Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Sekojot līdzi dažādiem rakstiem par bērnu attīstību un latvijā pieejamo palīdzību, uzdūros informācijai par Valsts kancelejas projektu – Bērnu agrīnās attīstības skrīninga instrumentu kopumu jeb, kā to dēvē visur, BAASIK. Cik noprotu, šobrīd to veido kā lietotni vai informācijas sistēmu. Jo vairāk klausos, domāju un skatos uz notiekošo, jo spēcīgāka kļūst sajūta — šis projekts virzās virzienā, kas apdraud bērnu nākotni.

BAASIK – bērnu agrīnās attīstības skrīninga sistēma – uz papīra izskatās kā pozitīva iecere: agrīna palīdzība, atbalsts, dati. Taču realitātē izskatās, ka tā kļūst par vēl vienu politisku produktu ar tukšu kodolu, kas tiek būvēts steigā, bez sabiedrības līdzdalības un bez pārdomātas izstrādes.

Projekta publiskā seja – koordinatore, kas pārstāv šo iniciatīvu – nespēj sniegt skaidras, vienkāršas atbildes. Tiek atkārtoti lozungi “iesaistīti eksperti”, “bērnu labā” — taču tas, ko viņi faktiski dēvē par “gatavu sistēmu”, ir tikai jautājumu kopums, kas plānots ievietot vēl topošā informācijas sistēmā.

Sistēma pati vēl tikai tiek izstrādāta. Un tās mērķi, vērtības un reālais pielietojums joprojām nav skaidri definēti.

Aprunājoties ar citiem vecākiem un skolu speciālistiem, arī viņi izteica bažas par šo virzību. Tika minēti citi līdzīgi projekti – piemēram, KiVa programma, kas ieviesta it kā ar labiem nodomiem, bet praksē saskārās ar būtiskām ieviešanas kļūdām un skolotāju noslodzes dēļ faktiski nestrādā. Vestes, kas katrai skolai iedotas un par ko valsts samaksāja, netiek lietotas, un arī citām lietām realitātē ir izšķērdēta nauda.

Citi pieminēja, ka šobrīd tiek īstenoti arī citi tā sauktie APAS projekti, kas, kā izskatās, tiek virzīti haotiski, ar steigu un bez pārskatāmas kvalitātes kontroles. Tika runāts arī par nepārdomātiem iepirkumiem un par to, ka viss ar šo sistēmas izstrādi ejot ačāgrni. Vērtības un mērķi katrā ziņā ir ļoti apšaubāmi un neskaidri.

Vispār vai tad tas nav jāsaprot un jādefinē pašā sākumā - vai pie miljonu projektu aprakstiem nebūtu loģiski rakstīt skaidras vērtības un skaidrus mērķus, vīzijas un citas detaļas, kas lasītājam liktu saprast, ka jā, šis būs pārdomāts projkets? Cik es paskatījos, tur ir minēti tikai vispārīgi mērķi, kas ir arī katra vecāka pamatmērķis, piemēram, veidot bernam labu vidi vai līdzīgi smuki skanoši aprakstiņi.

Kā var radīt informācijas sistēmu, kas skars bērnus, ja vēl nav vienotas izpratnes par tās būtību?

Tehniskais risinājums tiek radīts, pirms vispār saprotami noformulēts, kam tas būs domāts un kā tas tiks izmantots.

Un vēl – vai kāds vispār sabiedrībai jautāja, vai mēs to gribam?

Vai ir dati, kas rāda, ka vecāki Latvijā saka: jā, mēs vēlamies, lai mūsu bērnu attīstība tiek vērtēta digitālā algoritmā?

Sabiedrībai netiek dota iespēja saprast, kas tieši notiek – un ko tas nozīmēs viņu bērniem.

Tā vietā ir sajūta, ka miljonu vērtu projektu izveidos un tad caur likumiem vai sistēmiskiem risinājumiem piespiedīs visus to lietot. Jo “nauda jau ieguldīta”.

Tiek tērēti miljoni, bet sabiedrībai netiek dota ne balss, ne izvēle.

1. Kā tiks nodrošināta datu kvalitāte?

Laukos skolotāji nereti ir pārstrādājušies, viņiem nav padziļinātu zināšanu par bērna attīstību, un viņi vienkārši aizpildīs, lai būtu miers.

Daudzi vērtēs pēc subjektīva iespaida, dienas garastāvokļa vai saviem aizspriedumiem. Rezultātā sistēmā var tikt ievadīts kļūdains, neobjektīvs vērtējums, kas bērnam uz mūžu var pielipt kā zīmogs.

Kas pasargās bērnu no kļūdainas birkas “problēmbērns”?

Kurš aizsargās bērnu no skolotāja priekšstata: šis ir agresīvs, šis neko nesaprot, šim neko nevajag?

Un vēl – kā tiks nodrošināts, ka šādi vērtējumi nenovedīs pie sociālās izstumšanas, pazemošanas vai vienkārši – pie tā, ka bērnam neviens vairs nedod iespēju pierādīt pretējo?

Kur šajā visā ir bērna tiesības? Kur ir viņa aizsardzība?

Mēs runājam par bērniem, nevis Excel ailēm.

2. Kas notiek, ja ievadītā informācija ir kļūdaina?

Vai vispār kāds redzēs kļūdu? Vai būs otrs cilvēks, kas to pārbaudīs?

Ko darīs, ja viens pārpratums vai kļūdaina rindiņa liks bērnam automātiski iegūt diagnozes aizdomas?

Ko darīt, ja ģimenes ārstam ir vienalga?

Kam būs jāatbild, ja šis bērns nokļūs pie psihiatra un viņam tiek nozīmēti medikamenti, jo sistēmā tā bija rakstīts?

Mēs te nerunājam par spēlītēm, par simulācijām vai tehnoloģiju eksperimentiem.

Mēs runājam par cilvēciskām kļūdām un subjektivitāti, kas var neatgriezeniski sabojāt bērna dzīvi.

Mēs runājam par bērna dzīvi.

Ir jābūt pilnīgi godīgiem – šāda veida skrīninga sistēmas nav objektīvas, pat ja tās tiek pasniegtas kā balstītas datos.

Jebkurš tests vai jautājumu kopums, kas vērtē bērna attīstību, vienmēr būs subjektīvs — atkarīgs no tā, kas atbild, ko viņš domā par bērnu un ko viņš sagaida.

Pat starptautiski atzīti instrumenti, piemēram, SDQ (Strengths and Difficulties Questionnaire), netiek izmantoti kā diagnostikas rīki. Tie ir tikai pirmā līmeņa indikatori, kurus vienmēr pavada profesionāls vērtējums, novērojums un saruna.

Pētījumi rāda:

- Skrīninga instrumenti nav paredzēti diagnožu noteikšanai.

- Skolotāju un vecāku vērtējumi bieži krasi atšķiras, jo balstās viņu pašu pieredzē, vērtībās un personīgajā attieksmē pret bērnu.

- Atbildes var būt sagrozītas — gan apzināti, gan neapzināti. Cilvēki atbild nevis kā ir, bet kā vajadzētu būt vai kā labāk izskatīsies sistēmā.

- Neeksistē 100% objektīvs, universāls tests bērna attīstībai. Visā pasaulē atzīts, ka attīstības novērtēšana prasa kontekstu, laiku un daudzpusīgu pieeju.

Tāpēc, ja BAASIK tiek pozicionēts kā gatavs rīks, kas var automātiski identificēt bērna vajadzības, tad tas rada ilūziju par precizitāti, kuras realitātē nav.

Ilūzija par objektivitāti ir bīstama, jo tā var attaisnot kļūdas, aizspriedumus un nepamatotas diagnozes.

Un šeit mēs atkal atgriežamies pie jautājuma: kas aizsargās bērnu no sistēmas kļūdām, ja visa atbildība būs uz datora ekrāna?

3. Vai vecāki var atteikties no dalības?

Šobrīd nav nevienas skaidras atbildes par to, vai tā būs obligāta.

Ja būs — tā ir piespiedu datu ievade par bērnu bez reālas izvēles.

Un arī tad, ja formāli “var atteikties” — reāli tas nozīmēs, ka skolotāji vai ārsti spiedīs piedalīties, jo “sistēma prasa, projekts jāpilda, “mums tā vajag”?

Tas ir manipulatīvs piespiedu modelis, nevis brīvprātība.

Vai arī tiks izdoti likumi, kas to noteiks kā kaut ko obligāti darāmu - liks izpaust manus privātos datas - manus bērnu datus sistēmā ? Ar kādām tiesībām?

4. Kā BAASIK plāno izvairīties no sociālās nevienlīdzības pastiprināšanas?

Bagāti vecāki varēs atļauties psihologus, advokātus, privātās skolas, privātskolotājus.

Nabadzīgie – labākajā gadījumā – saņems kādus atbalsta pakalpojumus, ja tie vispār būs pieejami.

Mēs jau tagad redzam, ka atbalsta pasākumu trūkst. Un pat tad, ja tie ir pieejami, tie bieži ir dārgi un nepieejami cilvēkiem ar vidējiem vai zemiem ienākumiem.

Tas nozīmē, ka bērni no ģimenēm ar ierobežotiem resursiem – vai tādām, kas nevar bērnu aizvest līdz lielajiem rajonu centriem, – vienkārši nevarēs apstrīdēt kļūdainu vērtējumu, jo viņiem nav pieejas ne zināšanām, ne juridiskam atbalstam, ne speciālistiem.

Un kas notiks, ja bērnam uzlīmēs birku “problēmbērns”? Nebūs iespēju to atspēkot.

Un tas ir graujoši. Domājiet reāli – ko tas nozīmē bērnam?

Iedomājieties, ka jau bērnībā kāda valsts sistēma pasaka tev: “Tu esi nepareizs.”

Ko tas izdara ar bērna pašapziņu? Ar viņa nākotni?

Un, ja skolā, ģimenē, pašvaldībā šis vērtējums cirkulē kā “oficiālais” statuss – kā tas tiks risināts? Kur būs atbalsts? Kur būs resursi, kas to labo?

Tā vietā mēs būsim radījuši algoritmisku selekciju, kas sākas jau bērnībā.

Jo sistēma uzskata, ka “tas haotiskais bērns no lauku skolas” ir risks.

5. Kas pārstāv bērna intereses šajā procesā?

Kurš ir tas cilvēks, kas paskatās uz šo sistēmu un saka: vai šis ir bērnam droši? Vai tas ir ētiski? Vai tas ir labi?

Jo šobrīd izskatās, ka projekta mērķis nav palīdzēt bērnam, bet gan attaisnot desmitiem miljonu izlietošanu.

Eksperti tiek piesaistīti — bet vai viņiem tiek parādīts, kas patiesībā notiek iekšpusē?

Vai viņi redz, kā sistēma tiek būvēta, vai tikai gala produktu – skaisti noformulētus lozungus, kas izklausās labi, bet neko nesaka? Politkorektas frāzes, atstrādātas līdz gludumam, lai visiem būtu laba sajūta, līdzīgi kā ar papīra maisiņiem, lai cilvēki turpina pirkt lietas tikpat daudz un vairāk un tāpat JŪTAS par sevi labi.

Bet bērnam no tā nav nekā. Un pat Ņikita Bezborodovs, ja pareizi atceros, intervijā Delfos atzina, ka ir paredzams, ka miljonu izšķērdēšana notiks, ir paredzams, ka sistēma var sabrukt, vēl pirms sāk darboties.

Pēc manas izpētes un sarunām šī informācijas sistēma ir projekta plānošanas absurds, kas parāda, cik maz reāli tiek domāts par saturu. Tas viss ir būvēts uz “projekta vadības valodu”, nevis jēgu.

BAASIK šobrīd ir kā skaisti iesaiņots produkts, kuram iekšā ir tukšums.

Un šajā tukšumā mēs grasāmies ievilkt bērnu dzīves. Mums nav tiesību to darīt.

Sabiedrība nav teikusi, ka šo sistēmu vēlas.

Nav bijusi publiska izvēle, nav bijis balsojums, nav bijis demokrātisks lēmums - mēs runājam par mūsu valsts nākotni un par bērniem - Dieva dēļ!

Tā ir sistēma, ko izdomā saujiņa cilvēku, lai apmierinātu savas privātās ambīcijas, un tad īsteno caur miljonu projektiem, un pēc tam padara obligātu — lai attaisnotu ieguldīto naudu, jo pretēji tur būs kriminālprocess par naudas līdzekļu izšķerdēšanu. Līdz ar to man nav mazāko šaubu, ka, lai pasargātu savu ādu, projekta vadītāji darīs visu, lai mums uzspiestu šo sistēmu.

Tas nav modernizācijas piemērs.

Tā ir piespiedu digitālā kontrole, kas bērna vārdā tiek uzspiesta sabiedrībai, pirms tā paspēj vispār saprast, kas notiek.

Ja mēs šodien šo neapturam un neizrunājam līdz galam, rīt mēs būsim sabiedrība, kura uzlīmē bērniem algoritmiskas diagnozes un pēc tam attaisnojas ar digitalizāciju un “nepietiekamu sabiedrisko izpratni”.

Tāda sabiedrība neatbilst bērnu interesēm. Tā neatbilst demokrātijai.

Novērtē šo rakstu:

51
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

3

Ārlietu ministres Baibas Bražes pirmais gads Evikas Siliņas valdības komandā: lūdzu, nesmejieties pārāk skaļi!

FotoSaeima Baibu Braži ārlietu ministres amatā apstiprināja 2024. gada 19. aprīlī. Visu ministres darba vizīšu un tikšanos fokusā ir bijis atbalsts Ukrainai, Latvijas drošība un ekonomiskā izaugsme, un Latvijas cilvēki, viņu drošība un labklājība.
Lasīt visu...

18

Cerams, Latvijai ir kaut cik pašcieņas

FotoDaži mēļo, ka krievija esot piedāvājusi Trampam šādu gājienu: atbloķēt iesaldēto krievu naudu un par to iepirkt krievijai ASV lidmašīnas. Pagaidām civilās.
Lasīt visu...

3

Nu ko es varu darīt, ja nodokļu maksātāju nauda tik labi tērējas...

FotoPubliskajā telpā ik pa laikam uzvirmo kārtējie apgalvojumi par to, cik daudz kas Latvijas veselības aprūpes sistēmā nenotiek, cik daudz tiek kavēts, cik dārgi viss izmaksā. Taču daudz mazāk tiek runāts par to, kas patiesi tiek darīts, kas ir paveikts, kāpēc izmaksas ir tādas, kādas tās ir, kādi faktori to ietekmē un cik būtiska ir lēmumu pieņemšana slimnīcas un sabiedrības labā.
Lasīt visu...

12

Santa Ločmele – “patvēruma vietu” eksperte? Vai vienkārši nākamā glāze pirms vēlēšanām?

FotoKad Ogres deputāte, kura ir pazīstama vairāk ar vājību uz stiprajiem dzērieniem nekā ar konkrētiem darbiem, pēkšņi sāk uztraukties par droniem, pagrabiem un plūdiem, cilvēkiem ir pilnīgas tiesības uzdot vienu vienkāršu jautājumu: kur Tu biji visu šo laiku?
Lasīt visu...

21

Cik patiesībā maksā birokrātija?

FotoBirokrātijas mazināšana ir viena no valdības prioritātēm, kas tika definētas šī gada sākumā, izveidota arī birokrātijas mazināšanas rīcības grupa. Kamēr gari un plaši diskutējam par nepieciešamību samazināt birokrātiju, ik dienas tā izmaksā noteiktu summu no mūsu, nodokļu maksātāju, līdzekļiem. Turklāt birokrātija patērē ne tikai mūsu naudu, bet arī laiku, taču laiks, kā zināms, arī ir nauda. Diemžēl no birokrātijas šobrīd nav pasargāta neviena nozare, tostarp, arī izglītība.
Lasīt visu...

21

Nevainīguma prezumpcija un apsūdzības publicitāte

FotoIr kāds parasts žurnālistu – politiķu dialogs, kurš visbiežāk atkārtojas medijos pirms parlamenta vai pašvaldību vēlēšanām. Uz žurnālistu jautājumu par kāda apsūdzībā iesaistītā kandidāta iespējamo likuma pārkāpumu saņemts gandrīz automātisks partijas biedra vai sabiedrotā enerģisks atbildes atteikums, šoreiz kā vairogu priekšā liekot nevis parasto "nav komentāru", bet daudz iespaidīgāku nevainīguma prezumpcijas argumentu.
Lasīt visu...

21

Bez Amerikas. Ai un vai!?

FotoStarptautiskās attiecības kļūst arvien samezglotākas un nervozākas. Taču vismaz mums, Latvijai un Baltijas valstīm, tajās ir iespējams izdzīvot pavisam vienkāršā, jau senāk lietotā un pietiekami efektīvā uzvedības modelī.
Lasīt visu...

12

Tēma par "viltus studentiem" ir spekulatīva!

Foto2. aprīlī raidījumā "Kas notiek Latvijā?" tika apspriests jautājums par trešo valstu pilsoņu klātbūtni Latvijas augstskolās un darba tirgū. Kā Informācijas sistēmu menedžmenta augstskola (ISMA) vēlamies reaģēt uz raidījumā izskanējušajiem apgalvojumiem, kas bieži vien balstījās uz vispārinājumiem, kuri, manipulējot ar nepilnīgiem vai kontekstā neizvērtētiem datiem, var radīt sabiedrībā maldīgu priekšstatu par Latvijas augstākās izglītības eksporta nozīmi un potenciālu, tostarp tieši par ISMA darbu.
Lasīt visu...

21

Valoda kā attieksme

FotoŠogad tikai 3., 6. un 9. klasēs vēl varēja īstenot mazākumtautību programmas. Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) mācību gada sešos mēnešos izvērtēja 72 izglītības iestādes, tostarp Ludzas novadā, un tikai trijās konstatēti atkārtoti būtiski trūkumi, bet 14 skolas nonākušas vērtētāju redzeslokā, jo to 9. klašu absolventiem, turpinot mācības profesionālajās skolās, radās problēmas nepietiekamo latviešu valodas zināšanu dēļ. Par šo un citām aktualitātēm lasiet šodienas laikrakstā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi