterī bija uzrakstījis:

Es vēlos būt suns. Lūdzu normatīvo regulējumu šai iegribai. Kāpēc gan Jana Simanovska negribētu kļūt par vardi?

Aizkadra balss liek nojaust, ka Fūrmaņa izteikums LTV ziņu dienesta ieskatā ir nepieņemams un ka dalīšanās tālāk ar to ir nosodāma rīcība. To pārmet atsevišķiem nosauktiem politiķiem.

Labi, ka raidījuma veidotāji vizuāli parāda pašu tvītu, jo kritiskam skatītājam var rasties iespaids, ka Fūrmanis būtu kādus cilvēkus nosaucis par suņiem vai salīdzinājis ar tiem.

Ko īsti ir izdarījis it kā aizskarošā tvīta autors? Veselīgs cilvēks teiktu, ka Fūrmanis ir ar humoru izrādījis savu attieksmi par cilvēku vēlmēm pārsaukties vai pārtapt par kaut ko, par ko viņi īsti nevar pārtapt. Fūrmanis ar absurdu piemēru ilustrē, ka vēlme mainīt dzimumu ir pielīdzināma vēlmei mainīt savu piederību primātu kārtai un pieskaitīties plēsēju kārtai. Citiem vārdiem — ka šī vēlme ir nepiepildāma un tāpēc, viņaprāt, nav atbalstāma šāda “dzimuma maiņa”, pat ja runa ir vienkārši par pārsaukšanos.

Ja ar humora izjūtu lasītājs nav apveltīts, tad varētu nolasīties arī citādāk. Varbūt tad kādam šķistu, ka Fūrmanis ir tā paša tiesiskā regulējuma ietvaros izteicis ne tikai vēlmi pārtapt par suni, bet arī paudis gatavību pieņemt deputātes Simanovskas iegribu kļūt par vardi, ja viņai tāda rastos. Kā gan mācītais dakteris atļāvies pielīdzināt pavisam saprotamo dzimuma maiņu kaut kam tik šizofrēniskam kā vēlmei mainīt sugu prom no cilvēka! Ja tā patiešām ir aizvainojuma sakne, jānorāda, ka šis aizvainojums pats par sevi aizvainos tos dažus desmitus cilvēkus progresīvajā Rietumu pasaulē, kas jau šodien ar plastiskās ķirurģijas un kosmētikas palīdzību identificējas kā kaķi, suņi un citas radības.

Iespējams, ka aizskarošs ir fakts, ka Simanovskai tiek piedāvāta tranzīcija uz pavisam citu hordaiņu zaru, uz saprātīgu cilvēku aprindās viennozīmīgi par zemāk attīstītu uzskatīto abinieku klasi. Taču arī ar šo aizvainojumu ir jābūt ļoti uzmanīgiem, lai tas neaizvainotu vēl progresīvākus sociālās realitātes interpretus. Apvienotās Karalistes juristu biedrības (The Law Society) mājaslapā var lasīt publikāciju, kurā profesori no augstām skolām visā nopietnībā aicina cilvēku tiesības paplašināt uz visām dzīvām un nedzīvām radībām, tai skaitā kokiem.

Jebkurš ar veselo saprātu, vidusmēra bioloģijas zināšanām un minimālu godaprātu apveltīts cilvēks saprot, ka dzimumu mainīt nevar. Pat ne pilngadīgie. Ko cilvēki var darīt, ir veikt dažādas kosmētiskas un neatgriezeniskas hormonālas un ķirurģiskas manipulācijas ar savu ķermeni, kas viņus pēc kaut kādām ārējām pazīmēm vizuāli tuvina stereotipizētam, seksualizētam otra dzimuma (vai cita, izdomāta “dzimuma” vai pat sugas) indivīdam. Ko var bērni un pusaudži izdarīt atsevišķās valstīs, ir sevi neatgriezeniski sakropļot. Ņemot vērā, ka par bērniem un pusaudžiem juridiski atbild vecāki, viņiem ir unikāla iespēja pēc progresīvu psihiatru padoma piedalīties savu bērnu sakropļošanā un uzņemties par to atbildību. Nevienam vecākam nenovēlu nonākt tādas izšķiršanās priekšā.

Problēma ir nopietna, un par to ir jārunā, bet nedrīkst radīt apstākļus, kad par to runāt drīkst tikai vienas puses politiskie aktīvisti vai pašas mentālās problēmas mākti cilvēki, kuriem publiska saskaršanās ar problēmas reālo būtību, piemēram, diskusijas ietvaros, var izrādīties reāli traumējoša. Neviens cilvēks aiz laba prāta negrib nodarīt otram sāpes. Nepadarīsim politisko diskusiju telpu par speciālista kabinetu, kurā pacienta klātbūtne liek izraudzīties saudzējošu un pacientam individuālu objektīvās patiesības interpretāciju.

Turpinājums sekos.

Pirmo daļu var izlasīt: https://pietiek.com/raksti/divas_epizodes_naida_vesture/

Novērtē šo rakstu:

173
2

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ausīs arī mūsu saule

FotoMotoklubs „Dieva suņi” 20. novembrī savā Twitter kontā publicēja tvītu ”Tā saucamais “urā patriotisms” ir pretīgs ar to, ka viņš balstās un mītiem, puspatiesībām un meliem, kas ļoti kropļo cilvēkiem realitātes apziņu. “Latvieši ir stipra tauta”, ar ko stipra? Ar to, ka okupekļus jauc 2022.g.,nevis 1991.g., vai 2014.g.(Krimas aneksija). Stipra?”. Tvīta saturs noteikti kādā radīja aizvainojumu un pārdomas. Vai abus.
Lasīt visu...

21

Ekonomikas ministrei un valdības vadītājam jāuzņemas politiska atbildība par situāciju enerģētikā

FotoValdības rīcība sakarā ar AS "Sadales tīkli" regulatoram iesniegto jauno tarifu projektu ir bezatbildīga, un publiskie paziņojumi atgādina zināmo manipulācijas metodi par "labo policistu" un "slikto policistu".
Lasīt visu...

21

Lūk, cik enerģiski mēs skaldām matus

FotoBiedrība “Latvijas Mediju ētikas padome” (LMĒP), kas apvieno 44 mediju asociācijas un individuālus medijus, triju gadu laikā ir sniegusi atbildes vairāk nekā 150 iesniegumiem no iedzīvotājiem un organizācijām par iespējamiem mediju ētikas pārkāpumiem un 51 gadījumā sagatavojusi detalizētu izvērtējumu sūdzībai un atzinumu.
Lasīt visu...

21

Apbrīnoju Pučes profesionalitāti, ar kādu viņš atmasko Raini

FotoArmands Puče „Ar baltiem cimdiem”. Izcils eksemplārs. Apbrīnoju Pučes profesionalitāti, ar kādu viņš atmasko Raini. Klauzula viena - jebkuras šaubas tiek tulkotas pa sliktu apsūdzētājam. Ar frāzēm –" varētu likties", "varētu secināt", " izskatās ka", "varētu bažīgi iztēloties, ka".
Lasīt visu...

21

Sports visa mūža garumā ir veselības pamats

FotoLaika sprīdis, kad politiķi cenšas izveidot valdību, ir vienīgā iespēja viņiem iedvest, ka valsts nav sadalāma 15 nozaru klucīšos (ministrijās), kas katra atbild par savu jomu, nekad neinteresējas par citas ministrijas esamību, bet ja saņem kādu  citas ministrijas sastādītu likumprojektu, Ministru kabineta noteikumus vai mazāk svarīgu dokumentu, tad šo rakstu darbu nīdē laukā vai vismaz piesārņo ar tik  daudz birokrātiskām prasībām, ka jaunievedumam ir tikai bremzes iedaba. 
Lasīt visu...

21

"Sadales tīkla" tarifu celšana kā slēpts nodoklis graus iedzīvotāju un uzņēmēju maksātspēju

FotoZaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputāti aicina nepieļaut krasu elektroenerģijas pārvades tarifa celšanu, kas kā slēpts nodoklis būtiski negatīvi ietekmēs iedzīvotāju maksātspēju un Latvijas uzņēmēju konkurētspēju.
Lasīt visu...

12

Džeks, kurš pieliek mūli kā mērkaķis, ir patriots?

FotoLabrīt. “Patriotu nedēļa” ar citas valsts karodziņiem Lāčplēša dienā un citu valstu tankiem 18. novembrī krastmalā ir galā, var turpināt ierasto ikdienu ar šņabi galvenajās pārtikas lielveikalu rindās un statistiku, kas apstiprina alkoholismu vai nerūpēšanos par bērniem.
Lasīt visu...

12

Paziņojums par enerģētisko situāciju valstī

FotoNeraugoties uz veiktajiem pasākumiem, lai kompensētu apkures un elektroenerģijas izmaksas mājsaimniecībām, par oktobri saņemtie rēķini, salīdzinot ar iepriekšējo apkures sezonu, ir vairākas reizes lielāki. Taču maznodrošināto Latvijas iedzīvotāju ienākumi saglabājas nemainīgā līmenī.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par cilvēka nemirstību, kas ir medicīnas nesasniedzamais mērķis

Laika ass ir nežēlīga nākotnes pāreja pagātnē. Cilvēks alkst uzzināt nākotni, parasti viņš interesējas par nākotni savas prognozējamās...

Foto

Prātojums par diagonālēm

Pagājusī nedēļa uzrādīja zināmu bremzēšanos valdības veidošanas gaitā. Lai arī premjerkandidātam pagaidām nav Satversmes 56. panta kārtībā izsniegta aicinājuma uz Ministru kabineta sastādīšanu, uzvedās...

Foto

Prezidenta uzdevums ir izvirzīt premjera amata kandidātu, nevis norādīt partijām, ko tām darīt

Valdības veidošanas sarunas nevedas. “Jaunās vienotības” valdes priekšsēdētājs Krišjānis Kariņš par šo procesu...

Foto

Noticiet man - es tagad lasu Satversmi kā pilsonis

Valsts ir nācijas mājas, bet tās pamatlikums Latvijai – Satversme – ietver nācijas kopdzīves būtiskākos noteikumus, balstītus kopīgās vērtībās,...

Foto

Prezidents Egils ir jocīgs un galīgi neciena ģimenes vērtības un tradīcijas

Kad tad atkal ir noticis. Un ar Egilu un viņa kanceleju notiek. Čalis ar savu...

Foto

Valsts ir slikta, cilvēki ir slikti, pensionāri ir slikti, vēlētāji ir slikti, Lāčplēša diena ir slikta, es gan esmu lielisks

Šis būs personisks ieraksts. Un neapvainojieties....

Foto

Antropoloģisks pētījums

Vai atceramies sabiedrībā pazīstamos indivīdus, kuri saviem uzvārdiem lika prievārdus ar mērķi panākt aristokrātisku skanējumu? Visi ņirgājās par Fon Kalmanoviču un De Vaškeviču, turpretim...

Foto

Liberālās demokrātijas apdraudētība kā tās leģitimitātes pamats

Ir viena uzskatu pārbaude, kas būtu jāveic ar sevi katram pilsoniski aktīvam cilvēkam. Tātad jums — šīs slejas lasītājam...

Foto

Kas Pīlēnam deva tautas mandātu veidot valdību? Kurš? Pareizi, neviens!

Sākšu ar jautājumu. Vai man vienīgajam šķiet, ka kaut kas nav kārtībā ar zaļo bildi, nu...

Foto

Mēs visu ļoti rūpīgi rečekojām un noskaidrojām, ka Bārbijas Kens nav stāvoklī, - ziedojiet mums naudu, lai mēs varam turpināt!

Jūnija vidū konservatīvi noskaņotā humora vietne...

Foto

Žetonu piešķiršanas kārtība

Šodien “Neatkarīgajā” Elitas Veidemanes un Rolanda Pētersona intervija ar Valsts prezidentu Egilu Levitu. Tā nav tipiskā draudzīgā intervija, kur ilgā sarunā norunātais sakompilēts...

Foto

Viņš NEKAD nebūs mans prezidents

Egils ir atmodies no letarģiskā miega. Sveicot 14.Saeimu, viņš uzkāpa kancelē un zibeņoja....

Foto

Tikai nesmejieties skaļi, es došu dažus padomus par veselības aprūpi

Kustība "Par!" Veselības ministrijas politiskajā vadībā bijusi visus četrus 13. Saeimas sasaukuma gadus - divus gadus Ilze Viņķele, divus - es. Esam...

Foto

Beidzot ir gala lēmums saistībā ar manu autoavāriju

Šā gada 1. maija traģiskā avārija zibenīgi pārpildīja interneta ziņu portālus, un sociālie tīkli jau izdarīja tūlītēju spriedumu,...

Foto

Mēs labprāt ierasti neliktos ne zinis, bet diemžēl šoreiz mums jāimitē ieinteresētība

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (SEPLP) piektdien, 4. novembrī, ir pieprasījusi VSIA “Latvijas Televīzija”...

Foto

Štrunts par algām, īstā problēma ir tā, ka izglītības jomā ir iestājusies pieklājības un cieņpilnas attieksmes krīze

Pieklājība un cieņpilna attieksme ir jebkuru attiecību pamatā. Taču...

Foto

Pasaulē piešķir Darvina balvu, Latvijas politikā – Levita medaļu

Pēc ziņas, ka četriem ļoti jau nu šaubīgas raudzes 13. Saeimas deputātiem piešķirta Egila Levita vārdā nosauktā...

Foto

Kā lordu sarunas varētu patīrīt Latvijas tirgu

Nesen bija pirmā reize, kad izdevās personīgi satikt un iepazīties ar kādu lordu, turklāt – ar diviem vienā vakarā....

Foto

Vai kūdra var izglābt Latviju?

Šķiet, tikai retais nebūs pamanījis zemestrīci, kas pēdējā gada laikā ir satricinājusi energoresursu tirgu. Lai mazinātu iespējamās enerģētiskās krīzes ietekmi, ne...

Foto

Slimot nav rožu dārzs, jo īpaši slimnīcā

Slimot nav rožu dārzs. Tas ir fakts. Taču, nokļūšana slimnīcā var pārvērsties par krietni nepatīkamāku pieredzi, kas neaprobežojas ar...

Foto

Jaunākiem iekšlietu sistēmas darbiniekiem ļaus nesportot un pieņemties svarā

Plašākam lasītāju lokam paslīdēja garām kāda satraucoša ziņa – 18. oktobrī Ministru kabinets atbalstīja noteikumu projektu "Grozījumi...

Foto

Ja tagad izrādās, ka pie varas ir tikai partijas (1,4% vēlētāju), tad steigšus jāatkāpjas no senā principa, ka tautas vietniekam ir plašas pilnvaras

[1.] Biedrība “Atvērtās...

Foto

Latvijai ir vajadzīgs Roberts Fūrmanis. Vairāk nekā "progresisti"

„Tagad es jums pateikšu, kas notiks tālāk. Sarūsējusi fašistu kaska uz bērza krusta – tas ir viss, ko...

Foto

Pirmo reizi jaunlaiku vēsturē “sabiedriskie” jeb valsts mediji ir nostājušies pret tautas vairākumu

Operācijas Mindfuck vietējā kontekstā: šobrīd Latvijā ir iestājusies unikāla situācija: pirmo reizi jaunlaiku vēsturē “sabiedriskie”...