Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Sabiedrība nav jāinformē, tā ir jāaudzina ar noteiktu viedokļu un uzskatu kopumu lai adaptētos izmaiņām – tā jau ilgstoši karu un dažādu citu starpvalstu darbību iemesli netiek un netiks atklāti, kamēr sabiedrība paliks pie viegli uztverama viedokļa, kas tai netraucē dzīvot.

Visu priekšā pašlaik norisinās Ukrainas pilsoņu karš, par kuru oficiālais viedoklis lielākajā daļā, bet ne visos Rietumos ir tāds, ka tauta tīkoja pēc demokrātijas, sacēlās un gāza Kremļa prezidentu, kā rezultātā krievs to nespēja pieņemt, okupēja Krimu un nu grib paņemt visu krieviski runājošo daļu Ukrainas, sūtot iekšā ieročus un zaldātus Donbasā.

Tad ir oficiālais Krievijas viedoklis: caur SVF un citām rietumu institūcijām finansētas grupas ar lielu ASV līdzdalību sarīkojušas masu protestus, gāzušas likumīgi ievēlētu prezidentu, tādējādi pie varas laižot radikālus nacionālistus, kā rezultātā krieviski runājošā daļa pieprasījusi atdalīšanos no Ukrainas, dēļ kā Porošenko uzsācis tā saukto “pretterorisma operāciju”.

No oficiālā Rietumu viedokļa stipri atšķiras Vācijas, Austrijas paustais, arī ASV šie viedokļi ir visdažādākie, kā ierasts.

Tie ir viegli saprotami viedokļi un uzskatu kopums, kuri attiecīgi sabiedrības vairākumam ļauj “saprast” un pieņemt notiekošo.

Pat pēc pirmajiem soļiem “zaķa alā” aina ir visai līdzīga, tomēr tā sāk atšķirties no masu pieņemtā viedokļa, kur visam jābūt melnam vai baltam. Šeit nu jau ir runa par gan ASV, gan Krievijas interesēm Eiropā.

Pēdējos gados ASV strauji zaudē naftas importējošas valsts statusu, jo pašās ASV ir ievērojami resursi – gan nafta, gan gāze. Būtiska problēma šajā sakarā ir tāda, ka Savienotajām valstīm nav noieta tirgu, uz kuriem eksportēt, jo gadu desmitiem tās bijušas tendētas teju vai simtprocentīgi uz energoresursu importu. Tajā pašā laikā Krievijai pieder ievērojama tirgus daļa Eiropā.

Un te var atsaukt atmiņā dažas būtiskas norises, kas pierāda ASV ieinteresētību iegūt tirgus Eiropā – jau neilgi pēc faktiska Ukrainas konflikta eskalācijas virknei valstu tika piedāvāts importēt sašķidrināto gāzi no ASV. Tāpat Bulgārija pēc ASV republikāņu senatoru viesošanās pēkšņi pārtrauca vada South stream turpmāku virzību (minētais vads ved caur melno jūru, gar Krimu caur Bulgāriju, daļu Balkānu, apejot Ukrainu). Pagaidām “trumpji” šajā ziņā pieder Krievijai, jo ASV nav nedz atbilstošas infrastruktūras, nedz arī attiecīgajām valstīm ir līdzekļu to visu izbūvēt.

Tā, protams, ekonomiskā puse, bet joprojām pavisam virspusējs konfliktu cēlonis - vēl tālāk sākas pati interesantākā daļa, par kuru medijos vien pa retam kaut kas pavīd, jo sevišķi reti latviešu, un tā ir saistīta ar ASV dolāra kā pasaules rezerves valūtas statusu.

Jau gadiem ilgi sakarā ar ASV milzu parādu, kā arī ne visai iepriecinošajām ekonomiskajām prognozēm, kas skārušas veselu lērumu Eiropas valstu, lielo baņķieru, biržu spekulāciju aprindās tiek skarta tēma par jaunas pasaules rezerves valūtas nepieciešamību.

Ķīna visnotaļ aktīvi šādā statusā cer pacelt juaņu. Arī nesen starp Krieviju un Ķīnu noslēgtais darījums paredz vairs savstarpēji rēķinus nekārtot ASV dolāros, bet gan juaņās. Kopumā pēdējos gados virkne lielu resursu eksportētāju rēķinos vairs neizmanto ASV dolārus, ieskaitot Irānu, Venecuēlu. Tāpat lielākie Krievijas energoresursus eksportējošie uzņēmumi spēruši soļus, lai pakāpeniski atteiktos no ASV dolāra izmantošanas. Minētās valstis un valstu grupas to dēvē par “ASV hegemonijas beigām” vai cīņu ar to.

Tāpat tā sauktās BRICS valstis arī veido savu “valūtas fonda” variantu, kur galvenā valūta ir tā pati Ķīnas juaņa. Šā vai tā – pagaidām juaņa no rezerves valūtas statusa ir visnotaļ tālu, kopumā valūtas tirgos ārpusē tā figurē maz, tiesa gan – ar pieaugošu tendenci.

Tas noved pie spekulācijas: ja Ukrainas konfliktu turpināt ir ASV interesēs, tad tāpēc, ka ar laiku tomēr ir iespējas iegūt daļu Eiropas energoresursu tirgus un nostiprināt savu interešu atbalstu gan starp jaunajiem, gan vecajiem sabiedrotajiem (Baltijā tas labi redzams), ja Krievijas interesēs, tad, lai panāktu maksimālu norobežošanos no Rietumu tautsaimniecības, ja tai draud krahs.

Vēl kāds populārs viedoklis ir kodolieroči un tas, ka ASV līdz ar pretraķešu aizsardzības izvietošanu Polijā izjaukušas līdzsvaru, kas nozīmē to, ka ASV ir spēja dot triecienus Krievijai, kamēr Krievija zaudē spējas atbildēt ar to pašu, jo, līdzko Krievija izšautu savas starpkontinentālās raķetes, lai dotu atbildes triecienu, tās tiktu notriektas virs Polijas. Tas tehniski pārkāpj virkni vienošanos starp ASV un Krieviju, kur pretraķešu sistēmas drīkst tikt izvietotas tikai vienā vietā katrā no lielvalstīm. Ja šie viedokļi ir patiesi, tad tas arī pārkāpj starpvalstu līgumu, ko var nodēvēt par “savstarpējo iznīcināšanos”, kas radīts ar mērķi vispār nepieļaut liela mēroga konfliktus, respektīvi – Pasaules karus kopumā, jo jebkurš kodolieroču trieciens citai valstij nozīmētu savstarpējus kodolieroču triecienus visiem.

Atbildot uz Polijā izvietoto pretraķešu sistēmu, Krievija Kaļiņingradas apgabalā izvietoja Iskander tipa raķešu sistēmas. Tehniski “par” izvietoto pretraķešu sistēmu ASV labā Polijā izvietotās sistēmas runā tādā ziņā, ka Polija nav ASV štats, nedz arī “uz papīra” tāda sistēma izvietota, lai tiktu kādā veidā vērsta, lai samazinātu Krievijas kodolieroču arsenāla iespējas, bet tīri fiziski, tāda sistēma tās mazina.

Un pavisam tālāk sākas jau tā informatīvā sfēra, kurā ir liela putra starp tiem, kas apgalvo, ka kapitālisms kā tāds jau sasniedzis savu robežu, ka tas pēkšņi var pārstāt funkcionēt, ka tas mijas ar strauji pieaugošo ienākumu nevienlīdzību. Daļēji tādi uzskati balstās uz to, ka tiek ražots daudz vairāk, nekā tiek patērēts, ka gan Francijā, gan Vācijā, gan Lielbritānijā šobrīd ir nekustamo īpašumu burbuļi un tā tālāk, nemaz nerunājot par reāli esošajām ekonomiskajām problēmām un gaužām lēno izaugsmi, ka pat pirmo reizi vēsturē centrālā banka ir spiesta ieviest negatīvu noguldījumu likmi. Kas no tā ir patiess, to rādīs laiks, tikmēr sabiedrībai būs vien melnais un baltais, zīmēs ķiņķēziņus, Hitlera ūsas gan vienam gan otram lielvalstu līderim un bravūrīgi, uz seklām emocijām balstīti, vicinās dūres.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

VID pieeja veicina to, ka uzņēmējs ir gatavs pat atsaukties noziedznieku aicinājumiem sadarboties

FotoValsts ieņēmumu dienestam (VID) ir būtiska loma valsts budžeta ieņēmumu veidošanā. Tomēr visbūtiskākā ir nodokļu maksātāju loma un rīcība. Likumsakarīgi, ka nodokļu nomaksas apjoms ir atkarīgs no tā, cik efektīva ir VID sadarbība ar nodokļu maksātājiem. Uzticēšanās ir svarīgs šīs sadarbības priekšnoteikums.
Lasīt visu...

12

Toreiz un tagad jeb Mīti un patiesība par dzīvi Latvijā padomju laikā

FotoVien reta tēma tiek apspriesta tik emocionāli, bet bieži vien – pat agresīvi, kā šī. Un tas ir saprotams – PSRS (Padomju Sociālistisko Republiku Savienība) laiki tik ļoti atšķiras un kontrastē ar mūsdienām, ka neatstāj vienaldzīgu gandrīz nevienu. Īpaši, ņemot vērā, ka tā nav tik sena pagātne un vēl ir daudz cilvēku, kuri “toreiz” ir dzīvojuši.
Lasīt visu...

21

Totalitāro žurku cīņa par varu: kurš kuru iznerros

FotoPašsaprotams, ka sabiedrotos (draugus) aicina ciemos kā ikdienā, tā arī svētku dienās. Īpaši jau svētku dienās. Nav šaubu, ka Putinam viss, kas saistās ar PSRS, ir svēts un godā turams. Viens no PSRS laika jājamzirdziņiem – Otrais pasaules karš it īpaši. Tomēr šogad 9.maija ieplānotās izrādīšanās izpalika, bet izrādīties vajag, īpaši, ja tuvojas vēlēšanas, kuru rezultāts izšķirs, vai Krievija tiks faktiski pie cara, kuram svēts PSRS mantojums, vai nē. Visticamāk, ka tiks, un šī tikšana vismazākā mērā būs saistīta ar Krievijas iedzīvotāju patieso gribu, bet tas jau cits stāsts.
Lasīt visu...

12

Ja tas, ko raksta grāmatā „Viltvārdis”, ir taisnība, tad Nācijas tēvam ir jāatkāpjas

Foto1. Ja viss tas, ko grāmatā Viltvārdis, raksta Lato Lapsa, ir taisnība, tad Nācijas tēvam, minimums, ir jāatkāpjas. Interesanti, kāpēc tik ļoti ir bail atklāt izglītības vai pilsonības dokumentus? Un tad ir jāuzdod daži tieši jautājumi par mūsu drošības dienestiem. Savukārt, ja tā nav taisnība, tad ir jābūt notiesājošam spriedumam par apmelošanu. Viens no diviem. Taču mana sajūta saka, ka būs kā ierasts, nebūs nekas.
Lasīt visu...

21

Ko apliecina pieminekļa zīme

FotoMantojums ir visapkārt, tas, paaudžu paaudzēm uzkrāts, veido mūsu šodienu – kā fons un vērtību radītājs. Tas, ko redzam, paliek mūsos, tāpēc publiskā telpa ir svarīga. To saprot ne tikai profesionāļi, bet arī cilvēki, kuru vēstījumu var saukt par “tautas balsi”. Šajā vārdu salikumā nav ironijas, tautas balsī bez negantuma ir arī saprāts.
Lasīt visu...

15

Tagad es piesaku valsts digitalizācijas reformu

FotoMinistru kabinetā (MK) apstiprināts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotais informatīvais ziņojumus "Par valsts pārvaldes informācijas sistēmu arhitektūras reformu". Līdz ar to ir uzsākta manis kā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra (AP!) vadītā valsts digitalizācijas reforma, kas attīstīs un nostiprinās valsts pārvaldes rīcībā esošos IKT resursus un pārvaldības kompetences, pilnveidos datu un pakalpojumu pārvaldību, kā arī, radīs jaunas iespējas komersantiem attīstīt savus digitālos risinājumus, pilnveidot esošos pakalpojumus un radīt jaunus.
Lasīt visu...

15

Manas pārdomas par Latvijas himnu

FotoMūsu valsts himnā centrālais jēdziens ir Latvija. Toreiz, kad himna radās, priekšstats par Latviju bija jauns. Latvija kā vienota zeme – toreiz vēl ne valsts. Ne vairs Kurzeme, ne vairs Vidzeme, ne vairs Latgale, bet gan Latvija. Latvija kā viena noteikta daļa no pasaules. Latvija, kas atrodama pasaules kartē.
Lasīt visu...

21

Muļķība vai pasūtījums?

FotoSliktāku variantu kā noplēst Pasaules tirdzniecības centra (PCT) labi saglabāto ēku Elizabetes ielā 2 (attēlā - idejas "bīdītājs", kultūras ministrs Nauris Puntulis) tikai tādēļ, ka to kādreiz ir izmantojuši kompartijas birokrāti, mūsu vadošo partiju koalīcijai nebija viegli atrast. Negribas idejas autorus un deputātus saukt par muļķiem, jo muļķībai var būt arī pasūtītājs – labi paslēpts lobijs ar saviem finansiāliem vai politiskiem mērķiem un līdzekļiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Prezidents un Drāma

Katra globāla krīze ir būtiski mainījusi pasauli. Pirmais pasaules karš sievietēm saīsināja matu un kleitu garumu, jo vīriešu skaits bija dramatiski samazinājies, bet...

Foto

Kad "sabiedriskā radio personība" ignorē sabiedriskā radio ētikas kodeksu

Šī gada 19.jūnijā Latvijas Radio 5 darbiniece Karmena Stepanova savā oficiālajā LSM “radio personības” profilā norādītajā twitter.com...

Foto

Augstākā tiesa gandrīz visā mums piekrita, bet spriedumu nez kāpēc tomēr atcēla

Kultūras ministrija (KM) turpina uzsvērt, ka valsts ir pilnībā norēķinājusies par Latvijas Nacionālās bibliotēkas...

Foto

Politiķa statuss pats par sevi nav pietiekams pamats atklāt sabiedrībai informāciju par politiķa privāto dzīvi – ka Juta Strīķe universitātē iestājās kā Anna Potapova

Augstākās tiesas...

Foto

Izglītība

Grūti laiki rada stiprus cilvēkus, stipri cilvēki veido labus laikus, labus dzīves apstākļus. Labi dzīves apstākļi rada vājus cilvēkus, un vāji cilvēki rada grūtus laikus....

Foto

Bagātie un slavenie arī raud, jeb turīgie prasa pabalstus

Koronavīrusa radītā krīze pamatīgi iedragāja daudzus biznesa sektorus, piemēram, restorānu un viesnīcu biznesu, tūrisma un izklaides industriju....

Foto

Mēs enerģiski aizņemamies uz nākotnes rēķina

Ļoti cienījamās Saeimas deputātes! Augsti godātie Saeimas deputāti! Dāmas un kungi! Šodien noslēdzas spraigs darba cēliens, un turklāt vairākus mēnešus...

Foto

Sabiedriskās televīzijas blēņas par okupāciju „skatītājam parastajam”

Filma "Parasta okupācija" diemžēl ir kārtējais piemērs tam, ka, mēģinot iztikt bez vēsturniekiem vēsturei veltītu jautājumu analīzē, nekas izcils...

Foto

Esam pret jebkādu Augstskolu likuma redakciju, kurā pieļauta tādu rektoru ievēlēšana, kas nezina latviešu valodu un nespēj to lietot

Saskaņā ar pašlaik plaši apspriesto un kritizēto...

Foto

Ārstu blakusdarba ierobežošana var novest pie medicīnas personāla kritiska trūkuma

Latvijas Slimnīcu biedrība kategoriski iestājas pret publiskajā telpā izskanējušo politikas veidotāju ideju ierobežot ārstu darbību -...

Foto

Valsts politiskā vadība izšķīrās palikt savā vietā un pielāgoties, nevis cīnīties pret agresiju un protestēt pret notiekošo

Latvijas patrioti! Godātie klātesošie! Pirms 80 gadiem – 1940....

Foto

Džordž Stīl, tiec galā ar saviem kompleksiem

Džordž Stīl, Latvijas pilsoni, Attīstībai/Par dibinātāj un biedr, cik saprotu. Es Jūs, Džordž Stīl, uzrunāšu uz "Tu". Uz šo ierakstu mani...

Foto

Saprātīga izvēle

Cilvēkus nosacīti varētu iedalīt divās grupās: tajos, kuri pieņem saprātīgus lēmumus, un tajos, kuri pieņem nesaprātīgus lēmumus....

Foto

Pūces kundze nodokļu maksātāju naudu mums un citiem sadalīja ļoti labi un pareizi; kas nemācēja pareizi paprasīt, pats vainīgs

Var piekrist pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" publikācijas...

Foto

Par nodokļiem, dzīvi un brīvību

Obligātie nodokļi nozīmē, ka zeme ir iekarota, tā pakļāvusies kādam pārspēkam. Tautu var pakļaut un paverdzināt kā vietējie, tā svešzemju varmākas....

Foto

Kad rasisma apkarotājiem entuziasma vairāk nekā saprāta

Dārgie draugi. Esam saņēmuši pārmetumus no Aijas Ingrīdas Abenes (jautājums tiek diskutēts arī viņas pārstāvētās partijas Attīstībai/Par "Facebook” profilā)...

Foto

Lai nepieļautu nacionālā kultūras mantojuma izpostīšanu Rīgas centrā, sākta iedzīvotāju parakstu vākšana

Internetā sākta parakstu vākšana, lai panāktu, ka netiek izpostīts Alberta ielas 9 Konstantīna Pēkšēna...

Foto

Krievija turpina aktīvi melot par COVID-19 nekaitīgumu

Līdz šim mediju un sociālo tīklu vidē ir parādījies ārkārtīgi daudz Kremļa vēstījumu par COVID-19 vīrusa izplatību. Tiek izplatītas...

Foto

„Wagner” algotņi Lībijā – Putina naivā lielgabalgaļa

Krievijas karavīru mentalitāte būt par naivu lielgabalgaļu nav mainījusies kopš Ivana Bargā laikiem, - šādu secinājumu var izdarīt no...

Foto

Cilvēku un mājlopu čipošana un čipi

Pašreiz, iespējams, notiek viena no pasaules vēsturē lielākajām kriminālām krāpšanām un apmaušanām – pasludināta viltus kroņa vīrusa izraisītās slimības viltus...

Foto

Aicinām pārtraukt darbus Skanstes dārziņos uz putnu ligzdošanas laiku

Nodibinājums "Dzīvnieku policija" un Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina pārtraukt Skanstes ielas dārziņos paredzētos darbus vismaz līdz šī...

Foto

Grēkāzis ir, upurnazis trinas

Vecam sunim jaunus trikus neiemācīsi. Mežu daudzīpašnieks Modris Fokerots riskē sabiedrības ilgākā piemiņā palikt tieši kā uzskatāma ilustrācija šai parunai....

Foto

Pieprasām atsaukt raidījumā "Nekā personīga" paustās nepatiesās un maldinošas ziņas

SIA Pata un SIA Pata Board advokāti ir vērsušies SIA All Media Latvia ar pretenziju, kurā...

Foto

Dieva valstība

Jānis Kristītājs ir teicis: «Atgriezieties no grēkiem, jo Debesu valstība ir tuvu klāt pienākusi.» (Mt 3:2) Ar šādiem vārdiem Jānis Kristītājs sāka savu publisko...

Foto

IZM izstrādātie Augstskolu likuma grozījumi ir brāķis, kas būtiski jāuzlabo

Rektoru padome atklātā vēstulē vērsusies pie Saeimas deputātiem, kā arī Latvijas augstskolu mācībspēkiem un studentiem, informējot,...

Foto

Tumsas spēki mēģina ierobežot mūsu iespējas tērēt nodokļu maksātāju miljonus tā, kā mēs vēlamies

Ar nekorektu un godprātīgas konkurences principiem neatbilstošu vēstuli Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu...

Foto

Latvijā ar novadu reformu cenšas ievilkt un nostiprināt okupāciju radītās sekas – kam tas izdevīgi?

Latvija kā novads, kā zeme gadsimtu gaitā bija dažādu okupācijas jūgu...

Foto

Valdība plāno pieņemt ar nejēdzībām pārpilnas dzīvnieku labturības prasības

Šajās dienās Ministru kabinets pieņem noteikumus „Dzīvnieku labturības prasības dzīvnieku patversmēs un dzīvnieku viesnīcās”. Nosaukšu tikai lielākās...

Foto

Tas apdraudēs dzīvības

Veselības ministrijas tuvākajā laikā plānotā slimnīcu līmeņu pārskatīšana var būtiski samazināt ārstniecības pakalpojumu pieejamību reģionu iedzīvotājiem....

Foto

Aicinu nepakļauties šauras personu grupas spiedienam un balsot par Varakļānu novada iekļaušanu Madonas novadā

Kā Varakļānu novada iedzīvotājs un viens no lielākajiem novada uzņēmējiem vēršos pie...

Foto

Viss, kas šobrīd notiek Latvijā, ir totāls cilvēktiesību un tiesiskuma pārkāpums

Viss, kas šobrīd notiek Latvijā, ir totāls cilvēktiesību un tiesiskuma pārkāpums. Un Jums un mums...

Foto

Troļļi

Troļļošana - tas nav tikai internets, tā ir sadzīvē sen izmantota metode kādu ietekmēt, kādu nosodīt, kādam sariebt. Tas notiek skolās, darba vietās un citos...

Foto

Vai Latvija izmantos vai izniekos jaunas biznesa iespējas post-COVID pasaulē?

Savulaik vēl jaunā un naivā Latvija sapņoja kļūt par banku paradīzi – “tuvāk par Šveici”. Par...

Foto

Pieprasu pārtraukt pārkāpt Satversmi un Saeimas Kārtības rulli: vēstule Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei

Saskaņā ar Satversmes 15.pantu "Saeima savas sēdes notur Rīgā un tikai ārkārtīgu apstākļu...

Foto

Kā tagad pareizi vajadzētu „apgūt” Eiropas naudu

Eiropa gatavojas vērienīgai ekonomikas atjaunošanas programmai, plānojot tērēt simtiem miljardu, iespējams, pat triljonu eiro. Tā ir labā ziņa. Pats...

Foto

Notiek valsts apvērsums: ja jūs tagad necelsieties, tad paši vainīgi

Saeimas Prezidijs ir sasaucis Saeimas attālināto ārkārtas sēdi 2020.gada 26.maijā pulksten 14.00 (e-Saeima platformā). Tas ir...