Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Tā kā man adresētā Latvijas kultūras darbinieku, studentu un aktīvistu atklātā vēstule par karu Gazā, kuru Latvijas mediji publicēja pilnā apjomā, bija ļoti gara, daudzos gadījumos neprecīza un atsevišķos gadījumos diskusija tika nonivelēta līdz nepamatotai propagandai, piemēram, “aparteīda valsts” vai “genocīds”, es atsaukšos tikai uz nesen izcēlušos karu ar Hamās, mēģinot sniegt arī kādu vēsturisku perspektīvu.

Hamās 7. oktobrī uzsāka slepkavniecisku teroraktu pret Izraēlas civiliedzīvotājiem, nogalinot, izvarojot, sadedzinot dzīvus, nogriežot galvas un sakropļojot vīriešus, sievietes un bērnus. Hamās arī nolaupīja 240 cilvēkus Gazas joslā kā darījuma ēsmu, cerot, ka viņiem būs iespēja izmantot šos cilvēkus kā dzīvos vairogus un gūt politisku labumu.

Šīs atklātās vēstules autori nosodīja Hamās noziegumus, vienkārši pasakot, ka “terorisma vardarbībai un slepkavībām nav vietas nevienā civilizētā sabiedrībā”. Pārējā 5 lappuses garajā vēstules tekstā tika nosodīta Izraēla – vienīgā demokrātiskā valsts Tuvajos Austrumos un etniskā dzimtene ebrejiem visā pasaulē.

Es sagaidu, ka šīs vēstules parakstītāji, kuri uzskata sevi par “civilizētās sabiedrības” daļu, pirmām kārtām, visās iespējamās platformās paudīs aicinājumu atbrīvot visus ķīlniekus, tostarp zīdaiņus un  bērnus. Tā vietā viņi mudina apmaiņu ar notiesātiem slepkavām, kas, viņuprāt, ir vienīgā iespējamā rīcība.

Es arī sagaidu, ka tiks pausts sašutums pret prātam neaptveramo dzimumvardarbību, kas tika pastrādāta 7. oktobrī, jo daudzas izraēliešu sievietes un meitenes pirms noslepkavošanas tika izvarotas, viņām tika salauzti iegurņi, un atsevišķos gadījumos tās kailas tika izrādītas Gazā “nevainīgu civiliedzīvotāju” pūlim, kas gavilēja, fotografēja un dalīja saldumus, lai svinētu šo notikumu.

Saskaņā ar ANO Drošības padomes 2008. gada rezolūciju “izvarošana un cita veida seksuāla vardarbība var būt kara noziegumu, noziegumu pret cilvēci vai genocīda konstitucionālā akta sastāvā”, tomēr vēstules autori neuzskatīja, ka to būtu vērts pieminēt.

Es sagaidu, ka tiks paustas patiesas bažas par izraēliešu bērniem, kuri tika noslepkavoti un spīdzināti savu vecāku acu priekšā. Kā Senātā liecināja ASV valsts sekretārs Blinkens, kurš kara sākumā apmeklēja Izraēlu: “Četru cilvēku ģimene. Mazs zēns un meitene – attiecīgi 6 un 8 gadus veci – un viņu vecāki pie brokastu galda. Bērniem redzot, tēvam tika izrauta acs, bet mātei – nogrieztas krūtis, meitenei nocirta pēdu, bet zēnam – nogrieza pirkstu. Pēc tam viņus nogalināja.”

Vai varbūt tiks izteiktas šausmas, ņemot vērā Beeri kibuca bērnu likteni – 20 no viņiem tika atrasti sasieti un sadedzināti dzīvi. Vēstulē viņi nav pieminēti, tajā bažas paustas tikai par Gazas bērniem…

Mēs Izraēlā esam norūpējušies arī par Gazas bērniem un, vēl jo vairāk, par Gazas civiliedzīvotājiem kopumā. Tāpēc tiek izplatītas skrejlapas arābu valodā un veikti tālruņa zvani arābu valodā, brīdinot cilvēkus, ka viņiem ir jāpamet teritorija. No otras puses, Hamās dara visu, lai neļautu viņiem to pamest, jo teroristi slēpjas starp civiliedzīvotājiem, ģērbušies kā civiliedzīvotāji, un izmanto viņus kā dzīvos vairogus.

Hamās darbojas no slimnīcām, ātrās palīdzības automašīnām, skolām, mošejām un UNRWA ēkām, un viņu galvenais birojs uzbrukuma brīdī atrodās zem Šifas slimnīcas.

Kamēr Gazu sasniedza vairāk nekā 14 320 tonnas humānās palīdzības (saskaņā ar informāciju, ko COGAT izplatīja šī gada 14. novembra dati, Hamās neļauj pilsoņiem sasniegt IDF izveidoto drošo zonu Gazas dienvidos un zog degvielu no UNRWA, lai uzturētu terorisma infrastruktūru un darbību. Degviela tiek izmantota nevis, lai varētu darboties slimnīcas un ūdens atsāļošanas sistēmas, bet gan, lai apgaismotu un ventilētu teroristu tuneļus un palaistu raķetes.

Izraēla katru dienu atver humāno koridoru civiliedzīvotājiem, kamēr Hamās apšauda IDF karavīrus, kas apsargā šo koridoru. Turklāt Izraēla organizēja medicīniskā aprīkojuma un inkubatoru piegādi Šifas slimnīcai Gazā. Godīgi sakot, es nezinu nevienu citu armiju pasaulē, kas aktīva kara vidū ienaidnieka teritorijā sniegtu palīdzību vietējiem iedzīvotājiem, kas vēl tikai pirms mēneša ielās svinēja ebreju nogalināšanu.

No 10 elektrības līnijām, pa kurām Izraēla piegādā mazāk nekā 50% no Gazas joslas elektroenerģijas (pārējo nodrošina ģeneratori un saules paneļi Gazas joslā), 9 sabombardēja Hamās. Starp Gazas joslu un Izraēlu ir 3 ūdensvadi. 2 no šiem 3 ūdensvadiem kara sākumā sabombardēja Hamās, taču tie tika saremontēti un pašlaik darbojas. Izraēla regulāri piegādā tikai 10% no Gazas ūdens. Pārējie 90% tiek piegādāti no vietējām dziļurbumu akām un atsāļošanas sistēmām. Ūdens caurules, ko starptautiskā sabiedrība piegādāja, tika izmantotas sprāgstvielu izgatavošanai, nevis ūdens infrastruktūras uzlabošanai Gazas joslā.

Izraēla pameta Gazas joslu 2005. gadā bez priekšnoteikumiem, cerot, ka Palestīnas  pašpārvalde kontrolēs šo joslu un attīstīs šo skaisto jūras piekrasti palestīniešu iedzīvotāju labā. Tā vietā Gazas iedzīvotāji 2006. gada vēlēšanās balsoja par labu terora organizācijai. Pēc vēlēšanām Hamās nogalināja Fatah pārstāvjus (savus brāļus), kuri joprojām palika Gazā, un paziņoja, ka saskaņā ar Hamās 1988. gada paktu viņi turpinās būt uzticīgi idejai par Izraēlas valsts iznīcināšanu.

Kopš tā laika no Gazas tiek veikti pastāvīgi terora un raķešu uzbrukumi Izraēlas civiliedzīvotājiem. Tas, ko mēs esam piedzīvojuši gadiem ilgi un, vēl jo vairāk, 7. oktobra uzbrukums, parāda, ko nozīmē kopīga robeža ar teroristu organizāciju. Aicinājums atvērt robežu ar Gazu, it kā viņus interesētu kaimiņattiecības, maigi izsakoties ir cinisks un bezatbildīgs. Latvija slēdza visas robežas ar Baltkrieviju un Krieviju, paziņojot, ka Krievija ir terorisma valsts un visi, kas neiestājas pret Putinu, neatkarīgi no sekām, ir kopīgi atbildīgi. Tomēr jūs neaicināt cilvēkus Gazā pretoties Hamās, un jūs sagaidāt, ka mēs atvērsim savas robežas.

Visus daudzos gadus, kad notika miera sarunas starp Izraēlu un Palestīnas pašpārvaldi, Hamās darīja visu iespējamo, lai nebūtu miera. Pēc Oslo vienošanās Izraēla piedzīvoja teroristu pašnāvnieku terora vilni. Pēc Kempdeividas notika otrā intifada, un tikai nesen tika parakstīti Ābrahama līgumi, kas nodibināja attiecības starp Izraēlu, AAE un Bahreinu. Mēs gatavojāmies normalizēt attiecības arī ar Saūda Arābiju – karš tika uzsākts ļoti “savlaicīgi”.

Svarīgi skaidri izprast Hamās nodomus. Lūk, ko viņi saka: “Izraēla ir valsts, kurai nav vietas uz mūsu zemes, mums jālikvidē šī valsts, jo tā ir drošības, militāra un politiska katastrofa arābiem un Islāma nācijai, un tas ir jāizbeidz. Mums nav kauns to teikt. Mums jādod mācība Izraēlai, un mēs to darīsim (7.10. uzbrukums) atkal un atkal.” “Visa planēta būs zem mūsu likuma, tajā vairs nebūs ebreju vai kristiešu nodevēju.”

Šis konflikts nav par zemi  - tas ir par to, lai vairs nebūtu  ne Izraēlas, ne ebreju, ne kristiešu.

* Izraēlas Valsts ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Latvijā

Novērtē šo rakstu:

135
40

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

FotoApritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki vairs nevar izvēlēties – ziemā atgūt vasarā tīklā nodoto elektroenerģiju vai arī to pārdot biržā par tirgus cenu. Turpmāk uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki visu saražoto elektroenerģiju varēs vai nu notērēt paši, vai arī pārdot biržā par aktuālo cenu, kas, būsim atklāti, ne vienmēr ir izdevīga.
Lasīt visu...

12

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

FotoJa pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums droši vien nav palicis nepamanīts kāds jauns vīrietis ar dubultu uzvārdu – Raimonds Lejnieks – Puķe.
Lasīt visu...

12

Visa „Rail Baltica” projekta vadība precīzi līdzinās tam, ko rekomendē sabotāžas veikšanai

FotoKāds Jums palika iespaids pēc raidījuma „Kas notiek Latvijā” par Rail Baltica? Šoreiz bez cipariem, bet vienkārši novērojums. Pārsmējos.
Lasīt visu...

21

Ašeradens paziņo, ka grib celt nodokļus, un vēlētāji metas nobalsot par “Jauno Vienotību”: loģika te interesantāka nekā paši vēlēšanu rezultāti

FotoViens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās vēlēšanās — “Jaunās Vienotības” pārsvars pār Nacionālo apvienību, kaut gan aptaujas konsekventi rādīja pretējo, turklāt tas notika pēc tam, kad JV pārstāvis Arvils Ašeradens informēja sabiedrību par iespēju celt pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lasīt visu...

21

Sabiedrības integrācijas fonds lūdz „Re:Baltica” atmaksāt neatbilstoši iztērētos valsts līdzekļus par radīto saturu svešvalodā

FotoŅemot vērā diskusijas publiskajā telpā par nodibinājuma “Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica” (attēlā - tā pārstāve Inga Spriņģe) projekta “Šķelšanās” vērtēšanu un mediju redakcionālo brīvību, Sabiedrības integrācijas fonds (Fonds) skaidro pieņemto lēmumu. Fonds ir konstatējis, ka projekts nav īstenots atbilstoši konkursa nolikumam, kas paredz veidot saturu latviešu valodā, bet daļēji īstenots svešvalodā. Aktivitātes īstenotas ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu (MAF).
Lasīt visu...

12

Es esmu kompetents ne tikai tajā, par ko jūs visi padomājāt!

FotoNesen klausoties ekonomiskās politikas debates par Latvijas Stabilitātes programmu 2024. - 2028.gadam, radās sajūta, ka Saeimas vīri un sievas dzīvo pasaku valstībā. Vairums runātāju kaismīgi klāstīja, kas būtu jādara, bet neviens nerunāja, kas to traucēja paveikt jau, piemēram, pagājušajā gadā.
Lasīt visu...

21

Vieglprātība un nekompetence maksā dārgi

FotoIgauņi racionāli skatās uz „Rail Baltica” savienojumu ar Tallinu un lidostu. "29.maijā ielikts pamatakmens „Rail Baltica” Ülemiste pasažieru terminālim "Linda", kas nodrošinās ērtu tramvaja savienojumu ar Tallinas lidostu, pilsētas centru un ostu. Ülemiste termināla pabeigšana plānota 2028. gadā."
Lasīt visu...

21

Sākot no nodokļu celšanas un beidzot ar Francijas kodolvairoga attiecināšanu uz Baltiju: TOP 3 “interesantākās” idejas no partiju mutēm

FotoPartiju pašslavināšanās gaisotnē soctīklu īsajos formātos tās “aizmirst” paziņot dažādus svarīgus sīkumus, piemēram – kur ņemt naudu savu ideju finansēšanai. Tomēr tajās reizēs, kad saruna ir garāka par pusminūti, sāk parādīties interesantas idejas. Uzmanībai daži momenti, kurus ne katrs lasītājs vienmēr redz.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Pārpratumi likumprojekta izstrādes gaitā (viena epizode)

Likumprojektā "Grozījumi Civilprocesa likuma 594. pantā - Ieturējumu apmērs no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem" tā pirmajā lasījumā...

Foto

Eiroparlamenta reitingu līderis “lien bez ziepēm” savam galvenajam politiskajam sāncensim

Piecu mēnešu garumā SKDS aptaujās līderu lomu ieņēmušās Nacionālās apvienības vadošais kandidāts Roberts Zīle nācis klajā...

Foto

Valsts kontrolei vajadzētu izvērtēt, cik pamatoti Sabiedrības integrācijas fonds vairojis „Re:Baltica” darbinieču labklājību un kā valsts šos līdzekļus varētu atgūt

Es jums izstāstīšu kaut ko, ko...

Foto

Parodija par pārbaudi

Ceturtdien Ģenerālprokuratūra izplatīja ļoti savādu paziņojumu, kam it kā bija jānomierina prāti un jāatjauno uzticība politiskajai elitei, bet gluži otrādi – tā ne...

Foto

Lūdz tiesībsargu vērsties Satversmes tiesā par personu ar invaliditāti diskrimināciju

2024. gada 30. maijā Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks...

Foto

Šoreiz Lembergs uzvar valsti

Centrālajai vēlēšanu komisijai (turpmāk - CVK) ir rakstiski jāatvainojas Aivaram Lembergam par liegumu balsot pašvaldību vēlēšanās, - tā nolēmusi tiesa....

Foto

Nes mieru man, nes mieru dvēselei!

Jau divus gadus publiskajā telpā aktualizēts jautājums par nakts trokšņiem un regulējuma caurumiem, kas liedz rast reālus risinājumus šai problēmai....

Foto

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

Kā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri....

Foto

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

Brīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā...

Foto

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm...

Foto

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

Mēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda...

Foto

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

Pēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un...

Foto

Būtu mēs labāk ēduši...

Latvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši...

Foto

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

Latvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai...

Foto

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

Rīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie...

Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...