Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kādu laiku draugi, kaimiņi, paziņas un radi man jautā, kā tad ir. Nav tādas vienas korektas vai pareizās atbildes, bet pamēģināšu izstāstīt kopējo loģiku.

1. Esmu diezgan PRET subsīdijām konkrētas nozares stimulēšanai tādā veidā, kā šobrīd Latvijā un visā ES tiek veidotas subsīdiju stratēģijas, jo subsīdija tādā formā, kā tās tiek pasniegtas, manā skatā ir vistiešākais kapitālisma instruments konkrētas industrijas pakļaušanai un nereti noverdzināšanai vai vēl biežāk kontroles nodošanai monopolu kontrolē. Kāpēc?

Piemērs ar saules paneļiem. Lai es šobrīd uzliktu saules paneļus kā privāta mājsaimniecība, man ir jābūt pieejamiem 10-20 tūkstošiem eiro brīviem līdzekļiem vai jābūt ar ieņēmumu līmeni virs vidējā, lai varētu komercbankā saņemt aizdevumu to uzstādīšanai, no kā tad pēc tam valsts man atmaksās 2-5 tūkstošus Eiro (apmēram 20-30%). Ja man nav šāda brīvā kapitāla vai kredītspējas, tad es nespēju kotēties šajā kategorijā.

Tātad tie, kas dzīvo virs vidējā ieņēmumu slāņa vai kam ir pieeja kreditētāju kapitālam, spēs nodrošināt sev šo enerģiju un par to vēl saņems valsts atbalstu. Tādējādi šī saimniecība spēs sev nodrošināt lētāku elektronerģiju, - ja vēl kabata atļauj iegādāties elektroauto un siltumsūkni, tad šīs mājsaimniecības ikmēneša izmaksas saruks par 20-80% no kopējām enerģijas izmaksām. Savukārt tas, kam nav šādas iespējas, ir spiests maksāt par visu pilnu cenu, bez izvēles alternatīvām un vēl vairāk, subsidētos bonusus finansēt no kopējā nodokļu maksātāju budžeta, - ne tikai paneļu iegādi, bet arī enerģijas uzkrāšanas un atgriešanas saražošanas procesu, par ko pastāstīšu tūlīt.

2. Elektroenerģijas došana tīklā ar funkciju uzkrāt ziemai ir diezgan liels valstisks TRIKS, jo elektrības uzkrāšana centralizētajā sistēmā - Latvijas valstij tādas funkcijas nav, tas nozīmē, ka tiem, kas šobrīd pa vasaru sakrājuši simtiem vai tūkstošiem kWh un ziemā tās ņems par pašizmaksu atpakaļ, šīs kWh tiks ražotas no iepirktās gāzes vai citiem iepirktiem resursiem, par ko maksās VISI Latvijas nodokļu maksātāji. Šogad tas vēl gada laikā visticamāk būs pārdesmit miljoni eiro, bet, pieaugot šai tendencei, tas var sasniegt līdz pat 200 miljonus eiro gadā no valsts nodokļu maksātāju budžeta. Jo tās ir Latvijas kapitālsabiedrības, un tās prasīs zaļā kursa dotācijas, ka tas jau ir ar visu.

Tieši tāpēc sistēma, kā tā ir izveidota šobrīd, ir vistiešākais veids, kā turīgie var kļūt turīgāki un nabagie - nabagāki.

Kā tam būtu jābūt, lai sasniegtu valstisku mērķi?

1. Šādi enerģijas sistēmu uzstādīšanas procesi būtu jādod bezprocentu kredītā ar valsts galvojumu ģimenēm ar bērniem un visām sabiedrības grupām vai uzņēmumiem, kuru izmaksas pozīcijas šobrīd spēj to segt. Šī pakete jāpaplašina ar maksimāla pašpatēriņa paketi, tas nozīmē, ka šajā kredīta formā ģimenēm utt. būtu jāspēj uz tādiem pašiem noteikumiem iegādāties arī siltumsūkni, elektroauto utt., tādējādi ģimenei īstermiņā ikdienas izmaksas par elektrību, siltumu, transportu utt. pārnest uz valsts galvotu bezprocentu kredītu (3-5 gadi) bet pēc šī perioda, ģimenes ikdienas izmaksas tiktu samazinātas par 20-80% (enerģijā, siltumā, transportā utt). Tādā veidā grupas, kas spēj segt šo iespēju, bet nevar pārvarēt šo barjeru zemās kredītspējas un neesošu brīvu līdzekļu ilgtermiņā dēļ pakāptos soli pretī vidējai labklājībai un palielinātu savu neatkarību no pasaules ekonomikas svārstībām ilgtermiņā.

2. Tas pats attiecas uz mazajiem un vidējiem uzņēmumiem. Protams, uzņēmumiem ir vēl citas iespējas, kas ļauj sevi realizēt neatkarīgas enerģijas sistēmā.

Papildus šim visam, zinot, kā pasaulē attīstās Ukrainas kara situācija utt., Latvijas valsts pilnīgi nemācās – tā vietā, lai valstiskā līmenī risinātu decentralizētu enerģijas sistēmu, kas neļautu vienas sistēmas izslēgšanai izslēgt gaismu visā valstī, ko perfekti ļauj saules enerģija. Valsts to neveicina, pat gluži otrādi, liek šķēršļus.

Valstij veicinot reģionu attīstību un enerģijas neatkarību, būtu jāveicina iespējas attīstīt saules enerģijas sistēmas, kas spēj nodrošināt enerģijas akumulēšanu un distribūciju vietās, kur nav pieejams lielās jaudas no centrālā tīkla.

Šeit pat nepievēršos tādām lietām kā elektropārvades tarifu celšana utt., kas būs vēl viens, es atļautos teikt, viltīgs gājiens, kā padarīt cilvēkus par aitām. Nesaku, ka tarifu nevajag celt, ja to prasa izmaksas, bet, no vienas puses, tika izdalīti miljoni subsīdiju saules enerģijai, bet ar otru roku tagad uzliks papildu važas, no kuram nevarēs izvairīties.

Rezumē: valsts kopējā struktūrā absolūti neveicina ne valsts enerģētisko neatkarību, ne vidējā slāņa izaugsmi vai stabilizēšanu. Gluži otrādi, veido lielāku plaisu un rada vēl lielāku haosu, kas tuvāko mēnešu laikā pārvērtīsies daudzu cilvēki pieredzēs kā kārtējais "apčakarētais latvietis".

Kopumā šī alternatīvās enerģijas attīstība Latvijā var iedot MILZU izrāvienu, enerģētikā, mobilitātē un ļoti veicināt vidējo slāni un pat demogrāfiju savā veidā, bet tas, kā tas tiek risināts šobrīd, ir ļoti tālu no PROGRESĪVA RISINĀJUMA.

Es ļoti iesaku domāt par enerģētisko neatkarību, bet aicinu padomāt, vai tas, ko VALSTS tev šodien dod, ir NEATKARĪBA. Manā skatījumā tā ir organizēta centralizēta kontroles veidošana par nodokļu maksātāju naudu, kas rada ieguvuma un neatkarības ilūziju, bet patiesībā liela daļa no šiem cilvēkiem ar esošo sistēmu valstiskā līmenī "apzog citus nodokļu maksātājus" un diemžēl tos, kuriem šobrīd ir visgrūtāk.

Lai tā nebūtu:

1. Tev sava saražotā enerģija jāpatērē tuvu 100% pašpatēriņā vai, ja nodod tīklā, tad pārdodot, bet ne uzkrājot.

2. Domā par savas enerģijas maksimālu akumulēšanu un tās izlietošanu, mazinot citas izmaksas - kā transportu, siltumu utt., tādējādi palielinot katra kilovata efektivitāti.

3. Izmanto sistēmas un pievērs uzmanību līgumiem, kas tevi nelimitē ilgtermiņā, jo esošā regulācija un sistēma nav veidota ikdienas cilvēku enerģijas cenu samazināšanai.

Es atbalstu saules enerģijas izmantošanu, bet tas jādara daudz atbildīgāk pret visu nodokļu maksātāju naudu un valsts enerģētisko neatkarību kopumā.

ESAM GUDRI.

Novērtē šo rakstu:

112
19

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Raidījumam “Nekā personīga” jāatsauc viltus ziņas

FotoStarptautiskais preču tirdzniecības uzņēmums „TELF AG” pieprasa atsaukt uz viltus ziņām balstītus apmelojumus, kurus kā sensacionālu sižetu “Caur Latviju akmeņogles eksportē firma, kas vainota “Vagner” grupas finansēšanā” svētdien, 15. janvārī skatītājiem piedāvāja Artas Ģigas (attēlā) vadītās producentu grupas  RedDotMedia raidījums “Nekā personīga”.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem. Nobeigums

FotoES un ASV stratēģiskie mērķi šobrīd sakrīt, abiem vajadzīga Krievijas paralīze. ES – lai izdzīvotu, bet ASV - lai saistītu Krieviju kā Ķīnas partneri un sabiedroto. Nav noslēpums, ka Ķīnas neitralizēšanai angloamerikāņu pasaule nolēmusi veidot jaunu bloku AUKUS, kur ietilptu visas Britu sadraudzības valstis un, iespējams, Japāna.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem

FotoBezgalīgi var vērot uguni, mākoņus, pa upi peldošus liberāļu līķus un aktīvo idiotu rosību, mēģinot vadīt Latvijas valsti. Acīmredzami, ka šī vadīšana ir pilnīgi ačgārna un nekādus rezultātus nedod. Un tas ir saprotams, jo valsts stūre ir nodevēju, nejēgu, ārzemju aģentu un politisku pigmeju rokās. Savukārt propagandas nomāktie ierindas pigmeji, kas izglītības dēļ nespēj saprast visa notiekošā jēgu, ir cietēji, jo tiek maldināti, izdilst un iet mazumā.
Lasīt visu...

3

Vēsturnieku komisiju es nolikvidēju, bet tagad nāk prezidenta vēlēšanas – varētu vietā uzcirst veselu institūtu

FotoDāmas un kungi! Godātie skolotāji! Es tiešām priecājos par šo vēstures skolotāju konferenci. Tas, manuprāt, Latvijas valstij ir ļoti būtisks temats.
Lasīt visu...

21

Īsumā par “visu ģimeņu” absurdu

FotoValstī, kurā pietiek pavisam reālu un steidzami risināmu problēmu, ir mēģinājumi pacelt dažu jautājumu aktualitāti ar iespējami lielāku troksni. T.s. “partnerattiecību”, “visu ģimeņu” (vienalga, kā tagad sauc mēģinājumus panākt viendzimuma laulību atzīšanu) tēma nav tā, kurai es gribētu veltīt sevišķi daudz uzmanības. Bet troksnis ir liels, un tāpēc ir vērts atkārtot dažas lietas, kas ir aksiomas.
Lasīt visu...

21

Medikamentu pieejamības atslēga – vietējie ražotāji

FotoNav noslēpums, ka nu jau vairākus mēnešus akūti trūkst zāļu gan aptieku plauktos, gan slimnīcās. Kāpēc tā? Lai gan Latvijas farmācijas nozarei ir daudz, ko piedāvāt – izcila zinātniskā bāze, vērtīgas tradīcijas, patiešām kvalitatīvi un konkurētspējīgi produkti, tomēr 95% zāļu tirgus veido importa produkti.
Lasīt visu...

21

Mēs salauzām izglītības mugurkaulu un nogrāvām izglītības pamatus

FotoAtgriežos pie šīs bildes, jo tai ir lielāka jēga, nekā šķiet ar pirmo acu uzmetienu. Pusgadu pastrādājot skolā, es sapratu, ka mani priekšstati par izglītības sistēmas degradācijas procesu ir nepilnīgi. Neteikšu, ka tagad es visu saprotu līdz galam, bet dažas lietas noteikti esmu sapratis labāk. Un viens secinājums ir šāds: mūsu izglītības sistēma tika nolemta kraham nevis tajā brīdī, kad mēs sākām ieviest degradējošas mācību programmas, bet tad, kad mēs salauzām izglītības procesa ētisko mugurkaulu.
Lasīt visu...

21

Izdevusies valsts

Foto1. Es šodien, 2023.gada 18.janvārī saņēmu kārtējo Latvijas Republikas tiesas spriedumu ar tūkstošu eiro sodiem par “distancēšanos neievērošanu” pirms vairāk nekā diviem gadiem. Ar mani “nedistancējās” daži cilvēki, ar kuriem draudzīgi parunājām. Par to mūs izdrāza “izdevusies valsts”, kaut gan neviens necieta, nevienam no klātesošajiem nekas ļauns netika nodarīts un arī šodien pasaulē ir jau pierādīts, ka distancēšanās bija lielākais absurds pasaules vēsturē.
Lasīt visu...

21

Mammu, es gribu, mammu, es gribu, es gribu, gribu, gribu, gribu, gribu!

FotoJaunā Rīgas teātra (JRT) Lāčplēša ielas mājas remonts turpinās jau 5 gadus un ir atkal iestrēdzis. Darbu pabeigšanas termiņš atkal nav zināms, un pašlaik jau tiek runāts par līguma laušanu starp darba pasūtītāju (Valsts nekustamie īpašumi) un celtniekiem (Skonto). Tas savukārt nozīmētu remonta beigu atlikšanu vēl uz 2-3 gadiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai, izmetot no mācību satura vēsturi, neesam rīkojušies līdzīgi kā traks cilvēks, kas stāda ķiršu mīkstumus?

Sākot pārdomas par vēsturnieku tikšanos ar valsts prezidentu (13.01.23.) ienāca...

Foto

Kādu nacionālismu mums vajag?

Ir laiki, kuros notiek viss, kas sakrājies desmitgadēs. Kopš Krievijas pilna apmēra uzbrukuma Ukrainai ir sācies tieši šāds laiks. Prasība pēc atbrīvošanās...

Foto

Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju uzņemties krīzes vadību

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju...

Foto

Kā Ašeradens restartēs VID?

Finanšu ministra postenis pārsvarā pienākas premjera partijai. Bez valsts budžeta vadības finanšu ministra pārziņā ir arī valsts asinsrite – nodokļu maksātāju veiktie...

Foto

Iestājamies pret Andas Nulles reputācijas graušanu un profesionālās darbības ierobežošanu

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) atkārtoti vērsusies pie valsts prezidenta, ministru prezidenta un veselības ministres par atsauktās...

Foto

Stigmatizētājus – pie atbildības!

Pagājušā gada 15. decembrī 14.Saeima noraidīja likumprojektu “Civilās savienības likums”, kam bija jākalpo par tiesisko pamatu visu ģimeņu tiesiskās aizsardzības nodrošināšanai, lai...

Foto

Bīstamās garšas – veipošanas spožums un posts!

Kopš elektronisko cigarešu izgudrošanas veipošana ir kļuvusi par vienu no pasaulē populārākiem nikotīna uzņemšanas veidiem. Sākotnēji radītas kā viens...

Foto

Kremlini un globālisti vienojas latviešu valodas noniecināšanā

Jautājums par latviešu valodas lomu un vietu Latvijas valstī nepazūd no dienaskārtības jau kopš neatkarības atjaunošanas pirmajām dienām. Lai...

Foto

Trūkst sīko vagariņu

“Nekonkurētspējīga piedāvātā atalgojuma dēļ Ārlietu ministrija saskaras ar darbinieku trūkumu, taču šī problēma ir arī citās valsts pārvaldes iestādēs,” publiski vaimanā ārlietu ministrs...

Foto

Ja vairākums grib tā dzīvot, tad lai arī tā dzīvo

Mani domubiedri. Ļaudis, kuri domā līdzīgi man. Ļaudis, kuri redz nolaisto valsti, nolaisto izglītību, nolaisto visu,...

Foto

Vai īstais brīdis skatīt tarifu pieteikumu?

14. decembra LTV raidījumā Kas notiek Latvijā piedalījās Augstsprieguma tīkla (AST) un Sadales tīkla (ST) vadība, ekonomikas un topošais finanšu ministrs, vairāki eksperti. Vispirms atgādināšu, ka 2000.gadā...

Foto

Marksisms vienmēr centies balstīties tieši uz šīm starpslāņu aprindām

Pēc tam, kad Saeimas Juridiskā komisija 6. decembrī nolēma apturēt darbu pie Civilās savienības likuma, bet Saeima...