Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pēc tam, kad decembrī milzīgu skandālu izraisīja Latvijas Televīzijas (LTV) veiktā partiju reitingu manipulēšana ar to slēpšanu, lai neparādītu, ka “Jaunajai Vienotībai” atbalsts strauji nokrities, LTV nolēmusi laboties un atjaunot uzticību savām partiju reitingu ziņām, izdarot… atkal to pašu, tikai šoreiz datus samudžinot vairākās kombinācijās vienlaikus, lai grūtāk pieķert.

Svētdienas vakarā publicētie SKDS aptaujas rezultāti, kur aptaujāti 1505 pilsoņi par viņu izvēli Eiropas Parlamenta vēlēšanās, atkal ir speciāli publicēti tādā veidā, lai mākslīgi izceltu “Jauno Vienotību”, bet samazinātu vairāku latvisko opozīcijas partiju skaitļus. Izskatās, ka manipulācijas tikušas veiktas steigā, nesakārtojot izdomājumus tā, lai tie sakristu savā starpā, un tas ļauj vērīgiem skatītājiem identificēt vairākas mahinācijas.

Pirmkārt, apļveida grafikā, kurš ievietots LTV1 sižetā, bet ne LSM rakstā, vēlētāju apņēmība nobalsot raksturota šādi: 39,9% noteikti piedalīšoties balsošanā, 28,8% – drīzāk jā, 12,7% – drīzāk nepiedalīsies, 13,1% noteikti nebalsos, bet 5,6% respondentu vēl nebija izlēmuši, iet uz iecirkni vai nē.

Problēma ir tajā, ka visi šie skaitļi kopā dod nevis 100% respondentu, bet gan 100,10%! Tas atsauc atmiņā pseidoreferendumu pirms 10 gadiem Krimā, kur Sevastopoles pilsētas teritorijā esot “nobalsojuši 123% no visiem balsstiesīgajiem”.

Otrkārt, ir publicēti visu startējošo sarakstu reitingi pirms un pēc korekcijas, izslēdzot nebalsojošos vai neizlēmušos vēlētājus, kuri tātad vēlēšanu iznākumu neietekmētu, ja vēlēšanas notiktu tūlīt.

No iepriekšminētās LTV apļveida diagrammas izriet, ka vēlēšanās vai nu stingri nolēmuši, vai drīzāk, ka plāno balsot 39,9% + 28,8% = 68,7% no respondentiem. Taču, saskaitot kopā visu 16 sarakstu iegūtos procentus (pirms visādām korekcijām), sākot no “Jaunās Vienotības” 10,2% un beidzot ar “Tautas Varas Spēka” pusprocentu, iegūstam tikai 68,0 procentus ar izlēmušajiem (no visu aptaujāto kopskaita), nevis 68,7%, kā izrietēja no apļveida diagrammā minētajiem skaitļie!

Treškārt – kā zināms, tad skaitītas tiek tikai tās balsis, kas tiek reāli nodotas, pie kam tikai derīgās aploksnēs, bet mandāti tiek dalīti to sarakstu starpā, kuri pārvarējuši 5% barjeru. Tātad prognozes izteikšanai var aprēķinam izmantot to 68% respondentu atbildes, kas noteikti vai drīzāk izmantos iespēju nobalsot, bet nevajag izmantot tās atbildes, kur cilvēki teikuši – mēs nebalsosim vai neesam izlēmuši, jo šo abu grupu balsis vēlēšanu iznākumu neietekmēs.

Līdz ar to katra saraksta rezultāts jāpārrēķina pēc metodes “katra saraksta pašreizējais rezultāts] / 68 * 100”, lai atrēķinātu nost nebalsojošo (vai pagaidām neizlēmušo) balsis, ekstrapolējot reitingu uz iespējamo rezultātu, ja vēlēšanas notiktu jau tagad.

Tādā veidā no “Jaunās Vienotības” uzrādītajiem 10,2% var izveidoties 15% reitings, no Nacionālās apvienības 10% rastos 14,7%, no “Saskaņas” 6,3% izrietētu 9,3% rezultāts, no “Latvijas Attīstībai” 5,8% rastos astoņarpus procenti, no “Progresīvo” 5,4% iznākums varētu būt 7,9%, “Stabilitātei!” redzamie 4,7% dotu 6,9%, bet patlaban vienādais Apvienotā saraksta un “Latvija pirmajā vietā” reitings ar 4,3% finišā varētu rezultēties 6,3 procentos, “zaļzemnieku” četri procenti varētu kļūt par 5,9%, un pat JKP 3,5% varētu novest pie 5,2%, tāpat iekļūšanai tuvu būtu arī “Suverēnā vara”, kuras 3,2% varētu dot 4,7% reitingu. Pārējie saraksti no 5% barjeras atpaliek kā pirms, tā pēc šāda veida aprēķinu veikšanas.

Taču LTV pamanās “Jaunās Vienotības” 10,2% reitingu ekstrapolēt par 17,9% prognozi, kas vairāk nekā par trim procentiem pārsniedz aritmētisko aprēķinu – tāds deva tikai 15% prognozi.

Kāpēc tādas mahinācijas vajadzīgas, var izdarīt secinājumu no pagaidām otrās vietas ieguvējas reitinga. Nacionālās apvienības 10% atbalsts aptaujā atpalika no “Jaunās Vienotības” par nieka tiesu, par 0,2%. Atrēķinot nebalsojošos un neizlēmušos, tas veidotu 14,7% reitingu, tātad min uz papēžiem “Jaunās Vienotības” piecpadsmit procentiem. Lai to noslēptu, LTV mākslīgi palielinājusi arī NA reitingu, taču tikai nedaudz – uz 16,5%, lai izskatītos, ka “Jaunā Vienotība” ir priekšā NA ar lielāku atrāvienu, tomēr arī NA lai nebūtu iemesls sūdzēties par lielām mahinācijām.

Tālāk aprēķini veikti tikpat “pamatoti”, dažiem sarakstiem prognozi pēc pārrēķina paaugstinot, citiem – pazeminot, bet nevienā vietā nesniedzot pamatojumu, kāpēc tā. Ļoti interesants ir elements ar pilnīgi vienādajiem Apvienotā saraksta un “Latvija pirmajā vietā” 4,3% reitingiem. Pēc pārrēķina, ja to izdara ikviens cits, tie kļūst par 6,3%, taču LTV interpretācijā Apvienotajam sarakstam tas nozīmējot 7,4%, bet “šleseristiem” – tikai 6,6% atbalstu.

Tikpat interesanti ir pārrēķini trim nākamajiem sarakstiem. ZZS gadījumā viņu četriem procentiem būtu jākļūst par 5,9%, bet JKP trīsarpus procentiem – par 5,2% pēc pārrēķina. LTV interpretācijā šīs partijas it kā esot stabili zem 5% barjeras, taču netiek sniegts pamatojums, kāpēc tā. “Suverēnās varas” 3,2%, kas varētu veidot ap 4,7% no balsojuma rezultāta, tiek pieminēts tikai garāmejot.

Ceturtkārt, ir pazīmes, kas parāda – nav izslēgts, ka manipulācijas tikušas veiktas no otra gala: vispirms “uzzīmējot vēlamo ciparu” un tad cenšoties veikt manipulācijas ar datiem, lai pie tā nonāktu. Tādā veidā varētu saprast situāciju, kurā “Latvijas Attīstībai” sarakstam ar tā lokomotīvi – LU profesoru, autoru un pašreizējo eirodeputātu Ivaru Ījabu priekšgalā – vienā grafikā “Saskaņa” prognozējamā veidā zaudē, bet otrā tomēr Nila Ušakova vadītais saraksts kaut kādā neizskaidrojamā veidā izrādās priekšā.

Piektkārt, LSM rakstā priekšpēdējais teikums skan šādi: “Aptaujā 17,2% bilda, ka nepiedalīsies vēlēšanās, bet 20,2% bija grūti atbildēt uz šo jautājumu.”  Šie skaitļi vispār nav nekādā saistībā ne ar ko citu, kas redzams pārējos datos. Ja apļveida diagrammā redzams – 13,1% pilnīgi noteikti nepiedalīsies, bet uz iecirkni drīzāk neies 12,7%, tad šādi nebalsotāji summā dotu 25,8% no vēlētājiem, nevis 17,2%. Bet tādu balsstiesīgo, kam grūti pagaidām vēl atbildēt uz šo jautājumu, ir tikai 5,6% (kā minēts sākumā), nevis 20,2%! Pie šiem meliem nevar vainot, piemēram, pat ne teorētisku pārrakstīšanās kļūdu – visā pārējā sižetā vai rakstā nekur nefigurē skaitļi 17,2 un 20,2%, tātad tie nevar būt nevietā pārkopējušies vai palikuši neizdzēsti rediģēšanas gaitā.

Visi šie apsvērumi rāda: LTV atkal ir fabricējusi grafikus un diagrammas, lai veiktu mahinācijas ar socioloģiskās aptaujas datiem par labu “Jaunajai Vienotībai”, bet varbūt arī “Saskaņai”, savukārt darījusi to uz ZZS, LPV, JKP un savā ziņā arī uz “Suverēnās varas” rēķina.

Novērtē šo rakstu:

118
10

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Krievijas aktivitātes var uzskatīt par šokējoši efektīvām, un Latvijas „sabiedrisko” mediju mērķtiecīgā kampaņa par krievu valodu šobrīd jāskata šajā kontekstā

FotoDrošības eksperti vienbalsīgi norāda uz to, ka pēc kara sākuma Krievijas izlūkošanas un hibrīdoperāciju mērogs Eiropā ir krasi pieaudzis, ieskaitot operācijas, kuru agresivitāte ziņā pārspēj aukstā kara līmeni, - tādas kā sabotāžas, fiziskas provokācijas un tamlīdzīgi.
Lasīt visu...

21

Sankciju patiesais labums: Apvienotā saraksta plāns aizvērt ostas varētu arī nebūt nejaušs

FotoDeklarētais mērķis - atbalsts Ukrainai Latvijas ostu paralizēšanai - šķiet šizofrēnisks, jo kā gan tas saskan ar to, ka Ukraina pati joprojām saņem naudu no Krievijas un ļauj Krievijai transportēt gāzi caur Ukrainas teritoriju, bet neviens latvju bāleliņš par to pat nav iepīkstējies ES parlamentā?
Lasīt visu...

21

Priekšlikums ir tikai par mūsu nodokļu maksātāju segtajām atlīdzībām

FotoAtsaucoties uz 2024. gada 18. aprīļa publikāciju "Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!" vietnē, informēju, ka saskaņā ar spēkā esošo likumu algu publiskošanas lietā Saeimas deputāti rāda priekšzīmi un Saeima Ģirta Valda Kristovska kā tautas priekšstāvja atlīdzību - tāpat kā visu citu tautas priekšstāvju Saeimā atlīdzības - publicē katru mēnesi internetā.
Lasīt visu...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

Es zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī...

Foto

No strupceļa uz atdzimšanu

Draugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka...

Foto

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

Pēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par...

Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...