Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Lēmumu, ko iesākt ar sava priekšteča Jāņa Reira atstādināto Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektori Ievu Jaunzemi, jaunieceltais Latvijas finanšu ministrs Arvils Ašeradens pieņemšot līdz 15. janvārim. Pirms tam plānota abu tikšanās.

Jau piektdien plānota ministra saruna ar Jaunzemi

Lai gan finanšu ministra amats tāpat kā Krišjāņa Kariņa pirmās valdības laikā palicis “Jaunās Vienotības” pārziņā, pašreizējais ministrs Arvils Ašeradens sava priekšgājēja Jāņa Reiņa uzsākto bezkompromisa cīņu ar faktiski nu jau bijušo VID ģenerāldirektori Ievu Jaunzemi vēlas ievadīt mazāk kaislīgā un pragmatiskākā gultnē, proti, pirms izšķirošā lēmuma pieņemšanas viņš gan iepazīšoties ar visu veikto pārbaužu rezultātiem, gan uzklausīšot pašu I. Jaunzemi.

A. Ašeradens apliecināja, ka ilgāk jautājums par I. Jaunzemes iespējamo atgriešanos, aizrotēšanu vai galīgu atlaišanu garumā netikšot vilkts - jau šo piektdien, 6. janvārī ministrs cer tikties ar pašu bijušo VID vadītāju, lai pārrunātu visus sāpīgos un ne tik sāpīgos jautājumus. Pirms tam viņš iepazīšoties ar ierosinātās disciplinārlietas ietvaros veikto pārbaužu secinājumiem.

“Ļoti ceru, ka līdz mūsu sarunai varēšu salikt kopā pārbaužu rezultātus no vairākiem avotiem. Katrā ziņā uz šo tikšanos ļoti rūpīgi gatavojos,” sacīja finanšu ministrs. Uz jautājumu, vai pastāv iespēja, ka I. Jaunzeme varētu atgriezties VID vadītājas amatā, A. Ašeradens atbildēja ar viegla smaida pieskaņu balsī, sakot, ka teorētiski jau viss ir iespējams.

Pēc piektdienas sarunas un saņemto atzinumu izpētes ministrs pārdomām sev atvēlējis vēl vienu nedēļu - pēc viņa teiktā, galīgais lēmums Jaunzemes lietā tikšot pieņemts ne vēlāk kā līdz šā gada 15. janvārim.

Jaunzeme joprojām slimo

Ministra iecerēto plānu gan var nākties koriģēt - Ieva Jaunzeme joprojām cīnās ar veselības likstām, tādēļ nevar izslēgt iespēju, ka 6. janvārī viņa nebūs gatava tik smagam pārbaudījumam kā saruna ar jauno ministru. Viņa “Neatkarīgajai” norādīja, ka vēl esot rehabilitācijas procesā, tādēļ droši apgalvot, kad būs atgūtas pārvietošanās spējas pilnā apjomā, vēl nevarot. “Protams, tiklīdz tas būs iespējams, tikšos ar ministru,” apgalvoja I. Jaunzeme.

Turklāt, pēc viņas domām, jau uzreiz pēc šīs tikšanās drīzāk varot sagaidīt kādus būtiskus paziņojumus tieši no A. Ašeradena - viņas pašas lēmumu par turpmākajām gaitām ietekmēšot ne tikai šīs sarunas rezultāti, bet arī citi faktori, piemēram, jautājums par VID paredzēto budžeta apjomu un citi. “Es visādā ziņā šobrīd apsveru dažādus variantus,” uzsvēra atstādinātā VID ģenerāldirektore.

Lēmums jāpieņem gan praktisku, gan politisku iemeslu dēļ

Turpināt mētāt I. Jaunzemes lietu kā karstu kartupeli - ne norīt, ne izspļaut - “Jaunā Vienotība” ar A. Ašeradenu priekšgalā laikam jau tiešām vairs nevar.

Pirmkārt, neskaidrais stāvoklis neapšaubāmi ietekmē VID darbu - nav skaidrs, vai saglabāsies I. Jaunzemes noteiktās prioritātes, vai nāks “jauna slota”. Tādēļ VID šobrīd gribot negribot atrodas tādā kā iekapsulēšanās stadijā, - radikālas pārmaiņas vai iesāktā kursa konsekventa turpināšana nav iespējama pēc definīcijas, jo neviens jebkura līmeņa ar lēmējfunkcijām apveltīts VID vadītājs negribēs riskēt.

Ja ģenerāldirektore atgriežas, tad viņas atstādināšanas laikā pieņemti jebkādi “pretjaunzemiski” lēmumi var maksāt aizrotēšanu uz vistumšakājiem VID kaktiem. Savukārt, ja nāk jaunas vēsmas, neviens negribēs nonākt iepriekšējās vadības atbalstītāja lomā - arī šādā situācijā, visticamāk, jau pieminētā rotācija uz kāda muitas punkta apkopēja cieņpilno amatu vai vēl tālāk var izrādīties neizbēgama. Tādēļ jebkāds finanšu ministra lēmums ir ļoti būtisks arī puslīdz normāla darba režīma atsākšanā pašā VID.

Otrkārt, “Jaunā Vienotība” vairs nevar atļauties nekādu politisku laipošanu. Ja līdz šim praktiski jebkuram Latvijas politiskās virtuves vērotājam nebija noslēpums, ka I. Jaunzemes nonākšana amatā lielā mērā bija saistīta ar toreizējā “Jaunās Vienotības” koalīcijas “lielā brāļa” - apvienības “Attīstībai/Par” (vai, vēl precīzāk, ar mazliet “mazākā brāļa” Edgara Jaunupa) interešu respektēšanu, tad tagad situācija ir pavisam cita.

Savā ziņā J. Reiram vēl paveicās, ka “atparisti” izgāzās vēlēšanās - ja to iznākums būtu tikai nedaudz citāds, visticamāk, I. Jaunzeme jau sen būtu atpakaļ VID ģenerāldirektores krēslā, bet J. Reira uzsāktā VID tīrīšana no iepriekš pieminēto “brāļu” ietekmes tiktu nonivelēta līdz kaut kādam muļķīgi traģikomiskam personiskas nepatikas līmenim. Tagad J. Reira gandrīz divus gadus ilgo vēlmi atbrīvoties no I. Jaunzemes vajadzības gadījumā var pat pasniegt kā viedu un tālredzīgu rīcību, drošības labad gan ministra amatā ieliekot citu personāžu.

Sekas būs - tādas vai citādas

Visādā ziņā jebkuram A. Ašeradena lēmumam būs arī nepārprotama politiska piegarša. Ja I. Jaunzeme paliks, nebūs nekādu šaubu, ka “Jaunā Vienotība” joprojām ir visciešākajā veidā saistīta ar it kā no politiskās skatuves nogājušo “atparistu” kompāniju.

Savukārt, ja I. Jaunzemes karjera vadošos valsts amatos būs beigusies pilnīgi un galīgi, varēs nojaust, ka “Jaunā Vienotība” jūtas gana stipra, lai izravētu iepriekš kupli sazēlušo, visticamāk, tieši “Jaunupa un Co” rūpīgi laistīto ietekmes dārziņu VID iekšienē. Šāds scenārijs varētu nest līdzi vienu otru visai skarbu atklājumu - nemaz jau nerunājot par publiski izskanējušo it kā tiešo “atparistu” saistību ar jau zināmām lietām, piemēram, procesu fabricēšanu, gaismā var nākt vēl visādas šmuces - gan par VID “nepamanītām” skaidras naudas atmazgāšanas shēmām, gan līdz šim teiksmu līmenī pieminētiem “Jaunupa sarakstiņiem” uz VID ģenerāldirektores galda un vēl, un vēl. Garlaicīgi noteikti nebūs.

Protams, pastāv arī kompromisa iespēja - I. Jaunzeme klusi aizrotē puslīdz cienījamā amatā, VID vadībā ieceļ gan “Jaunajai Vienotībai”, gan “atparistiem” puslīdz pieņemamu kandidātu, bet ietekmes dalīšana, tirgošanās un stīvēšanās starp abiem spēkiem turpmāk notiek stingri tikai “zem deķa”, gaismā nākušie gali tiek šā tā nokopti un sabiedrība turpina dzīvot naivā pārliecībā, ka VID darbojas tikai un vienīgi valsts un tās pilsoņu labā.

Rezumējot - 15. janvāris jau tepat pie namdurvīm, un šis datums var kļūt par vienu no nozīmīgākajiem Latvijas jaunlaiku politekonomiskajā dienaskārtībā.

Novērtē šo rakstu:

72
5

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Raidījumam “Nekā personīga” jāatsauc viltus ziņas

FotoStarptautiskais preču tirdzniecības uzņēmums „TELF AG” pieprasa atsaukt uz viltus ziņām balstītus apmelojumus, kurus kā sensacionālu sižetu “Caur Latviju akmeņogles eksportē firma, kas vainota “Vagner” grupas finansēšanā” svētdien, 15. janvārī skatītājiem piedāvāja Artas Ģigas (attēlā) vadītās producentu grupas  RedDotMedia raidījums “Nekā personīga”.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem. Nobeigums

FotoES un ASV stratēģiskie mērķi šobrīd sakrīt, abiem vajadzīga Krievijas paralīze. ES – lai izdzīvotu, bet ASV - lai saistītu Krieviju kā Ķīnas partneri un sabiedroto. Nav noslēpums, ka Ķīnas neitralizēšanai angloamerikāņu pasaule nolēmusi veidot jaunu bloku AUKUS, kur ietilptu visas Britu sadraudzības valstis un, iespējams, Japāna.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem

FotoBezgalīgi var vērot uguni, mākoņus, pa upi peldošus liberāļu līķus un aktīvo idiotu rosību, mēģinot vadīt Latvijas valsti. Acīmredzami, ka šī vadīšana ir pilnīgi ačgārna un nekādus rezultātus nedod. Un tas ir saprotams, jo valsts stūre ir nodevēju, nejēgu, ārzemju aģentu un politisku pigmeju rokās. Savukārt propagandas nomāktie ierindas pigmeji, kas izglītības dēļ nespēj saprast visa notiekošā jēgu, ir cietēji, jo tiek maldināti, izdilst un iet mazumā.
Lasīt visu...

3

Vēsturnieku komisiju es nolikvidēju, bet tagad nāk prezidenta vēlēšanas – varētu vietā uzcirst veselu institūtu

FotoDāmas un kungi! Godātie skolotāji! Es tiešām priecājos par šo vēstures skolotāju konferenci. Tas, manuprāt, Latvijas valstij ir ļoti būtisks temats.
Lasīt visu...

21

Īsumā par “visu ģimeņu” absurdu

FotoValstī, kurā pietiek pavisam reālu un steidzami risināmu problēmu, ir mēģinājumi pacelt dažu jautājumu aktualitāti ar iespējami lielāku troksni. T.s. “partnerattiecību”, “visu ģimeņu” (vienalga, kā tagad sauc mēģinājumus panākt viendzimuma laulību atzīšanu) tēma nav tā, kurai es gribētu veltīt sevišķi daudz uzmanības. Bet troksnis ir liels, un tāpēc ir vērts atkārtot dažas lietas, kas ir aksiomas.
Lasīt visu...

21

Medikamentu pieejamības atslēga – vietējie ražotāji

FotoNav noslēpums, ka nu jau vairākus mēnešus akūti trūkst zāļu gan aptieku plauktos, gan slimnīcās. Kāpēc tā? Lai gan Latvijas farmācijas nozarei ir daudz, ko piedāvāt – izcila zinātniskā bāze, vērtīgas tradīcijas, patiešām kvalitatīvi un konkurētspējīgi produkti, tomēr 95% zāļu tirgus veido importa produkti.
Lasīt visu...

21

Mēs salauzām izglītības mugurkaulu un nogrāvām izglītības pamatus

FotoAtgriežos pie šīs bildes, jo tai ir lielāka jēga, nekā šķiet ar pirmo acu uzmetienu. Pusgadu pastrādājot skolā, es sapratu, ka mani priekšstati par izglītības sistēmas degradācijas procesu ir nepilnīgi. Neteikšu, ka tagad es visu saprotu līdz galam, bet dažas lietas noteikti esmu sapratis labāk. Un viens secinājums ir šāds: mūsu izglītības sistēma tika nolemta kraham nevis tajā brīdī, kad mēs sākām ieviest degradējošas mācību programmas, bet tad, kad mēs salauzām izglītības procesa ētisko mugurkaulu.
Lasīt visu...

21

Izdevusies valsts

Foto1. Es šodien, 2023.gada 18.janvārī saņēmu kārtējo Latvijas Republikas tiesas spriedumu ar tūkstošu eiro sodiem par “distancēšanos neievērošanu” pirms vairāk nekā diviem gadiem. Ar mani “nedistancējās” daži cilvēki, ar kuriem draudzīgi parunājām. Par to mūs izdrāza “izdevusies valsts”, kaut gan neviens necieta, nevienam no klātesošajiem nekas ļauns netika nodarīts un arī šodien pasaulē ir jau pierādīts, ka distancēšanās bija lielākais absurds pasaules vēsturē.
Lasīt visu...

21

Mammu, es gribu, mammu, es gribu, es gribu, gribu, gribu, gribu, gribu!

FotoJaunā Rīgas teātra (JRT) Lāčplēša ielas mājas remonts turpinās jau 5 gadus un ir atkal iestrēdzis. Darbu pabeigšanas termiņš atkal nav zināms, un pašlaik jau tiek runāts par līguma laušanu starp darba pasūtītāju (Valsts nekustamie īpašumi) un celtniekiem (Skonto). Tas savukārt nozīmētu remonta beigu atlikšanu vēl uz 2-3 gadiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai, izmetot no mācību satura vēsturi, neesam rīkojušies līdzīgi kā traks cilvēks, kas stāda ķiršu mīkstumus?

Sākot pārdomas par vēsturnieku tikšanos ar valsts prezidentu (13.01.23.) ienāca...

Foto

Kādu nacionālismu mums vajag?

Ir laiki, kuros notiek viss, kas sakrājies desmitgadēs. Kopš Krievijas pilna apmēra uzbrukuma Ukrainai ir sācies tieši šāds laiks. Prasība pēc atbrīvošanās...

Foto

Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju uzņemties krīzes vadību

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju...

Foto

Kā Ašeradens restartēs VID?

Finanšu ministra postenis pārsvarā pienākas premjera partijai. Bez valsts budžeta vadības finanšu ministra pārziņā ir arī valsts asinsrite – nodokļu maksātāju veiktie...

Foto

Iestājamies pret Andas Nulles reputācijas graušanu un profesionālās darbības ierobežošanu

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) atkārtoti vērsusies pie valsts prezidenta, ministru prezidenta un veselības ministres par atsauktās...

Foto

Stigmatizētājus – pie atbildības!

Pagājušā gada 15. decembrī 14.Saeima noraidīja likumprojektu “Civilās savienības likums”, kam bija jākalpo par tiesisko pamatu visu ģimeņu tiesiskās aizsardzības nodrošināšanai, lai...

Foto

Bīstamās garšas – veipošanas spožums un posts!

Kopš elektronisko cigarešu izgudrošanas veipošana ir kļuvusi par vienu no pasaulē populārākiem nikotīna uzņemšanas veidiem. Sākotnēji radītas kā viens...

Foto

Kremlini un globālisti vienojas latviešu valodas noniecināšanā

Jautājums par latviešu valodas lomu un vietu Latvijas valstī nepazūd no dienaskārtības jau kopš neatkarības atjaunošanas pirmajām dienām. Lai...

Foto

Trūkst sīko vagariņu

“Nekonkurētspējīga piedāvātā atalgojuma dēļ Ārlietu ministrija saskaras ar darbinieku trūkumu, taču šī problēma ir arī citās valsts pārvaldes iestādēs,” publiski vaimanā ārlietu ministrs...

Foto

Ja vairākums grib tā dzīvot, tad lai arī tā dzīvo

Mani domubiedri. Ļaudis, kuri domā līdzīgi man. Ļaudis, kuri redz nolaisto valsti, nolaisto izglītību, nolaisto visu,...

Foto

Vai īstais brīdis skatīt tarifu pieteikumu?

14. decembra LTV raidījumā Kas notiek Latvijā piedalījās Augstsprieguma tīkla (AST) un Sadales tīkla (ST) vadība, ekonomikas un topošais finanšu ministrs, vairāki eksperti. Vispirms atgādināšu, ka 2000.gadā...

Foto

Marksisms vienmēr centies balstīties tieši uz šīm starpslāņu aprindām

Pēc tam, kad Saeimas Juridiskā komisija 6. decembrī nolēma apturēt darbu pie Civilās savienības likuma, bet Saeima...