Bunkus lieta: vai tiesa pārkāps likumu un ļaus prokuroram nolasīt apsūdzību krimināllietā, ar kuras materiāliem apsūdzētie nav iepazīstināti?
Pietiek lasītājs31.08.2023.
Komentāri (63)
Neskatoties uz to, ka Mārtiņa Bunkus slepkavības lietā ir notikušas vairākas tiesas sēdes, tiesa vēl pat nav nonākusi līdz tiesas izmeklēšanas stadijai, kas saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 497.pantu sākas ar apsūdzības uzturēšanu, prokuroram īsi izklāstot apsūdzības būtību, pēc kā tiesa noskaidro apsūdzēto attieksmi pret apsūdzību – vai apsūdzētais saprot, kāda noziedzīga nodarījuma izdarīšanā tiek apsūdzēts, un vai viņš atzīst savu vainu.
Manu interesi šajā gadījumā piesaistīja tiesas sēdēs izskanējušie fakti, kuriem, manuprāt, līdz šim nav pievērsta pietiekama uzmanība, kaut gan situācija pati par sevi ir pietiekami nozīmīga, lai, iespējams, pat pēc vairāku gadu tiesvedības atgrieztu lietu pirmās instances tiesā.
Runa ir par neordināru situāciju, kurā prokuratūra ir pabeigusi pirmstiesas izmeklēšanu, neizpildot Kriminālprocesa likuma 412.panta prasības un nenodrošinot diviem apsūdzētajiem iespēju iepazīties ne ar krimināllietas materiāliem, ne arī arhīva lietas materiāliem viņiem saprotamā valodā.
Savukārt tiesa, neizmantojot savas Kriminālprocesa 486.pantā paredzētās tiesības atgriezt lietu prokuratūrai trūkumu novēršanai, krimināllietu ir pieņēmusi iztiesāšanai, faktiski arī uzņemoties turpmāku atbildību par prokuratūras neizdarību.
2023.gada 16.augusta tiesas sēdē tiesnese noteica termiņu iepazīstināšanai ar krimināllietas materāliem – 2023.gada 1.septembri, kas visdrīzāk netiks izpildīts, jo apsūdzēto Krievijas Federācijas pilsoni 2023.gada 16.augustā pat nebija sākuši iepazīstināt ar tiesai nodotās krimināllietas materiāliem.
Līdz ar to 2023.gada 5.septembrī nozīmētajā tiesas sēdē tiesai nāksies izšķirties – ļaut prokuroram nolasīt apsūdzību un likt apsūdzētajiem izteikt viedokli par apsūdzību krimināllietā, kurā viņiem nav zināmi lietas materiāli, vai arī tomēr labot prokuratūras pieļauto procesuālo pārkapumu un dot iespēju apsūdzētajiem tik iepazīstinātiem ar krimināllietas materiāliem.
Vadoties no Eiropas Cilvēktiesību tiesas judikatūras šajā jautājumā, nevarētu piekrist viedoklim, ka procesuālās ekonomijas princips varētu atsvērt cilvēktiesību ierobežošanu kriminālprocesā. Taisnīga tiesa nav iespējama, ja apsūdzētajam ir ierobežota piekļuve lietas materiāliem. Balstoties uz Latvijas Republikas Satversmes 92.pantā garantētajām tiesībām uz taisnīgu tiesu, lietas materiāliem jābūt pieejamiem apsūdzētajam pirms tiesas procesa.