Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Turpinot sekot jaunākā ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID) saistītā skandāla virzībai, kurā atstādinātā VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes izmeklētāja Inita Lūre apsūdz dienesta vadību kriminālprocesuālu darbību pasūtīšanā pret publicistu Lato Lapsu, polittehnologu Jurģi Liepnieku un viņu ģimenes locekļiem, “Neatkarīgajai” beidzot izdevās noskaidrot VID galvenā politiskā “uzrauga”, finanšu ministra Arvila Ašeradena viedokli.

“Ne pie kādiem apstākļiem nav pieļaujama kriminālprocesa izmeklēšanas ietekmēšana, tāpēc Jaunzemes kundzi esmu aicinājis sniegt skaidrojumu par publikācijā “Dienā” minētajiem apgalvojumiem,” A. Ašeradena (“Jaunā Vienotība”) plānoto rīcību komentēja viņa sabiedrisko attiecību padomniece Kristīne Mennika.

Šādu kārtējo ārkārtīgi lakonisko atbildi “Neatkarīgā” saņēma uz virkni jautājumu, ko šoreiz nosūtīja finanšu ministram. Jāatzīst arī, ka “paskaidrojumu sniegšana” šajā gadījumā diezin vai atbilst lietas nopietnībai, kur drīzāk prasītos dienesta izmeklēšana. Lai būtu saprotamāks konteksts, publicējam visus A. Ašeradenam nosūtītos jautājumus:

Vai ministrs gatavojas ierosināt dienesta izmeklēšanu par VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes (NMPP) izmeklētājas Initas Lūres publiski pausto informāciju par spiedienu no VID augstāku amatpersonu puses “atrast jebko” par konkrētām personām un viņu radiniekiem?

Vai, jūsuprāt, ir normāli, ka konkrētā kriminālprocesa un tā ietvaros veikto kratīšanu gaita, I. Lūres vārdiem, notikusi ciešā VID ģenerāldirektores Ievas Jaunzemes uzraudzībā?

Vai šis gadījums nevar kalpot par pēdējo iemeslu, lai Jūs tomēr pārskatītu savu iepriekšējo lēmumu par Ievas Jaunzemes atstāšanu esošajā amatā?

Vai Ieva Jaunzeme ir ar Jums pārrunājusi jautājumu par vakanto VID NMPP direktora amata vietu un izteikusies, ka tur labprāt redzētu Aigaru Prusaku, kura sieva Kristīne Prusaka-Brinkmane, pēc Initas Lūres vārdiem, nosaka praktiski visu daudzmaz nozīmīgu kriminālprocesu izmeklēšanu VID NMPP?

Zīmīgi, ka A. Ašeradena pārstāve vakar neatbildēja arī uz atkārtotu aicinājumu sniegt informāciju par pēdējo no minētajiem faktiem. Tas gan neizbrīna, jo arī Ģenerālprokuratūras pārstāve Aiga Eiduka atkārtoti neatbildēja uz līdzīgu sensitīvu “Neatkarīgās” jautājumu: “Vai šajā pasūtījuma kriminālprocesā plānotās darbības Ieva Jaunzeme saskaņoja ar ģenerālprokuroru Juri Stukānu, kā to apgalvo I. Lūre?”

Ģenerālprokuratūra gan atzina, ka ir sākusi pārbaudi par Initas Lūres intervijā laikrakstā “Diena” pausto informāciju.

Tikmēr vakar beidzot ierunājās cits valdības koalīcijas politiķis. “Apvienotā saraksta” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Edgars Tavars, kurš jau iepriekš bija kritiski izteicies par VID vadības darbu, “Neatkarīgajai” atzina, ka pat viņš esot pārsteigts par jauno notikumu pavērsienu.

“Skaidrs, ka tā tas palikt nevar. Jau tuvākajā laikā, līdzko būs pieņemts valsts budžets, mēs izvirzīsim šo jautājumu apspriešanai koalīcijas padomē. VID ir nepieciešamas būtiskas reformas,” teica E. Tavars.

Uz “Neatkarīgās” jautājumu, vai iespējamo VID notikušo noziegumu izmeklēšanai nevajadzēs nodibināt arī Saeimas izmeklēšanas komisiju, E. Tavars atbildēja: “Iespējams, bet šobrīd mēs paļaujamies uz Finanšu ministrijas un tiesībsargājošo institūciju darbu.”

Uz norādi, ka I. Lūre stāstījusi par pasūtītā kriminālprocesa saskaņošanu ne tikai ar Ievu Jaunzemi, bet arī ģenerālprokuroru J. Stukānu, E. Tavars savukārt atbildēja: “Es neapšaubu ģenerālprokurora godaprātu. Es nevaru par viņu nevienu sliktu vārdu pateikt. Varbūt prokuratūra kaut kur varētu strādāt ātrāk, efektīvāk un ne tik ļoti pēc likuma burta, bet apšaubīt tās darbības likumību man nav nekāda pamata.”

Viedoklis: kādas tieši pārmaiņas nepieciešamas VID?

Edgars Tavars, “Apvienotā saraksta” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs: „Jāpārveido visa struktūra un sistēma, kā tiek veikta administrēšana, uzraudzība. Igaunijā šāda reforma ir sekmīgi veikta, mums ir no kurienes smelties piemēru. Nav normāla situācija, kurā augstākstāvoša amatpersona jums novīzē izskatīt kāda uzņēmuma pārsūdzību, jūs to apstrādājat un nosūtāt atpakaļ tai pašai amatpersonai. Skaidrs, ka tā savu lēmumu neatcels.

Otrkārt, Igaunijā daudzas no mūsu VID funkcijām veic citas institūcijas. VID pamatā ir jābūt nodokļu konsultēšanas un iekasēšanas, nevis izmeklēšanas iestādei.

Taču skaidrs, ka nekādas reformas VID nav iespējams paveikt pie esošās vadības. Tā ir jānomaina. Ja tā būtu spējīga uz reformām, tā pati jau būtu ierosinājusi šādas pārmaiņas pirms gada, diviem vai trim.”

Novērtē šo rakstu:

89
2

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Par valsts prezidenta ievēlēšanas kultūras maiņu

FotoValsts prezidents Egils Levits kādā nesenā televīzijas intervijā, atbildot uz jautājumu, vai kandidēs uz otro termiņu, atbildēja: „Ja partijas uzskata, ka būtu jēdzīgi to darīt, es varu to darīt.” Par šādu izteikumu ir grūti nesmīnēt, taču pašreizējos apstākļos jāsaka godīgi — ir bezjēdzīgi gaidīt drosmīgāku un skaidrāku atbildi. Jo tāda ir mūsu pašreizējā valsts prezidenta ievēlēšanas kārtība, tāda ir mūsu prezidenta vēlēšanas tradīcija, un tādu piesardzību veicina mūsu attieksme pret zaudētājiem un drosmīgajiem.
Lasīt visu...

3

Nepiesienieties Vitenbergam, tas bija normāls politiskais tūrisms, bet jūs sagribējāt kādu labumu valstij

Foto2023. gada 14. martā interneta resursā www.makroekonomika.lv tika publicēts raksts "Enerģētikas zaļais mezgls”. Rakstā norādīts, ka Latvijas delegācija vizītes laikā ASV 2022. gada aprīlī saņēmusi piedāvājumu iegādāties sašķidrināto dabasgāzi (SDG) par ievērojami zemākām cenām nekā pagājušajā gadā tirgū bija pieejamas. Seko apgalvojums, ka sarunas ar ASV gāzes kompānijām neesot tikušas uzsāktas un līgums neesot noslēgts, kā rezultātā noprotams, ka Latvija nav guvusi ievērojamu ekonomisku labumu.
Lasīt visu...

21

Publiski jautājumi kuluāros pieminētajai prezidenta amata kandidātei par NATO apsolījumiem

FotoGrieķija ar NATO atbalstu pašlaik bruņojas, lai varētu aizstāvēties pret iespējamo Turcijas agresiju, bet, lūk, paradokss, arī Turcija ir NATO, līdz ar to arī Turcija rīkojas ar NATO svētību un nebūtu pārsteigts, ka arī ar atbalstu. Visai interesanti, kuras NATO valsts karodziņu Latvijā liks piekārt pie prievītēm šāda visai neizbēgama konflikta gadījumā?
Lasīt visu...

21

Porcelāna skandāli un Nacionālā apvienība

FotoTrīs lietas kultūras skapītī stāv - porcelāns, skandāli un Nacionālā apvienība (NA)… Tādi ir mani iespaidi par pēdējo laiku spilgtākajiem notikumiem kultūras nozarē, kuras politisko vadību NA īsteno jau kādus 12 gadus.
Lasīt visu...

21

Jaunā politiķa solījums

Foto1. Es atzīstu daudzskaitļa pirmo personu mēs, kurā ietilpst visi Latvijas kā suverēnas valsts idejai lojāli Latvijas iedzīvotāji. Es atzīstu visu citu nāciju mēs.
Lasīt visu...

21

Tiesības būt stulbam

FotoRit otrais gads kopš Krievijas uzsāktā trīsdienu zibenskara Ukrainā. Pa šo laiku Ukrainas armija papūlējusies demilitarizēt Krievijas bruņotos spēkus par vairāk nekā 20 tūkstošiem militārās tehnikas vienību un vismaz 155 tūkstošiem kritušo iebrucēju. Šie zaudējumi jau ir desmit reizes lielāki nekā PSRS desmit gadu garajā Afganistānas karā.
Lasīt visu...

21

Sargsuņi rej, karavāna mīcās tālāk

FotoNesen medijiem tika ziņots, ka Finanšu izlūkošanas dienests pērn ir saņēmis ziņojumus par vairākiem tūkstošiem aizdomīgu darījumu.
Lasīt visu...

21

Kluso apvērsumu mehānisms

FotoLikumus Latvijā līdzīgi kā citur teorētiski ražo Saeima - mūsu gadījumā 100 deputāti, lai gan faktiski tos nosaka koalīcijas komanda, kuru vieno koalīcijas līgums – deputātu vairākums kas par likumu solidāru apstiprināšanu iepriekš vienojies. Tomēr kas notiktu, ja opozīcija (mazākums) arī vienotos, ka nepieņemamu likumu balsojuma gadījumā viņi vienkārši pamestu zāli un dotos mājās?
Lasīt visu...

21

Vai viņi uzbruks arī Rainim un Čakam? Karš pret kultūru Rīgā

FotoTik daudzi atviegloti uzelpoja, uzzinot, ka pašreizējam Rīgas mēram, stabiņu apmātajam Staķim uz brīdi esot pārgājusi maniakālā kāre uzbrukt pieminekļiem. Uzbrukt mūsu vēsturei un kultūrai. Pār viņu uz brīdi nolaidusies atklāsme, ka Rīgā esot daudz nopietnākas problēmas nekā pieminekļu jaukšana. Protams, ka ir ļoti nopietnas problēmas! Bet patiesībā sašutums sabiedrībā par draudiem pieminekļiem bija tik liels, ka Rīgas mērs kļuva piekāpīgāks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Andrejs Upīts bija jauks un labs okupācijas varas kolaborants

Publiskās atmiņas centra rosinātais un Rīgas Pieminekļu padomes atbalstītais priekšlikums demontēt vairāku literātu (tostarp – latviešu rakstnieka...

Foto

Kad beigsies karš Ukrainā?

Pamēģināsim uz šo jautājumu atbildēt godīgi un argumentēti, izmantojot arī tādu informāciju, kāda nekad nenonāk latvju žurnālistu rokās un galvās. Un paturēsim...

Foto

Es esmu tikls un šķīsts, ticiet man!

Žurnālistikā vissvarīgākā vērtība ir redakcionālā neatkarība. Nekas to nedrīkst apšaubīt. Vienlaikus cilvēkam ir viņa individuālā brīvība un sirdsapziņā pamatotas...

Foto

Nacionālās apvienības viltus patrioti: Ogres mēra Egila Helmaņa gadījums

Lai turpinātu diskusiju par Ogrē nenotikušo bēdīgi slavenā “Latvijas pilsoņa/latvieša” Pētera Avena porcelāna “podu” un “podiņu” izstādi,...

Foto

Gruzijas mācībstundas

Tbilisi atkal dūmos un asaru gāzes mākoņos, ielas tradicionāli pilnas ar karstasinīgo tautu, kurai labs jebkurš iemesls, lai lieku reizi izvicinātu rokas. Kas gadījies...

Foto

Kam traucē Upīša piemineklis?

Pieminekļiem ir kāda nelāga īpašība – tie ir pļāpīgi. Visi kā viens būdami radīti ar mērķi vēstīt nākamajām paaudzēm par dižiem cilvēkiem,...

Foto

Vērtību arguments (jebkura) pieminekļa aizstāvībai

Šajā rakstā apskatīsim vienu cienījamu argumentu par labu pieminekļa (jebkura) aizstāvībai. Proti, iespēju, ka piemineklis cilvēkam ir dārgs. Tas, ka cilvēks...

Foto

Vai Aizsardzības ministrijas nenogremdējamais Jānis tiešām nenogrims?

Šodien notika Latvijas jaunlaiku vēsturē lielākais brīnums. Pati bezgrēcīgākā un tautas mīlētākā - Aizsardzības ministrija atzina, ka tiešām būs...

Foto

Par nelikumībām un reputācijas graušanu Rīgas bērnu un jaunatnes sporta skolā „Rīdzene”

Atkārtoti lūdzam nepieļaut kārtējo Rīgas nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšanu sporta skolā Rīdzene....

Foto

Kāpēc kolektīvais Soross zaudē Ukrainā?

Dzirdu bāleliņu - patriotu gaudas, tāpēc lietošu maksimāli precīzus apzīmējumus, distancējoties no plašplūsmas ziņu avotu paredzamās indoktrinācijas un nu jau pavisam...

Foto

Aizsardzības ministrei Mūrniecei būtu nevis jāizsaka tukši paziņojumi, bet jāpublisko visa ar pārtikas iepirkumu saistītā dokumentācija

Vēlos publiski paust savu viedokli par Valsts aizsardzības loģistikas un...

Foto

Par LIZDA falšumu

Skolotāji ATKAL draud ar Vislatvijas streiku, ja mēneša laikā netiks izpildītas "viņu" prasības. Tas, ka valdības vadītāji ar Krišjāni Kariņu un LIZDA vadītāju...

Foto

Iespējamā kļūda VID EDS saistībā ar gada ienākumu deklarāciju

Informēju, ka, aizpildot gada ienākumu deklarācijas D3 sadaļu, parādās šāda absurda formula, rēķinot apliekamus ienākumus no citiem...

Foto

Veselības budžets: daudz aizņemsimies, daudz tērēsim un cerēsim, ka veselības joma zels un plauks, bet mums nav nojēgas, kā šo veselības jomas uzplaukumu sasniegt

Savu iepriekšējo...

Foto

Vai Latvijas vēsturiskajām zemēm jāatgriežas Dzimtenes ostās?

Mēs nokavējām 30 gadus no brīža,kad sajuka Teherānas-Jaltas-Potsdamas pēckara ģeopolitiskā arhitektūra. Varbūt mēs nesapratām, kāpēc San Francisko antihitleriskā koalīcija...

Foto

Meli nekad nevar pārmākt patiesību. Arī šoreiz viss nostāsies savās vietās

Jo vairāk pretinieku, jo vairāk goda! Nekad neesmu vairījies no atklātas diskusijas un politiskas cīņas....

Foto

Populisms un sabiedrība

Vārdam “populisms” skaidrojošā vārdnīca sniedz sekojošu skaidrojumu - izdabāšana plašām aprindām, cenšanās par katru cenu, pat ar nepiepildāmiem solījumiem un meliem iekarot tautas...

Foto

Jā, mēs gatavojamies paslepus, necaurspīdīgi iztērēt 100 miljonus eiro par apšaubāmu vēja parka projektu, un ko jūs, kaitnieki, mums padarīsiet?

AS “Latvenergo” paziņojums par ražošanas jaudu...

Foto

Izglītības un zinātnes ministrijai: pieteikums darbam Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam

Ar šo vēlos pieteikties darbam Izglītības un zinātnes ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam. Mans vārds ir...

Foto

Vēlēšanās zaudējušie paristi un bordānisti vēlas jums atriebties, ogrēnieši

Godātie ogrēnieši un pilsētas viesi! Vērsīšu Jūsu uzmanību uz to, ka plānoto masku šovu* Jūsu pilsētā organizē...

Foto

Galvenais atbildīgais pasūtījuma lietā pret Lapsu un Liepnieku “atrast jebko” ir ģenerālprokurors Stukāns

Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis nav oriģināls, tā ir viņa būtība izvairīties no atbildības,...