Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Atvērtās sabiedrības idejas Latvijā kļuva populāras 80. gadu beigās. Daudzi no mums uzzināja, ka pretstatā atvērtai sabiedrībai pastāv arī slēgtā sabiedrība, kuru simbolizēja komunistiskā un fašistiskā iekārta. Molotova – Ribentropa pakta aktualizēšana nozīmēja būtiskas izmaiņas sabiedriskās domas uzskatos. Komunisms vairs nebija fašisma ienaidnieks, bet tā sabiedrotais. Tik radikālai uzskatu maiņai vajadzēja stingrus pamatus, ko nodrošināja atvērtās sabiedrības idejiskās nostādnes.

Komunisma un fašisma vienādošana izraisīja sašutuma vētru cilvēkos, kuri visu savu mūžu abus režīmus bija uzskatījuši par savstarpēji ideoloģiski naidīgiem. Lai izvairītos no asām diskusijām, kuras varētu beigties ar vardarbību, ļoti simpātisks šķita ieteikums visas zināšanas pasludināt par meliem. Cilvēce savā attīstības gaitā bija radījusi tik daudz zināšanu, ka tās vairs nevarēja atšķirt no meliem. Zināšanas un meli kļuva līdzvērtīgi. Tie, kuri zināšanās meklēja patiesību, īstenībā aicināja uz vardarbību, līdz ar to patiesības vārds kļuva par sinonīmu vardarbībai.

Brīvs cilvēks vienmēr ir tas, kuram ir vismaz divas izvēles iespējas. Patiesība atstāj tikai vienu iespēju, tāpēc tā ir arī brīvības ienaidniece. Brīvam cilvēkam svarīgāka ir prasme izdarīt pareizo izvēli un vienmēr nostāties stiprākā pusē, - būt uzvarētājam, nevis zaudētājam. Šī prasme nosaka brīvības kvalitāti, - uz zināšanām un patiesības meklēšanu vērstam cilvēkam ir grūtāk dzīvot brīvu cilvēku sabiedrībā.

Toreiz šķita tik kārdinoši nostāties stiprākā pusē un līdz mielēm izbaudīt vājākā iznīcināšanu. Ļauties nevaldāmai un galvu reibinošai dejai virs nesagraujamās impērijas drupām, savus pretiniekus uzskatot par vardarbīgiem meļiem.

Ar laiku noplok pat visspēcīgākās emocijas, un atjaunojas ikdienas rutīna, kad lielāka uzmanība tiek pievērsta tiešajai apkārtnei, nevis tālajiem politiskajiem notikumiem.

Atvērtās sabiedrības principu pielietošana praksē ieguva spilgti nacionālu nokrāsu, par ko droši vien pārsteigti būtu paši teorijas radītāji. Lēmēja pieņēmējs kļuva neatkarīgs, un tas nozīmēja, ka viņam vajadzēja nodrošināt vismaz divas iespējas, no kurām varēja izvēlēties vienu pareizo. Likums vairs nevarēja būt patiess, ja tajā nepastāvēja izvēles iespēja.

Iedziļināšanās likumu džungļos parastam cilvēkam prasa lielu piepūli. Šis process ir viegls un interesants tikai tiem cilvēkiem, kuriem patīk matemātisku uzdevumu risināšana, kā arī reti sastopamas informācijas meklēšana. Tāpēc visu vienkāršošu un kā piemēru izmantošu visiem labi zināmo Katalonijas apgabala atdalīšanās problēmu. No vienas puses ir tautas pašnoteikšanās tiesības, bet no otras – valsts nedalāmības princips. Jebkura lēmuma pieņemšana būtu likumīga, tāpēc izšķirošo nozīmi iegūst tiesneša prasme pieņemt pareizo izvēli. Tiesnesim jāizšķiras, kura vara viņu varēs aizsargāt labāk, pretējā gadījumā pastāv risks pašam nonākt uz apsūdzēto sola.

Mūsdienu sabiedrībā ir daudz cilvēku, kuri joprojām uzskata, ka likumam var būt tikai viens risinājums. Pārliecināti par to, ka tiesai ir jāatzīst tautas pašnoteikšanās tiesības, viņi meklē juridisku palīdzību, lai sagatavotu pieteikumu tiesai. Tiesas lēmums viņiem ir diezgan negaidīts, jo tajā tiek paskaidrots par valsts nedalāmības principu. Pirmajā mirklī zaudētājiem šķiet, ka lieta nav izskatīta pēc būtības, kaut gan tā ir vienas un tās pašas problēmas divas dažādās puses. Tiesnesis arī ir cilvēks, un kamēr viņu aizsargās vara, nevis prasītājs, tikmēr viņa spriedums būs labvēlīgs varai. Pirms tiesvedības uzsākšanas neapmierinātajiem vajadzētu labi padomāt par to, vai viņi būtu gatavi apmaksāt vilšanās sajūtu, ko sniegs saskarsme ar tiesu.

Neatlaidīgie var nepadoties un lūgt padomu, kā visveiklāk izkļūt cauri Latvijas tiesu sistēmai, lai pēc iespējas ātrāk nokļūtu līdz Eiropai. Jāatgādina, ka katrs nelabvēlīgais spriedums Latvijas valstī tiek analizēts, tāpēc cerības saņemt sev labvēlīgu spriedumu mūsdienās ir daudz mazākas salīdzinājumā ar deviņdesmitajiem gadiem.

Augstāk rakstītais nenozīmē, ka vajadzētu ļauties pesimismam un bezcerībā padoties. Ja kāds vēlas tiesāties, tad nevajadzētu tiesu sistēmai dot brīvprātīgus ziedojumus, bet gan izvēlēties sev piemērotu veidu attiecīgās tiesvedības uzsākšanai. Rajonu un apgabalu administratīvās tiesas matemātisko kļūdu uzskata par zināšanām, no kuras izriet iespēja pieņemt divus atšķirīgus lēmumus, bet Eiropas tiesa matemātisko kļūdu uzskata par faktu, kad ir iespējams tikai viens risinājums. Augstākā tiesa bieži vien darbojas kā filtrs un pieņem Eiropas tiesas cienīgus lēmumus, kas ir obligāti piemērojami visā Latvijas teritorijā.

Kā piemēru var minēt 2015. gada 16. marta Augstākās tiesas spriedumu par aprēķināšanas kārtību arodslimībām un nelaimes gadījumiem darbā. Atlīdzībā nav jāierēķina tie mēneši, kuros atlīdzības saņēmējam ir bijusi slimības lapa, taču Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) joprojām atsakās pildīt šo spriedumu. Arodslimniekiem ir iespēja iesniegt pieteikumu VSAA un pēc tam, saņemot atteikumu, doties uz tiesu. Tiesa VSAA uzliks par pienākumu pārrēķināt atlīdzību. Tīra un bez liekām emocijām uzvarēta tiesa tiem, kam pietiks drosme cīnīties par savām tiesībām.

Teorētiski valstī darbojas princips – viens likums, viena taisnība visiem. Ja ticat šim principam, tad ir liela iespēja kļūt par tiesas sistēmas sponsoru. Princips attiecās uz to laikmetu, kad izglītības sistēmā bija zināšanas, finanšu sistēmā nauda un tiesas sistēmā taisnība.

Pieņemot citu principu - divi likumi, divas taisnības visiem, nokļūsim realitātē un varēsim labāk izprast apkārtni. Padoms tiem, kuri vēlas tiesāties, – meklējiet sev atbilstošus Augstākās tiesas spriedumus un atkarībā no tiem rīkojieties.

Novērtē šo rakstu:

21
9

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Tas, ka cilvēks par nopelnīto naudu var atļauties nogalināt sava prieka pēc, ir tikai apsveicami!

FotoPazīstu Jāzepu Šnepstu (attēlā) personīgi. Jā, viņš ir kaislīgs mednieks. Dara to dekādēm, dara to profesionāli, legāli un, pats galvenais, selektīvi (atšķirībā no 90% Latvijas mednieku) kuri šauj pa visu kas kustās.
Lasīt visu...

21

Vai esi gatavs pievienoties MeriDemokrātiem?

FotoĻoti skumji, nē - sāpīgi redzēt, kā pasaule jūk prātā. Burtiski! Romas pāvests sludina politisku vājprātu, psihopātu kliķe okupējusi Kremli Krievijā, draud pasaulei ar atomieročiem (!!!), Eiropas Savienība noslīkusi ciniskā reālpolitismā - sludina demokrātiju, bet ļauj agresorvalsts Krievijas izvarotajai Ukrainai noasiņot.
Lasīt visu...

21

Krūšturis, spiegi un ietekmes aģenti

FotoKārtīgam padomju produktam ir pazīstamas anekdotes par padomju spiegu Štirlicu, kuru, pastaigājoties pa bulvāri Unter Den Linden zem Berlīnes liepām, nodod pie krūts piespraustais Sarkanās zvaigznes ordenis.
Lasīt visu...

21

Sistēmiskā "pareizuma" vieta atbrīvojas

FotoPēdējo mēnešu mediju refleksijas uz notikumiem politikā veido dīvainu dežavū sajūtu. Lai kā negribētos būt klišejiski banālam, jāteic, ka vēsturei ir cikliskuma tendence un Jaunā Vienotība kā Vienotības turpinājums daudzos punktos riskē kopēt jaunlaiku vēstures beznosacījuma politisko flagmaņu Latvijas ceļa un Tautas partijas attīstības dinamiku.
Lasīt visu...

15

Partnerības regulējums stāsies spēkā, tad arī korupcija noteikti mazināsies

FotoŠodien Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā uzklausījām Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) un Sabiedrības par atklātību - Delna ziņojumus par stāvokli korupcijas novēršanas jomā. Latvijā situācija gadu garumā lēnām uzlabojas, taču diemžēl progress ir tik lēns, ka būtībā situācija stagnē.
Lasīt visu...

21

Man izteiktās apsūdzības piesegšanā ir meli

FotoPatiesi sāpīgi bija lasīt, ka Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) padome izsaka man neuzticību un prasa atkāpšanos. Īpaši sāpīgi – šo ziņu nevis saņemt personīgi, bet izlasīt medijos.
Lasīt visu...

20

Tā nauda pati iekrita aploksnēs, un tā nebija mūsu nauda, un par aploksnēm mēs neko nezinām, un mūsu darbinieki bija priecīgi saņemt tik mazas algas, kā oficiāli deklarēts!

FotoReaģējot uz partijas Vienotība biroja bijušā darbinieka Normunda Orleāna pārmetumiem partijai, kas publicēti Latvijas medijos, Vienotība uzsver – partijā nekad nav maksātas aplokšņu algas, un tā stingri iestājas pret šādu praksi.
Lasīt visu...

21

Aicinu Saeimas deputātu Smiltēnu pārcelties dzīvot uz Latgali

Foto„Apvienotā saraksta” mēģinājums "uzkačāt" savu reitingu pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām izskatās vienkārši nožēlojami. Neiedziļinoties nedz manu vārdu būtībā, nedz Aizsardzības ministrijas lēmumu sekās un to ietekmē uz reģionu, nedz politisko un ekonomisko procesu loģikā, bijušais Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns izrauj no konteksta vārdus "aizsardzība", "agresija", "Latgale" un "Krievija" un sarindo tos viņam ērtā, pareizā un saprotamā kārtībā - Nacionālās Drošības Apdraudējums. Un ar šo nožēlojamo secinājumu steidz dalīties ar Valsts drošības dienestu (VDD)!
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Krievijas apdraudējuma veidi Latvijai 2024. gadā

Pēdējā laikā saasinājusies diskusija par to, kādi militāri riski pastāv vai nepastāv Latvijai. Nacionālie bruņotie spēki (NBS) ir izplatījuši paziņojumu,...

Foto

„Sabiedriskā” medija paustais, ka akadēmijas vadība par kādiem pasniedzējiem ir saņēmusi sūdzības gadiem ilgi, neatbilst patiesībai

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija (JVLMA) ar vislielāko nopietnību attiecas...

Foto

Vai Sanitas Uplejas-Jegermanes atkāpšanās izraisīs būtiskas pārmaiņas sabiedrisko mediju politikā?

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP) locekles Sanitas Uplejas-Jegermanes atkāpšanās norādīja uz divām lietām. Pirmā –...

Foto

„Rail Baltica” projekta problēmu risinājums labākajās ierēdņu tradīcijās

Rail Baltica projekta problēmu risinājums labākajās ierēdņu tradīcijās. Vispirms izveidojam tematisko komisiju, kur gudri parunāt un pašausmināties....

Foto

Es atkāpjos principu dēļ

Šodien, 2024. gada 5. martā esmu iesniegusi Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (SEPLP) paziņojumu par amata atstāšanu pēc pašas vēlēšanās. Saskaņā ar...

Foto

Nacionālā apvienība rosina attaisnoto izdevumu slieksni palielināt līdz 1000 eiro

Nacionālā apvienība (NA) rosina palielināt gada ienākumu deklarācijā iekļaujamo attaisnoto izdevumu limitu no esošajiem 600 eiro...

Foto

Mūsu modeļa krīze

20.gadsimtā pasaule pārdzīvoja vairākas modeļu krīzes – 1917.gada revolūcija bija konservatīvisma krīze (turklāt ne tikai Krievijā), Lielā depresija bija liberālisma krīze, Aukstā kara beigas...

Foto

Pret cilvēku apkrāpšanu – moralizēšana, bet pret politiķu atdarināšanu – kriminālsods

Uzmanību piesaistīja divi ziņu virsraksti. Abi saistīti ar krāpniecību. Taču ar to atšķirību, ka vienā...

Foto

Sakāve un “viens idiots” – ielas nepārdēvēs

Latvijas Universitātes padomes loceklis Mārcis Auziņš ar Mediju atbalsta fonda finansējumu Kas jauns[i] vietnē publicējis viedokli par krievu imperiālistu Andreja Saharova,...

Foto

Nedrīkst Ropažu pašvaldības finanšu problēmas risināt uz darbinieku rēķina

Jau kādu laiku cirkulē baumas, ka tiek organizēta Ropažu novada domes esošās varas nomaiņa. Šīs runas sākās...

Foto

Vai līdz rudenim gaidāms pamiers?

Drīzumā varēs noskaidrot, cik lielā mērā ir patiesas sazvērestību teorijas attiecībā uz Zeļenska un Baidena nerakstītajām sadarbībām. Šo teoriju ticamība izgaismosies tad,...

Foto

Kā saimnieks pavēlēs, tā runāsim! Galvenais - nedomāt!

Portālā Pietiek.com kādu laiku atpakaļ atļāvos publicēt pārdomas par ASV, Izraēlu. Biju pārsteigts, cik daudzi cilvēki lasa šo...