2025.g 8. februārī Baltija atslēgsies no BREL - kopējā Baltijas, Baltkrievijas un Krievijas elektrotīkla. Speciālisti apgalvo, ka tas būs droši un labi, bet par pasākuma ieguvumiem runāt nemīl. Zinot, ka daudzu citu Baltic - gan air Baltic, gan Rail Baltica - vērtība ir brīnišķīgā iespēja zagt arī dienas laikā, mēģināsim saprast, ko šeit var nozagt.
Papētīsim, kurš ir ieguvējs no Latvijas iziešanas no BREL līguma. Esošā vienošanās paredz, ka Baltijas valstis patēriņa pīķa brīžos ņem enerģiju no kopējā tīkla, vēlāk to atdodot bez maksas. Tadējādi šis tīkls kalpo kā enerģētisks spilvens, tikai drošībai, nevis komercijai. BREL ietvaros šis nav maksas pakalpojums. Tāpat Latvija jau sen formāli nepērk elektrību no Baltkrievijas un Krievijas.
Un tātad – kurš ir ieguvējs? Atslēgšanās gatavošana jau izmaksājusi simtiem miljonu eiro, kā stāsta, no ES kabatas. Izmaksās ir viens liels un konstants nezināmais - tīkla balansēšanas izmksas Eiropas tīklos būs par maksu, nevis bezmaksas pakalpojums kā BREL ietvaros. Pat kuluārsarunās neviens ekperts nezināja, cik lielas būs šīs izmaksas.
Tātad rezumējam: iztērēti simtiem miljonu eiro, jau tā viena no dārgākajām elektriskajām enerģijām Eiropā izaugs vēl par balansēšanas komponenti X...
Atgādināšu, ka jau esošā elektrības cena ir pārvilkusi krustu Latvijas eksporta potenciālam. Plus cilvēki no Rail Baltica un air Baltic paaudzes savas pie kartupeļiem un melnzemes pieradušās rokas turēs uz tehnoloģiski sarežģīta energopārejas projekta, kuram nav lokāla precedenta. (Es sveces jau iepirku.)
Beneficiāru šeit redzēt nevar, šeit pat nav, ko nozagt. Katrs solis ir zaudējums. Turklāt balansēšanas izdevumu maksa ir ieprogrammēts ikmēneša zaudējums, ko vēl nešaubīgi apliks ar PVN un uzkarinās gala lietotājiem. Varam pieplusot vēl arī nezināmus tehnoloģiskos riskus. Varbūt ir kāda mums nezināma motivācija vai ekoloģiski apsvērumi? Varbūt gribam pirkt ekoloģiski tīru un politkorektu enerģiju?
Arī tas nebūt tā nav. No šīs tabulas redzam, ka braši kūp Vācijas termostacijas un zaļā Eiropa 44% no savas eletroģenerācijas iegūst no fosilā kurināmā, jo nepieciešama piegāžu stabilitāte, ko saule un vējš nepiedāvā. Toties Baltkrievijas tīrās atomenerģijas lietošana par 0,05 EUR par kWh ir nepieņemama?
Ieguvējus šajā pasākumā joprojām neredzam. Bet zināma apjausma par iemesliem sāk parādīties, ja pavērojam šādus precedentus nesenā pagātnē. Tātad Ukraina arī ilgi plānoja tikpat iracionālu pasākumu un veica šo pāreju 2022.gada 16.februārī.
https://www.epravda.com.ua/rus/news/2022/03/16/684140/
Vai nepieciešams atgādināt, kas notika nedēļu vēlāk? Loģika ir vienkārša, atrašanās vienā tīklā ir miera garantija, nav iespējams veikt triecienus pa kaimiņa teritoriju, neriskējot nosēdināt savu tīklu. Atslēgšanu iniciēja Ukraina, kurai tāpat nebija neviena racionāla iemesla to darīt. Tagad šo operāciju copy-paste režīmā veic Latvija.
Secinājumus izdariet paši. Tikai būtu prātīgi sekot LV izvietoto vēstniecību darbinieku kustībai un LV elites bonzu lidojumu virzieniem un radinieku pārrobežu braucienu maršrutiem.
Slīcēju glābšana vienmēr ir pašu slīcēju rokās!