Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Laikā, kad norit jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 ierobežošanas pasākumi, Latvijas sabiedrība sevi parāda no labākās puses un ir tikpat saliedēta kā pirms 30 gadiem, trešdien pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu (JV) atzina Valsts prezidents Egils Levits.1 

Varu tik piekrist E.Levita vārdiem, tikai diemžēl manā skatījumā vārdā “sabiedrība” E.Levits neieskaitīja ne sevi, ne ministrus, ne arī Saeimas priekšsēdētāju.

Vaicāsiet, kādēļ tā domāju? Nez, vai domāsiet citādāk, izlasot, ka saskaņā ar Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumu Saeimas priekšsēdētāja reprezentācijas izdevumi mēnesī nedrīkst pārsniegt 95 procentus, Ministru prezidenta - 95 procentus, bet ministru - 90 procentus no gadskārtējā valsts budžeta likumā noteiktajiem Valsts prezidenta reprezentācijas izdevumiem mēnesī.

Šogad ik mēnesi Valsts prezidents saņem 1192 eiro, Saeimas priekšsēdētāja un premjers - 1132, bet ministri - 1073 eiro lielu piemaksu, kas ir paredzēta reprezentācijas izdevumu segšanai. Saskaņā ar esošo likumdošanu normatīvie akti neparedz izdevumu pierādīšanas pienākumu. Tas nozīmē, ka katram amatam atvēlētā summa tiek izmaksāta kopā ar algu.2

Nedrīkst noniecināt kā E.Levita, tā arī premjerministra, ministru un Saeimas priekšsēdētājas paveikto pēdējā laikā. Jautājumi, kuri viņiem jārisina, nav vienkārši. Tas, ka ar tiem tomēr visnotaļ veiksmīgi tiek galā, – šaubu nav.

Tomēr vārdiem par saliedētību vajadzētu būt ar kādu segumu. Īpaši situācijā, kad daudziem samazinās ienākumi vai tiek pat zaudēts darbs. Tamdēļ īsti nav saprotams, kādēļ tad visas augstās amatpersonas ar reāliem darbiem neparāda, ka arī tās ir saliedētas. Kā parādīt – vienkārši: šajā laikā atsakoties no reprezentācijas izdevumu saņemšanas vai, ja šāda iespēja normatīvajos aktos nav paredzēta, saņemto summu noziedojot cīņai pret Covid-19. Īpaši, ka šajā laikā ne par kādiem reāliem reprezentācijas izdevumiem pat īsti nevarētu būt runas, jo viss notiek attālināti. Kur tad šo summu izmantos? Skatoties reāli – tā sanāk bez maz vai piemaksa tā pat vien.

Valsts pārvaldes darbību reglamentējošajos tiesību aktos nav definēts arī termins „reprezentācijas izdevumi”. Termina „reprezentācijas izdevumi” saturs noteikts vairākos nodokļu jautājumus regulējošos ārējos normatīvajos aktos. Reprezentācijas izdevumi ir nodokļa maksātāja izdevumi tā prestiža veidošanai un uzturēšanai sabiedrībā pieņemto standartu līmenī. Tie ietver izdevumus publisku konferenču, uzņemšanu un maltīšu rīkošanai, kā arī izdevumus nodokļa maksātāju reprezentējošu priekšmetu izgatavošanai.3 

Iepriekš minēto skaidrojumu par reprezentācijas izdevumiem sniedza Valsts kontrole, jau 2014.gadā sniedzot revīzijas ziņojumu par Satversmes tiesas gada pārskatu sagatavošanas pareizību.

Precīzāks reprezentatīvo pasākumu mērķis ir atsegts valsts pārvaldes iestādes administratīvo tēla veidošanas pasākumu nodrošināšanas izdevumu vadlīnijās, pasakot: Plānojot administratīvos izdevumus, iestāde paredz arī izdevumus valsts pozitīvā tēla veidošanai, sadarbības veicināšanai un sabiedrisko attiecību īstenošanai, veidojot priekšstatu par iestādi kā par līdzvērtīgu un respektablu sadarbības partneri, kas savukārt sekmē kontaktu dibināšanu un uzturēšanu un iestādei labvēlīgāku lēmumu pieņemšanu.

Šāda rakstura izdevumi ir administratīvo izdevumu daļa, un tie paredzēti, piemēram, viesu un delegāciju uzņemšanai, informatīvo un izglītojošo pasākumu organizēšanai, valsti/iestādi simbolizējošu priekšmetu iegādei vai izgatavošanai, u.tml. (turpmāk – valsts tēla veidošanas pasākumi) atkarībā no iestādes funkcijām un darba specifikas. Iestāde, plānojot minētos izdevumus, rūpīgi izvērtē pasākumu svarīgumu un sasniedzamo rezultātu.4

Šo izlasot paliek pavisam neomulīgi. Sanāk, atsevišķām amatpersonām ir paredzēti reprezentatīvie izdevumi, viņu vadītajām iestādēm arī. Man vienam liekas, ka sanāk dubultā?

Turklāt – pašsaprotama šķiet nepieciešamība pēc reprezentācijas izdevumiem privātuzņēmējiem. Viņiem jācenšas savu uzņēmumu parādīt labākā gaismā, izcelt to uz apkārtējo fonu. Ko ar reprezentācijas izdevumiem vēlas panākt valsts pārvalde un manis nosauktās amatpersonas?

Savulaik E.Levits bija izteiktākais Latvijas Republikas Satversmes preambulas piekritējs un tās autors. Preambulā citastarp ir teikts: Latvija kā demokrātiska, tiesiska, sociāli atbildīga un nacionāla valsts balstās uz cilvēka cieņu un brīvību, atzīst un aizsargā cilvēka pamattiesības un ciena mazākumtautības. Latvijas tauta aizsargā savu suverenitāti, Latvijas valsts neatkarību, teritoriju, tās vienotību un demokrātisko valsts iekārtu.5

Šajā sakarā man tad jautājums – ko prezidents, ministru prezidents, ministri un Saeimas priekšsēdētāja, kā personas, var vēl reprezentēt? Kādu tēlu veidot!? Vai nu valsts nodrošina saviem iedzīvotājiem labklājību, drošību utt., vai nē. Darbi ir tie, kas parāda vislabāk.

Jā, ārvalstu viesiem jāorganizē kā sanāksmes, tā pusdienas un jādāvina suvenīri, bet – tam jau līdzekļi ir paredzēti šo iestāžu budžetos.

Tagad ir īstais laiks E.Levitam, I.Mūrniecei, K.Kariņam un visiem ministriem parādīt, ka viņi patiesi ir saliedēti ar sabiedrību šajā izaicinājumiem pilnajā laikā. Turklāt laikā, kad budžetā ir nepieciešami finanšu līdzekļi.

Varētu iet arī solīti tālāk un beidzot saprast, ka viņiem it kā reprezentācijas izdevumiem paredzētā summa nav nekas vairāk kā banāls algas papildinājums, un ierosināt veikt grozījumus normatīvajos aktos, kā rezultātā amatpersonām šādus papildu līdzekļus vairs neizmaksātu, jo tas nav ne lietderīgi, ne izkontrolējami.

Protams, vienmēr paliek otrais variants – gudri runāt par saliedētību un citām augstām matērijām, aicināt iedzīvotājus ar sapratni izturēties pret atalgojuma samazināšanu, jo vajag tak solidarizēties, bet pašiem turpināt dzīvot kā iepriekš – cepuri kuldami.

1 https://www.diena.lv/raksts/viedokli/latvija/levits-covid-19-raditaja-krizes-laika-sabiedriba-ir-tikpat-saliedeta-ka-pirms-30-gadiem-14237889

2 https://nra.lv/ekonomika/latvija/310664-amatpersonu-reprezentacijas-terini-nemazinas-ari-arkartas-situacijas-laika.htm

3 http://www.lrvk.gov.lv/uploads/reviziju-zinojumi/2014/2.4.1-3_2014/revzin_st_28apr14.pdf

4 https://www.fm.gov.lv/files/valstsbudzets/2016/FMZinop08_260516_izd_parskat.pdf

5 https://likumi.lv/ta/id/57980-latvijas-republikas-satversme

Novērtē šo rakstu:

52
7

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

3

Jūs ar saviem nodokļiem apmaksājat šo „pētniecību”

FotoLatvija ir atteikusies no Krievijas gāzes un naftas. Tomēr pie mums turpina ieplūst kāda īpaša Krievijas eksporta "prece" – sazvērestības teorijas. Kādu lomu šis propagandas instruments spēlē Kremļa informatīvajā karā pret rietumiem?
Lasīt visu...

21

ASV pieeja Latvijai nākotnē būs atkarīga no tā, kādus politiķus ievēlēs latviešu tauta jaunajā Saeimā

FotoBaltais nams paziņojis par plāniem ierobežot mākslīgā intelekta mikroshēmu eksportu uz Baltijas valstīm, radot satraukumu Latvijas politiskajā elitē. Lai gan sākotnēji daudzi mēģināja vainot bijušo prezidentu Donaldu Trampu, šis lēmums ir nācis no līdzšinējās Baidena administrācijas, demonstrējot, ka ASV pieeja reģionam var būt atkarīga no Latvijas politiskās kultūras un tās pārstāvju reputācijas.  
Lasīt visu...

21

Tieši to dara uzņēmumu vadība pirms prognozējama bankrota

FotoŠo es kā maksātnespējas procesu administrators esmu redzējis tūkstošiem reižu – ko 99% gadījumu dara uzņēmuma vadība pirms prognozējama bankrota?
Lasīt visu...

20

Diskusija par iespējamo mošejas būvniecību Rīgā nav sākusies no īstā gala

FotoPēdējās nedēļās sabiedrībā vērojamā diskusija par iespējamo mošejas būvniecību Rīgā nav sākusies no īstā gala. Ar kategorisku paziņojumu, ka Rīgā mošejas netiks būvētas, pirmais klajā nāca Rīgas šī brīža vicemērs Edvards Ratnieks no Nacionālās apvienības. Diemžēl tas bija tīri politisks, pat provokatīvs paziņojums, kam tad nesekoja rūpīgāka analīze, ko mēs gribam aizliegt, kādā veidā un kāda mērķa labad?
Lasīt visu...

21

11 mazākumtautību valodas?

FotoMazākumtautību tiesību aizsardzību nosaka Latvijas Republikas Satversmes 114.pants, tādēļ gan šo tiesību, gan arī citu personas tiesību un brīvību jautājumi, kas ietverti Satversmes 8.nodaļā, ir valsts atbildības un visas sabiedrības interešu lokā. Kāpēc arī sabiedrības? Tāpēc, ka cilvēktiesību aizsardzībai ir nepieciešama gan atbilstoša likumdošana un metodes, gan valsts budžeta līdzekļi, kas iegūti, citstarp, iedzīvotājiem maksājot nodokļus.
Lasīt visu...

21

Esam barbaru ielenkumā, un Latvijai derētu jauns plāns, jo tagad daudz kas būs citādāk

FotoPēc dažām dienām pasaulē sāksies ievērojamas pārmaiņas. Faktiski - jaunas pasaules kārtības veidošanās.
Lasīt visu...

18

Tā ir viena un tā pati shēma: galvenais parūpēties par sevi, pārējais nav svarīgi

FotoEpizode pirms dažām dienām Marākešas (Maroka) lidostā: pasu kontroles rindā stāv apmēram tūkstots cilvēku. Rindā jāgaida vismaz stunda. Milzu telpā neapmierināti, bet pacietīgi drūzmējās ceļotāji no visas pasaules. Tad pēkšņi ierodas latviešu tūristu grupa.
Lasīt visu...

3

Mūsu Kampara kāju laušanas šūpoles par 160 000 eiro un kioskiņi par 9000 eiro ir tikai iesākums!

FotoRīgas centra renesanse ir sākusies – centrā aizvien vairāk parādās jauni restorāni un veikaliņi, iedzīvotāju skaits lēnām, bet pieaug, un tūristu skaits uzņem apgriezienus!
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi