Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ne tik sen visu progresīvo Latviju pāršalca ziņa par nelietīgo būvnieku karteli, kurš no Latvijas valsts vai tautas – kā nu kuram labāk patīk – kabatas vēsā angļu mierā izvilka neskaitāmus miljonus. Pagāja laiks, un kurš nu tagad vēl atceras šī stāsta galvenos varoņus. Ar pārliecību apgalvošu, ka tādu ir ļoti maz. Vētra ūdens peļķē ir rimusi, un visa rosība ir klusām pārcēlusies uz tumšajiem tiesu gaiteņiem.

Lasot pirmsvētku ziņas mūsu masu medijos, viena no aktuālākajām tēmām bija stāsts par kārtējo karteli. Šoreiz ceļu būves nozarē. Iepazīstoties ar informācijas drumslām, rodas neviltota sajūta, ka dažādu karteļu veidošana ir latvju bāleliņu nacionālais sports. Neliels draugu pulciņš, pirts un gali kādā valsts vai pašvaldības kantorī. Tas ir viss, kas ir vajadzīgs, lai ātri tiktu pie turības. Lai bauda būtu lielāka un izjūtas asākas, tad kādā spraugā ir nobēdzināts KNAB pēdējā modeļa mikrofons ar fizikas likumu neierobežotu darbības laiku.

Pat slavenā itāļu “cosa nostra” skaudībā noelšas par mūsu bāleliņu eleganci, izveicību un pārdabisko spēju iziet sveikā no gandrīz jebkuras situācijas. Kā var neizrādīt sajūsmu? Tu, nelaimīgais mafiozo, gadiem esi spiests bēguļot un slēpties dieva aizmirstās vietās, dzīvot pastāvīgā stresā, jo karabinieri un prokuratūra nemitīgi elpo pakausī. Tur notiek reāla cīņa ar mafiju un korupciju, dienesti strādā. Lietas ir sarežģītas, un piemērotie sodi mērāmi gadu desmitos. Toties mūsu pašu folklorizētais, teiksmām apvītais kantoris guļ kā princese letarģiskā miegā un gaida savu princi, kurš saņemsies drosmi un noskūpstīs to. Nu, vismaz atnāks Konkurences padomes pārstāvji un saglābs lietā visu, kas vēl ir glābjams.

Tomēr šoreiz stāsts ir nevis par karteli, bet par kādu dienestu, kam būtu jāstāv likuma sardzē un jācērt nost astoņkāja taustekļi, kur vien šīs korupcijas metastāzes parādās. Tomēr arvien vairāk pazīmju parāda, ka melnais ērglis vairāk nav spējīgs pacelties gaisā un baltā saule nesilda visus vienādi. Astoņkājis ir caurvijis savus taustekļus cauri dažnedažādām struktūrām, un sistēma ir sākusi dvakot, kā rezultātā apkārt klaiņojošās hiēnas un šakāļi pie pirmās iespējas steidz iecirst zobus, lai noplēstu treknāko maitas gabalu.

Jautāsiet, kādēļ esmu tik kritisks esmu pret šo iestādi? Tad nu, lūk, viens pavisam vienkāršs piemērs, kur kādas mazas Latgales pašvaldības amatpersona ir savā prātā ieņēmusi, ka ir tik liels priekšnieks, ka var atļauties faktiski visu. Arī privātām vajadzībām izmantot pašvaldības mantu.

Dažas dienas atpakaļ kāds anonīms avots mani rakstiski informēja, ka šī gada 23. maijā viņš ar iesniegumu vērsās iestādē, kurai, kā vēsta emblēma, gods ir dārgāks par visu. Informators godīgi atzinās, ka to ir darījis anonīmi, bet par to mazliet vēlāk. Iesniegumā bija runa par Līvānu novada domes administrācijas vadītāju Juri Sniķeru, kurš nekautrējas pašvaldības transportu izmantot savām personīgajām vajadzībām.

Savā iesniegumā iestādei anonīmā persona aprakstīja situācijas būtību un minēja, ka par to ir vienkārši pārliecināties, pieprasot no Līvānu novada domes datus par konkrēto transportlīdzekļu maršrutiem, kuri ir iesniegti pašvaldībā. Tā kā domes automašīnas ir aprīkotas ar GPS sistēmām, tad atliktu tikai pieprasīt informāciju no uzņēmuma, kurš nodrošina to uzturēšanu. Pieprasītie dati nesakritīs ar automašīnas maršruta lapās uzrādītajiem.

 Bingo! Vēl viena atklāta lieta, un algas dienā kādam maciņā ieripotu monētas par spoži atrisināto lietu. Vainīgais, ar nolaistām biksēm pieķerts nozieguma vietā, varētu domīgi urbināties degunā. Negribu nevienu mācīt, kā iegūt pierādījumus vai šķetināt lietu, bet tas, ka šādas negodprātīgas amatpersonas rīcības dēļ pašvaldībai ir radīti zaudējumi, tas ir acīmredzami. Savā laikā vairākas valstī augsti stāvošas personas tika sodītas par dienesta transportlīdzekļu izmantošanu privātām vajadzībām. Viens no skaļākajiem gadījumiem bija bijušā tieslietu ministra Rasnača kunga gadījums. Taisnība, ka mūsu nolaisto bikšu varonis pagaidām vēl nav sasniedzis elitāro smagsvaru kategoriju. Varbūt tādēļ arī rezultāts ir tāds? Nekāds.

Straumes kungs! Kādi jūsu iestādē ir tie īstie kritēriji, kurus izvērtējot tiek nolemts, kuras lietas tiks izmeklētas un kuras tiks noslaucītas miskastē? Vai jūsu iestādē arī pieturas pie mājsaimnieču žurnāla glancētā varoņa paustajām atziņām, ka ir jāizmeklē un cītīgi jāiepazīstas ar lietu tikai tad, kad kāds Saeimas vai Ministru kabineta loceklis ir pazvanījis un uzstājīgi palūdzis?

Katram skolas puikam ir skaidrs, ka “anoņimkas” raksta tikai nošņurkuši, dzīves lielo puiku apbižoti indivīdi, kuriem skauž citu veiksme un panākumi. Uz manu jautājumu, kādēļ šī iesnieguma autors vēlējās palikt anonīms, atbilde bija vienkārša. Viņam vienkārši nav uzticības ne KNAB kā iestādei, ne tās darbiniekiem.

Kādēļ tā? Izrādās, ka kādā no Līvānu domes darbinieku sapulcēm domes priekšsēdētāja vietniece Ginta Kraukle publiski paziņoja, ka ar viņu ir sazinājies KNAB darbinieks, informējis, ka ir iesniegta sūdzība par nelikumīgām darbībām Līvānu domē un nosaucis sūdzības iesniedzēja vārdu. Kraukles kundze par to nekavējoties informēja visus klātesošos, kuri savukārt acīmredzot nekavējoties informēja visus atlikušos novada iedzīvotājus. Atliek tikai saķert galvu un nopūsties par KNAB darbinieku profesionalitātes līmeni, jo video ar Kraukles kundzes atklāsmi ir brīvi pieejams publiskajā vidē, bet iestāde nav pat uz to reaģējusi.

 Straumes kungs! Vai pēc aprakstītā gadījuma kāds no šīs konkrētās pašvaldības kādreiz vēl ziņos par nelikumībām savā darba vietā, ja jūsu iestādes atbildīgie darbinieki pa labi un pa kreisi visiem noplūdina informāciju par iestādē ienākušajiem iesniegumiem un to autoriem. Apgalvošu, ka no šīs konkrētās iestādes un pašvaldības jūsu kantoris vairāk nesaņems nevienu iesniegumu.

Atgriežoties pie manis pieminētās lietas par negodprātīgo Līvānu domes amatpersonu J.Snikersu, tad pilsētā runā, ka šī Līvānu pašvaldības amatpersona savām privātajām vajadzībām izmanto divus pašvaldības auto – VW Tiguan KN2950 un VW T-Roc MA8798. Protams, atskaitēs šī privātā vizināšanās tiek noformēta kā darba braucieni. Tiešām, pašvaldībai ļoti svarīgi darba braucieni ir bērnu nogādāšana no un uz bērnudārzu, došanās pēc darba laika uz mēģinājumiem vietējā kultūras pilī, došanās atpūtas braucienos vai privātajās haltūrās SIA “Līvānu dzīvokļu un komunālā saimniecība”. Gadījumu ir daudz, un nav vērts te visus uzskaitīt. Nevajag šaubīties, ka degviela un visas transporta izmaksas tiek segtas no pašvaldības budžeta un nodokļu maksātāju maciņiem, jo viņš taču ir svarīgs cilvēks pašvaldībā, kuram pienākas kāds bonuss.

Liela daļa no lasītājiem kaut reizi dzīvē ir saskārušies ar vareno valsts iestāžu mašinēriju, kad, gatavojot atbildi uz vienkāršāko iesniegumu, tiek patērēti papīra blāķi un lērums laika. KNAB šajā jautājumā nav izņēmums. Dokumenti tiek reģistrēti, deleģēti un nonāk augstajam priekšniekam uz galda, tad ceļo atpakaļ uz kādu kabinetu, kur kāds pašapzinīgs ierēdnis, lādēdams augsto priekšnieku, ķeras pie nevajadzīgā uzdevuma izpildes. Varu apgalvot, ka paies pilns ražošanas cikls. Vismaz 30 darba dienas. Ne mazāk. Pesimistiskāka scenārija gadījumā aizritēs daudzi mēneši, līdz KNAB labpatiksies nolaisties no saviem augstumiem un atsūtīt kādu vispārīgos vārdos ietērptu rakstugalu.

Manā aprakstītajā gadījumā tieši pēc astoņām darba dienām mūsu anonīmā sūdzībnieka pastkastē iekrita prieka vēsts no paša KNAB. Sākotnējo līksmību par šo vēsti nomainīja rūgta neizpratne. Bargā tonī sūdzībniekam tiek aizrādīts, ka nav sniegtas ziņas par iesnieguma autoru un pats iesniegums nav parakstīts. Atbildes beigās stingrā tonī tiek norādīts: ja persona vēlas iepazīties ar pārbaudes rezultātiem, tad ir jānorāda personas dati. Nav jāpielieto slavenā dedukcijas metode, lai izdarītu secinājumu, ka pārbaude ir tikusi veikta. Vismaz uz papīra.

Ne mirkli nešaubos, ka KNAB dažādās dzīves situācijās skolotie darbinieki tūlīt liks mums priekšā neskaitāmus paragrāfus un pantus, kuri pamatos, ka tikai KNAB ir privilēģija noteikt, kā pareizi ir jāraksta iesniegums šai varenajai un darbos iegrimušajai organizācijai. Šoreiz lai paliek, nemocīšu lasītājus ar taisnošanos. Tikai piebildīšu, ka uz iepriekšējiem “anoņimku” autora iesniegumiem KNAB atbildes tika saņemtas.

Secinu tikai vienu, ka nekādas darbības netika veiktas, nekas netika darīts un atbildes vēstule ir tīrākā atšūšana KNAB stilā. Sak, ko tu, niekkalbi, traucē mūs ar savām problēmām! Mūs gaida tādas lietas, bet te viens pāķis uzbāžas ar saviem niekiem.

Draugi! Ieslēgsim tagad vienkārši loģiku un uzdosim sev jautājumu. Vai 8 darba dienu laikā izmeklētāja varēja paspēt pieprasīt datus no Līvānu pašvaldības, ievākt un apstrādāt informāciju no pašvaldībai pieejamajām videonovērošanas kamerām, lūgt paskaidrojumus no iespējami vainīgās personas un viņa augstākās vadības? Izskatās, ka tas netika izdarīts. Laika vienkārši ir par maz.

Sev jautāju, kādu tad informāciju KNAB ir gatavi izsniegt anonīmajam sūdzibniekam par veikto pārbaudi?

Ticamākais, ka kāda anonīma ierēdnīte atkal telefoniski sazinājās ar domes priekšsēdētāja vietnieci Kraukli. Informēja viņu par iesniegumu un draudzīgi pajautāja, vai transports tiešām ir izmantots privātām vajadzībām? Intuīcija saka, ka pašvaldība noteikti atbildēja, ka viss ir atbilstoši likuma burtam. Turklāt visas maršruta lapas ir pieejamas pašvaldībā. Ja kas trūkst, tad tūlīt pat tas tiks sagatavots. Tad nu, lūk, elementāri vienkārša lieta, un iestāde, kurai būtu jācīnās ar korupciju un amatpersonas dienesta stāvokļa izmantošanu, to vienkārši noraka ar savu bezatbildību un neprofesionalitāti. Tad ko jūs gribat no citām lietām, ja tik elementāras lietas šai iestādei nav pa zobiem.

Straumes kungs! Citēšu jūsu teikto, ka “korupcijas izskaušana ir ilgstošs process, kas bez iedzīvotāju, publiskā un privātā sektora pārstāvju godprātīgas rīcības, aktīvas iesaistes un sadarbības nav iedomājama. Turpinot mērķtiecīgi un neatlaidīgi strādāt, Latvija var panākt progresu atklātas, godprātīgas un brīvas no korupcijas sabiedrības veidošanā”. Pilnībā piekrītu šie vārdiem.

Mūsu gadījumā par iedzīvotāju un citu dīvainīšu aktīvu iesaisti un sadarbību korupcijas apkarošanā nav ne runas. Visa šī sarakste vairāk atgādina traģisko Jēkabpils gadījumu, kad atbildīgās iestādes – policija un prokuratūra savā lepnībā un izredzētībā spēlēja futbolu ar nelaimīgās sievietes iesniegumiem un likteni.

 Diemžēl jūsu iestādes darbinieku darbība un rīcība ir tikpat nožēlojama kā Rusiņa lietā iesaistīto tiesībsargājošo organizāciju darbības imitācija. Vietā būtu jautājums, Straumes kungs! Kas notiek ar jūsu vadīto iestādi? Vai lietvedībā esošās lietas tiek atklātas tikai tad, kad vainīgā persona pati atnāk uz kantori, uzraksta atzīšanos un pati sevi ieslēdz kamerā?

Straumes kungs! Nobeigumā atkal atgriežoties pie “anonīmā” iesnieguma, atgādināšu, ka tā autors vēlējās palikt anonīms, jo, cik man ir saprotams, viņam nav pārliecības, ka jūsu iestāde nav politiski angažēta. Manā rīcībā esošajā iesniegumā ir skaidri norādīts, ka autors nevēlas atklāt savu identitāti, jo jūsu vadītās iestādes darbinieki ir vairākkārt atklājuši trauksmes cēlāju identitātes Līvānu domes priekšsēdētājam Vaivodam un viņa vietniecei Krauklei. Kā liecina informācija, tad arī nav sekojusi nekāda rīcība no jūsu vadītās iestādes puses par to, ka tika nopludināta informācija par sūdzību iesniedzējiem.

Kā Andersena pasakā. Izrādās, ka karalis ir pliks. Aiz uzfrišinātās fasādes, korupcijas aisberga slīcināšanas Likteņupē un pērkondimdošiem paziņojumiem par pārpildītām statistikas ailītēm ir tikai darba imitācija, lai maldinātu sabiedrību un radītu iespaidu, ka iestāde darbojas. Iestāde guļ savā stikla kalnā un gaida, kad baltā zirgā nojās kāds Antiņš un ar pāris dunkām modinās jau krietni pavītušo zelteni. Auū! Antiņ! Kur esi palicis?

Novērtē šo rakstu:

139
5

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

FotoBrīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā.
Lasīt visu...

21

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

FotoLatvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm ir skaista dāvana Rosļikovam un politiskajām partijām, kuras koncentrējas uz to, lai savus vēlētājus pamatā uzrunātu krievu valodā. Tieši šīs partijas būs lielākie ieguvēji.
Lasīt visu...

6

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

FotoMēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda brīvību, ne mūsu valsts demokrātisko iekārtu.
Lasīt visu...

21

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

FotoPēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un radikāli ieņem konservatīvu vai pat negatīvu nostāju klimata izmaiņu apturēšanas un dabas daudzveidības saglabāšanas jautājumos. Pat brīdī, kad Latvijas Satversmes tiesa pieņēma vēsturisko un viedo spriedumu, ar kuru atcelta norma par mazāka caurmēra koku ciršanu, politiskajā retorikā un mediju slejās skanēja tikai apšaubāmu mežcirtēju asociāciju viedoklis, ka šie nepadošoties un darīšot visu, lai Latviju pārvērstu par izcirtumu (varbūt ne gluži šādiem vārdiem, bet šādu ideju).
Lasīt visu...

20

Būtu mēs labāk ēduši...

FotoLatvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši sabiedrisko mediju, kā valsts nodevējiem. Tāpat asociācija aicina sabiedriskos medijus sabiedrībai plašāk skaidrot savas redakcionālās izvēles.
Lasīt visu...

21

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

FotoLatvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai aizrādīja, ka minētais raidījums Somijā nebija partiju kandidātu priekšvēlēšanu debates krievu valodā, bet gan raidījums, kurā par politiku tika iztaujāti emigranti. Situācijas nav salīdzināmas, jo Somijas sabiedriskais medijs politiķu debates svešvalodā nerīko.
Lasīt visu...

20

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

FotoRīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie Rīgas rātsnama no 6. jūnija līdz 15. jūnijam.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...