Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Daudzi man lūdza izteikt viedokli par pašreizējiem notikumiem arī saistībā ar aktivitātēm pie Pārdaugavas pieminekļa. Ja par šo Pārdaugavas memoriāla nojaukšanu tik aktīvi un pat agresīvi kādi varas politiķi runā tagad, dažus mēnešus pirms Saeimas vēlēšanām, tad tas ir tikai un vienīgi tāpēc, lai vāktu vēlētāju balsis, bet nevis Latvijas cilvēku interesēs. Turklāt tas ir kā naida slazds, kurā daudzi jau ir iekrituši. Un vēl par miljoniem nodokļu maksātāju naudas.

Ja visas šīs akcijas tiešām būtu Latvijas cilvēku interesēs, tad šī valdība un Rīgas dome jau sen būtu izvietojusi pie šī pieminekļa uzskatāmus un skaidrus plakātus vai norādes par šo vietu un notikumiem tajā — kā jau es to publiski ierosināju pirms 10 gadiem.

2010. gadā par Uzvaras laukuma vēsturi iznāca mana grāmata “Spridzinātāji”.

2012. gadā, kopā ar toreizējiem domubiedriem iesniedzu oficiālu pieteikumu, ko atbalstīja vairāk nekā 10 000 cilvēku ar saviem parakstiem, un 2016. gadā šī iniciatīva tika iesniegta Saeimā, bet Saeima noraidīja ne tikai īstā Uzvaras laukuma atjaunošanas ideju, bet pat tik elementāru prasību, pavisam elementāru lietu kā izvietot informatīvus plakātus, stendus tajā vietā.

Mana iniciatīva bija un joprojām ir: informēt sabiedrību, iepazīstināt cilvēkus ar šīs vietas vēsturi un objektīvo patiesību!

Toreiz, kā arī tagad “Saskaņa” bija opozīcijā — būtisko iniciatīvu noraidīja tieši varas partijas. Tā vietā, lai beidzot aizvāktu savu noziedzīgo OIK elektrībai, atdotu Latvijas iedzīvotājiem cilvēktiesības, vārda un izpausmes brīvību, ekonomiskās iespējas, rūpētos par valsti, dabiskām ģimenēm un tautu, nu varas partijas un tām pakalpīgie ļaudis naido, šķeļ, kurina ienaidu un histēriju arī šī Pārdaugavas pieminekļa kontekstā.

Ja Uzvaras laukumā būtu bijušas norādes, kā jau pirms gadiem oficiāli rosināju, tad cilvēki zinātu, ka:

1) šim laukumam Latvijas laikā bija valstiska nozīme, tas simbolizēja Latvijas uzvaru un patiesi neatkarīgas Latvijas valsts iegūšanu. Tajā notika gan Latvijas armijas un aizsargu parādes, gan vispārējie Latviešu Dziesmusvētki, lielākie un spēcīgākie Latvijas vēsturē. Tur, kur tagad ir betona veidojuma pamatne, savulaik kopkorus diriģēja Jāzeps Vītols.

Kārļa Ulmaņa laikā Uzvaras laukumam bija grandioza iecere, un tauta saziedoja miljoniem latu Dziesmusvētku estrādei tur (un nevis Mežaparkā), Olimpiskajam stadionam, piemiņas un uzvaras obeliska izbūvei.

2) Neilgi pēc tam, kad Latvija zaudēja neatkarību, saziedoto naudu pievāca Staļina padomju vara, un 1941. gadā tieši no šīs vietas 14. jūnija naktī izbrauca simtiem kravas mašīnu ar bruņotiem čekistiem, lai veiktu rīdzinieku deportācijas.

3) Pēc II pasaules kara — 1946. gadā — un atkal jau tieši šajā laukumā pakāra nacistu ģenerāļus ar masu slepkavu Jekelnu priekšgalā.

4) Tad šī vieta ar apstādījumiem tika nosaukta par Kompartijas 22. kongresa parku. Bāriņu ielas nosaukums pazuda 1974. gadā, to nosauca padomju militārista Andreja Stučenko vārdā. Latviskie ielu nosaukumi tolaik pazuda viens pēc otra, ielas pārdēvēja dažādu PSRS darboņu vārdos.

5) Un tad LPSR stagnācijas laiku kompartijas privileģētā varas elite, kas iepirkās savos specveikalos, ārstējās specpoliklīnikās, kuras ierindas padomju pilsoņiem bija liegtas, izdomāja parkā ierīkot pieminekli “Padomju Latvijas atbrīvotājiem no fašistiskajiem iebrucējiem”. Izsludināja konkursu. Pirmo vietu neieguva neviens. Padomju pasūtījuma darbiem nebija sevišķas tēlnieku piekrišanas, jo kompartijas funkcionāri stingri un brutāli kropļoja viņu radošumu. Tēlnieks Aivars Gulbis, kas veidojis Mātes Dzimtenes tēlu, man stāstīja, ka partijnieki pavēlējuši izmainīt viņa ieceri: izņemt bērnu no skulptūras rokām… Jo esot šucmaņu bērns! — arī citus tamlīdzīgus murgus gvelza partijnieki.

Sākotnēji piemiņas vieta bija salīdzinoši neliels māksliniecisks veidojums, bez butaforijas apkārtnē. Bet vietējās kompartijas vadība pavēlēja citādi. Piemēram, tāds viņu dizainers Bugajevs norādīja: “Ja Brīvības piemineklī ir trīs zvaigznes, tad mums te būs piecas, augstāk nekā Brīvības piemineklim.” Tā sacentās, tā pretstatīja, speciāli kultivējot tādu kā tautas un iedzīvotāju šķelšanu.

Un to visu iecēla tieši Latvijas laika Uzvaras laukumā, cenšoties pilnīgi izmainīt un izdzēst neatkarīgās Latvijas uzvaras jēdzienu…

Pieminekli 1985. gadā atklāja Boriss Pugo, tas pats, kurš 1989. gadā PSRS kopā ar citiem “līdzbiedriem” rīkoja puču un nošāvās.

1990. gadu sākumā par to kompartijas pasūtījuma pieminekli Pārdaugavā nebija lielas intereses, tā pakājē sagūla atkritumi, to izmantoja kā sabiedrisko tualeti, iedzeršanu, pļēgurošanas vietu...

Bet vēlāk iedarbināja īpašu propagandu. Un tas kļuva par Ušakova priekšvēlēšanu laukumu, un piemineklis ļoti bieži izvērtās par naida kurināšanas vietu starp tautām, par dažādu politisko spēku priekšvēlēšanu aktivitāšu vietu.

Tieši Uzvaras parka komplekss dažām varas partijām regulāri palīdzēja piesegt savu nespēju kaut ko jēgpilnu darīt valsts ekonomikas labā, piesegt pašu veikto Latvijas ekonomikas graušanu un kurināja naidu, neiecietību, šķelšanu. Tagad, piemēram, lai atceltu noziedzīgo OIK elektrībai, viņi OIK saglabā, bet rīko aktivitātes Pārdaugavā, bazūnējot saukļus savos masu medijos, cerot, ka cilvēki uz tiem uzķersies un neredzēs patieso postu, ko šīs varas partijas nodara gandrīz vai katram Latvijā.

Jau 1996. gadā šo Pārdaugavas zvaigžņoto betona veidojumu kā komunisma varas un Latvijas okupācijas simbolu gribēja uzspridzināt jaunu cilvēku grupa. Spridzinot divi no viņiem aizgāja bojā, pārējos salika t.s. “brīvās” Latvijas cietumā.

Bet, tā kā piemineklis jau bija aizspridzināts, uzsākās nopietnas runas par tā demontāžu. Un tieši tad iesaistījās sorosītiskā prese, piemēram, pašreizējās Levita galma kundzes Ēlertes kūrētā “Diena” un Aivars Ozoliņš toreiz smagi gānīja demontāžas ieceri: “izlemjot nogāzt, būsim teroristi” utt., lai arī ļoti daudzi Latvijā taču to memoriālu uztvēra kā komunistiskā režīma un Latvijas padomju okupācijas, nevis “atbrīvotāju” simbolu.

Tad kāpēc tolaik t.s. sorosītiem bija tik svarīgi saglabāt šo pieminekli? Bez jebkādām norādēm par tās vietas vēsturi! Kā jau mēs paredzējām — lai no jauna izspēlētu “pieminekļa kārti” brīdī, kad pašiem par viņu noziedzīgo darbību ūdens smelsies mutē?

Vai tāpēc, ka tieši saliedēta Latvijas sabiedrība ir viņu lielākais bieds? Tāpēc, ka viņus biedē godīgs, veselīgs, atklāts dialogs? Arī starpvalstu līmenī? Vai tāpēc, ka jebkura atklātība, patiesība arī par šo vietu ir viņiem tik nepatīkama?

Un taču, kā tagad to skaidri redzam, vai tas bija arī tāpēc, lai vēlāk smagi pazemotu cilvēkus? Lai ņirgātos par cilvēcību? Lai ar smago tehniku aizšķūrētu ziedus, uzspļaujot cilvēku piemiņas jūtām pret karā kritušajiem? Izrādot augstākā līmeņa necieņu pret ziedu licējiem. Kā lai cilvēki zina, ka tajā vietā nav kapi, apbedījuma vietas, ja viņus tura neziņā? Bet ziedus jau neliek tikai slavinot, tos liek arī pieminot, — daudzi gāja bojā cīņās pret nacismu. Ja uzvarētu Hitlers, nebūtu ne Latvijas, ne latviešu, tas ir daudz dokumentēts — vien Latvijā bieži centušies to noklusēt. Ja kāds to noliedz, tas apzināti melo vai ir sevišķi mazinformēts.

Bet Uzvaras laukums ir tikai viena no epizodēm priekšvēlēšanu laikā — lai novērstu uzmanību no daudz svarīgākām lietām mūsu valstī. Un vienlaikus izrādās, arī veikli sashēmots plāniņš — kā varas partiju un Staķa domes šepmaņiem “pievākt” vēl miljonus no mūsu nodokļu naudas.

Ikvienam Latvijā novēlu vērīgu skatu, zināšanas, pašapziņu, tad ar jums būs grūti manipulēt, ievilkt svešās aktivitātēs, piedāvājot histēriskus viltus mānekļus. Neļaujiet novērst uzmanību no daudz būtiskākām lietām un norisēm mūsu valstī! Un vienmēr saglabājiet cilvēcību, drosmi un veselo saprātu.

Novērtē šo rakstu:

132
23

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Nosodām nevēlamu uzvedību akadēmiskā vidē, jo īpaši attiecībās starp pasniedzēju un studentu

FotoMedijos ir izskanējuši nopietni, pirmšķietami ticami, publiski apgalvojumi par LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (LU FMOF) pasniedzēja Dmitrija Bočarova nepieņemamām darbībām un seksuālu uzmākšanos attiecībās ar sievietēm, tai skaitā ar nepilngadīgu personu un LU studenti.
Lasīt visu...

21

Dažas pārdomas par Ex-seržanta rakstu “Karš Ukrainā. Vai tiešām strupceļš - un kam?”

FotoRietumeiropa un arvien vairāk arī Centrāleiropa lielākoties joprojām ir Amerikas protektorāts, un šīs valstis atgādina senos vasaļus, tāpēc pats tuvākais amerikāņu uzdevums ir nodrošināt, lai neviena valsts vai valstu kombinācija neiegūtu spēju izraidīt ASV no Eirāzijas vai pat būtiski samazināt tās izšķirošo šķīrējtiesas lomu.
Lasīt visu...

3

Pēc ilgas nolaidības un ākstībām mēs esam sākuši bakstīties ap bumbu patvertņu jautājumu

FotoJautājums par tuvāko drošo vietu militāra apdraudējuma gadījumā joprojām nav atbildēts kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī. Kad varēs atbildēt uz šo vienkāršo iedzīvotāja jautājumu, kas ir paveikts līdz šim un kas vēl ir darāms? Šis būs ieskats Rīgas līdz šim paveiktajā.
Lasīt visu...

21

Belēvičs savulaik demisionēja par sīkumu, turpretim Kariņš demisiju pat neapsver

Foto“Atceros tos jocīgos laikus, kad amatpersonas atkāpās sīkumu dēļ. (..) Veselības ministrs Guntis Belēvičs atkāpās tāpēc, ka tika pieķerts ārpusrindas apkalpošanā Onkoloģijas centrā,” piektdien rakstīju savā “Dienas citātā”. Guntis Belēvičs sarunā ar “Neatkarīgo” papildināja redzējumu uz senajiem 2016. gada notikumiem, kuru morālais aspekts šodien kļūst arvien aktuālāks.
Lasīt visu...

21

Par „kapitālā remonta” blaknēm: „Airiston Helmi” un „krievu zemūdeņu bāžu Somijā” piemērs

FotoTā sauktais finanšu sistēmas kapitālais remonts joprojām raisa diskusijas kā Latvijā, tā citās valstīs, kurās tas notika, un tiek meklētas atbildes uz jautājumiem, vai reizēm cēlu mērķu vārdā nav maksāta pārāk dārga cena, bremzēta ekonomikas attīstība, upurēti veiksmīgi strādājoši uzņēmumi, vai nav cietuši cilvēki, kas neko neatļautu nedarīja. Un vai nav bijis arī tā, ka ar "kapitālā remonta" lozungu tika mēģināts sasniegt pavisam citus mērķus, kā arī norakstīt klaju amatpersonu nekompetenci?
Lasīt visu...

6

No Kariņa mācās arī viņa bijusī “labā roka”, tagad - rokas pagarinājums - premjerministre Evika Siliņa

FotoGrūti izvērtēt, vai ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa (Jaunā vienotība – JV) “skaidrojumi” par viņa lidināšanos ar privātiem lidaparātiem ir nekaunības, augstprātības, melīguma vai prastas muļķības radīti. Varbūt tur ir viss kopā. Taču simptomātiski ir tas, ka iezīmējas plaisa starp JV līdera un valsts prezidenta pozīcijām.
Lasīt visu...

3

Bez Stambulas konvencijas Latvijas sievietēm gals klāt, ar Stambulas konvenciju Latvijas sievietes zels un plauks

FotoDiskusijās par Stambulas konvenciju (jeb Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu) pazūd būtisks jautājums – kāpēc vispār ir domātas konvencijas, kāda ir to nozīme un kāpēc valstis tām pievienojas? Šajā rakstā pievērsīšos potenciālajiem ieguvumiem no konvencijas, kā arī pretestības iemesliem.
Lasīt visu...

12

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

Foto“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut arī mūsu politiskie uzskati ir pilnīgi pretēji,” saldi smaidot, vienā no 18. novembra pasākumiem mani uzrunāja kāds augsts ierēdnis. Vienojošais elements gan bija tikai reālā, “taustāmā” telpa, kurā atradāmies, bet politiskajā, sociālajā telpā mūs šķīra bezdibenis. Un joprojām šķir. Tas paliek arvien dziļāks un platāks. Ne jau tikai starp mani un konkrēto ierēdni, bet starp tautu un ierēdniecisko valsts aparātu.
Lasīt visu...

21

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

FotoUzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas un to tuvinieki šobrīd apzināti apmelo manu tēvu nacionālā naida kurināšanā, lai tādējādi novērstu uzmanību no patiesajiem slepkavības iemesliem. Kā arī, apzināti publiski nomelnojot manu tēvu, notiek klajš mēģinājums ietekmēt tiesībsargājošās institūcijas un pat tiesu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

Ar nelabu sajūtu sekoju medijos...

Foto

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

ANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti...

Foto

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

Šis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts!...

Foto

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

Saistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra...

Foto

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

Mēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu....

Foto

Jau tagad „RailBaltica” trūkst sešu miljardu eiro Latvijas posmam

RailBaltica projektam ir visas iespējas kļūt par akmeni kaklā Latvijas budžetam un valsts parādam, jo jau tagad trūkst...

Foto

Šis raksts par Izraēlu un Palestīnu ir īpaši kompentents, jo pirmā līdzautora divi ģimenes locekļi ir strādājuši kibucos, bet otrs ir dzēris košera šņabi un ir „progresīvais”

10. novembrī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens Izraēlas–Hamās konflikta kontekstā nāca klajā ar paziņojumu, citu lietu starpā atzīmējot, ka “daudz par daudz palestīniešu ir tikuši nogalināti”. Statistika diemžēl ir nepielūdzama – Izraēlas īstenotās blīvi apdzīvotās Gazas bombardēšanā jau ir 11 tūkstoši...

Foto

Uzruna Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienai veltītajā svētku koncertā Latvijas Nacionālajā teātrī

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Ļoti cienījamā Ministru prezidentes kundze! Cienījamās dāmas un godātie...

Foto

Tauta nav stulba

Tauta nav stulba. Tautai piemīt veselais saprāts. Tauta to apliecina, kad viņa publiski dzird idejas, kuras sakrīt ar viņas izjusto gudrību....

Foto

Maksātnespējas administrators izsaimnieko atlikušo uzņēmuma mantu

Mēs, maksātnespējīgās AS "Dzintars" kreditori, nolēmām griezties pie valdības vadītājas un atbildīgās ministres ar atklāto vēstuli par samilzušām problēmām, ar...

Foto

Vai Saeima ir jāatlaiž?

Pēdējās dienās daudz dzirdams par rosinājumu atlaist 14. Saeimu. Izskan gan aicinājumi tādā veidā sodīt arvien kreisāko “Jaunās Vienotības” valdību, gan pretēji...

Foto

Mēs, Kozins, Levrence, Bogustova, Pūpola, Raubiško, Austers un vēl virkne citu Iļjiča mazbērnu...

Kopš teroristiskās organizācijas "Hamas" uzbrukuma 2023. gada 7. oktobrī, kura laikā tika veikti...

Foto

„Rail Baltica” finansējuma plūsmai ir jābūt loģiskai un saskaņotai ar būvdarbu gaitu, citādi Putniņa un Pauniņa kungiem būs problēmas

Lai Rail Baltica būvniecība noritētu raiti un efektīvi un...

Foto

Kas ir "mēs"?

Lūdzu zemāko izklāstu neuzskatīt par konservatīvās domas konferences rīkotāju autoritatīvu versiju. Ticu, ka 28. novembrī Demos II sesijā no runātājiem dzirdēsim pavisam citas...

Foto

Biotehnologa fabulas

Cilvēks ir radies no šūnām, viss organisms - āda, miesa, kauli, tauki, muskuļi, orgāni - arī ir veidots no šūnām. Šūnās veidojas arī enerģija,...