ANO viedoklis: noziegumu kvalifikācija jāsniedz tiesai
Vladimirs Lindermans31.10.2023.
Komentāri (78)
27. oktobrī Ženēvā notika preses konference, kurā piedalījās Ravina Šamdasani (Ravina Shamdasani), ANO Augstā cilvēktiesību komisāra biroja oficiālā pārstāve.
Uz žurnālista jautājumu, vai Gazā notiekošais nebūtu jāklasificē kā genocīds, Šamdasani kundze atbildēja:
"Esam ļoti satraukti par to, ka notiek kara noziegumi. Esam satraukti par Gazas iedzīvotāju kolektīvo sodīšanu kā atbildi uz nežēlīgo Hamās uzbrukumu, ko arī varētu vērtēt kā kara noziegumu. Mūsu analīze pašlaik nevar sniegties tālāk. Noziegumu kvalifikācija jāīsteno tiesas instancēm.”
https://www.unognewsroom.org/story/en/2068/bi-weekly-press-briefing-27-october-2023, 43.07 - 44.08 min.
Tieši šo principu – “noziegumu kvalifikācija jāīsteno tiesas instancēm” – esmu aizstāvējis jau 2022. gada martā, kad Latvijas iedzīvotājus sāka apcietināt par “nepareizo” Krievijas – Ukrainas kara traktēšanu. Turpināju to aizstāvēt arī cietumā un pēc atbrīvošanas. Dažas publikācijas par šo tematu parādījās portālā pietiek.com. https://pietiek.com/raksti/krievijas__ukrainas_kars_un_kriminalprocesi_latvija_vai_741_panta_piemerosana_ir_pamatota_raksts,_kas_jurista_vardam_bija_nepareizs/
Desmitiem cilvēku ir saukti pie atbildības pēc Krimināllikuma 74.1 panta “Genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru un kara nozieguma attaisnošana”. Mazai valstij 30-40 cilvēki – tas ir daudz. Tās ir represijas.
Valsts drošības dienests sāka štancēt kriminālprocesus pēc 74.1 panta, kad ne tikai nebija neviena pierādīta kara nozieguma Ukrainā – nebija pat uzsākta normāla izmeklēšana. Vēl medicīnas eksperti nebija apskatījuši bojā gājušo ķermeņus, bet VDD izmeklētājs Rīgā, izrādījās, jau zināja, ka krievi izdarījuši kara noziegumu. Interesanti, no kurienes? No masu medijiem?
ANO Neatkarīgā starptautiskās Ukrainas pārkāpumu izmeklēšanas komisija publicēja savu pirmo pārskatu tikai 2022. gada 18. oktobrī. Līdz tam brīdim es jau paspēju pavadīt četrus mēnešus cietumā. Un ne tikai es.
Mani mēģinājumi iesaistīt diskusijā par šo tematu juristus un politiķus nav vainagojušies ar panākumiem. Totāla klusēšana. Varbūt tagad, ņemot vērā Gazā notiekošo, mēles atraisīsies?
Un ko lai iesāk ar faktu, ka viena daļa Latvijas iedzīvotāju simpatizē Izraēlai, bet cita – palestīniešiem? Apcietināt, tiesāt tos, kuru viedoklis nesakrīt ar varas iestāžu viedokli? Un, kad varas iestāžu viedoklis mainīsies uz pretējo (kas šajā gadījumā ir visai iespējams), – “pārtiesāt” visu otrādi?
Vai arī iemācīties dzīvot sabiedrībā, kur cilvēkiem var būt dažādi viedokli pat šādos asos jautājumos?