Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Jau iepriekš vairākos rakstos ir izgaismojušās "Attīstības finanšu institūcijas Altum", maigi sakot, ētiskas dabas nedienas. Šajā rakstā minētais tikai pastiprina aizdomu ēnu par iespējamo, ne tikai necaurspīdīgo, bet arī konkurenci kropļojošu plaša mēroga darbību saistībā ar energoefektīva, tā saukto ESKO, apgaismojuma ieviešanu pašvaldībās. Iespējams, ka tās nav valsts intereses, kas tiek liktas pirmajā vietā.

Nereāli reālais biznesa modelis

Kā jums patīk šāds biznesa modeļa priekšlikums: valsts uzņēmums kā finansētājs piešķir dotāciju privātai SIA (kas pastarpināti pieder pašam valsts uzņēmumam – finansētājam). Par piešķirto naudu privātā SIA aktīvi reklamē preces pašvaldībām, līdztekus reklāmas aktivitātes iesaistās arī pats valsts uzņēmums – finansētājs (kā sacīts, dubults neplīst). Kad “naivo” pircēju – pašvaldību reklāmas aktivitātes ir pārliecinājušas, privātā SIA (kas tomēr pastarpināti pieder valsts uzņēmumam – finansētājam) pārdod preces pašvaldībai, par to iekasējot krietnu žūksni naudas. Tā teikt, win – win situācija gan valsts uzņēmumam – finansētājam, gan privātajai SIA.

Šķiet, kā tas ir iespējams? Bet nevērtējiet jau iepriekš publikācijās bieži pieminētās valsts akciju sabiedrības „Attīstības finanšu institūcija Altum” darboņu apsviedību par zemu. „Altum”, kura īpašnieki ir Finanšu ministrija 40%, Ekonomikas ministrija 30% un Zemkopības ministrija 30%, ar savu darbīgo profesionāļu prātiem spēj īstenot gandrīz jebkādus procesus, pat neiespējamus.  

„Altum” un SIA "RCG Lighthouse" pašvaldībām reklamē ESKO apgaismojuma modeli

Kā vēsta Latvijas Pašvaldību savienības mājas lapā pieejamā informācija[1], kā arī pašvaldību mājas lapās publicētā informācija[2], jau vairākus gadus SIA "RCG Lighthouse" aktīvi darbojas publiskajā sektorā, reklamējot energoefektivitātes pasākumus un panākamo ietaupījumu, ja pašvaldības mainītu savu veco apgaismojumu uz jaunu, piemērojot ESKO darbības konceptu. Arī „Altum”, šķietami nevainīgi, aktīvi reklamē ESKO darbības konceptu[3]. Šī darbošanās ir nesusi panākumus - SIA "RCG Lighthouse" neticami labi veicas gandrīz visos pašvaldību iepirkumos iepriekš reklamētās shēmas īstenošanai.

„Altum” uzņēmums SIA "RCG Lighthouse" iegūst pašvaldību līgumus par vairāk nekā 1 miljonu eiro

Jūs jautāsiet – kas tur slikts? Skaidrs, ka elektrības ietaupījums ir aktuāls jautājums!  Jā, protams, tikai problēma ir apstāklī, ka viss šis veiksmes stāsts ir īstenots līdzīgi publikācijas sākumā minētajam biznesa modelim. SIA "RCG Lighthouse" daudzus gadus pastarpināti ir piederējusi „Altum”.

Pēdējos gados „Altum” uzņēmums (bieži kā vienīgais pretendents) ir uzvarējis gandrīz visos ielu apgaismojuma iepirkumos, vismaz 18 pašvaldībās (Jēkabpils, Daugavpils, Ventspils, Mārupes, Priekules, Alojas, Rūjienas, Engures, Limbažu, Tukuma, Valkas, Apes, Jaunpiebalgas, Vecpiebalgas, Kandavas, Balvu, Valmieras, Aizkraukles), iegūstot līgumu slēgšanas tiesības par summu virs viena miljona eiro (visi dati pieejami Iepirkumu uzraudzības birojā, šobrīd summa ir EUR 1 043 513). 

„Altum” finansē pats savu uzņēmumu

Saskaņā ar „Altum” mājas lapā pieejamo informāciju un “Dienas Bizness” 29.06.2018. publikāciju, „ALTUM” «zaļo» obligāciju pirmais miljons ir piešķirts tieši SIA "RCG Lighthouse"[4] Savukārt SIA "RCG Lighthouse" savās prezentācijās pašvaldībām pat neslēpjot uzsver, ka sabiedrība ir no ražotājiem neatkarīga un darbojas sadarbībā ar „Altum” izlaistajām zaļajām obligācijām un „Altum” finansējumu, tādēļ SIA "RCG Lighthouse" kapacitāte ir neierobežota (sk. Prezentāciju  Latvijas Pašvaldību izpilddirektoru asociācijas sanāksmē 2020.gada 4.septembrī)[5].

Interesanti, ka, tiklīdz nozare sāka pievērst uzmanību iespējamiem konkurences pārkāpumiem, „Altum” 2021.gada nogalē savu pastarpināto dalību SIA "RCG Lighthouse" pārtrauca. Tomēr, tā kā „Altum” pastarpināti bija SIA "RCG Lighthouse" īpašnieks kā kopš 2016.gada, pieci gadi ir pietiekami ilgs termiņš kopīgu mērķu īstenošanai. Jāpiemin, ka lielākā daļa no minētajiem iepirkumiem ir noslēgušies laikā, kad SIA "RCG Lighthouse" vēl bija „Altum” uzņēmums.

Praktiskais piemērs – Jēkabpils iepirkums un alibaba.com piedāvājums

Viens no šādiem dzīvē īstenotiem praktiskiem piemēriem ir Jēkabpils pilsēta. Jēkabpils lepojas, ka, pateicoties „Altum”, ir iespēja ieviest efektīvāku apgaismojumu un īstenot līdz šim lielāko ielu apgaismojuma modernizācijas projektu Baltijas valstīs.[6] Jēkabpils informē, ka projektu iepirkuma rezultātā veica ESKO kompānija “RCG Lighthouse”.

Tikai Jēkabpili, šķiet, nemaz neuztrauc tas, ka iepirkuma rezultātā ar pateicību „Altum” ir uzvarējis pats „Altum” vai precīzāk – „Altum” pastarpināti piederošs uzņēmums, kas lepni Jēkabpilij piedāvā Ķīnā ražotus ielu gaismekļus, kurus katrs interesents vietnē alibaba.com var iegādāties par dažiem desmitiem eiro (pērkot pa vienam gabalam; vairumā, protams, ir lētāk)[7], bet Jēkabpils lepni un pateicībā „Altum” gaismekļus (gan kopā ar montāžu) pērk gabalā par EUR 156,94, kas vidēji ir par 2,5 reizēm vairāk nekā vietnē alibaba.com jebkuram interesentam pieejamais piedāvājums.

Šis ir tikai viens no  piemēriem, kur pašvaldības vai nu apzināti, vai naivi uzticoties „Altum” un SIA "RCG Lighthouse" ekspertiem, iepirkuma ceļā iegādājušās preci no „Altum” uzņēmuma, kas, visticamāk, taisnā ceļā ar konteineru uz Latviju ir transportēta no Ķīnas. Pēc citos iepirkumos redzamiem datiem, „RCG Lighthouse” lepni izplata Ķīnas ražotāja „Lepower” gaismekļus.[8]

Lielākais zaudētājs – Latvijas nodokļu maksātājs

Papildus jau līdz šim iztērētiem līdzekļiem, jautājums ir par to, kurš segs gaismekļu garantijas remontu. Kaimiņvalstīs - Lietuvā un īpaši Igaunijā un Skandināvijā - Ķīnas ielu gaismekļi nemaz nav populāri. Iemesls tam ir biežie un masveidīgie garantijas gadījumi. Visticamāk, ņemot vērā „Altum” piedāvājumu ESKO modeļa finansēšanai, „RCG Lighthouse” samaksu par darījumu ir saņēmis no „Altum” jau tagad, uzreiz pēc Ķīnas preču uzstādīšanas, bet gaismekļu bojājumi parādīsies pēc pāris gadiem. Jautājums, vai masveidīgas gaismekļu izdegšanas gadījumā, „RCG Lighthouse” vēl būs spējīgs nodrošināt nekvalitatīvo gaismekļu nomaiņu? Vai arī šis pienākums gulsies uz Latvijas nodokļu maksātāju pleciem?

„Altum” eksperts SIA „LBRA”

Vēl aktuāls ir jautājums, kurš “eksperts” pašvaldībām pirms iepirkumiem sagatavo iepirkuma tehnisko dokumentāciju, uz kā pamata „Altum” uzņēmums (bieži kā vienīgais pretendents) konkursos uzvar? Vai tas varētu būt kā saistīts ar energoefektivitātes konsultantiem SIA „LBRA”, kurus „Altum” 2019. gadā ir nolīdzis par kopējo summu līdz 900 000 EUR? Piemēram, Jūrmalas pilsētai SIA „LBRA” šādus pakalpojumus, kā norādīts LBRA mājas lapā, ir sniegusi.[9]

Ja „LBRA” līdzīga rakstura konsultācijas ir sniegusi citām pašvaldībām, kur uzvaru ir guvis „Altum” uzņēmums, tad jautājums, kurš šīs konsultācijas ir apmaksājis (pati pašvaldība vai tomēr „Altum”?) un vai tas nevarētu tikt traktēts gan kā nelikumīga konkurences ierobežošana, gan kā vienlīdzīgas attieksmes un caurskatāmības principa pārkāpums?

Konsultants Aivars Draudiņš

Zinot visu iepriekš aprakstīto, rodas hipotētisks jautājums par iespējamo nākamo gardo kumosiņu – apjomīgu apgaismojuma nomaiņu Rīgā. Līdz ar elektroenerģijas cenu pieaugumu arī Rīgas pilsēta ir spiesta domāt par iespējamiem risinājumiem apgaismojuma patēriņa ietaupījumiem, un ESKO modelis ir viens no reāliem variantiem.

Jautājums, vai fakts, ka „Altum” uzņēmuma SIA "RCG Lighthouse" darbinieks Aivars Draudiņš[10] ir arī Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieka Edvarda Smiltēna padomnieks[11], novedīs pie SIA "RCG Lighthouse" uzvaras Rīgas domes apgaismojuma ESKO iepirkumos? Vai sava ietekme ir arī minētā kunga darbībai kā Latvijas Lielo pilsētu asociācijas padomniekam?[12] Būs interesanti pasekot līdzi, kā labā un interesēs padomi tiek doti un pie kāda rezultāta tie noved.  

Jautājumi „Altum”

Lai sāktu analizēt, kā šāda situācija ir iespējama, noderīgas būtu „Altum” atbildes uz jautājumiem:

Kuras konkrētas likuma normas ir ļāvušas „Altum” iegūt netiešu līdzdalību SIA "RCG Lighthouse” un kura „Altum” amatpersona ir pieņēmusi lēmumu par līdzdalības iegūšanu?

Vai „Altum” ir izvērtējis riskus, kādus ar šādas līdzdalības iegūšanu rada attiecībā uz iepirkumu likuma pārkāpumiem, negodīgu konkurenci un nelikumīgu valsts atbalstu? Ja jā, kad šāds vērtējums ir veikts, kura „Altum” amatpersona ir pieņēmusi lēmumu un kādi ir vērtējuma rezultāti?

Vai „Altum” ir apmaksājis pašvaldībām jebkāda veida apgaismojuma energoefektivitātes konsultāciju pakalpojumus? Ja jā, tad kurām pašvaldībām un par kādām summām?

Uz kādu procentu likmi „Altum” ir piešķīris līdzekļus savam uzņēmumam SIA "RCG Lighthouse”? Ja šādi darījumi ir bijuši vairāki, lūgums uzrādīt procentu likmes katram šādam finansējuma piešķīrumam.

Turpinājums sekos.


[1] https://www.lps.lv/uploads/magazine_module/InfoLogs%202020%2041_flrLeNMMEG.pdf

https://lpr.gov.lv/lv/2020/izpilddirektori-tiekas-sanaksme-baltinava/#.YpdWbihByUl

https://www.lps.lv/uploads/magazine_module/LPS_InfoLogs_2018_5_5zsRDcq7Ge.pdf

[2] http://www.cesvaine.lv/uploads/tx_templavoila/Cesvaine_septembris_09.pdf

https://www.baltinava.lv/faili/avize_new/2020/BV_2020_09.pdf

https://www.aizputesnovads.lv/media/attachments/2021/12/21/1-16_dk_decembris_internetam-1.pdf

[3] https://labsoflatvia.com/aktuali/altum-un-rcg-lighthouse

https://www.slideshare.net/ALTUMlv/energoefektivitte-finansjums-esko-un-uzmumiem-93648914

[4] https://www.db.lv/zinas/altum-zalo-obligaciju-pirmais-miljons-tiek-rcg-lighthouse-476701

https://www.altum.lv/lv/jaunumi/altum-zalo-obligaciju-pirmais-miljons-tiek-rcg-lighthouse

[5] RCG LightHouse prezentācija par ESCO apgaismojumu

[6] https://www.altum.lv/lv/jaunumi/ar-altum-atbalstu-jekabpili-pabeigts-baltija-lielakais-ielu-apgaismojuma-modernizacijas-projekts

https://www.jekabpils.lv/lv/jaunums/jekabpils-pilseta-realizes-apjomigu-ielu-apgaismojuma-modernizaciju

https://www.delfi.lv/bizness/biznesa_vide/jekabpils-nomainijusi-95-ielu-apgaismojuma-cer-ietaupit-68-izmaksu.d?id=53824379

[7]https://m.alibaba.com/product/1600254050294/5-years-warranty-mean-well-IP66.html?spm=a2700.details.0.0.7fe95cbfFnEn3l&redirect=1

https://www.alibaba.com/product-detail/IP68-street-lights-50W-80W-100W_62498140979.html?spm=a2700.7724857.0.0.17023435ESpInO

[8] Sk., piemēram, Rūjienas novada pašvaldības saskaņā ar iepirkumu Nr.RNP2021/3 2021.gada jūnijā noslēgto iepirkuma līgumu.

[9] https://www.lbra.lv/projects-8

[10] https://lhouse.eu/team/

[11] https://www.riga.lv/lv/darbinieks/aivars-draudins

[12] https://rd2020.cvk.lv/pub/kandidati/aivars-draudins

Novērtē šo rakstu:

47
10

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

13

Vēsturisks solis Eiropas Savienībā – EK nākusi klajā ar priekšlikumu Dabas atjaunošanas likumam

Foto22. jūnijā Eiropas Komisija nāca klajā ar vēsturisku priekšlikumu likumam par dabas atjaunošanu, kura mērķis ir atjaunot mūsu ekosistēmas un atgūt dabu visā Eiropā – gan lauksaimniecības zemēs un jūrā, gan mežos un pilsētvidē. Komisija arī apstiprināja priekšlikumu par 50% samazināt sintētisko pesticīdu lietošanu līdz 2050. gadam.
Lasīt visu...

10

Kam pelnīs pensijas mūsu bērni?

FotoPensiju "netaustāmo" līmeņu iemaksas nevajadzētu nodot bankām, bet nodot konkrētā iemaksātāja vecākiem - valsts fondam, kurš neuzkrāj neko, bet izmaksā iemaksu konkrēti bērna (iemaksātāja) vecākiem uzreiz, tikko šajā fondā līdzekļi ienāk.
Lasīt visu...

21

Nenopietnā rotaļa

FotoVasaras saulgrieži ir laiks, kad pati daba uz brīdi sastingst, lai ceļu pretī gaismai mainītu uz ceļu pretim tumsai. Attieksme pret gaismu un tumsu ir būtiska katra cilvēka dzīves sastāvdaļa, tā ietekmē ne tikai viņa ikdienas ritmu, bet arī uzskatus. To, ka pašā dabā labās gaismas kļūst mazāk, bet sliktās tumsas vairāk, nav iespējams uztvert nopietni. Nenopietnība kļūst par būtisku Līgo svētku sastāvdaļu, tā tiek ne tikai atļauta, bet pat pieprasīta.
Lasīt visu...

21

Atkal "Bolt" taksists: kā policija reaģēs uz kārtējo naida noziegumu?

FotoVakar “Krustpunktā” bija diskusija, vai patiešām tiesībsargājošās iestādēs realitāte ir nulles tolerance pret jebkādām kara, agresijas vai nacionālā naida kurināšanas izpausmēm. Liels paldies zvērinātam advokātam Laurim Liepam par principiālas pozīcijas paušanu. Jācer, ka Iekšlietu ministrijas un Valsts policijas izstrādātais algoritms darbosies arī praksē. Taču šobrīd izskatās, ka viss tik gludi gluži neiet.
Lasīt visu...

21

Boikots – trumpis kliķes piedurknē

FotoTautas galīgās nopotēšanas pret kroņa vīrusu (IMHO – nomušīšanas) plāns rudenī jau ir cilvēces izdeldētāju Latvijas dienderu darba kārtībā. Tā īstenošana ir atkarīga no 14. Saeimas vēlēšanām. Šīs vēlēšanas atšķiras no iepriekšējām, jo nenotiks spēkošanās nav starp labiem un sliktiem politiķiem vai arī mazākā ļaunuma izraudzīšanās. Notiks izšķirošā politiskā cīņa starp potētājiem un izdzīvot gribētājiem.
Lasīt visu...

21

Ir jāaptur šis briesmīgais rusofobijas uzliesmojums

FotoKad sociālajos tīklos virmo diskusija par to, vai kādam mediķim konkrētā situācijā vajadzēja vai nevajadzēja “reanimēt krievu”, manuprāt, ir sasniegts mūsu sabiedrībai kritisks punkts. Un ne tāpēc, ka kādam ir cēlusies roka ko tādu uzrakstīt – sociopāti ir sastopami ikvienā sabiedrībā. Sarkanā lampiņa iemirgojas tāpēc, ka nosodījums tādam pieļāvumam, ka ārsts varētu neglābt kādu cilvēku viņa tautības dēļ, tvītos nebūt nav vienprātīgs un principiāls.
Lasīt visu...

15

Putni pārsvarā ir monogāmi, daudzi – homoseksuāli: ko es uzzināju, braucot ar laivu pa Salacu

FotoEs pirmo reizi iemīlējos bērnudārzā - Viņa gulēja diendusu gultā, kas sanāca man blakus. Otra mana lielā mīlestība bija pirmajā klasē. Es vienmēr esmu zinājis, ka man patīk meitenes. Literatūras un mākslas žurnālā bija viens numurs, kur bija plika sieviete, tas mani vienmēr ļoti interesēja. Tāpat es biju atradis konversācijas vārdnīcā šķirkļus, kur apmēram kaut ko varēja saprast par seksu. Nekāda propaganda mani nebūtu padarījusi par geju, es vienkārši piedzimu hetero.
Lasīt visu...

21

Par "audzēšanu"

FotoNekad nesaki "ES audzēju". Tas izklausās lielīgi un uzpūtīgi. Bet - pats galvenais - tie ir MELI. Tu pat kārpu uz sava deguna nevari izaudzēt, nerunājot par kādu lopu vai veģetāru ēdam- vai skaistumlietu. Tu vari iesēt sēklu, aplaistīt, izravēt un rūpēties. Lopu tu vari pabarot, apkopt un pasargāt.. Un viss. Bet - tas neesi tu, kas audzē. Audzē Tas, kurš radīja sēklu un deva tai spēju dīgt, augt un dot ražu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Skolmeistaru nebūšanas

Nule pie Saeimas notika Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) rīkots pikets. Kopā ar līdzjutējiem sapulcējās aptuveni 3000 cilvēku. LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga mēģināja pārliecināt...

Foto

Eiropas Cilvēktiesību tiesa pieņem vēsturisku lēmumu par labu Jehovas lieciniekiem Krievijā

Šī gada 7. jūnijā Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) pieņēma vēsturisku lēmumu par labu Jehovas lieciniekiem...

Foto

Īpaši uzņēmējiem. Biznesam. Saldumu fabrikai „Laima” un ikvienam

Maza atkāpe vēsturē. Pirmsākumos par ļaunumu uzskatīja komunistisko režīmu. Komunistus un čekistus. Pret šo režīmu iestājās Latvijā dzīvojošie...

Foto

Ja aizkulišu spēlētājs manipulē ar veselu frakciju...

Šodien jau ir skaidrs, ka es tieku atcelts no Saeimas drošības komisijas vadītāja amata. Reizē ar to es pametu...

Foto

Mūsu lieliskos karjera plānus nomelno nesaprātīgi un nepareizi domājoši ļautiņi!

Laikā, kad pasaule aktīvi cīnās ar pieaugošo viltus ziņu un dezinformācijas izplatību, ar nožēlu varam secināt,...

Foto

Par “padomju mantojumu”

Pēdējā laikā publiskajā telpā arvien neatlaidīgāk un uzbāzīgāk tiek sēta un kultivēta ideja par kaut kādu atbrīvošanos no “padomju mantojuma”. Parasti tas notiek...

Foto

Izsūtīto brīvība ir mana brīvība

„24. februāris manas ģimenes un manas klases atmiņā paliks kā baiļu un neziņas datums. Nepiedodams krievu iebrukums ukraiņu zemē. Vai atkal...

Foto

Nauda, veselība, veselības pratība un priekšvēlēšanu gaisotne

Priekšvēlēšanu gaisotnē sarosījušies ne tikai tie, kas nolēmuši balotēties un tikt ievēlēti 14. Saeimā, bet arī tie, kuri vēlēšanu...

Foto

Kariņa kungs, šķiet, jums patiesībā nav īstas sajēgas, vai un kā Latvijas patērētāji tiks nodrošināti ar tiem nepieciešamo dabasgāzes apjomu

Nav šaubu, ka šī vara energokrīzi...

Foto

Ogres novada dome lemj pakļaut postam vietējos iedzīvotājus turpmākos 30 gadus

9. jūnijā Ogres novada domes finanšu komitejas sēdē tika iznīcināta Ikšķiles un Tīnūžu iedzīvotāju iespēja dzīvot drošā...

Foto

Kas notika vakardienas koncerta laikā Liepājā

Jau koncerta sākumā trīs jaunieši no kustības “PAR!”, kas ir partijas “Attīstībai/PAR” pārstāvēta un kuras valdes locekļi ir Daniels Pavļuts...

Foto

"Mocekļiem" ieteicams zināt, cieši ielāgot un atcerēties, ka demokrātijai ir leģitīmas tiesības sevi aizsargāt

Padomju okupācijas režīma laikā ikviena pienākums bija katru dienu pret un par...

Foto

Cilvēks un tauta

Bieži dzirdēts pārmetums par nacionālismu ir atsevišķā cilvēka interešu nerespektēšana. Šī pārmetuma biežā atkārtošana to gan nepadara par patiesību. Tautiskais pasaules uzskats nenoliedz...

Foto

Ja enerģētikas nozarē sitīs X stunda, tad jārēķinās, ka visiem gāzes nepietiks

Pasaule kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 24. februārī ir mainījusies un nekad vairs nebūs tāda kā...

Foto

Kautrīgais epidemiologs

Epidemiologs Jurijs Perevoščikovs medijos* dalās ar pārdomām, aizdomām un padomiem saistībā ar pērtiķu bakām. Sākšu ar to, ka “spečuks” ir vai nu atpalicis savā...

Foto

„Govs” vai „pērtiķa” nācija?

Kā notiek globāli politiskie piebūrumi? Vai tos vienmēr pavada vispārīgs viltus un meli, kam seko draudi, šantāža un varmācība? Kāpēc to apzināti...

Foto

Labas ziņas cilvēku populācijai. Nu, gandrīz labas...

Vismaz uz laiku izgāzies cilvēces izdeldētāju perinātais plāns: panākt, ka pasaules valstu vadības paraksta līgumu, piekrītot pandēmiju laikā atdot...

Foto

Jautājumi Kariņam par valdības gatavību jēdzīgi palīdzēt sabiedrībai un tautsaimniecībai pārvarēt sagaidāmo enerģētikas krīzi

Ņemot vērā globālos politiskos un ekonomiskos procesus, kas saistīti ar notikumiem Ukrainā,...

Foto

Maslova āmurs un uz Pavļuta klavierēm nolikta darba nespējas lapa

“Ja vienīgais instruments, kas tev ir, ir āmurs, tad katru problēmu mēdz redzēt kā naglu” (If...

Foto

Maija Atmoda

Krievijas karš pret Ukrainu un vietējās 5. kolonnas bezkaunība ir izraisījusi latviešu mobilizēšanos Ukrainas atbalstam un savu interešu aizstāvībai. Pilsoniskā pašorganizēšanās, ko “Austošā Saule”...

Foto

Politiķiem jāsaprot, ka sabiedrības integrācija līdzšinējā izpildījumā ir neatgriezeniski izgāzies projekts

Paužot noraidošu attieksmi pret Pārdaugavas okupekļa nojaukšanas lēmumu, Latvijas Krievu savienība (LKS) organizējas protesta akcijas...

Foto

Nepieteiktais karš Latvijā: ar tiem, kuri šeit izturas kā iekarotāji, kā "krievu pasaules" kungi un noteicēji, integrēšanās nebūs iespējama

Šodien mēs zinām, ka 1997. gada jūnijā...

Foto

Četras lietas, kas pazudušas no Dabas resursu nodokļa likuma grozījumiem

Ražotājiem ir nepieciešama finansiāla motivācija samazināt iepakojumu un izmantot pārstrādājamu iepakojumu. Ir jāveicina pārstrādātu materiālu izmantošana...

Foto

Reklāmas, kas nepatīk kustībai „Par!”, ir jāaizvāc!

2022. gada maijā Liepājas ielās ir konstatēti AS “Liepājas autobusu parks” piederoši autobusi, uz kuriem izvietota politiska un neviennozīmīgi...

Foto

Mazliet par situāciju Ukrainā

1. Krievu spēkiem ir vietēja mēroga panākumi, pārraujot frontes līniju Donbasa frontē pie Popasnas pilsētas. Tas ir izdevies, sakoncentrējot spējīgākās vienības, tajā...

Foto

Valdības varonīgie “mikrorestarti” nevairo cerību, ka ziemā cilvēki būs siltumā un par to spēs norēķināties

Aizvadītājā nedēļā valdība lielākoties bija aizņemta ar savu kārtējo krīzīti. Tomēr...

Foto

Jauna NATO stratēģija un “aizvainota aknu desa”

Vācijas ārlietu ministre Annalēna Bērboka atklāj, ka līdzšinējā NATO stratēģija paredz agresijas gadījumā vispirms pamest Baltijas valstis un pēc...

Foto

Tā kā tieslietās viss kārtībā, vēršu savas rūpes enerģētikas nozares virzienā

Enerģētiskā atkarība ir viens no iedarbīgākajiem Krievijas ieročiem, kas tiek lietots neminstinoties, ja rodas vajadzība. To...

Foto

Krievu identitāte ir organizēta ap impēriski politiskiem simboliem

Attiecībā uz padomju pieminekļiem ir viens aspekts, par ko jābūt skaidram priekšstatam - visā Eiropā šie pieminekļi ir...

Foto

No Tamuža un Zakatistova lietas KNAB izkalis kārtējo čiku

Tagad jau piemirsies, bet 2018. gadā bija briesmīgs skandāls – KNAB darbinieki aizturēja Saeimas deputātu Artusu Kaimiņu...

Foto

Būtu tikai godīgi mums un visai Rietumu pasaulei atzīt beidzot faktu: Krievija ir fašistiska valsts

Kopš kara sākuma paralēli turpinu lasīt viedokļus gan no Krievijas, gan...

Foto

Kad deputāte atzīstas, ka deputāti pārstāv kādas grupas intereses...

Priekšstats, ka deputāts pārstāv tikai sava vēlētāja “viedokli, uzskatus un vēlmes”, rodas:...

Foto

Dalītais īpašums: ko darīt tālāk?

Latvijā 90. gados notika revolūcija mājokļu sektorā. Pārmaiņas bija saistītas gan ar ēku īpašumu atdošanu bijušajiem īpašniekiem vai viņu mantiniekiem, gan...

Foto

Politisko attiecību līmenis, kurš kādreiz šķistu neiedomājams cinisms, tiek uzdots kā pašsaprotama norma

Šonedēļ Latvijas politikā notika sava veida fāzes pāreja. Nokāpšana vēl vienu līmeni zemāk....

Foto

Līdzšinējā ekonomikas ministra muļļāšanās un tās cena

Krievijas karš Ukrainā tiek finansēts no gāzes un naftas eksporta ieņēmumiem, un no šī kara pirmās dienas Latvijas valdības...

Foto

Uzņēmēju organizācijas aicina ekonomikas ministra amatu saglabāt Jānim Vitenbergam

Šobrīd, kad Latvija saskaras ar būtiskiem ģeopolitiskiem, sociāliem un ekonomiskiem izaicinājumiem, mēs, uzņēmējus pārstāvošās organizācijas un nozares,...

Foto

Krišjānis Kariņš ir uzsācis bērnišķīgu, bet vienlaikus bīstamu spēli

Vakar iekšlietu ministre Marija Golubeva paziņoja par savu demisiju šādiem vārdiem: “Ministru prezidents Kariņš, pakļaujoties nacionāļu ultimatīvajam...

Foto

Šobrīd mainīt ekonomikas ministru ir bezatbildīgi

Latvijas lielākā uzņēmēju biedrība – Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) norāda, ka pieaugošās ekonomiskās krīzes un kara radīto sarežģījumu...

Foto

Atgādinām, ka vairāk nekā trīsdesmit procentiem Latvijas pilsoņu dzimtā valoda ir krievu valoda

Sociāldemokrātiskās partijas “Saskaņa” valde pašreizējo situāciju Latvijā uzlūko ar nopietnām bažām. Atbildīgo institūciju...

Foto

Daži jautājumi par pieminekļa nojaukšanu

Vai ir iespējams, ka padomju vadība, plānojot parku un pieminekli Rīgā, ņēma vērā arī to, ko Krievijā sauc par sadarbību ar...

Foto

Daudzkrāsainās ļaunuma puķes

“Aiz ideālu daudzināšanas politiķi bieži vien meistarīgi slēpj savu neprasmi, melus un nevēlēšanos kalpot valsts interesēm.” Pjērs Buasts....

Foto

Pārējo būs apēdusi inflācija...

Ikdienā neaizstājamu pārtikas produktu cenas jau tagad ir pieaugušas par 30-50%. Un tas ir tikai sākums – energoresursu cenu lēciens un kara...